Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór kominka do bufora ciepła


macionigro

Recommended Posts

Witam

 

W domku wolnostojącym (około 50 m2) będę miał bufor ciepła 2000 l. Bufor będzie zasilał podłogówkę oraz c.w.u. (bojler z wężownicą). Moje pytanie: Jaką moc kominka powinienem dobrać, aby ogrzewanie bufora nie trwało zbyt długo? Czy wystarczy np.:

 

http://www.kominki.ign.com.pl/produkt/aquario_m8_z_plaszczem_wodnym_i_wezownica/3498

 

czy powinienem rozejrzeć się za czymś większym?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

W domku wolnostojącym (około 50 m2) będę miał bufor ciepła 2000 l. Bufor będzie zasilał podłogówkę oraz c.w.u. (bojler z wężownicą). Moje pytanie: Jaką moc kominka powinienem dobrać, aby ogrzewanie bufora nie trwało zbyt długo? Czy wystarczy np.:

 

http://www.kominki.ign.com.pl/produkt/aquario_m8_z_plaszczem_wodnym_i_wezownica/3498

 

czy powinienem rozejrzeć się za czymś większym?

 

Pozdrawiam

 

 

Witam.

 

Mateńko 2000 l do 50 m2, a zapytam ile w rodzinie osób na ten metraż??? Może m2 pomyliłeś z 500 m3 kubatury???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej wielkości domu powinieneś raczej poszukać kominka z podwójną szybą. Jak najmniejszego. Chyba, że będziesz robił saunę podczas ładowania bufora...

 

Wkład, który podałem w linku ma moc nominalną 10 kW, a więc bardzo małą (powierzchnia ogrzewania 50-100 m2). Dodatkowo można dołączyć do niego system GLASS (podwójna szyba). Boję się tylko, że przy tak małej mocy nominalnej, ładowanie bufora będzie trwało kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same niedopowiedzenia...

Można to zagrzać jedną świeczką przez... całe lato lub w nanosekundzie jaką atomówką.

Dwie tony to zgromadzone około 200kWh energii w takim baniaku (gruby szacunek).

Jak baniak jest z WARSTWOWYM gromadzeniem ciepła, to moc kominka (kotła) jest obojętna. Po prostu - dłużej trwa przy małej mocy.

Ale całość działa poprawnie!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale po co baniak 2000 litrów do kominka 10kW albo 20kW skoro ten sam efekt można osiągnąć baniakiem dwa razy mniejszym? :) Jeżeli ma to być kominek (urządzenie stojące w salonie) to z góry trzeba się nastawić, że tylko cząstka tego bufora będzie nagrzana (żeby nie zrobić z salonu sauny), a efekt będzie widoczny tylko pod warunkiem, że tak jak napisałeś, baniak będzie WARSTWOWO gromadził ciepło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I piszesz to wiedząc, że źródłem ciepła jest kominek, który zlokalizowany będzie w salonie o jakiej powierzchni? 20 m2? (skoro cały dom ma 50 m2)? To jaki ten kominek powinien być, żeby nie przegrzać salonu? Jaki odbiór ciepła, żeby nadwyżka ciągle nagrzewała bufor? Ile trzeba palić w kominku? No naprawde poruszajmy się w rzeczywistości a nie w oparach absurdu. To, że da się taki bufor zagrzać w jakimś czasie to jest oczywiste, tylko jakim kosztem? kosztem ciągłego palenia i przegrzewania salonu? Po co w ogóle nagrzewać w całości baniak 2000 litrów do ogrzania 50 m2?

 

Tutaj nie chodzi o teorię, że coś się da tylko będzie to trwać długo i niekomfortowo!

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same niedopowiedzenia...

Można to zagrzać jedną świeczką przez... całe lato lub w nanosekundzie jaką atomówką.

Dwie tony to zgromadzone około 200kWh energii w takim baniaku (gruby szacunek).

Jak baniak jest z WARSTWOWYM gromadzeniem ciepła, to moc kominka (kotła) jest obojętna. Po prostu - dłużej trwa przy małej mocy.

Ale całość działa poprawnie!

 

Adam M.

 

 

Dokładnie. Bufor będzie warstwowo gromadził ciepłą wodę (295x95x95 - wys x dług x szer). Kominek będzie pobierał zimną wodę z dolnej części bufora, a oddawał ciepłą do górnej części. Natomiast podłogówka odwrotnie, zasilana będzie ciepłą wodą z górnej części bufora, a zimną wodę będzie oddawała do dolnej jego części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Bufor będzie warstwowo gromadził ciepłą wodę (295x95x95 - wys x dług x szer). Kominek będzie pobierał zimną wodę z dolnej części bufora, a oddawał ciepłą do górnej części. Natomiast podłogówka odwrotnie, zasilana będzie ciepłą wodą z górnej części bufora, a zimną wodę będzie oddawała do dolnej jego części.

