Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Modernizacja CO - wyniki eksperymentu


Jack3030

Recommended Posts

Witam wszystkich stojących przed koniecznością modernizacji systemu ogrzewania w niezbyt nowych i super ocieplonych domach.

Czytając wiele artykułów oraz wypowiedzi osób ogrzewających domu za pomocą kotłów węglowych ( czyste ogrzewanie), kotłów zgazowujących drewno (czyste ogrzewanie), kotłów kondensacyjnych doszedłem do wniosku, że przy starej instalacji CO ( rury w piwnicy 2cale ) jedynym rozwiązaniem jest kocioł na paliwa stałe. Na szczęście znałem zalety pompy ciepła ( dzięki rwxw i jego stronie mojazielonaenergia, forum elektrody oraz forum muratora), a mój znajomy obiecał mi sprzedaż instalacji PV w super cenie oraz programy dotacji WFOŚ, więc zdecydowałem się na pompę ciepła.

 

Stan początkowy:

- PC praktycznie zawsze grzeje z COP 2 albo wyższym,

- przyłącze gazowe, wodne i energetyczne 11kW

- praktycznie brak przerw w dostawie energii elektrycznej,

- kocioł węglowy dolnego spalania 25kW ( decydowanie przewymiarowany)

- pojemność wodna CO 365litrów.

- tylko grzejniki żeliwne,

- powierzchnia użytkowa 300m2,

- powierzchnia ogrzewana 220m2,

- zabudowa jednorodzinna bliźniak,

- ściany zewnętrzne 25cm szczelinówka 5cm wełna i 25 szczelinówka - ciany ciepłe jednak przy tradycyjnym budownictwie wystepuja liczne mostki termiczne ( balkony i progi drzwi balkonowych , strop),

- ściany wewnętrzne nośna z silki 25cm, działowe cegła dziurawka - więc pojemność cieplna jest wysoka,

- dach w części nieogrzewanej ocieplony twardym styropianem 9 cm, w części ogrzewanej wełna 20cm.

- z 220m2 powierzchni ogrzewanej 55m2 to nieocieplone "mieszkanie" położone na najniższym poziomie ( dawne biura w części piwnicznej) ściany "kanoldy" betonowe, dwa pokoje ocieplone od wewnątrz 12cm płytami z wełny. Stop nie ocieplony 1,5m poniżej poziomu gruntu.

Najważniejszy czynnik : przy temp. zewnętrznej średniodobowej do -5 stopni C temperatura zasilania CO 50st.C , przy -15 temp. podnoszona do 60-65 st. C za pomocą spalania drewna w kotłe CO.

 

Mając powyższe warunki wyjściowe zdecydowałem się na pompę ciepła powietrzną 14kW typu on/off - konstrukcja prosta, z reguły bezawaryjna i wytrzymała.

PC podłączona poprzez wymiennik ciepła z istniejącą instalacją CO w układzie otwartym.

PC podłączona w marcu 2015, osobny licznik na PC i przepływowy natryskowy ogrzewacz wody założony pod koniec stycznia 2016, Od maja pod licznikiem jest tylko PC.

Zużycie energii elektrycznej można monitorować http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

Pełny koszt brutto 1kWh energii ( bez opłat stałych) to 0,225zł w II taryfie. jestem w trakcie zmiany taryfy ale to ma związek z PV.

Praktycznie w tym sezonie zużyłem około 8000kWh w 90 % w Ii taryfie oraz 2m3 drewna i około 100kg węgla ( tylko na przełomie roku przy -15 st. C dokładałem pozostałości węgla z poprzedniego sezonu).

PC aktualnie ( lipiec sierpień ) dogrzewa mieszkanie 55m2 wynajmowane absolwentkom oraz 350L cwu . Miałem w tym roku zrobić generalny remont nieocieplonego mieszkania, tj. kuchni, łazienki, korytarza i 1 pokoju, docieplić ściany, strop i położyć tam podłogówkę ale dziewczyny zostały na cale lato więc remont odłożony.

 

Z pobieżnego OZC ze strony http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1ebf wynika, że zapotrzebowanie na CO 29,5MWh

 

Mam nadzieję, że zainteresowałem PC osoby modernizujące swój system ogrzewania.

 

Podsumowanie dla tych co uważają, że grzejniki i PC to nieporozumienie

W 2 pokojach z 10 muszę powiększyć grzejnik ( przewymiarować je).

 

Od końca stycznia 2016 do dzisiaj PC zużyła około 4200kWh

Koszt PC + zbiornik 350L na CWU + zbiornik 350L jako dodatkowy bufor + wymiennik ciepła + rury kształtki, pompy obiegowe itp. to 34 tys. zł

Modernizacja CO zrobiona przy pomocy kredytu w BOS z dotacją 8tys,.zł , tak więc całkowity koszt 27tys. zł.

 

Od 04-2016 mam podłączone 10kWp PV, a od 09-2016 będę mógł skorzystać z nowej ustawy o OZE, więc koszt ogrzewania będzie zerowy, a PC PW będzie głównie działała w dzień w wyższych temperaturach :)

 

Jak ktoś stoi przed wymianą starego mało sprawnego kotła na gaz, to niech się zastanowi nad dołożeniem PC PW i pozostawieniem kotła na gaz jako drugiego źródła ciepła, które będzie potrzebne średnio przez 2 tygodnie w roku przy ekstremalnie niskich temperaturach.

Edytowane przez Jack3030
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...