Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie elementy do DGP?


Szym3k

Recommended Posts

Witam,

 

W najbliższym czasie planuję rozbudowę domowego ogrzewania o DGP. Jakie elementy będą mi potrzebne? Wiem, że rury izolowane i turbina. I tu jest pierwsze pytania jaka turbina?. Planuję ją umieścić na poddaszu domu, którego powierzchnia użytkowa to około 100 m. Domek jest parterowy. Powietrze ma być rozprowadzane do 3 pokoi. Myślę, że maksymalna odległość od kominka do wylotu powietrza nie przekroczy 10 m. Czym kierować się przy wyborze turbiny - są jakieś dobre firmowe i "no name"? Kolejna sprawa to czy montuje się osobno jakieś filtry czy są one wbudowane w turbinę?

Jeżeli był już podobny temat to proszę o wyrozumiałość.

Pozdrawiam,

Szymon

 

P.S.

Zapomniałem dodać. Najważniejsze jest to, żeby turbina była cicha i nie hałasowała.

Edytowane przez Szym3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mogli byście podać konkretne modele - jaka wydajność wystarczy 600 czy raczej 1000 (800) m3. No i czym różni się wersja 'eco" od normalnej - zużycie prądu?

Kolejne pytanie do czego służą "bypass'y"? No i jaki filtr byście polecili.

Nad regulatorem myślałem, ale są one paskudne, ale nie mówię nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

Odświeżę trochę mój temat.

Wstępnie zdecydowałem się na turbinę z bypasem bananceo III. Co sądzicie na jej temat? Nie za duża do mojego domu? Wyszedłem z założenia, że im turbina o większej wydajności tym będzie mogła chodzić na mniejszych obrotach, a co za tym idzie będzie ciszej w domu.

Drugie pytanie jest takie. Człowiek który ma mi to zakładać mówił, że do pokoi rozprowadzi rury poprzez użycie trójników. Gdzieś wyczytałem, że lepszą opcją jest użycie skrzynek rozprężnych. Podpowiecie mi coś w tym zakresie? Nie wiem czy czegoś nie pokręciłem.

No i ostatnie pytanie. Kominek to Supra Temporis 2D. Wkład ten na swojej obudowie ma 4 miejsca do podłączenia rur. Czy z tych miejsc mają właśnie wychodzić rury i przed wejściem do turbiny mają się one łączyć w jedną, czy też wystarczy, że z sufitu będzie zwisała jedna rura zasysająca ciepłe powietrze z nad kominka, kończąca się poniżej kratek i tylko ona będzie podłączona do turbiny.

Szukam odpowiedzi na te pytania ponieważ chcę być pewny, że instalator nie zamontuje mi jakiegoś bubla.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Pozdrawiam,

Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dzień dobry,

Sam mam to samo "turbinę z bypasem baneco. Chodzi bardzo cicho, nawet na poddaszu praktycznie nie słychać, ze chodzi. Bypass zabezpiecza nas: 1. na okres jak nie ma prądu - żeby w turbince nie było za wysokiej temperatury - wychodzi tamtędy gorące powietrze; 2. dopuszcza do obiegu zimne powietrze jak w kominku bardzo mocno się pali - na nawiewie temperatura powietrza jest w sam raz. Bypass musi być dobrze wyregulowany - empirycznie. Regulator bezwzględnie. To prawda kosztuje, ale firmowy oddaje swój koszt z nawiążką.

Rozdział na 4 przed turbiną daje tylko straty przy dodatkowym zawirowaniu. Ja mam skrzynię rozprężną dopiero za turbiną. Ta skrzynia (w rzucie poziomym to trapez 1 otwór w szczycie, 4 - u podstawy) - to samoróbka. Ceny w sklepach - lepiej nie mówić. Ważne by ją dobrze docieplić. Sama zwisająca rura nie wystarczy. Liczy się wysokość czopucha i długość rury ; jej koniec w stosunku do kratki wylotowej (poniżej). Wersja eco ma silnik na prąd stały, kosztuje więcej, ale na siebie zarobi. Mniejsze zużycie prądu.

