Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parterówka na wąską działke


Recommended Posts

Czesc,

 

dziś był u mnie majster, który będzie montował mi PC.

Jak, że obecnie kładę styropian na podłogi zapytał jakie wylewki. Powiedziałem że tradycyjne a on na to, że lepiej mam sobie zrobić wylewki z anhydrytu...

Mówił, że ma domy gdzie jest anhydryt i zwykłe. I w tych gdzie jest anhydryt grzejąc w 2 taryfie podczas dziennego okienka szybko się podłoga nagrzewa a w tdomu z tradycyjną wylewką już potrzeba wiecej czasu. Rysował jak wylewka anhydrytowa rurke otula a jak to robi tradycyjna wylewka cementowa...

 

I trochę namieszał mi w głowie.

 

Ma kto w tej kwestii jakieś doświadczenie?

 

Mam jeszcze otwartą furtke wiec może warto?

 

Obecnie kładę 10cm styro i mam 8cm na wylewkę włącznie z płytkami/panelami.

Przy tak grubej wylewce z anhydrytu poszedłbym z torbami a wiec musiałbym pewnie dołożyć jeszcze ze 2cm styro (czyli anhydrytu byłoby około 4,5-5cm)

 

Z drugiej strony grubsza warstwa betonu dłużej ciepło zakumuluje... i chyba będzie mocniejsza...bo jakoś nie widze tego bym na 4cm wylewki postawił akwarium o wadze 1tony...(pod akwa idzie XPS zamiast EPSa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

11.jpg

 

to był główny argument instalatora - że przy anhydrycie ilość ciepła jakie oddaje rurka jest dużo większa niż przy tradycyjnej wylewce---- podobno.

Że przy tradycyjnej półsuchej nie ma szans by zaprawa szczelnie otuliła rurkę od dołu.

 

Nic nie szkodzi mi się umówić i wysłuchać gości od anhydrytu - mają być w poniedziałek, choć mam takie zadanie jak Bartek.

 

Z grzaniem ogólnie będzie tak, że chce na początku jechać na taryfie G11 i zobaczę jakie będą koszty grzania itp - potem ewentualnie się zmieni taryfę.

Poza tym chce mieć popołudniu komfort chodzenia po ciepłej podłodze wiec tak czy inaczej trzeba popołudniami grzać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanie na temat anhydrytu masz na pmb. ;) Tj. do wodnej podłogówki z PC betonowy kloc i nie inaczej. Anhydryt tylko do kabli i dobrze izolowanego domu, nawet bardzo dobrze izolowanego.

 

Dalej nadmienię, że wiele razy na ten temat było, nie tylko na forum ale i na pmb, że w 90% (jak nie więcej) przypadków opłaca się mieć G12 (szczególnie z W) niezależnie czy się grzeje prądem czy nie, czy się pracuje w domu (jak ja), czy się bywa w domu tylko jako gość (to może ten szczególny wyjątek). Jak się grzeje prądem, to zdecydowanie się nie opłaca czekać. Także jeśli masz możliwość, to już przechodź na G12W dając sobie ew. czas na negocjacje i szukanie promocji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk dzięki:-)

 

G12/G12W boję się, że to co zaoszczędzę na grzaniu zużyję za dnia bo 80: prądu obecnie zużywam za dnia. Dodatkowo sam akwarium, ciągnął mi zawsze około 100zł miesięcznie przy płaskiej taryfie. Poza tym lubimy mieć ciepło w nogi a nie łazimy w papuciach - dlatego pewnie popołudniowe grzanie będzie musiało być tak czy inaczej.

 

Będzie czas na pomiary a taryfę zmienieć mogę zawsze ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie opłacalność dla Swoich taryf. U mnie (PGE) licząc z dokłądnością 4 miejsc po przecinku:

G11 - 0,5718

G12W - 0,6623 i 0,3559

 

Wychodzi dokładnie, że zużywając do 70% w drogiej jestem na plus (0,5704) i od 71% w górę na minus (0,5735)

 

Dla uczciwości dodam jeszcze, że składnik stały stawki sieciowej dla III faz G11/G12W wynosi odpowiednio 4,73 i 7,70/m-c netto.

Edytowane przez agb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie opłacalność dla Swoich taryf. U mnie (PGE) licząc z dokłądnością 4 miejsc po przecinku:

G11 - 0,5718

G12W - 0,6623 i 0,3559

 

Wychodzi dokładnie, że zużywając do 70% w drogiej jestem na plus (0,5704) i od 71% w górę na minus (0,5735)

 

Dla uczciwości dodam jeszcze, że składnik stały stawki sieciowej dla III faz G11/G12W wynosi odpowiednio 4,73 i 7,70/m-c netto.

 

U mnie jakoś dziwnie niskie te ceny - potem poszukam o co chodzi...

G11 - 0,2290

G12w - 0,3016 / 0,1455

Bez tytułuii.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uciu, dodaj VAT, dodaj skłądniki opłat dystrybucyjnych i masz prawdziwą cenę KWh pobraną w danym punkcie, teraz w mieszkaniu mam ogrzewanie elektryczne na wiszących grzejnikach olejowych płytowych z podobno jakimś lepszym olejem energetycznym, sterowane sterownikiem naściennym, od 3 lat w taryfie G12W i nie jest tak strasznie drogo. Czasami dogrzewamy około 17 do 18 w drogiej taryfie. Średnie miesięczne koszty ogrzewania to 200-230 zł. Dodam, że grzejniki zachowują akumulacyjność przez góra 25 minut.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba - u mnie pewnie pdobnie wyjdzie bo jesteś 150m ode mnie :-)

 

Nie umiałem danych na stronce Tauronu znaleźć i policzyłem sobie proporcją - wiedząc ile płące za G11 i mając dane z tabelki, którą podałem wyżej. Jak widać takie wyliczenie jest błędne...dzięki wiec za sprostowanie :-)

 

A na budowie: - teraz jestem w pracy.... do 12 i potem walczymy z przyłączami kanalizacyjnymi :-)

 

Woda

Oczywiście zawsze jest jakiś problem - kupiłem 17złączek Tigris z uszami a dostałęm 16... W okolicy nigdzie nie ma - trzeba brać przesyłkę...

