Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"ANDROMEDA I" - tymi ręcami w miarę umiejetności i czasu.


Recommended Posts

No dobra: z kim bym nie rozmawiał i nie pytał to wszyscy się dziwią pomysłowi z beczką.

 

Jak wszyscy srają w grunt to będę i ja!

 

G8KQ07eA89oCl55QAvI3uhbsvVb84mpFLM21whvzjT81cvrnK-ejLZjymdp7NBlHAfF9WpKcAJM3WPyVuQLJmLuSgX5MSycwyKnQPkQo6kztDtTOziZUMhbZ-82Hb2TufABUviRb49x1qUx83i-rSx2D28cS0kXcdLOBckPRl6jkMB72zJWTIy8YGJn-OtWz8wnXDJ1NG-EIQ0z-r1-kdAQdlo-WcF6hlJYgrG0OCFhC6ek7THOks4HIf-jemAE4zfeVVu86jXKNrVx8DRVYkcsf7wPkOfMh8SFYnymIvDHsyO71KbHAHAleODik_8OQLQcFjmohM__cLWnwVnve3eP2n1Payk4st1yIRvpAxwj75NyMyVRAO8ppZuuq8XusQI8ce0K_8ux4JLl8XoCV75tfRNXevxqmCGwBwEExJsSFvl00vfHDZvz9jE3eA0Rps8EBV3EB7I75DSKlLr0Wh_IkNo2kW14ZdYvkKIrNPUAzS5wGGpD3QqidgdhhqUe4Y7-4XZ-iNRwW4O6wYZWGQo_K8m2_JT3n2Um8vXzCYItBPCRtl2L1fwo3tqfrQ5Bvbd5wk_yusz7YCT_qiQV530pmKt3o__TyiGmGh5-yVabMKxNdMtLh=w990-h1320-no

 

eP3i-Gby5bG8aqVbkQfAIE4AkL1N3Q0f1AzqqqYd4oHOuJTw01edBLR1IJ_tAtYNkNElfWCZDExST87eb7J9zdZWeBKDzs6BkvpQkxon5YqKGIBGNmzFMRDRnNKQgQ5ya6L7xJcrLNJkmsYYU5uexggDI5Ju_NDyg0MGck64jLxQ3TFyl97tg58rpRgreehRs2j8LhfHF9Ebldc3uShhti1C-AapWPMC7LTY_FftFS68-_Aoq3sYQTMKK_cvs-fY83vEpx26aCiWX78ePfxICnvxWLX75Hh4Flff0HDTv1z2pDDMhAoBsAvzLHiTMoL8Rcmu_izfHAZz1MSOkWoIF13_TTTsRlr6NGGt6RtLDjrLgyjcCz3OAruXqMsJ-Exb1dKdgGCVz2bxjTlZ9c_w4PeYGvWXIfABcs_31PA-PCsKKayI3z-voYsC_rrv_eIufVjDgEFY7qIUS3MMh5DrzaUPA-_3wYoldrCxFrBnuaf10V3W4M211FDAUCuxAAzgBACOJC0TPzbIfQ0B1erFIRbd7d1OnxLDibsZhCY1OXMVGOsMbKGX-3ARyKW2W7y1Dl58lTaZXjXnG01Z2N2DMmhmffA8AYYZeBXxhLccvyGRKjAG8d0b=w990-h1320-no

 

 

Plan na jutro jest taki, aby zrobić daszek, obić go papą, wykopać dołek i zbudować siedzisko.

 

A. No i zła wiadomość: w marcu murarze nie przyjdą - jednak spadając z rusztowania poturbował się bardziej niż się wydawało. Na początku kwietnia, jak tylko będzie w stanie, to mają brać się OSTRO do roboty i nadrobić (jego słowa).

 

Co by tu jeszcze... Rozmawiałem z Asoltem i przedyskutowaliśmy opcje ogrzewania jakie mam przy planowanym zapotrzebowaniu na ciepło. Sam doszedłem do wniosku, że pompa ciepła to fajna rzecz, ale będzie się zwracać pewnie z 15 lat, przez które pewnie i tak wymienię samą pompę oraz parę razy glikol. Na chwilę obecną rozważam gaz i prąd ze wskazaniem na ten drugi. Kiedyś chcę mieć solary, więc taki czy taki system grzania będzie odciążony.