 

Ale po co Ci do tego aż 2 tys. litrów? Uważasz, ze tego efektu nie osiągnąłbyś przy buforze 500 litrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co, po co...? :) Bo jest mądry i go na to stać. Duży baniak zadziała jak mały. Odwrotnie nigdy. Kominek zwykle kupuje się nie tylko po to by szybko zagrzać bufor. Będzie palił krótko, skorzysta z małej ilości zgromadzonej energii. Ale paląc dłużej, będzie miał gdzie pakować ciepło, nie przegrzewając salonu. Będzie też miał możliwość zrobić sobie dłuższą przerwę w paleniu...Tak więc mówienie o dyskomforcie jest nieprawdziwe. Z kominkami jest też trochę tak, że tym o małej mocy, łatwiej osiągnąć dużą - paląc intensywnie bardziej rozdrobnionym drewnem . Odwrotnie już trudno, bo w wielkiej skrzynce palenie małą ilością drewna lub słabo to kicha...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co, po co...? :) Bo jest mądry i go na to stać. Duży baniak zadziała jak mały. Odwrotnie nigdy. Kominek zwykle kupuje się nie tylko po to by szybko zagrzać bufor. Będzie palił krótko, skorzysta z małej ilości zgromadzonej energii. Ale paląc dłużej, będzie miał gdzie pakować ciepło, nie przegrzewając salonu. Będzie też miał możliwość zrobić sobie dłuższą przerwę w paleniu...Tak więc mówienie o dyskomforcie jest nieprawdziwe. Z kominkami jest też trochę tak, że tym o małej mocy, łatwiej osiągnąć dużą - paląc intensywnie bardziej rozdrobnionym drewnem . Odwrotnie już trudno, bo w wielkiej skrzynce palenie małą ilością drewna lub słabo to kicha...

 

Baturka rozumiem co piszesz tylko jak sam widzisz ma odbiornik w postaci podłogówki i odbiornik w postaci person , 2 dorosłe i dzieci-dziecko.400 l ZCWU w zupełności wystarczy.Podłogówka sobie poradzi,a i rodzina odczuje komfort kąpieli - zużycia.Prąd tani to i grzałkę w zasobnik i na tym metrażu wszystko hula jak tralala.Skoro już decyduje się na 2000 l to moc wkładu nie ma tu znaczenia.Jeśli się mylę to mnie proszę popraw.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Bufor będzie warstwowo gromadził ciepłą wodę (295x95x95 - wys x dług x szer). Kominek będzie pobierał zimną wodę z dolnej części bufora, a oddawał ciepłą do górnej części. Natomiast podłogówka odwrotnie, zasilana będzie ciepłą wodą z górnej części bufora, a zimną wodę będzie oddawała do dolnej jego części.

 

Witam.

 

Skoro masz już swój pomysł na ogrzewanie i zużycie wody to powiedz bo nie daje mi to spokoju.Do jakiej temp. chcesz nagrzewać CWU ??? Czy dom będzie całoroczny i jaka przewidujesz alternatywę dla kominka bo nie doczytałem w twoich wejściach albo przeoczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co Ci do tego aż 2 tys. litrów? Uważasz, ze tego efektu nie osiągnąłbyś przy buforze 500 litrów?

 

Oczywiście, że mniejszy bufor również spełniłby swoją rolę. Chodzi mi jednak o to, żeby nie palić zbyt często. Mogę palić długo, nawet kilka dni pod rząd, ale nie codziennie, czasem chciałbym sobie zrobić przerwę od palenia. Przy mniejszym buforze (500 l) pewnie musiałbym palić codziennie.

Podczas ładowania bufora (2000 l) kominek będzie wystarczająco nagrzewał cały domek, więc termostat będzie odłączał pompę podłogówki. Cała moc płaszcza wodnego (biorąc oczywiście pod uwagę priorytetowe nagrzewanie c.w.u.) będzie odkładana w buforze. Po naładowaniu bufora, termostat będzie włączał podłogówkę, a ja nie będę musiał przez 2, 3 dni, a przy cieplejszej pogodzie może i 4, palić w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Skoro masz już swój pomysł na ogrzewanie i zużycie wody to powiedz bo nie daje mi to spokoju.Do jakiej temp. chcesz nagrzewać CWU ??? Czy dom będzie całoroczny i jaka przewidujesz alternatywę dla kominka bo nie doczytałem w twoich wejściach albo przeoczyłem.

 

Domek będzie oczywiście całoroczny, z tego powodu chcę go wyposażyć w kominek z płaszczem, bufor i podłogówkę. W sezonowym zadowoliłbym się zwykłym kominkiem powietrznym.

Z początku, żeby zbyt dużo nie palić w kominku, planowałem jako alternatywę piec elektryczny. Ale drewno jest tańszym paliwem niż prąd, a i bufor ciepła cenowo wychodzi podobnie jak piec elektryczny.

C.W.U. chciałbym nagrzewać minimalnie do 60°C, jeżeli uda się więcej to tym lepiej. Bojler C.W.U. oprócz wężownicy zasilanej z kominka (jeśli gorący) i bufora (jeśli gorący) będzie wyposażony w grzałkę na sezon letni.

Edytowane przez macionigro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura mała. Miejsca na kotłownię brak. kocioł-kominek z szybą antyemisyjną chałupy nie zagotuje a bufor ciepłem napełni.

Każdy kocioł/kominek z PW pasuje do każdego bufora.

Tu wybrano całkiem niezłe rozwiązanie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, skoro twierdzicie, że da się naładować bufor 2000 litrów małym kominkiem nie paląc w nim codziennie to nie mam więcej pytań.

 

PS Adam_mk to co napisałeś (że duży bufor nagrzewa się długo małą mocą ale da rade nagrzać) kłóci się z podejściem autora wątku, który wcale długo i często nie chce palić w kominku :)

 

PS 2 macionigro daj znać jak już kupisz kominek jak idzie Ci z ładowaniem tak dużego bufora. Jakie masz temperatury w poszczególnych jego warstwach i przede wszystkim jakim kominkiem grzejesz. Ja mam bufor 1000 litrów i nie wyobrażam sobie sensu większego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...