Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mały Biały Zamieszkały :)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 471
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Trawy ozdobne średniej wysokości posadzone łanowo. Wiosną ścinasz nisko i masz problem z głowy do następnej wiosny. Super gar w trawach.jpg

 

Carex (Turzyca) Remota, Divulsa lub Davalliana mogą być.

Albo Carex morrowii Ice Dance. Rozchodzi się na boki i szybko zadarnia powierzchnie. Jak się zestarzeje robi się wielka i wypiętrzona. Wtedy dzielisz i masz 100 nowych roślin z jednej kępy. Przyjmuje się bez problemu.

Możesz też posadzić naszą rodzimą leśną trawę Brachypodium sylvaticum (kłosownica leśna).

Możesz posadzić tylko jeden gatunek, albo kilka, także odmianowo. Zróżnicowane kolorami i wysokością. Albo dodać coś jeszcze np. seslerie, śmiałki, trzcinniki.

 

Brachypodium sylvaticum w łanie Brachypodium sylvaticum w lesie.jpg

Carex Glauca wysiewa się sama, ale łatwa do opanowania Carex glauca2.jpg

Carex Remota carex_remota-03.jpg

Carex Divulsa Carex divulsa-C. tumicola 'Berkeley Sedge'.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odradzam niezapominajki, króciutko są ładne a potem to już tylko bure badyle i trzeba wyrywać. Już w tym momencie ich wygląd jest niewyjściowy.

U mnie rozsiały się po całym ogrodzie, a koszenie i deptanie zbytnio im nie szkodzi, tyle jest młodych roślinek.

Może między gęstymi trawami nie rzucałyby się w oczy po przekwitnięciu, to by trzeba sprawdzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ułudka wiosenna, jeśli ma kwitnąć podobnie do niezapominajki. Tylko to niskie roślinki, więc posadziłabym z brzegu. Głębiej między trawami fajnie wyglądałyby różnokolorowe (są różowe i białe poza niebieskimi) szałwie omszone. Poza tym kocimiętka, pysznogłówki, łubiny, rudbekie, nawet czosnki. Można te byliny sadzić grupami, tak żeby nie przeszkadzały w chodzeniu pośród traw.

Piet Oudolf zrobił w New Yorku ogród, gdzie rosną tylko trawy i szałwie. Wspaniały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje niezapominajki wciaz ladnie kwitna pare sie nawet rozsialo ale nie nie wyrywam, bo zwyczajnie je lubie tak jak stokrotki :) zauwazylam, ze niezapominajki dobrze rosna w rowach ale na slonecznym miejscu.

 

Pestka trawy sa fajne ale niestety to bardzo droga inwestycja patrzac po cenach sadzonek traw :cool: u mnie trawy beda ale tylko jako wypelnienie rabaty i nadanie jej lekkosci. a jako zadarniaczowe wypełniajace postawilam na szalwie, hyzopy (to sie bardzo ładnie rozsiewa), gozdziki, dzwonki, lawendy, mikołajki, perowskie a jesienia wiele odmian marcinkow. trawy stanowczo sa za drogie, mnie np. szkoda na nie takiej kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezapoiminajki rzeczywiście po przekwitnięciu nie wyglądają zbyt pięknie ale jak rosną wśród traw i w cieniu to troszkę inaczej wygląda. Kępy są mniej dorodne i mniej obficie kwitną ale kwitną za to dużo dłużej no i nawet jak przekwitną to tego właściwie nie widać bo gubią się w trawie.

 

To prawda że trawy dość drogie. Jakby się chciało duży obszar obsadzić to majątek wyjdzie. Można jednak kupić po sadzonce interesujących nas gatunków i dzielić z czasem. Kupiłam dwie sadzonki trzy lata temu, maleńkie niezbyt zadbane na przecenie (kostrzewa sina u mnie zielona bo ma za dobre warunki). Dzisiaj mam 6 dorodnych kęp które zamierzam podzielić na jesieni albo na wiosnę (zależy kiedy im nowe miejsce przygotuję). Myślę że z każdej będę miała co najmniej 6 sadzonek. Do czasu rozrośnięcia się kęp zastosować inne zadarniacze które w przyszłości będą współgrały z trawami. U siebie chcę jeszcze poziomki spróbować właśnie z jakąś niewysoką trawą. To oczywiście w miejscach nie do deptania. Pomiędzy kepami bylin których nie można deptać można by zrobić ścieżki a nawet placyki z takimi roślinami które dobrze znoszą deptanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały BD, ścieżka z kamieni

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop:

 

pokazałam mojemu M - zaniemówił i zbladł, bo u nas też tony kamieni :) :) więc już wie, co sobie wymyśliłam

:lol2::lol2:

 

w sumie to i tak powinien się cieszyć, bo odwodnienie z rynien mamy już zrobione, nie takie super jak u Ciebie, ale jest i na pewno zmieniać nie będziemy, więc potencjalnie część roboty go ominęło :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...