O rury nie pytasz, ale też są bardzo ważne. Spiralnych nie warto, nawet docieplonych. Nigdy ich w czasie eksploatacji nie umyjesz. Plastikowe, docieplone - łatwe do rozbierania i do mycia, ale kilka lat temu - bardzo drogie. Jak wszystko połączysz - to nie będzie 5 metrów. U siebie mam rury 125 ocynk w obłożeniu thermoflex-em oraz schowane w rurze pcw 150. Też trochę w sumie kosztuje. Natomiast - jest to chronione przed nadepnięciem, dobrze rozbiera się do mycia. Niezła jest też izolacyjność - 2 dodatkowe warstwy powietrza. Prz dobrym grzaniu rury są ciepławe. Na złączach jest trochę gorzej - sam robiłem. Filtr jest wraz całym systemem. Ciepło pozdrawiam

Do kominka się nie odnoszę, nie posiadam takiej wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłeś ten sam błąd co wszyscy a więc nie zaprojektowałeś instalacji kominkowej na etapie projektu domu. Dlatego teraz jesteś zmuszony na wydatek na wentylator kominkowy który wytrzymać ma wysokie temperatury no i kosztuje ok 1tyś zł. Tymczasem instalując zwyczajny wentylator kanałowy o parametrach dla przykładu VENTS 125tt masz. prawie te same parametry na pierwszym biegu co bananeco1 a do tego zysk 10wat (kanałowce o większych średnicach mają jeszcze większe ciśnienia do dyspozycji niż turbiny kominkowe). Cena wentylatora kanałowego to 200zł w porównaniu z bananem 1100. Tylko że kanałowca trzeba zainstalować po stronie zasysającej wtłaczając zimne powietrze pod kominek. Wówczas pracuje przy temp. maksymalnej 20-23 stopnie. Nie potrzeba żadnych obejść po w przypadku braku prądu kominek działa grawitacyjnie. Odpadają także koszty obejść wentylatora. Do takiego rozwiązania myśląc o nim na etapie projektu domu można oddzielić nawiew kuchni, łazienki i wc tak żeby działa na obiegu zamkniętym bo jest to tylko kwestia powyginania blach okalających kominek. Tak więc wcześniejsze planowanie instalacji nawiewnej z wykorzystaniem kominka daje tańszą i prostą instalację, oszczędności w trakcie eksploatacji i mniejszą awaryjność elementów instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję namiar na dobrego projektanta instalacji kominkowej bo akurat jestem na etapie projektowania domu. Polecicie kogoś ?

 

Wystrzegaj się tych którzy są na polskim rynku bo będziesz miał to co wszyscy czyli kaszanę. Nie zostawiaj projektantowi wolnej ręki bo będziesz miał kaszanę jak wszyscy. Zastanów się dlaczego w domach w USA czy Kanadzie w przypadku instalacji nadmuchowej a taką jest rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka jest zarówno instalacja nadmuchująca jak i ZASYSAJĄCA (czyli powrót zimnego powietrza)? To teraz specjaliści z tego forum niech wypowiedzą się ile takich instalacji zrobili w swoim życiu a więc zarówno kanały nawiewne z kanałami powrotnymi pod kominek? No specjaliści z latami doświadczenia i praktyki teraz się pochwalcie waszym doświadczeniem i wytłumaczcie tym którzy pytają o dobrego projektanta dlaczego od początków swojej kariery w tej branży nigdy nie zrobiliście pełnych instalacji ogrzewania nadmuchowego czyli zasilanie i KANAŁY POWROTNE z jednoczesnym odniesieniem się do doświadczeń i praktyki stosowanej w domach USA i Kanady gdzie instalacje nadmuchowe mają i zasilanie i kanały POWROTNE. Napiszcie ludziom że kanadyjczycy i amerykanie w swoich systemach nadmuchowych popełniają błąd robiąc KANAŁY POWROTNE i że wy jesteście lepszymi specjalistami dlatego takich KANAŁÓW POWROTNYCH nie projektujecie w nadmuchowym ogrzewaniu kominkowym.

Edytowane przez Redakcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie nadmuchowe w kominku to dla mnie porażka. Akumulacja (czy to ceramiczna czy wodna) to sensowne rozwiązanie.

