Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyciszenie hałasu poprzez żaluzje lub rolety okienne


Recommended Posts

Witam,

 

Zastanawiam się czy istnieją na polskim rynku produkty montowane na okno (typu żaluzje, rolety, itp), które redukują hałas jednocześnie przepuszczając powietrze?

 

Mieszkam przy ruchliwej ulicy, jednak poziom hałasu w mieszkaniu nie jest na tyle duży, aby służby miejskie zajęły się sprawą. Mimo wszystko na własną rękę szukam sposobu na ograniczenie hałasu nawet o te 5-10dB. Przy zamkniętych oknach jest w miarę cicho, ale latem przydałoby się czasem przewietrzyć pomieszczenia. Dlatego idealnym rozwiązaniem byłyby żaluzje wewnętrzne lub zewnętrzne, które pozostając otwarte są w stanie stłumić hałas komunikacyjny poprzez odpowiednio dobrane szczeliny pomiędzy lamelami. Jeśli znacie takie produkty na polskim rynku lub firmy które się tym zajmują, proszę o wskazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiewniki wydają się bardzo dobrym rozwiązaniem - właśnie czegoś takiego szukałem. Możesz jeszcze powiedzieć czemu rekomendujesz nawiewniki ścienne, zamiast okiennych? Kolejne pytanie, czy otwierając przepustnicę nawiewnika maksymalnie uzyskujemy podobny efekt "przeciągu" jak przy otwartym oknie "na lufcik", czy może efekt jest dużo mniejszy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczeliny miedzy lamelami cala idee pogrzebia. Lamele musza szczelnie do siebie przylegac by tworzyc bariere dla halasu.

Rolety zewnetrzne bylyby dobrym rozwiazaniem ale nie spotkalem opracowania mowiacego o tym o ile dB tlumia halas :(

 

na stronie Aluplastu mozna ściągnąć badania na akustykę różnych typów pancerzy. Wygladają bardzo interesująco (zwróć uwagę na różnice przy różnych spsobach montażu). Pytanie tylko czy w godzinach szczytu będziesz siedział przy zamknietych roletach?

 

nawiewnik akustyczny ma Rw 42 czyli bardzo przyzwoite (ale to trzeba w zestawie z szybą akustyczną stosować, żeby miłao sens).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko zobacz w jakiej pozycji te nawiewniki są badane? To samo masz z drzwiami. Bada się określone skrzyło wraz z osprzętem. Nikt nie chwali się tym, że z szybą parametry są gorsze. To samo dla przenikalności ciepła.

 

Nie ma chyba sposobu aby mieć otwarte okno przy autostradzie i nie słyszeć jeżdżących tam samochodów. Otwarcie nawietrzników powoduje dopływ powietrza i hałasu. Ograniczy go ale cały czas będzie on. Zawsze coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja prowadzi chyba donikąd, bo zaraz zaczniemy się sprzeczać czy 1dB jest słyszalny dla człowieka i jaki ma on wpływ na jego zdrowie. Logiczny jest fakt, że aby mieć przewiew trzeba zrobić "dziurę" (w postaci otwartego okna, nawiewnika okiennego czy ściennego). Przez dziurę wpadnie hałas i już jest ambaras.

 

Nie masz opcji zasadzenia czegoś przed oknem co trochę wytłumi dolatujące dźwięki? Na muratorze masz dział z ogrodami.

Zobacz sobie opcję żywopłotu:

http://muratordom.pl/szukaj/?query=%C5%BCywop%C5%82ot

 

Niekiedy inne rozwiązania są tańsze, lepsze i do tego ładniejsze i skuteczniejsze.

 

 

------------------------------------------------------

 

Inna opcja - doprowadzenie powietrza z innej strony budynku. Najdroższa ale i chyba miałbyś najciszej. O tym poszukaj w dziale wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich komentarzy do tego co napisaliście:

1. Jeśli dobrze rozumiem to nawiewniki nie mogą być całkowicie zamknięte, a nawet podczas ustawienia w minimalnej przepustowości przepuszczają jakiś hałas. Jest to dla mnie pewna niedogodność, ponieważ w obecnej chwili przy zamkniętych oknach jest bardzo cicho. Montując nawiewniki wprowadzam pewien hałas na stałym poziomie.

2. Odnośnie rolet zewnętrznych - myślę, że w godzinach szczytu rolety mogłyby być opuszczone. W pomieszczeniu są 2 okna i drzwi balkonowe - więc zamykając jedną roletę i otwierając okno, mogę pozostawić pozostałe rolety otwarte tak żeby wpadało światło.

3. Jeśli chodzi o zieleń - to jest bardzo dużo drzew pomiędzy budynkiem, a ulicą. Mam jednak wrażenie że powodują więcej złego niż dobrego, bo tylko rozpraszają hałas we wszystkie strony, który jest słyszalny jako szum.

4. Jeśli chodzi o okna to mam około 5 letnie okna z drewnianą ramą i z podwójną szybą klejoną - dość standardowe. Okna mają porządne uszczelki i są "przyzwoicie" szczelne. Po zamknięciu nie słychać praktycznie nic (może poza kilkutonowymi ciężarówkami, ale te mają zakaz ruchu w godzinach wieczornych i nocnych).

Edytowane przez ryan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to zrobić ... wentylacja mechaniczna. Nawet w wątku z Wikędem kolega pisał, że w domu miał takie podciśnienie (szczelny budynek) że aż drzwi nie mógł otworzyć :). Wentylacja mimo wszystko działała (dostarczała świeże powietrze). Opcja jest to jakaś (najdroższa).

 

P.S. jestem ciekaw czy przy takim podciśnieniu gdzie nie można drzwi otworzyć nie trzeba wychodzić z domu przez komorę dekompresyjną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...