Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"ANDROMEDA I" - tymi ręcami w miarę umiejetności i czasu.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A to się Tobie tylko tak wydaje , z tą 2T bo naczytałeś się mądrości internetowych . . Niby dlaczego pc inwerter nie może wykorzystać sprawniej czasu trwania 2 T niż pc on/of ?

Ty postawiłeś tezę że inwerter wykorzysta ją lepiej, wiec ją teraz z łaski swojej udowodnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom który przy -20* C na zewnątrz +20* w środku potrzebuje 5KWh ,wyposażony w PC on/of 7 kw . Początek sezonu mp połowa listopada , temperatury a zewnątrz +3* . Taki dom potrzebuje wtedy powiedzmy na dobę ok 20 kw energii. 2T w nocy 8 godzin do dyspozycji , ON/OF dostarczy tą ilość energii w ciągu 3,5 godny i się wyłączy .

Ten sam dom w tych samych warunkach wyposażony w pc inwerter 7Kw . Dostarczy tą ilość energii również w ciągu 3,5 godziny , ale się nie wyłączy, zejdzie z mocą grzewczą do takiego poziomu ,że w zasadzie , na bieżąco będzie dostarczał tyle energii ile traci dom

 

PC ON/OF naładuje posadzkę od 22 godziny do 01,30 godziny i się wyłączy ,od tego czasu zacznie posadzka oddawać ciepło , i akurat może być tak że np o 8 rano przydało by się tego ciepła , ale niestety pc chodzi w kagńcu 2T .

PC inwerter naładuje posadzkę od 22 do 01,30 później na bieżąco do 6 rano (koniec 2T ) będzie na uzupełniać stratę energii przez dom . Jak się ja ustawi na kagniec 2T to o 6 rano się wyłączy i od tego momentu posadzka zacznie oddawać ciepło , raczej o 8 rano ciepła nie braknie .

 

Najważniejsze jest rz że komfort jednak większy przy grzaniu długotrwałym , za pomocą pc inwerter , dwa że przy takiej pracy Cop znacząco większy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom który przy -20* C na zewnątrz +20* w środku potrzebuje 5KWh ,wyposażony w PC on/of 7 kw . Początek sezonu mp połowa listopada , temperatury a zewnątrz +3* . Taki dom potrzebuje wtedy powiedzmy na dobę ok 20 kw energii. 2T w nocy 8 godzin do dyspozycji , ON/OF dostarczy tą ilość energii w ciągu 3,5 godny i się wyłączy .

Ten sam dom w tych samych warunkach wyposażony w pc inwerter 7Kw . Dostarczy tą ilość energii również w ciągu 3,5 godziny , ale się nie wyłączy, zejdzie z mocą grzewczą do takiego poziomu ,że w zasadzie , na bieżąco będzie dostarczał tyle energii ile traci dom

 

PC ON/OF naładuje posadzkę od 22 godziny do 01,30 godziny i się wyłączy ,od tego czasu zacznie posadzka oddawać ciepło , i akurat może być tak że np o 8 rano przydało by się tego ciepła , ale niestety pc chodzi w kagńcu 2T .

PC inwerter naładuje posadzkę od 22 do 01,30 później na bieżąco do 6 rano (koniec 2T ) będzie na uzupełniać stratę energii przez dom . Jak się ja ustawi na kagniec 2T to o 6 rano się wyłączy i od tego momentu posadzka zacznie oddawać ciepło , raczej o 8 rano ciepła nie braknie .

 

Najważniejsze jest rz że komfort jednak większy przy grzaniu długotrwałym , za pomocą pc inwerter , dwa że przy takiej pracy Cop znacząco większy .

