Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"ANDROMEDA I" - tymi ręcami w miarę umiejetności i czasu.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć, odwiedziłem przeczytałem.

Życzę powodzenia i samozaparcia.

Co do ścian, stropu itd. nie pomogę z wyceną bo ja robiłem sam po usłyszeniu za robociznę 10 000 zł za same ściany działowe na parterze. Ale to inna historia :)

U mnie od początku nie było ani 1 majstra do pracy ;) Mam po prostu pecha bo jak już coś z kimś umówiłem to później odmawiał przesuwał itp.

Będę zaglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sketchupie powoli coś rzeźbię, ale ciężko mi idzie z poddaszem. W końcu coś pokażę.

 

Wiadomość dnia jest taka, że dostaliśmy PnB! Tzn udało nam się je na nas przepisać bez zbędnych zgrzytów.

 

 

Jako, że na ten rok zakończyłem robótki ręczne to nie pozostaje mi nic innego jak tylko się dokształcać. Będę zatem umieszczał tu swoje przemyślenia / dylematy i zachęcam do dyskusji i rozwiązania niejasności!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOMINY

 

W projekcie mam ich trzy: w kuchni, łazience i pom gosp do pieca gazowego i kominka po drugiej stronie ściany w salonie. Będę robił wentylację mechaniczną i nie widzę sensu stawiania dwóch kominów wentylacyjnych. Mogę sobie ot tak z nich zrezygnować? Ich postawienie - chcę systemowe - to pewnie parę ładnych tysięcy, które mógłbym przeznaczyć na coś innego.

 

Druga sprawa to właśnie komin, który na pewno zostanie. Jak wspomniałem będą do niego podłączone piec gazowy w pomieszczeniu gospodarczej i po drugiej stronie kominek w salonie. Czyli będę potrzebował dwóch kanałów dymnych. A co z resztą? Ten komin w projekcie ma pewnie ok 120cm szerokości ze względu na kanały wentylacyjne, których nie będę potrzebował. Mam robić tylko te dwa dymne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ŚCIANY NOŚNE

 

Niby wybrałem już materiał, z którego powstanie dom - ceramikę, ale czytając różne dzienniki dochodzę do wniosku, że za wcześnie skreśliłem BK.

 

1) łatwość murowania - duże klocki, zaprawa z worka. Ale ciężkie do noszenia.

2) lepsze parametry cieplne - przy tej samej grubości ściany.

3) gładka ściana - o ile ekipa nie odwali fuszerki. O ile tynk na takiej ścianie będzie tańszy do samorobienia niż na ceramice?

4) rzeźbienie pod instalacje - rylec i bruzda pod kabel gotowa.

 

Wyjdzie trochę drożej niż z ceramiki (tak mi się wydaje), ale mniejszy nakład pracy.

 

Dylematy, dylematy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały kominów zostaw tylko te potrzebne.

 

A co przemawia za murowaniem z ceramiki? Faktycznie wyjdzie taniej od BK? Jeśli faktycznie tak, to różnica będzie marginalna. Jak sam bedziesz murowal to pomyśl jeszcze o dociananiu pustaków. No i więcej roboty bo mniejsze od bloczków BK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Gratuluję stanu zerowego :) ja mam nadzieje zacząć lada dzień i oby pogoda dopisała to chociaż wymuruje caly fundament i malnę go mazidlem na zimę a + zasypie piaskiem wewnatrz na zime. Chudziaka pewnie i tak już ki sie nie uda zrobić a poza tym myślę, ze moze cos by moglo sie stać przez zime?

 

Co do scian to z racji, ze buduje sam (taki mam zamiar i niezawaham sie spróbować) w grę wchodzi w zasadzie wszystko co mozna układać na zaprawę w piance. Do niedawna myślałem tylko o dryfixie ale jest juz cała masa innych pianek i nie mam na mysli chociażby tytanaa bo znalazłem co najmniej dwie inne. Kolejny wymóg to dokładność wymiarów no i tutaj pustaki szlifowane jak dryfix mają 0.3mm chyba ciężko to porównać z jakims solbetem? Ludzie budują z solbetu na pianie ale ile przy tym musza sie naszlifowac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie budują z solbetu na pianie ale ile przy tym musza sie naszlifowac....

 

Ale szlifowanie BK to pikuś. Nawet jak każdą warstwę trzebaby z grubsza przelecieć to zajmuje tylko chwilę.

 

Bierzta chopy betony komórkowe i budujta!

 

@ggdh- nawet jak masz w orginale ścianę 36 i przepisałeś PnB na siebie to możesz zrobić BK 24 + 12cm jakiegoś styro 031, albo nawet grubiej. Mój KB mówi, że tolerancja wymiarów zewnętrznych to 5cm. Jeśli nie łgał to mógłbys dac 17cm styro bez konsekwencji.

 

Albo przerobić na silkę 18cm+18 styro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tynkowaniem takiej ściany? Bo na logikę jak jest ona dużo bardziej płaska i równa to i tynkowanie powinno być łatwiejsze. Dzisiaj mi Teść powiedział, że jak sam budował x lat temu i BK to była egzotyka, często tynki odparzały. Wyobrażam sobie, że teraz nie ma z tym problemu. Jak to wygląda od strony praktycznej? Do ogarnięcia samemu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...