Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wykorzystanie systemowych kominów z keramzytu do rekuperacji


Recommended Posts

Witam, z żoną bardzo poważnie zastanawiamy się nad zamontowaniem rekuperacji z powodu nieznośnego hałasu przez nowo otwartą autostradę. I mam w związku z tym do was parę pytań, ponieważ dom już jest wybudowany wykończony itp. I muszę wykorzystać to co już jest aby nie pruć na nowo ścian.

Czy można wykorzystać kominy systemowe z keramzytu do:

1) Wyciągania powietrza z WC, pralni i łazienki ( teraz teoretycznie także nimi jest wyciągane ale grawitacyjnie ).

2) Czy może służyć do nawiewu świeżego powietrza ( bo w salonie aktualnie służy do wyciągania powietrza ).

3) Czy na strychu można połączyć dwa kominy wentylacyjne w celu wyrzucania zużytego powietrza z rekuperatora ( czy w takim kominie nie będzie zimą się skraplała jakaś woda z powodu różnicy temperatur bo strych jest ocieplony )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja bym poprowadził kanały elastyczne typu peflex w tych kominach keramzytowych, bez nich bał bym się pleśni i wilgoci, która mogła by tam powstać.

Wyrzutnię na strychu mam właśnie tak zrobioną poprzez trójnik z ocynku, taki komin trzeba ocieplić styropianem na całej wysokości gdy poddasze jest nieocieplone.

 

Jak dom jest wykończony to niestety ale małego kucia nie unikniesz, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli stryszek mam ocieplony to nie trzeba ocieplać komina? Czy właśnie wtedy w duże mrozy nie będzie się skraplać woda po przez dużą różnicę temperatur gdzie na stryszku jest ok +20 stopni a w kominie będzie np. -10 stopni.

 

Zastanawiam się nad sensem stosowania rur peflex na strych gdzie jest miejsce do rozprowadzenia powietrza po domu i zamiast prowadzenia np. 2x50mm założyć np. jedną rurę o średnicy 110m czy nawet 160mm kanalizacyjnej ( jest gładka, małe opory, szczelna i jest możliwość w każdej chwili rozebrać i wyczyścić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...