Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak to zrobić?


Alban

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Chciałbym sam zrobić instalacje CO, z 11 lat temu pracowałem trochę przy tym, ale wszystko się zmienia i proszę o pomoc. Chcę zrobić dobrze, budynek parter z poddaszem. Chcę mieć cały dół w podlogowce plus grzejniki a na górze wszędzie grzejniki i podlogowka w łazience, może w korytarzu. U teściów zaobserwowałem taki problem że, wszędzie jest 21,5 stopnia a w łazienkach zimnica i jak to rozwiązać żeby było ciepło tu i tu. Dodam że piec będzie gazowy i śmieciuch. Myślałem żeby dać na parterze dwa rozdzielacze, jeden do grzejników i drugi do podlogowki i tak samo zrobić na piętrze. Ale jeśli piec dobije do tych 21,5 stopnia to się wyłączy i dalej będzie zimno w łazienkach. Chcę do rozdzielaczy dać rury z miedzi fi 32 czy będzie ok?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od końca

 

Rury miedziane dn 32 -taniej będzie wynająć fachowca.

 

zastosowanie rozdzielaczy jest ok tylko jak je podłaczysz do instalacji . Wypadałoby dać dwie pompki jedna na co druga na podłogówke i mieszacz .

A co do zimnicy w łazienkach .

Nie można wyłączać ogrzewania w łazience jak w salonie jest ciepło . wystarczy wyłączyć w salonie , a w łazience niech grzeje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachman19, więc muszę lecieć z rurami, zasilanie - powrót, do mieszacza na dole i od tego mieszacza lecieć z rurami do mieszacza na górze tak? Chodzi mi o podlogówke. Bo jeśli chodzi o grzejniki to z kotłowni polecę z rurami, zasilanie - powrót, do rozdzielacza na dole i od tego rozdzielacza polecę do rozdzielacza na górze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle na paliwa stałe tak zwanym śmieciuchu ze względów bezpieczeństwa nie zdecydowałbym się na układ grzejnikowy na rozdzielaczach.

Jest łatwe do wykonania ,ale trzeba uwzględnić np,awarię pompy podczas pracy kotła.

U siebie mam podłogówkę na dole i grzejniki na poddaszu,które działają bez pompki obiegowej.Robiłem tak ze względu na kocioł na paliwo stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody poprowadź tak jak chcesz mieć sterowniki (choć na początku bym ich nie montował i zostawić samą pogodówkę).

Zawór mieszający powinien być w kotłowni i zasilany bezpośrednio z kotła. Z rozdzielacza grzejnikowego może być za mało dostępnego czynnika grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pogodówki to jaki przewód i gdzie najlepiej umiejscowic? Bo od pieca do mieszalnika który będzie pod schodami trzeba poprowadzić przewód do pompki? Przewód do pompki wyślę że wystarczy 3*0,1. Gdzie najlepiej umieścić czujniki na parterze i na piętrze? Bo do nich też muszę poprowadzić przewody, ale myślę że skrętka wystarczy. Wyczytałem że czynniki najlepiej jest umiejscowic w chłodnych pomieszczeniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pogodówki dasz 2x0,75 i wystarczy (chyba, że jakaś większa odległość to 2x1,0). Umiejscawiasz na zacienionej ścianie (najlepiej północna) około 2m nad gruntem lub wyżej.

Od kotła do mieszalnika musisz dać przewód zasilający do pompy. Ja bym jeszcze dodatkowo dał przewód do ew. sterowania zaworem trójdrogowym 3x1,0 albo skrętka.

Czujniki (puszki) możesz zrobić koło włączników świateł. Skrętka wystarczy.

W chłodnych pomieszczeniach, to jak dajesz jeden termostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...