 

Myślę, że przy obecnych zimach temperatury rzędu wspominanych -20°C są rzadkością. Dodatkowe kilka tysięcy złotych piechotą nie chodzi i np. taki ja zdecyduje się na on/off z soft-startem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy obecnych zimach temperatury rzędu wspominanych -20°C są rzadkością. Dodatkowe kilka tysięcy złotych piechotą nie chodzi i np. taki ja zdecyduje się na on/off z soft-startem

 

 

Nie zrozumiałeś tego co napisałem , przy -20*C w tym domu obie pc zużyją praktycznie tyle samo , ze zbliżonym cop-em , natomiast przez większą część sezon grzewczego , mamy w Polsce temperatury w okolicy 0* i w takich temperaturach pc inwerter ma zużycie energii o ok 30% mniejsze . Pc inwerter wcale nie jest aż tak znacząco droższa , W moich okolicach np 5,2 kw pc inwerter grunt z odwiertami , kosztuje kompletna instalacja ( bez podłogówki) 22~27 K . Taka pc 5,2 kw inwerter t w porównaniu 7kw dobra pc p-w , a montaż takiej to koszt ~25K ,

 

Podaj mi koszt on/of-a z soft startem w podobnej cenie . takiego który scop zimowy będzie miał n porównywalnym poziomie co pc inwerter grunt ,a więc w granicach 5~6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom który przy -20* C na zewnątrz +20* w środku potrzebuje 5KWh ,wyposażony w PC on/of 7 kw . Początek sezonu mp połowa listopada , temperatury a zewnątrz +3* . Taki dom potrzebuje wtedy powiedzmy na dobę ok 20 kw energii. 2T w nocy 8 godzin do dyspozycji , ON/OF dostarczy tą ilość energii w ciągu 3,5 godny i się wyłączy .

Ten sam dom w tych samych warunkach wyposażony w pc inwerter 7Kw . Dostarczy tą ilość energii również w ciągu 3,5 godziny , ale się nie wyłączy, zejdzie z mocą grzewczą do takiego poziomu ,że w zasadzie , na bieżąco będzie dostarczał tyle energii ile traci dom

Jeśli energii, to kWh a nie kW. Pomijając jednak ten mało istotny szczegół, to zapominasz standardowo, że posadzka się ładuje energią i, posiadając znaczną bezwładność, oddaje później energię systematycznie. Czy w tym czasie pompa chodzi czy nie chodzi w zasadzie nie ma żadnego znaczenia dla komfortu w domu ani dla ilości zużytej przez dom energii.

 

PC ON/OF naładuje posadzkę od 22 godziny do 01,30 godziny i się wyłączy ,od tego czasu zacznie posadzka oddawać ciepło , i akurat może być tak że np o 8 rano przydało by się tego ciepła , ale niestety pc chodzi w kagńcu 2T .

PC inwerter naładuje posadzkę od 22 do 01,30 później na bieżąco do 6 rano (koniec 2T ) będzie na uzupełniać stratę energii przez dom . Jak się ja ustawi na kagniec 2T to o 6 rano się wyłączy i od tego momentu posadzka zacznie oddawać ciepło , raczej o 8 rano ciepła nie braknie .

To tylko przy założeniu, że ktoś jej zabroni się włączyć w dwóch cyklach, np. od 22 do 24 a potem znowu od 3 do 6. aby "doładować" posadzkę na resztę dnia (w sensie do dziennego okienka 2T kiedy to znowu będą 2h na grzanie). Z tego co widzę jako klasyczny "obrońca" inwerterów założyłeś sobie wygodnie, że takiej możliwości PC O/F nie będzie mieć, że będzie chodzić zupełnie głupkowato tak aby udowodnić Twoją teorię. Dlatego wyszło Ci, że inwerter ma tutaj jakąś zaletę. Ale nie ma. Ilość energii w obydwu przypadkach trzeba dostarczyć tyle samo, a przy akumulacyjnym domu nie ma znaczenia dla komfortu cieplnego czy dostarczy się ją w dwóch "mocnych" rzutach czy w jednym mocnym a potem utrzymując stan na małej mocy. Powiem więcej, dom potrzebuje mniej energii w nocy, bo w sypialniach celowo na noc się obniża temperaturę (ponieważ rośnie wtedy komfort snu). Ładowanie ciągłe nie ma więc większego sensu, skoro pożądane jest obniżenie temperatury na noc -- lepiej jest podładować trochę ciepła przed północą, a potem zacząć grzać ponownie mocno rano. To jeden z argumentów dla którego inwerter nie ma większego sensu. AFAIK dla DZ również jest lepiej gdy może się w spokoju zregenerować niż gdy jest cały czas drenowane, nawet jeśli jest to mniejsza moc. W związku z powyższym należy się zastanowić, czy gruntowej inwerterówki nie należałoby włączyć początkowo na małej mocy by skończyć pełną parą nad ranem.

