Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parterówka na wąską działke


Recommended Posts

Heniek :-) mam info od Twojego instalatora - uważam, ze sensowny gość i chyba na niego się zdecyduje...choć cena u niego najwyższa;-/

 

Odpisał mi tak:

 

Pompa 9kw wymaga dla optymalnej pracy przepływu 1,5m3/h co przy 11

obwodach daje przepływ na 1 pętle ok 2,4l/min - nie jestem przekonany czy

taki przepływ uzyska Pan bez sprzęgła zważając na opory wymiennika

pompy i wzrastający opór w przypadku dużych przepływów na pętlach.

 

Przesyłam ofertę na pompę panasonic 9kw 230V z 100l. sprzęgłem bez

zbiornika oraz rurociąg zasilania rozdzielacza z fi wew. 32mm!!!.

 

Zbyt małe przepływy mają znaczący wpływ na sprawność urządzenia a w

efekcie na koszty eksploatacji.

 

Pompa LG będzie ok 2tyś zł netto tańsza ale zapewne droższa w

eksploatacji i prawdopodobnie mniej trwała - jednostki zewnętrzne są

wprost adoptowane z klimatyzatorów natomiast w przypadku Panasonic jest to

konstrukcja dedykowana dla pompy ciepła co wiąże się z nieco innym

rozwiązaniem instalacji freonowej wewnątrz urządzenia głownie chodzi

tutaj o rozmrażanie jednostki zewnętrznej.

 

Oczywiście jeżeli życzy Pan sobie instalacji bez sprzęgła to możliwe

jest takie rozwiązanie i będzie tańsze o ok. xxxxo

 

 

U mnie LG Therma V 9KW. Rozdzielcza 12 sekcji Capricorn. Podczas pracy pompy przepływ powyżej 4l/min ...

W pompie pompa elektroniczna Grundfosa.

Co do sprawności to porównując dane z katalogów to LG ma wyższy COP niż Panasonic.

Co do żywotności to cięzko powiedzieć. , ale LG oferuje w swojej pompie silniki bezszczotkowe (sprężarka+wentylator) co powinno gwarantować baaaardzo długą żywotność. Nowa konstrukcja LG (to nie ten sam model co kilka lat temu) ma poprawiony defrost (bardzo szybki) , sterowanie i jest sporo zmian w stosunku do starej weersji.

 

Nie ukrywam że zastosowanie silników bezszczotkowych i kilka nowinek z katalogu , trochę wyższe COP niż u Panasonica i niższa cena skusiło mnie do LG :)

 

Oosba która mi montowała pompę LG w większosci też montuje pompy Panasonica , bo najbardziej popularne ,ale sama się zdziwiła jak zobaczyła dane w katalogu i że ma silniki bezszczotkowe ...

Rozmawiałem i powiedziała mi że klimy LG instaluje od wielu wielu lat (autoryzacja LG) i mają bardzo niską awaryjnośc i naprawde długą trwałość i nie ma problemu z częściami zamiennymi ...

Coś w tym musi być , bo w firmie jaką znam od kilku nastu (kilkudziesieciu) lat są klimy LG ..

 

Aby nie było że zachwalam LG ;)

Jedynie chciałem powiedziec że poza Panasonickiem sa tez inne firmy i naprawdę różnice są w większości pompami znanych producentów bardzo małe i czesto najwięcej płaci się za ... marketing ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powyżej 4l/min na każdej z 12 pętli? Przecież to 3000l/h. Nie wiem jak LG, ale Panasonic połowę tego wymaga.

 

Pompa ma 3 biegi pracy. W insrukcji serwisowej zalecają ustawienie MAX , ale dopuszczają tez ustawienie średnie. Jedynie nie wolno dać najniższej wydajności pompy. Instalator jednak "bał" się przestawić na prędkość średnią aby nie było błędu przepływu ...

 

Niestety w instrukcji nie znalazłem jaki jest dopuszczalny minimalny przepływ ...

 

Co do instalatora to mimo że ma autoryzacja LG to okazało się że byłem drugą osobą której montuje pompę LG i miał delikatnie mówiąc małą widzę o tych pompach a jak się sam przyznał że głownie montuje Panasonica a klimatyzatory od LG ...

 

Więc zapewne wolał "dmuchać" na zimno niż ryzykować.

