Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tynki wewnętrzne - przed czy po oknach


Recommended Posts

Czytałem gdzieś, że dobrze jest wykonać tynki wewnętrzne zanim zamontuje się okna aby miały szansę dobrze przeschnąć i aby okien później przy tynkowaniu nie wybrudzić. Z drugiej strony przed tynkami trzeba by chyba dać instalacje i wylewki wiec chyba trochę słabo robić coś takiego przy otwartym budynku. Jak zatem najlepiej się do tego zabrać przy założeniu, że stan "0" ma być gotowy do połowy października?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna drewniane - lepiej wstawić po tynkach, a jeszcze lepiej po wylewkach. Plus - minimalizujesz ryzyko uszkodzenia i napęcznienia okien od hektolitrów wody. Minus - szpalety trzeba zrobić później lub zlecić to komuś - normalnie robią je tynkarze.

 

Okna plastikowe - można wstawić przed tynkami - najmniejszy problem.

 

Ryzyko upaprania w obu przypadkach duże. Tynkarze powinni DOBRZE zabezpieczyć okna, ale czy to zrobią? Przykład : świeżo wstawione okna drewniane, ekipa przykleiła jakąś lipną taśmą folie ochronne okien i zapomnieli o zerwaniu do określonego czasu. Efekt - taśma odklejana od drewna razem z farbą/lakierem.

 

Zrób sobie lub zleć wykonanie prowizorycznych okien z desek i foli. Nie powinno to przeszkadzać żadnej ekipie.

 

20160401_181743.jpg

 

Wylewki lepiej zrobić po tynkach. Jeżeli zrobisz przed to będziesz je miał usyfione.

 

Wstawiając okna po tynkach i wylewkach minimalizujesz ryzyko uszkodzenia okien, ale masz trochę większe wydatki i dodatkową zabawę z szpaletami + tłumaczenie ekipom, że to Twój dom i Twoje pieniądze i masz ich narzekania gdzieś.

 

Wszystko to było opisywane nie raz na forum - użyj wyszukiwarki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Szanowny Panie,

 

zgodnie z wcześniejszym wpisem internauty, warto wziąć pod uwagę różne czynniki. Tynki można wykonać, gdy okna są już zamontowane, co wyeliminuje problemy z wykonaniem szpalet. Odpowiednią wentylację zapewnimy wówczas poprzez otwieranie okien i wietrzenie pomieszczenia. Do wykończenia ścian można wykorzystać wykończeniową gładź szpachlową ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ (dostępną w postaci gotowej do użycia) lub też bezpyłową, sypką gładź szpachlową ACRYL-PUTZ® ST11 START S.

 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik FFiL Śnieżka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...