Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkład kominkowy vis a vis - jaki wybrać?


rubilus

Recommended Posts

Poszukuję wkładu kominkowego typu vis a vis (tunelowy). Do ogrzania ok. 150 m2, bez DGP, płaszcza i rekuperacji. Kominek będzie rozdzielał salon od jadalni i kuchni, więc zrezygnowałemz tych bajerów, bo sam ruch powietrza powinien zrobić swoje. Zależy nam na tym by w zakresie wyglądu koninek był możliwie prosty, ważne by miał wymiary w proporcjach mniej więcej 2:1. Szerokość powinna być od ok. 90 do 100 cm. Budżet - chcielibyśmy się zamknąć w 10-12k.

 

Zacząliśmy rozważania od Arysto, ale A10 wygląda trochę przedpotopowo, a w A11 nie podona nam się za bardzo ta piekarnikowa szyba. Genralnie Arysto nie prezentuje się za dobrze. Wczoraj widzieliśmy z kolei wkład z zupełnie innej półki - Hoxter Haka 89/45Th - generalnie to idealnie trafił w nasz gust. Cena jednak poraża - ok. 16-17k.

 

Szukamy zatem czegoś pomiędzy tanim i jakościowo/wizualnie takim sobie Arysto, a mega drogim Hoxterem.

 

Zastanawiamy się nad:

- VARM FH+V - cena to ok. 10k

- BEF Twin V10 - cena to ok. 10k

- MCZ Forma B95 (nieco droższy od pozostałych bo ok. 13-14k)

 

Będę zobowiązany za opinie na temat wskazanych modeli i/lub ewentualne inne propozycje warte rozważenia. Z góry wszstkim dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jeszcze jakie cuda są w kominkach po kilkanaście k pln ale jest tani tunel za ok 4,5 k pln Zuzia https://kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-z-plaszczem-wodnym-zuzia-19-tunel-z-wezownica--dolot_zuziatpw19wd i ja się nad takim zastanawiam z tym że u mnie cel głównie rekreacyjny.

 

Też o nim myślałem, ale każdy z kim rozmawiałem odradzał mi kratki (nawet przy rekreacji nikt się pod nim nie chce podpisać, ponoć po paru latach może nic z niego nie zostać). Poza tym realnie kosztuje więcej bo za tą cenę podobno dostaje się "golasa" do którego masę elemntów instalacyjnych i tak trzeba kupić.. A estetyka jak się go zobaczy w realu to podobno dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim wymiarze szyb w wersji tunel zapomnij o widoku ognia ... zawsze szyby się zabrudzą . Sprzedawałem kiedyś tej wielkości tunele ale były z nimi same kłopoty .

 

A czy szerokość szyby ma wpływ na szybkość brudzenia się? Myślałem że o tym decyduje to czy są podwójne szyby, nadmuch na szybę itp... Z jakimi kłopotami miałeś do czynienia przy tunelach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża szyba to duża emisja ciepła bo łatwo przewodzi , także obniżenie temperatury na szkle co skutkuje brudzeniem , dwukrotnie 100x50 cm to monstrum. Jeśli chcesz utrzymać czystą szybę to musiałbyś palić na maksymalnych obrotach..... Tak wielkie przeszklenie to ogromna emisja , duże palenisko które 70% wytworzonego ciepła wyemituje poprzez szyby ,co zrobisz z tymi kWh w nowym dobrze zaizolowanym domu ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o nim myślałem, ale każdy z kim rozmawiałem odradzał mi kratki (nawet przy rekreacji nikt się pod nim nie chce podpisać, ponoć po paru latach może nic z niego nie zostać). Poza tym realnie kosztuje więcej bo za tą cenę podobno dostaje się "golasa" do którego masę elemntów instalacyjnych i tak trzeba kupić.. A estetyka jak się go zobaczy w realu to podobno dramat.

 

To nie jest szczelny wkład w rozumieniu kominkowym, ma wloty powietrza przy szybie, starszej daty żeliwniak, po za tym ok ,w opcji to jest dolot i podstawa co najwyżej. Do rekreacji i dość częstego mycia szyby jak najbardziej się nadaje ;) Popsuć się go nie da i dość niska cena - to jego zalety.

Jeśli chcesz jednak kotłownie w domu , to żaden tunel, żadnego producenta.

 

Jeśli chcesz coś lepszego od polskiego producenta, to pogoglaj sobie Mila Tunel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...