 

Muszę chyba sam spróbować puścić pompę na średnia prędkość , bo chyba aż tak duży przepływ nie ma żadnego sensu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator, którego cytowałem powyżej, kiedy mówił o różnicach między LG a Panasonikiem wspominał tez o temperaturze wody użytkowej, że wraz ze spadkiem temperatury w LG szybciej spada temperatura do jakie można zagrzać wode.

Wspominał, ze przy -10 LG zagrzeje tylko do 45*C. - nie sprawdzałem jeszcze tego wiec nie wiem, czy to namawianie na Panasa czy rzeczywiście tak jest.

 

Zapytam o taką hybryde czyli o zrobienie instalacji z możliwości podpięcia sprzęgła - jakby przepływy były za małe :-)

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator, którego cytowałem powyżej, kiedy mówił o różnicach między LG a Panasonikiem wspominał tez o temperaturze wody użytkowej, że wraz ze spadkiem temperatury w LG szybciej spada temperatura do jakie można zagrzać wode.

Wspominał, ze przy -10 LG zagrzeje tylko do 45*C. - nie sprawdzałem jeszcze tego wiec nie wiem, czy to namawianie na Panasa czy rzeczywiście tak jest.

 

Zapytam o taką hybryde czyli o zrobienie instalacji z możliwości podpięcia sprzęgła - jakby przepływy były za małe :-)

 

Jestem bardzo ciekawy ile tych pomp LG zamontował że ma taką "wiedzę" na temat konstrukcji i itd ...

Bo boje się że "słyszał" , "czytał' a żadnej pompy LG nie zamontował ani nawet nie widział specyfikacji ..

 

Największą wiedzę o LG ma chyba tutaj na forum CNC , bo trochę tego zamontował i sam tez używa ...

 

CNC ma filmik na Youtube i przy -16 stopniach LG 9KW daje 7,42KW (COP 2,41) więc czemu miałby nie nagrzać wody ? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jeżeli życzy Pan sobie instalacji bez sprzęgła to możliwe

jest takie rozwiązanie i będzie tańsze o ok. xxxxo [/color][/i]

Czyli jest możliwe. :p Śledź temat -> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek -- właśnie jest temat sprzęgła, którego zażarcie broni (od zawsze) cnc. Z tego co ja czytam od 3-4 lat, to stosowanie sprzęgła jest jałowe. Może coś tam poprawia, ale nie na tyle, aby się miało szansę zwrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za linka - na pewno poczytam:-)

 

Dziś skonczyno tynki i oczywiście problem :-)

W sumie wyszło 605m2..

Robota idealna nie jest bo gdzie nie gdzie widzę fale na łączeniu ścian i sufitu ale ważne ze kolejny etap zakończony i już bliżej do zamieszkania :-)

Problem był z płaceniem...

Dziś rano zadzwonił szef, że kończą.

Pomyślałem, że wypłacę kase po robocie z bankomatu....mbank wiec innego wyjścia nie ma...

Podjeżdżam pod bankomat, wkładam karte, pin i wpisuje 4000 i ilpa. Wypluło kartę...

No więc raz jeszcze karta, pin, 4000 i większa lipa bo bankomat się zawiesił....

Wypluło karte i pojawił się napis bankomat nieczynny....

 

 

Sprawdzam konto na telefonie i dupa ubyło 8tyś.

Pojawiły się nerwy bo facet już dzwoni i ze skończył tynkowac i czeka.

 

Tel do euronetu... zarejestrowali reklamacje i kazali dzwonić do mbanku

Dzwonie, ci tez zarejestrowali i powiedzieli ze maja 30dni na rozpatrzenie reklamacji

 

Po chwili bankomat ożył i ludzie podchodzą - panika, czy którys nie dostanie mojej kasy...

Dzwonie do euronetu i podobno nie ma takiej możliwości...Ale jakoś pewny tego nie jestem:-/

 

Dzięki rodzinie szybko kasę udało się załatwić, za tynki zapłacone

 

Ale teraz lipa bo brakuje kasy na kolejny etap czyli wode i poodłogówke bo muszę czekać na zwrot kasy :-/

 

Tips and tricks do tynków:

Uważajcie na listwy naklejane na ramę okna.