 

Najważniejsze jest rz że komfort jednak większy przy grzaniu długotrwałym , za pomocą pc inwerter , dwa że przy takiej pracy Cop znacząco większy .

Może, ze szczególnym wskazaniem na MOŻE, się COP zwiększy, ale raczej nie "znacząco". Jeśli dodać do tego "znacząco" wyższy koszt pompy z inwerterem to ta ew. różnica się "znacząco" zaciera albo wręcz wychodzi "znacząco" na korzyść O/F. Jeśli dodać do tego większą podatność inwertera (w sensie elektroniki) na przepięcia elektryczne i późniejszy "znaczny" koszt ew. naprawy, to tylko się to "znacząco" pogłębi na jego niekorzyść. Z tego co pamiętam z otrzymanych wycen soft-start kosztuje dodatkowo 400 zł, gdy inwerter jest ponad 2 tys. zł droższy, znaczy jest "znacząco" droższy.

 

Powtarzam, inwerter ma sens tylko gdy jednym ze źródeł na których operuje pompa jest POWIETRZE (w domyśle źródło, które nie posiada dużej akumulacji). Dlatego inwerter ma sens w pompach PW i PP (klimatyzatorach) kiedy elektronika może regulować pracę w zależności od zastanych a szybko zmiennych warunków źródeł, natomiast, poza lepszym samopoczuciem kupującego, nie ma sensu w gruntówkach montowanych w domach akumulacyjnych. No ale oczywiście, kto bogatemu zabroni kupić, a sprzedawcy wcisnąć klientowi.

 

Ps. COP inwertera 5-6? To już zwyczajne czary.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam że inwerter lepiej się sprawdza przy dłuższym grzaniu. Co więcej, teraz mógłbym się skłonić do akumulacji jedynie w ścianach, a wylewkę bym zrobił 6-7cm albo anhydryt i grzał cały sezon non stop! Jedynie gdyby PC mogła zejść z mocą do min. Jak już się mieszka to ma się inne odczucia. U mnie inwerter chodzi zimą praktycznie całą nocną taryfę, gdzie koło 6:00 ma minimum mocy, szczyt temperatury przypada gdzieś na godz 7:00-8:00, tak samo zachował by się on/off tylko że wyłączył by się dużo wcześniej i tutaj garażowiec ma rację. Jak już się przyzwyczaicie do ciepłej podłogi to chcielibyście mieć ją cały czas! niestety moment jej wychłodzenia sprawia dyskomfort, przynajmniej mi, więc nawet jeszcze miesiąc temu odpalałem PC co pare dni aby podniosła temp podłogi. Tutaj inwerter też lepszy, bo nie potrzeba go w kwietniu odpalać z taką samą mocą jak w styczniu, więc sobie pyrka biorąc mało pradu a dając ciepła tylko trochę, a podłoga ciepła :) Edytowane przez sebcioc55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też uważam że inwerter lepiej się sprawdza przy dłuższym grzaniu.

Inwerter się sprawdza tam, gdzie praca ciągła jest KONIECZNA. Czyli sprawdza się przy oddawaniu ciepła do powietrza, albo pobieraniu ciepła z powietrza.