 

No i chyba zlecę wykonanie projektu podłogówki. Wykonawstwo będzie "tymi ręcami" :cool:

Edytowane przez ggdh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kibel do dziury to norma. Z resztą i tak z tego korzysta się sporadycznie. Co do tego co mówi asolt, to on tak mówi od zawsze ;) Oczywiście kwestia za ile PC mógłbys mieć, biorąc pod uwagę że masz nie mały dom i do tego CWU, inwestycja w taką PC zwróci się szybciej niż myslisz, liczyłeś ile wyjdzie Cię instalacja gazu? Ja też chciałem gaz ale liczby mówią same za siebie. Co do wymiany glikolu pare razy w ciagu 15 lat to wiekszej bajery nie słyszałem ;) Co niby ma z tym glikolem się stać? To nie olej jak w samochodzie że wymieniamy co roku ;) ja myśle że spokojnie przez 10 lat będzie miał ciągle te same właściwości. PC też nie wymienisz całej bo czemu niby? Ewentualnie sprężarka jak padnie. A to koszt ile, z 2-3 tys? Tak samo glikol te 1000 zł. Przez te 15 lat to zapłacisz tyle za przeglądy kotła gazowego. Może brzmię jak fanatyk PC ale po prostu jestem do nich bardzo przekonany, zwłaszcza tych w rozsądnej cenie.

Projekt podłogówki sobie daruj, daj rurki wszędzie co 10cm, zeby pętle były w miare takiej samej długości i to wszystko, przepływy wyregulujesz na rozdzielaczu i tam zrobisz "rozdział" temperatury - to moje odczucia po kładzeniu podłogówki u siebie, pomimo tego ze nie miałem projektu i robiłem na czuja z internetów to jest dobrze. Co prawda teraz zrobiłbym tak jak piszę no i w kuchni dał rurki na całej powierzchni nie omijając szafek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną rozważam gaz i prąd ze wskazaniem na ten drugi. Kiedyś chcę mieć solary, więc taki czy taki system grzania będzie odciążony.

 

Skąd ten gaz? To wiadomo, że wyjdzie najdrożej. Bardziej rozważam grzanie prądem bezpośrednie (wyższe zużycie) i PC (wyższy koszt uruchomienia). Siądę kiedyś i sobie to przeliczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Co do podłogówki zadzwoń do kolegi Vega1 poprowadzi Cię "za rączkę" i po temacie

 

Pozdrawam.

 

A to taka bezinteresowna akcja? Dobry samarytanin? :)

 

Firma z Grudziądza przesłała mi ofertę na PC (3 warianty powietrzna/gruntowa -odwierty/ gruntowa- kolektor poziomy) PC, cena jak cena (z kosmosu) - najtańsza chyba była za ok 28 kzł netto (odwierty podobnie) ale zabili mnie ceną podłogówki - 28tys zł netto za moją podłogówkę (podłogi mam łącznie 280mkw ale grzanej będzie mniej, nie wiem czy podałem sam czy sami policzyli wg projektu odejmując szafy itp ale wyszło im 233 + garaż 36) i dało to im 3442mb rur - jakim cudem? :) Wychodzi średnio 12,8 mb rury/ mkw Dając co 10cm (już nad wyrost) wyszło by maksymalnie 2690mb (garaż przecież ma max co 15cm jak nie co 20).

 

1) VIGOTHERM AERO All in One 27950zł (+ montaż uruchomienie = 35350zł netto)

2) pompa ciepła NEURA z kolektorem poziomym z technologią bezpośredniego odparowania serii: CK EUROPA, oznaczenie pompy ciepła: PRO D, bezpośrednie parowanie/woda, dobrana pompa ciepła: D 10 EuC = 9850 euro

3) VIGOTHERM GEO 12 All in One =29290 netto (+ odwierty + uruchomienie = 28850 netto)

Firma Clima Komfort Grudziądz

 

Do wszystkiego program ekodom ok 15tys/22tys zł dofinansowania. Ogólnie ceny albo z kosmosu albo mnie po prostu na to wszystko nie stać :bash:

 

PS.Może jednak wymuruję sobie ten komin i wstawię kopcącą lokomotywę? :evil:

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra te ceny. Ale prądem też nie tak hop siup, bo przepaliła mi się grzałka w bojlerze po 8 miesiącach użytkowania. Raptem 1600 kWh ciepła zrobiła i cieknie. Na szczęście jest jeszcze na gwarancji.

