Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł na pellet w energooszczędnym domu?


Recommended Posts

Nieco nie na temat odnośnie pomieszczeń gospodarczych.

 

Posiadam jeszcze jeden dom wraz z pełnym podpiwniczeniem (100 m2). Znajomy ma piękny dom ale bez piwnicy. Skutek jest taki, że ponieważ nie wykorzystuję w pełni swojej piwnicy wiele jego rzeczy znajduje się u mnie. W życiu okazuje się, że oprócz kuchni, salonu, sypialni pojawiają się na przykład dzieci. W końcu po to dom się też buduje. One rosną. W końcu, jak w moim wypadku, czy wypadku znajomego, kupuje się synowi auto i wtedy...

 

Gdzieś trzeba dać 2 choinki, opony z 3 aut, rowery, odśnieżarkę, kosiarkę, przetwory i inne rzeczy, których się nie wyrzuca. Jak dobrze, że jest znajomy, co "pożyczy", 30m2 na te "graty"...

 

Wniosek: Rekomenduję planującym budowę domu przewidywać, że graciarnia/piwnica/loch/strych to bardzo cenna i na pewno wykorzystywana przestrzeń. A że przy okazji da się tam pellet położyć... albo piec wstawć... ;)

 

Budując dom na lata "rozrzutność" w postaci piwnicy/strychu to niewielki koszt. Wkopana piwnica nie musi być ogrzewana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Też atakuje temat piwnicy, to przy sprzyjających warunkach imo jest konieczność na różne szpargały.

Dla zdrowia, nawet trzeba czasem łopatom pomachać ;) zwłaszcza że np u mnie trzeba tą piwnicę będzie wydrzeć

tymi ręcami i wywieść wszystko taczkami z pod domu. Co do meritum, pelet jest ciekawą opcją, nie mniej ..

kierunkuje się ku budynkowi, który z natury jest ciepły. Garaż blaszany też jest "ciepły" do czasu kiedy w nim działa ogrzewanie.

Problem jest kiedy się to ogrzewanie wyłączy. Przy tej pogodzie, w domu "standard" początek lat 90, pół dnia i trzeba zębami strzelać :(

Działa centralne, ok: ciepło, miło, przyjemnie, komfortowo. Chwilę braku ogrzewania i strzelanie zębami murowane.

Jest to istna niewola, jasyr termiczny, a kominem cieknie ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, tymi ręcami ok .. ale nadal jest to urządzenie bez którego - spada komfort w domu.

Choć już chodzą pompy po 25 kzł gruntówki ..

Liwko powiedz, czy męczy Cię brak ogrzewania np na przełomie sierpnia/września '? czy w bardziej dla Twojego domu

przełom października/ listopada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, tymi ręcami ok .. ale nadal jest to urządzenie bez którego - spada komfort w domu.

Choć już chodzą pompy po 25 kzł gruntówki ..

Liwko powiedz, czy męczy Cię brak ogrzewania np na przełomie sierpnia/września '? czy w bardziej dla Twojego domu

przełom października/ listopada.

 

wrzesień/październik

 

Ale nie męczy :) To jest mój ulubiony okres na rozpalenie kilka razy w kominku. To samo wiosną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiula u mnie też Pci za ostatni rok za ogrzewanie zapłaciłem niecałe 1100zł. Jeśli interesuje Cię sprawa PC to zapraszam do siebie.

Ostatni rok był łaskawy dla wszystkich bez wyjątku czym grzejemy te m2

Tomaszs 131 do Ciebie to się wybiorę w wolnej chwili :-)

 

Co do tematu to jacekkolcon ma specyficzne warunki i myśle że w dużej części uzasadniony wybór pieca na pellet

Edytowane przez Greg_81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa... tylko domu nie ma energooszczędnego, więc po co to pisze, he??? Ja bym mógł coś napisać o ogrzewaniu hali 100-150m2 piecem nadmuchowym, ale bym się musiał minąć z tematem. To nie język polski żeby wodę lać.