 

Co więcej, teraz mógłbym się skłonić do akumulacji jedynie w ścianach, a wylewkę bym zrobił 6-7cm albo anhydryt i grzał cały sezon non stop! Jedynie gdyby PC mogła zejść z mocą do min. Jak już się mieszka to ma się inne odczucia. U mnie inwerter chodzi zimą praktycznie całą nocną taryfę, gdzie koło 6:00 ma minimum mocy, szczyt temperatury przypada gdzieś na godz 7:00-8:00, tak samo zachował by się on/off tylko że wyłączył by się dużo wcześniej i tutaj garażowiec ma rację. Jak już się przyzwyczaicie do ciepłej podłogi to chcielibyście mieć ją cały czas! niestety moment jej wychłodzenia sprawia dyskomfort, przynajmniej mi, więc nawet jeszcze miesiąc temu odpalałem PC co pare dni aby podniosła temp podłogi. Tutaj inwerter też lepszy, bo nie potrzeba go w kwietniu odpalać z taką samą mocą jak w styczniu, więc sobie pyrka biorąc mało pradu a dając ciepła tylko trochę, a podłoga ciepła :)

Ale to już zupełnie inne założenia i położenie nacisku na Twój komfort, co skutkowałoby jednak spadkiem parametrów. Pomijam już potrzebę posiadania ciepłej podłogi gdy się... śpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapraszam do mnie na wichurę, co prawda na inwerterze mam SCOP tylko 4,95 ale będziesz mógł obejrzeć te czary :cool:

Chętnie zobaczę jeśli równocześnie w swoim domu popchniesz O/F dla porównania z inwerterem. No bo jeśli dom wymaga określonej ilości energii, a zmienia się tylko dostarczanie ilości energii w jednostce czasu (jednostajnie z małą mocą, zamiast interwałami z maksymalną mocą), to znaczących różnic być nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz , cały czas opierasz się na wiedzy internetowej , pisanej przez ludzi podobnych do Ciebie , czyli takich który coś wyczytali przed Tobą w internecie babol za babolem .

Ja swoją wiedze mam popartą porównaniem w realu miałem w domu parę sezonów on/of-a teraz mam inwertera . Widzę różnicę.

Pomijając jednak ten mało istotny szczegół, to zapominasz standardowo, że posadzka się ładuje energią i, posiadając znaczną bezwładność, oddaje później energię systematycznie. Czy w tym czasie pompa chodzi czy nie chodzi w zasadzie nie ma żadnego znaczenia dla komfortu w domu ani dla ilości zużytej przez dom energii.

Nieprawda , przy aktywnym ogrzewaniu ,nawet przy niższej temperaturze w domu jest większy , odczuwalny komfort.

 

Ilość energii w obydwu przypadkach trzeba dostarczyć tyle samo, a przy akumulacyjnym domu nie ma znaczenia dla komfortu cieplnego czy dostarczy się ją w dwóch "mocnych"

Ilość energii musi być dostarczona taka sama , jednak da komfortu dostarczanie jej w sposób ciągły jest mono odczuwalny .

 

w dwóch cyklach, np. od 22 do 24 a potem znowu od 3 do 6. aby "doładować" posadzkę

Oczywiście że można tak zrobić , tak miałem jak miałem on/of . Niekomfortowe to jest to właśnie to o czym piszesz -----Ładowanie ciągłe nie ma więc większego sensu, skoro pożądane jest obniżenie temperatury na noc ---------- ale praca o/of w oparciu o maksymalne wykorzystanie 2T na tym się opiera, napakować posadzkę ile się da aby wystarczyło na dzień . W przypadku inwertera masz o wiele więcej możliwości sterowania .

 

lepiej jest podładować trochę ciepła przed północą, a potem zacząć grzać ponownie mocno rano

 

Dokładnie tak , to jeden z argumentów za inwerterem . Czyli jak on/of -em to zrobisz ,nastawisz w domu temperaturę między np 22-03 20*C a między 03-6,0 22*C ? A temperatury w nocy różne bywają , raz +5 raz -15 trafisz z ustawieniem on/of tak aby przez te 3 godziny zawsze naładować posadzkę ? Wiem zaraz napiszesz że można odpowiedni sterownik zastosować , a inwerterze nie musisz go stosować .