8.jpg

Przez nie tynk wchodzi około 1cm na ramy okienne i po otwarciu skrzydła na oścież brakuje miejsca na płytki bo rama dotyka ścian wnęk.. Gdy to zobaczyłem wyrzuciłem listwy z kotłowni i łazienki - dobrze, że te pomieszczenia nie były jeszcze wytynkowane. W kuchni przy oknie trzeba bedzie coś kombinować. Może to wina tego ze mam ukryte zawiasy w oknach???

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Cześć, nic się nie dzieje....

Tynki schną...a raczej się kiszą bo schnąć nie chca...a ja myśle co dalej.

Plan taki by w grudniu/styczniu zrobić podłogówkę i wodę = muszę wiec kupić styropian na podłogi.

Mail do hurtowni i info ze za mało go chce by dostać go w miarę szybko...

 

Postanowiłem wiec kupić jakiś najtańszy styro do ocieplenia ścian szczytowych od wewnątrz jak również ścian kolankowych od wewnątrz ...

Jaką grupość styropianu wybrać? Czy 5cm 0,42 to nie za mało? Może lepiej wziąć 10cm???

W sumie od dworu będzie 20 grafitu a na strychu praktycznie bedzie taka sama temperatura jak na dworze (strych nieużywtkowy/nieocieplony) wiec chyba jednak będzie 10cm,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba, z Domstyru? Musiałbym auto wynająć i wtedy wychodzi mi drożej....

 

odnośnie ocieplenia poddasza niużytkowego... murator pisze tak:

Gdy poddasze jest nieużytkowe termoizolacja jest wykonywana po to, by nie uciekało tamtędy ciepło z ogrzewanych pomieszczeń, które znajdują się poniżej. Ociepla się więc tylko strop nad ostatnią kondygnacją. Nie wykonuje się natomiast termoizolacji skośnych połaci dachu.

Ocieplenie stropu w przypadku poddasza nieużytkowego to zwykle jedna lub dwie warstwy termoizolacji - płyty lub maty z wełny mineranej - ułożone na stropie.

 

Ok, ale co ze ścianami szczytowymi i kolankowymi?

Kolankowe podjadę styro pod murłatę by zrobić ciągłość z ociepleniem zewnętrznym.

Ale co ze szczytówkami? Jest sens ocieplać do samej góry? Moze to niewskazane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dom-styr. Mam dostawczaka, kupiłem specjalnie na budowę :) już się zwrócił

...odnośnie szczytówek to jak chcesz rozwiązać problem uskoku ściany bez styropianu? Ja mimo, że mam poddasze nieużytkowe to chcę go użytkować w niewielkiej części i docieplam strop styropian 10cm plus wylewka 5 cm, dach wełna 30cm no i szczytówki... poza tym na poddaszu będzie rekuperator to niech mu jest ciepło :)

Edytowane przez seba_m_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale co ze ścianami szczytowymi i kolankowymi?

Kolankowe podjadę styro pod murłatę by zrobić ciągłość z ociepleniem zewnętrznym.

Ale co ze szczytówkami? Jest sens ocieplać do samej góry? Moze to niewskazane?

Hej, miałem ten sam problem, wg projektu powinienem docieplić szczytówkę wewnątrz do wysokości 1m od stropu. Nie zrobiłem tego... i na razie nic się nie dzieje, nie widzę jakichś problemów z wychładzaniem ściany poniżej stropu. Jest może różnica 0,5-1 stopnia (sprawdzane FLIRem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dom-styr. Mam dostawczaka, kupiłem specjalnie na budowę :) już się zwrócił

...odnośnie szczytówek to jak chcesz rozwiązać problem uskoku ściany bez styropianu? Ja mimo, że mam poddasze nieużytkowe to chcę go użytkować w niewielkiej części i docieplam strop styropian 10cm plus wylewka 5 cm, dach wełna 30cm no i szczytówki... poza tym na poddaszu będzie rekuperator to niech mu jest ciepło :)

 

ja kupiłem dużą przyczepę - też się zwróciła :-)

NIe wiem o jaki uskok Ci chodzi.. :-/

Ocieplę szczyty do jętek- na jętkach zrobiłem mini stryszek wiec tam nie potrzeba:-)

Na podłoge dam 30cm wełny i na to OSB na legarach by była podłogą:-)

W wełnie będą rury z WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy poddasze masz użytkowe czy też nie.