 

 

Ogrzewanie:

Szukam złączki do rury Kan Blue 18, która pomoże mi zakończyć podejście pod grzejnik łazienkowy - i lipa bo nic nie umiem znaleźć. Najlepsza byłaby taka z uszami jak pod baterie ale zaciskowa. Jak nic nie znajdę dam zwykłą skręcaną jak przy rozdzielaczu. Albo, jak radził majster od PC przyłącze pod drabinke zrobię z rurki pex 16 bo na drabinkę rura 18 to za dużo i poza tym nie ma problemu ze złączkami - jakby ktoś szukał to KAN press i push mają w bricomanie w dobrej cenie, Z Wavina Tigrisa mają tylko rure pex.. w cenie takiej jak na allegro :-)

Rurki do ogrzewania chciałem kłaść po świętach bo mam wolne ale coś czuję, że będzie duuuży problem.

W domu jest około 5stopni przy grzaniu piecem... i rury do podłogówki są zaje.....ście sztywne - trzeba by je podgrzewać lub jakość podnieść temperaturę w domu. Pożyczyłem nagrzewnice elektryczną na 5kW - zobaczymy czy coś pomoże.

 

 

 

A w domu buuuurdel :-)

IMG_20171214_110853.jpg

 

IMG_20171214_110940.jpg

 

IMG_20171214_110845.jpg

 

IMG_20171214_110934.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczerpnięte z sieci...

 

"... gięcie rur z Pe-X jednorodnych. Zmiana kierunku prowadzenia przewodów z polietylenu sieciowanego PE-X wykonywana jest za pomocą łączników dostarczanych przez producenta systemu lub specjalnych blaszanych obejm, w które wciska się przewód rurowy. Obejma ma kształt wygiętej w łuk pół łupiny i doskonale utrzymuje przewód pod kątem 90°. Rura wykonana z materiału jednorodnego w całym przekroju jest bardzo sprężysta i wygięcie jej pod kątem prostym wymaga użycia dość dużej siły. Sam przewód będzie miał tendencję powrotu do pierwotnego kształtu. Możliwe jest również gięcie przewodu za pomocą dmuchawy gorącego powietrza.

 

Uwaga! Nie jest możliwe gięcie rury PE-X z powłoką antydyfuzyjną. Podczas podgrzewania przewodu może dojść do rozwarstwienia się poszczególnych warstw rury, co w konsekwencji doprowadzi do jej trwałego uszkodzenia. Podczas podgrzewania dochodzi do odspojenia się żywicy z alkoholu poliwinylowego (EVOH), która tworzy powłokę zaporową dla tlenu...."

 

To tak co byś nie zepsuł sobie rurki :)

 

O znalazłem, nawet Kan-Therm to produkuje:

 

7290915.jpg

 

cena: 3,21 zł za szt.

 

W sumie do PEX\AL\PEX mam giętarkę Yato i zaciskarkę, brakuje mi tylko prostownicy ale to już chyba przerost formy nad treścią, jak pisałem instalację też chcę robić zimą to PEX/AL/PEX będzie łatwiejszy, no i ja mam 11 stopni :) ale w salonie.... reszta pomieszczeń około 4-5 stopni. Jeszcze można zastosować styropian z wypustkami, widziałem na własne oczy układanie rury pe-rt na takim wynalazku... super szybka robota, ale... jak to się ma później do przewodzenia ciepła jeśli rurka nie zostanie otulona betonem to już nie wiem.

Edytowane przez seba_m_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ziiiimno,

 

- tata walczy ze styropianem - minus taki, że jak będziemy robić salon trzeba będzie wywalić piec.... :-/

 

- w zeszły weekend pokuliśmy dziury na rurki

 

- pożyczyłem też nagrzewnice...15kW...po jej włączeniu licznik nabija prąd jak szalony - ale czyms będę musiał grzać przy kładzeniu rurek podłogówki bo strasznie sztywne są w zimnie...i następnym razem brałbym pexy....

 

- nie mogę zrobić całego ogrzewania bo majster od PC przyjdzie po Nowym Roku dopiero pociągnąć rurki od rozdzielacza do miejsca gdzie ma być pompa -> rurka ma być fi40 bo Panasonic zaleca do pompy 9kV rurke o wewnętrznym przekroju fi26,2mm. Dodatkowo kotłowni też nie zrobię na gotowo bo tam w podłodze mają iść rurki z freonem.

 

DSC02044.jpg

 

DSC02046.jpg

 

DSC02047.jpg

 

DSC02049.jpg

 

DSC02050.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

O znalazłem, nawet Kan-Therm to produkuje:

 

[ATTACH=CONFIG]403445[/ATTACH]

 

cena: 3,21 zł za szt.

 

W sumie do PEX\AL\PEX mam giętarkę Yato i zaciskarkę, .

 

Seba, jaką masz tą zaciskarke do rur?

coś takiego?

 

d5248e17488aa72c554acdbad727.jpg

 

Znalazłem do wypożyczenia w Bricomanie REMSa za 10zł na dzień :-)

 

łuki kupowałem chyba po 1,4zł

 

Ogolnie wszytko kupowałem u nich:

http://allegro.pl/show_item.php?item=7007649568

 

Przesyłka darmowa a i poza allegro dodatkowy rabat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...