 

dla DZ również jest lepiej gdy może się w spokoju zregenerować niż gdy jest cały czas drenowane, nawet jeśli jest to mniejsza moc

 

Nieprawda , dla dz jest lepiej jak jest drenowane mała mocą , nawet przez dłuższy czas .PC inwerter ma średnie temperatury dz wyższe ni pc on/of na tm samym kolektorze .

Może, ze szczególnym wskazaniem na MOŻE, się COP zwiększy

Żadne MOŻE . cop jak i scop w inwerterze jest znacząco większy .

Jeśli dodać do tego "znacząco" wyższy koszt pompy z inwerterem

Nie jest żadna znacząco większa cena . Jeszcze raz napisze , ja w moich regionach montuje takie pc inwerter 5,2 kw w cenie 22~`27 K ( bez podłogówki ) za le byś zamontował pc on / of o tej mocy ?

 

Powtarzam, inwerter ma sens tylko gdy jednym ze źródeł na których operuje pompa jest POWIETRZE (w domyśle źródło, które nie posiada dużej akumulacji).

Myślisz że jak powtórzysz to ileś razy to stanie się to prawdą ? Po zastosowaniu inwertera w pc p-w ZNACZĄCO podniosła sie ich sprawność , taka sama fizyka odpowiada za podniesienie się sprawności pc grunt p zastosowaniu inwertera .Nie tylko mała akumulacja d jest tutaj istotna , mała akumulacja GZ też np w domach szkieletowych .

COP inwertera 5-6? To już zwyczajne czary.

Dla Ciebie to może i czary , dla mnie mała Twoja wiedza .

 

zupełnie głupkowato tak aby udowodnić

Dzięki za tego głupka , fakt pewnie nim jestem , od paru lat ileś tam on/of zamontowałem , ileś tam inwerterów poskładałem i zmontowałem tym ręcami , faktycznie gdzie mi tam do Ciebie .

Na czym opierasz swoja wiedze na temat pc ?

Edytowane przez Garażowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I

nwerter się sprawdza tam, gdzie praca ciągła jest KONIECZNA. Czyli sprawdza się przy oddawaniu ciepła do powietrza, albo pobieraniu ciepła z powietrza.

 

A czemu zakładasz że pc inwerter musi pracować KONIECZNIE ciągle . a może załóż ze może koniecznie ( choć też nie koniecznie ) pracować ciąge pr ale tylko w okienku 2T , a nie przez parę tylko godzin jej trwania jak w przypadku ON/OF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo jeśli dom wymaga określonej ilości energii, a zmienia się tylko dostarczanie ilości energii w jednostce czasu (jednostajnie z małą mocą, zamiast interwałami z maksymalną mocą), to znaczących różnic być nie może.

Na czym opierasz tą wiedzę ( ja bym nazwał to niewiedzą )

Ta jednostka czasu ma tu kluczowe znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam już potrzebę posiadania ciepłej podłogi gdy się... śpi.

 

Nie no , przy on/of to będziesz miał zimną podłogę w nocy a dzień ciepłą . A jak to zrobisz oświeć mnie .I do tego jeszcze pewnie on/of będzie Tobie 100% pracował w 2T

Przytaczasz argument na korzyść inwertera .

Stary trochę pokory , trochę się dokształć, wybuduj dom porozmawiamy .

Edytowane przez Garażowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta cena tyczy się montażu pc 5,2 kw gruntowa inwerter z zasobnikiem CWU 200 l , ale w moich okolicach . Nie jeżdżę z wiertnia po Polsce .W Polsce , mogę tylko zamontować/uruchomić pc do istniejącego DZ i GZ , lub sprzedać gotową do montażu pc .

22~27 zależne od D ,niektórzy zakopują we włąsnym zakresie rury na kolektor poziomy wedy cena bliżej 22 a przy niekorzystnych warunkach gruntowych z odwiertami bliżej 27

Edytowane przez Garażowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...