 

Szczerze i całkiem bez żadnej zgryźliwości jestem zadowolony z grzania prądem i na przyszłość​ zrobiłbym tak samo, więc polecam, tylko to trzeba na etapie projektowania już uwzględnić i zamiast kotłowni zrobić izolację. Też się bałem wtopy, ale się opłaciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, tak na szybko policzyłem:

 

* ogrzewanie gazowe:

- przyłącz w wersji pesymistycznej: 5000 + 500 na skrzynkę w ogrodzeniu,

- doprowadzenie do domu: 500

- instalacja w domu: 1500

- kocioł kondensacyjny o mocy ok 6-8kW (mam obciążenie cieplne <6kW): ~6000

- komin: 3000

~16500~

 

* ogrzewanie prądem

- przyłącz: 0

- doprowadzenie: 0

- instalacja w domu: 0

- kocioł: jakiś Kospel za 3000

~3000~

 

Specjalnie nie doliczam zasobnika i hydrauliki, zakładam, że koszt podobny.

 

 

Eksploatacja dla 8000kWh/rok (według OZC ~6900, ale policzę wyższe)

 

* gaz: na moim obecnym rachunku gazowym mam zużyte 274kWh i wraz z opłatami zapłaciłem za to ok 66zł. Wychodzi 24.86gr/kWh (~25gr/kWh)

8000kWh x 25gr = 2000zł

 

* prąd: 2T z 66gr dzienna i 26gr nocna, grzanie 75% noc i 25% dzień:

6000kWh x 26gr/kWh = 1560zł

2000kWh x 66gr/kWh = 1320zł

8000kWh = 2880zł

 

 

~900zł róznicy między prądem a gazem -> przy różnicy 13500zł nakładu instalacyjnego, prąd "dogoni" gaz po dokładnie 15 latach.

 

 

Takie moje dyrdymały. Niech ktoś przeanalizuje i wytknie mi błędy to będę na bieżąco edytował - NA PEWNO COŚ POMINĄŁEM ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Mielcu nocny dokładne 0,30 i da radę w 100% w nocnej obgonić czyli 2400zl.

No i nie potrzebujesz Kospela, podłogówkę elektryczną na kablach zrobisz nawet taniej niż zwykłą bez kotłowni, a bojler do wody potrzebny tak, czy tak. Inwestycja jakieś 7 tyś. łącznie z tym baniakiem i to maksymalnie.

 

Z drugiej strony gaz trochę ,a drogo liczysz, no i jeszcze jest CWU.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu gaz drogo? Mam taki na rachunku po uwzględnieniu opłat w mieszkaniu. Przy wyższym zużyciu pewnie byłby inna taryfa i jeszcze taniej?

 

Wolę zrobić podłogówkę wodną i np. dogrzewać kolektorami. Poza tym jak jebnie EMP i prąd pójdzie w pi*du, to chociaż będę mógł podłączyć piec na opony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie moje dyrdymały. Niech ktoś przeanalizuje i wytknie mi błędy to będę na bieżąco edytował - NA PEWNO COŚ POMINĄŁEM ;)

Jest OK, podobnie wyliczyłem Ci w wątku "PC tymi ręcami...". Przelicz sobie to jeszcze dla jakiejś taniej, małej PC PW (Anslut?) wspomaganej grzałkami. Taki Anslut nominalnie 6+3kW a 3kW (dla A-15W35) + 3kW grzałek kosztuje 10 tys. zł brutto (z VAT 23%), to z instalacją na VAT 8% teoretycznie w 10 powinno się zamknąć, najdalej w 12. Myślę, że do obliczeń można na sezon zimowy przyjąć COP 2.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten złociutki wychodek :) nie będzie Ci ta płyt osb puchła nic od wody (wiem że nie powinno, ale widziałem że różnie z tym bywa) czy to jakoś będziesz jeszcze pokrywał czymś?

 

co do ogrzewania, liczyłeś to z pc w stosunku do prądu ? dobrze w obliczeniach brać pod uwagę od razu CWU bo to też jakiś procent kosztów, szczególnie prz czystym prądzie latem np. może mieć spory wpływ na całość inwestycji/kosztów.

Sam mam podobny dylemat (tyle że gazu nie ma więc rozważam prąd lub PC)

Mimo iż mnie korci kable wrzucić (koszty mniejsze i prostsze wszystko - sterowanie itp) to masz rację, rurki z wodą to zawsze w razie co masz łatwiejszą zmianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...