Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł Pelletowy Biawar Pellux Compact - 12 kw, Biawar Pellux 200 touch, 20 kw


zyga07

Recommended Posts

Może się nie znam, ale się wypowiem. Nie wiem, po co zastanawiacie się nad stosowaniem buforów do kotłów Biawara. Przecież właśnie ich sterowanie pozwala ekonomicznie zużywać pellet. W kotle "śmieciuchu" to rozumiem (miałem takowy niestety przez 10 lat), trzeba rozpalić i spalić do końca bez względu na to, czy jest zapotrzebowanie, czy nie. Część idzie w komin, ale w przypadku tych kotłów, to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Nie wiem na czym będą polegały oszczędności przy zastosowaniu bufora? Jakie to będą oszczędności realne - może ktoś to przeliczy. Jeżeli już, to zapewne takie, jak przy zastosowaniu solarów do ogrzewania wody - czyli instalacja nie zwróci się w terminie, jaki jest dla niej przewidziany. Czy nie lepiej pójść dalej w elektronikę i np. zastosować sprzęgło hydrauliczne, grupy pompowe z zaworami trójdrożnymi i siłownikami? Właśnie takie rozwiązanie od miesiąca mam u siebie i widzę, że to ma sens.

W kwestii małej, czy dużej pojemności wodnej kotła. Są zwolennicy takiego i takiego rozwiązania. Mała pojemność wodna kotła - to mała bezwładność instalacji, czyli w zasadzie najlepiej by było, aby kocioł był tak dobrany, aby działał ciągle. Ja mam Toutcha 200 i jestem zadowolony. Jedno jest pewne- Pellux 200 Toutch nie będzie za duży (też miałem takie obawy) - bardzo sprawnie reguluje moc spalania. Po rozpaleniu korzysta z pełnej mocy (w moim przypadku i tak zmniejszonej do 16 KW), choć teraz chyba przywrócę mu moc 20 KW i zobaczę jak skróci się czas rozgrzewania instalacji, a potem przechodzi na 4,9 KW i sobie pstryka. Pierwotnie miałem zamówionego compacta 12 KW i ten tez miałby wystarczającą moc dla mojej chałupy, ale zastanawiam się o ile dłużej rozgrzewałby całą instalację i czy jego praca nie byłaby "szarpana" - częstsze włączenia.

.

 

Zgadzam się. Bufor jest zbędny do nowych kotłów. http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/#Kiedy_stosowac_bufor_ciepla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 185
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie a korzysta ktoś już z sterownika pokojowego Plum ecoster? Zastanawiam się czy taki czy zwykły bezprzewodowy ? Kolejny temat to econet ktoś ma?

 

Korzystam z Econet. Fajna sprawa, sterujesz parametrami albo podgladsz stan aktualny instalacji ogrzewania. Jak masz jakieś pytania pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a korzysta ktoś już z sterownika pokojowego Plum ecoster? Zastanawiam się czy taki czy zwykły bezprzewodowy ? Kolejny temat to econet ktoś ma?

 

Mam na jednym układzie sterownik Pluma (fajna sprawa, można w 100 % zarządzać piecem), a na drugim układzie mam sterownik Salusa (tym ustawiam tylko temperaturę w pomieszczeniach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie dziękuję za opinie i chyba oba zakupię.... ArturS74 to znaczy że masz ecoster Pluma przewodowy i o prócz tego bezprzewodowy ? To można oba podpiąć ? Który wtedy ma priorytet ? Gdzie masz ecoster umieszczony ??

 

U mnie sprawa wygląda tak. Mam dwa oddzielne obiegi w domu (jeden - część mieszkalna i drugi - wyodrębniona część usługowa ) oba działają niezależnie. W części mieszkalnej mam zamontowany przewodowy ecoster i min steruję pracą kotła. W części usługowej mam bezprzewodowego salusa (091 FLRF). Oba pracują niezależnie, bez priorytetów. Jak temperatura spada w części mieszkalnej (ecoster - pełna obsługa kotła), to załącza się kocioł i grzeje tylko obieg w części mieszkalnej. Tak samo działa salus w części usługowej, jest programowalny, mam ustawione inne temperatury na konkretne godziny i dni. Do toutcha 200 bez problemu można podpiąć dwa obiegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też planuje na korytarz ale na piętrze i wydaje mi się to optymalnym miejscem dlatego że w pokojach może być różnie bo każdy woli inna temp. Natomiast w salonie jak się nagrzeje np. Kominkiem to termostat wyłączy a u góry będzie zimno no i z salonu do kotłowni mam tak blisko że mogę się przejść..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też planuje na korytarz ale na piętrze i wydaje mi się to optymalnym miejscem dlatego że w pokojach może być różnie bo każdy woli inna temp. Natomiast w salonie jak się nagrzeje np. Kominkiem to termostat wyłączy a u góry będzie zimno no i z salonu do kotłowni mam tak blisko że mogę się przejść..

 

Ja u siebie nie zakładałem Ecostera w moim przypadku mam jeden obieg wydzielony na całą podłogówkę z pogodówką (dom parterowy), dlatego że Ecoster obniżał by zasilanie podłogi również w łazience i w wiatrołapie, a tam chciałem zachować wyższe temperatury. niż w pozostałych pomieszczeniach. Natomiast założyłem listwę w rozdzielce + zwykłe regulatory dobowe Salusa które zamkykają co jakiś czas obieg w danej strefie (pokojach) po uzyskaniu odpowiedniej temperatury. Dzięki temu w łazience jest cieplej a w pokojach temperatura odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chce założyć ecoster nie tylko ze względu na termostat ale również aby nie musieć z piętra lecieć do kotłowni jak będę chciał coś zmienić. No i ja mam generalnie grzejniki a podłogówkę tylko w kuchni , waitrołapie i łazienkach. Myślałem też żeby mieć jeszcze zwykły regulator bezprzewodowy ale chyba nie da się obu obsługiwać....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

Bardzo spodobał mi się ten kocioł (Pellux Compact 12), już znalazłem dobrą ofertę, już miałem go zamówić, aż zobaczyłem najnowszy numer "Muratora" a w nim artykuł "Nowoczesna kotły na pelety".

Wymienionych jest 9 różnych kotłów, wydawało mi się że Biwar jest najlepszy, a w zestawieniu go nie ma...

Powiedzcie mi, pytanie głównie do użytkowników Pellux Compact, warto go kupić?

Jak z ustawieniami? Jak z awaryjnością? Jak ze spalaniem?

Po tym artykule mam tylko mętlik w głowie...

 

--

Pozdrawiam

Crolic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, oczywiście, że nie, ale myślałem, że kotły Pellux są bardziej popularne.

I pytanie za 100 punktów, czy Pellux Compact - 12 kw spełnia wymogi 5 klasy?

Nie mogę tego znaleźć, byłem na 100% pewny, że spełnia, ale potwierdzenia nie widzę.

 

http://www.pelletmont.pl/do_pobrania/biawar_pliki/pellux_compact_12_Certyfikat_5_klasy.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, ok, ale właśnie się doczytałem, że w Małopolsce nie wystarczy 5 klasa, musi być EkoProjekt... czyli niestety dla mnie odpada.

Szkoda, bo napaliłem się na ten kociołek... Przepraszam za zawracanie głowy.

 

--

Pozdrawiam

Crolic

 

Nie słyszałem o takiej normie EkoProjekt. Swoją drogą, jeżeli kotły Biawara nie spełniają jej, to chyba tylko gaz i olej opałowy pozostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...