W energoszczędnym domu 128m2 wydałem do tej pory 570zł na prąd, więc mnie pellet w kotle za kilkanaście tysięcy nie podnieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Przemysławie. Piszę to po to, by przybliżyć grzanie pelletem w energooszczędnym domu. Raczej temat wątku zrozumiałem i nie do końca mijam się z tematem. Oczywistym jest, że poziom zużycia pelletu w domu energooszczędnym będzie daleko niższy niż w moim "zwykłym". Zalety pozostaną te same przy nieporównywalnie niższym poziomie zużycia paliwa. Natomiast decyzję, czy PC czy pellet podejmie budujący, do czego ma prawo. Czymś grzać raczej musi. Odnoszę wrażenie, że oczekuje się potępiania i całkowitego zdyskredytowania ogrzewania pelletem takiego domu. Przewrotnie zapytam: czemu? Skoro w ED zużyje się na rok na przykład tonę pelletu, to kupując go za 600zł raczej też dużo się nie wyda. Dlaczego zatem tego nie rozważyć? Piec nadmuchowy z racji produkcji ciepła konwekcyjnego odradzałbym. Rozumiem też, że koszt instalacji PC to jakieś nędzne setki nijak do kilkunastu tysięcy się nie mające.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na pellet ok, ale nie w energooszczędnym domu.

Dom energooszczędny to jednak sporo wyższy komfort od tradycyjnego, równa temperatura, brak przeciągów, świeże powietrze, bezpieczeństwo użytkowania i bezobsługosc. Także niska awaryjnosc i tanie naprawy, bo to przecież tylko grzałka, od body wentylator.

Dorabianie kotła do takiego domu to jak przeróbka malucha na gaz. Głupie po prostu. Co nie oznacza, że gaz w aucie jest głupi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
No to jak czytam poprzedni post o pompie ciepła to COP ok 2 i mniej, a mi zależy na cieple jak na dworze -20 i wieje tak, że głowę urywa, to raczej dobrze zrobiłem, że piec na pellet kupiłem a nie pompę ciepła. To już chyba byłoby prościej po prostu grzejniki elektryczne założyć, bo to tańsze i prostsze rozwiązanie. Jeśli się mylę, to niech fachowcy od pomp ciepła sprostują me głębokie w tym zakresie wątpliwości.

 

Z góry informuję, że zachwycanie się grzaniem, jak na dworze jest +15 a ja mam wtedy w domu 21,5 mnie niezbyt interesuje. Interesują mnie ostre realia. Teraz, gdy to piszę jest -10 i delikatnie wieje. Z moich obserwacji wynika, że tu poniżej -5 jest dłużej niż 168 godzin. Jaki wtedy oferujecie poziom sprawności układu?

 

Coś mi się wydaje, że pompa ciepła to dobra do Hiszpanii, gdzie tragedią termiczną jest +17C na dworze...

 

Jacekkolcon,

 

Jak już wcześniej wspominałem w przypadku temperatury zewnętrznej poniżej -20oC praca pompy ciepła będzie realizowana jedynie poprzez dostarczenie energii elektrycznej, co jest nadal lepszym rozwiązaniem, niż zastosowanie jedynie grzejników elektrycznych. W tym przypadku COP wyniesie 1, ponieważ nie będzie wykorzystywane ciepło niskotemperaturowe powietrza.

Oczywiście występowanie ujemnych temperatur jest zmienne w zależności od regionu, a powyższe dane przygotowane zostały na podstawie pomiarów na terenie Warszawy.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ja bym się też nie pchał w żaden pellet, węgiel, ekogroszek, ani nawet gaz.

Przy domu energooszczędnym, a zakładam, że o takim dyskutujecie, nie ma to najmniejszego sensu.

 

W tym roku maks co wydam na ogrzewanie to 650zł, a mam 210m2 z garażem w bryle. W tamtym roku 480zł za cały sezon grzewczy.

Zapraszam do dziennika, ostatnio wrzuciłem rozliczenie prądu za ostatnie prawie 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...