 

Jak użytkowe to szczytów od środka nie ocieplasz , jak nieużytkowe to ocieplasz aby wszędzie połączyć izolację ...

 

Co do grubości to od środka czy gazobetonie starczy 10cm , ale raczej mniej bym nie dawał ..

 

U mnie na ścianach szczytowych mam 15cm grafitu , ale ja mam silikat który jest zimniejszy ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir dzięki.

 

Poddasze nieużytkowe czyli graciarnia :-)

 

U mnie kolankowa to silikat na na szczytowych od wieńca do góry jest gazobeton.

 

Trzeba pomyśleć bo może dam do wieńca grafit a wyżej gdzie gazobeton dam zwykły...

 

Szybko licząc U dla silikatu wg

https://termoorganika.pl/kalkulator-wspolczynnika-u-przegrody

 

10cm 0,32 grafit 0.2757 1602zł

15cm 0,32 grafit 0.1927 2403zł

10cm 0,42 biały 0.3468 1341zł

15cm 0,42 biały 0.2455 2011zł

 

opcja 1 wygrywa :-)

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem opisać...

 

Kupiłem już włączniki do domu do oświetlenia...Legrand Niloe.

Wkurzało mnie już stkanie drucików, a włączniki na tyle tanie, że jak się jakis zniszczy to się wymienie.

Na razie wiszą włączniki bez ramk

Swoją drogą za włączniki do rolet zapłaciłem 4 razy więcej niż za wszystkie włączniki na cały dom ...

 

Porównanie cenowe....np zwykły pojedyńczy włącznik schodowy:

5ef000964c98a0e6de391b4f1ca0.jpg

 

Allegro: 6.19zł

Bricoman: 12zł

Leroy: 15,88zł

Castorama: 20,16zł

 

Ceny za ten sam jeden pojedynczy włącznik..... masakra po prostu .

 

To tak dla potomnych jakbyście chcieli kupować takie pierdoły w marketach....

 

Dziś zakupiłem też stelaże podtynkowe GROHE RAPID... tez poprzez internet bo 300zł taniej niż w markecie :-) Przy okazji dowiedziałem się, że firma od stelaży może mi w dobrej cenie sprowadzić z Czech wanne, pod którą zrobiłem łazienkę :-)

Z wanną to osobna historia.... Miałem w mieszkaniu wanna symetryczną Cersanit Galia. Miała mały wymiar bo 120x120 i byłe maga wygodna.... głęboka, szeroka i wbrew pozorom wyło w niej dużo miejsca nawet na dwóch :-) W domu postanowiliśmy, że też bedzie taka wanna... wnękę w łazience zrobiłem dokładnie pod tą wanne 120x120.... i duuuu....pa.

Przy sprawdzaniu obecnych cen okazało się, że Cersanit sprzedał linię produkcyjną Galii do Polysanu do Czech.... Wanna jest taka sama tylko nazywa się Polysan Nila. Już nawet znalazłem sklep w Cieszynie gdzie miałem po nią jechać a tu dziś z głupoty zapytałem o wanny Polysan w salonie od stelazy i niespodzianka - nie ma problemu, możemy Panu sprowadzić :-) Głu.... ma zawsze szczęście :-)

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stropian na podłogi zamówiony:-)

 

Swisshit :-)

8 paczek EPS 200 garaż/parking (grubość 6cm) = 2,40 m3. Cena 326 zł brutto/m3.

2 paczki EPS 0,31 LAMBDA MAX grafit fasada (grubość 5cm) = 0,60 m3.Cena 203 zł brutto/m3.

40 paczek EPS 100 0,36 podłoga (grubość 5cm) = 12 m3. Cena 216 zł brutto/m3.

30 paczek EPS 032 PLUS lambda fasada (grubość 10cm) = 9 m3. Cena 178 zł brutto/m3.

 

Ten ostatni w ogole na razie niepotrzebny bo ma być na ocieplenie ścianek kolankowych i szczytów na strychu no ale by mieć cene j/w + darmowy transport w ciągu tygodnia musiałem wziąć wiecej styro (min 80 paczek). Trudno kasa zamrożona no ale po wylewkach nie bedzie co robić wiec przeniesiemy się na strych.

Najtańszy skład budowlany ze te styropiany chciał 800zł wiecej....