 

Akumulacja ceramiczna to archaizm i wyraźne nierozumienie zasad fizyki. Ogrzewanie przez promieniowanie jest dobre poza atmosferą które jest nieekonomiczne w przypadku ogrzewania gdzie jest atmosfera i dlatego jest ruch atmosfery do przenoszenia ciepła zgromadzonego w wodzie rozproszonej w atmosferze.Tym samym jest konwekcja ciepła w wodach a więc prądy oceaniczne czy morskie i analogiczne wymuszanie obiegu w instalacji grzewczej przez pompę obiegową. Ekonomia w wykorzystaniu ciepła zapewnia właśnie ruch nośnika energii a są nimi w przypadku ogrzewania woda przy wodnym i powietrze przy nadmuchowym. Żeby nadmuchowe ogrzewanie maksymalnie odbierało ciepło od źródła ciepła wymagana jest INSTALACJA POWROTNA gdzie powietrze zimne przy podłodze jest zasysane i kierowane bezpośrednio pod kominek. W budynku największe straty ciepła są na ścianach zewnętrznych budynku (dlatego kaloryfery montuje się właśnie na tych ścianach i dodatkowo pod oknami) i w przypadku systemu nadmuchowego w tych miejscach muszą być przy podłodze KANAŁY POWROTNE zasysające. To powoduje że chłodne powietrze nie krąży po budynku bo zanim dotrze do kominka wgłębi budynku (kiedy nie ma instalacji POWROTNEJ) ogrzeje się i trafiając pod kominek mając wyższą temperaturę odbierze ze źródła ciepła mniej tego ciepła dokładnie tak jak cieplejsza woda powrotna w przypadku instalacji wodnej jako nośnikiem ciepła. Wówczas spada sprawność źródła ciepła a energia ze spalania trafia w komin.

 

Wodna akumulacja ciepła jest zdecydowanie lepsza w porównaniu z archaizmem ceramicznym bo wodę która akumuluje ciepło można przez konwekcje wodną (pompą obiegową) skierować do kaloryferów zlokalizowanych na zewnętrznych ścianach budynku. Gdyby nie było pompy obiegowej w systemie akumulacji wodnej to byłby to taki sam archaizm jak akumulacja ceramiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład z płaszczem wodnym, stojący w głównym pomieszczeniu mieszkania, domu, to dopiero porażka.

 

Jeśli masz słaby wkład, mokre drewno i do tego nie umiesz czysto spalać to rzeczywiście taki kominek z czarną szybą jest mało atrakcyjny. Do tego obudowany wełną i g-k. Też bym uważał, że to porażka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olo75 - jak Ty zabierasz głos na forum to od razu "cieplej" się robi.

olo75 - jeżeli chcemy żeby gdzieś łatwo wpłynęło ciepłe powietrze (DGP) to dobrze jest dać upust zimnemu. Upust to mogą być uchylone drzwi itp. Z tym, że pamiętaj iż zimne powietrze ściele się na dole równomiernie i różnica temperatury powietrza w poziomie dla pokoju zapewne jest znikoma więc nie ma znaczenia skąd wypływa zimne. Robienie specjalnej instalacji powrotnej to przesada !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olo75 - jak Ty zabierasz głos na forum to od razu "cieplej" się robi.

olo75 - jeżeli chcemy żeby gdzieś łatwo wpłynęło ciepłe powietrze (DGP) to dobrze jest dać upust zimnemu. Upust to mogą być uchylone drzwi itp. Z tym, że pamiętaj iż zimne powietrze ściele się na dole równomiernie i różnica temperatury powietrza w poziomie dla pokoju zapewne jest znikoma więc nie ma znaczenia skąd wypływa zimne. Robienie specjalnej instalacji powrotnej to przesada !!!!!

 

Innymi słowy chcesz powiedzieć że kanały powrotne w domach kanadyjskich i amerykańskich w których jest ogrzewanie nadmuchowe to zwyczajnie PRZESADA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innymi słowy chcesz powiedzieć że kanały powrotne w domach kanadyjskich i amerykańskich w których jest ogrzewanie nadmuchowe to zwyczajnie PRZESADA?

 

Pewne rozwiązania, dobre w domach kanadyjskich i amerykańskich, nie znaczy, że można wprost przenosić do naszych zastosowań. W budownictwie kartonowo-wiórowo-drewnianym łatwiej zapewne robić jest kanały gdzie się chce niż w naszym gdzie najczęściej do dyspozycji jest tylko strop betonowo-styropianowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...