 

Kupiłem też reszte materiału na podłogówke

 

1000 m rury 18x2 kan blue

śrubunki przyłączeniowe - 18x2 G3/4" do rur PE-Xc i PE-RT Kan 24 szt

Folia roll TIA 200m

Klips do takera 40mm 1500szt.

Prowadnica tworzywowa - 14-18 bez peszla 45 szt.

Taśma brzegowa z taśmą klejącą 8x150mm 175m

 

bo plan jest taki, że po świetach mam wolne do 3go stycznia i chciałbym w tym czasie zrobić wode i podłogówkę. Tzn podłogówke na pewno a co do wody - musze jeszcze przekonać ojca :-) Chciałbym tylko pociągnąć rurki od punktów do rozdzielacza - resztą w kotłowni zajął by się ktoś mądrzejszy,,,, :-)

 

Dlaczego kupiłem zwoje po 200m rurki??

Bo wychodzą taniej niż 600m...3 zwoje po 200m są o 160zł tańsze niż jeden 600m.

A przeliczyłem wszystkie rurki i będę dawał pętle po 75-100m wiec musiałbym kupić 600m + 2x200m (2368zł) a tak 5x200m (2200zł)

parter - ostateczna wersja v2.jpg

 

Prognozowane pętle:

- sypialnia 84m

- pokój 1 83m

- pokój 2 83m

- łazienka, pralnia, wc 84m

- zasilanie drabinki 15m

- salon 1 75m

- salon 2 75m

- salon 3 75m

- kuchnia 82m

- wiatrołap, garderoba, kotłownia 85-90m

- garaz 100m

 

Jako, że rurek będę miał wiecej (ze zwoju mogę dać po 2 pętle po 100m) wiec moze zagęszczę te pętle w pokojach,

Tylko czy pętle nie będą za długie???? Ma ktoś doświadczenie w tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechał dziś styro na podłogi i pierwsze przymiarki... i już niewiadoma....

 

1) czy pod styro dawać folie? NIby się daje ale po co jak dom na płycie? Pod płytą styrodur, folia,chudziak....

 

2) co zrobić z takim fantem:

IMG_20171213_173123 (1).jpg

 

pod okna miałem wylac belki, sama rama okien osadzona na jakimś twardym styrodurze. - klimakonform czy jakoś tak

Po położeniu styropianu 10cm na podłogę akurat zrównuje mi się on z belką wylaną pod okna....no prawie :-)'

Od beliki do punktu ostatecznego (po położeniu płytek) mam tylko 7cm. na płytkę zostawiam 1cm a wiec mam 6cm na wylewkę....

Kupiłem styro 2cm i chciałem tą belkę od góry nim wykleć ale czy 4cm wylewki w tym miejscu nie będzie za mało?

Oczywiście w te wnęki nie dam rurek z ogrzewania... Może w ogóle tego nie ocieplać w końcu płyta zaizolowana od dołu, od frontu/dworu na tej belce będzie 20cm styro...

Myślałem nad wycięciem tych belek ale to za bardzo problemu nie rozwiąże bo do samego okna nie wytnę, poza tym belka zbrojona.... i boję się ciąć kątówką przy oknach....

Belke przed ociepleniem widać tutaj:

IMG_20171013_124114.jpg

 

Przy okazji nanoszenia punktu 0 na ściany wyszło, że HS jest o ok 1cm za nisko osadzony.... alebo dwa pozostałe okna obok za wysoko... Gdy płytką wyjadę na 0 w HSie - ze nie będzie zadnego progu - w pozostałych oknach obok dojade ledwo do końca ramy okiennej - trzeba będzie tam dać płytki pod delikatnym spadem do góry:-/ ew zrobić delikatny spad na dół przy HSie....Wszystkich trzeba sprawdzać :-/

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leze i leze i mysle nad tymi wnekami.... i wymyslilem chyba cos sensownego...

Wylewka dojade na rowno ze sciana tylko do wneki - dokad siega.styropian na fotce, a cala ta wneke wyloze xpsm do rownego z wylewka, moze troche nizej by dac klej i siatke. Na to pojdzie plytka lub panel. Czy dobrze kombinuje???? Na pewno nie bedzie przemarzac, na pewno podloga przy oknie nie bedzie lodowata w tym miejscu. Tylko czy to zgodne ze sztuka????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...