Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

instalacja CO otwarta, jakie zabezpieczenie na brak pr?du?


Recommended Posts

Planuję ze w moim domu biędzie kocioł na drewno lub węgiel , ogólnie na paliwo stałe, resztę instalacji chciałbym wykonać jako instalację z wymuszonym obiegiem wody oczywiście otwartą ( ale nie grawitacyjną ) , zastanawiam się jak się zabezpiecza taką instalację na wypadek braku pądu i braku zasilania pompy obiegowej? np. rano nakładam full paliwa, jadę do pracy w domu nie ma inkogo , a w międzyczasie wyłączają prąd na 1-2 godziny ( to się zdaża w miejscowoćie gdzie mieszkam dość często ) co wtedy z kotłem i wodą? będzie cyrkulowała sama? czy też zacznie się gotować potem wygotuje , uszkodzi kocioł i ogólnie pewnie prawie Czarnobyl...:) jak to jest w praktyce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950
jakie UPS-y, istnieje coś takiego jak obejście hydrauliczne z zaworem różnicowym, i zbiornik wyrównawczy - ot i cała filozofia. każdy kumaty instalator zainstaluje ci kocioł w układzie otwartym i taka jest praktyka podparta normami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczeniem takim tylko i wyłącznie jest naczynie wzbiorcze systemu otwartego połączone z kotłem prawidłową rurą bezpieczeństwa, tj. o wewnętrznej średnicy minimum 25mm. Większość obecnych kotłów ma jakieś tam sterowanie procesem spalania. W przypadku zaniku napięcia, zanika też dostawa powietrza do spalania. Proces spalania ustaje, lub w poważnym stopniu jest ograniczony. Jeżeli mamy kocioł bez nadmuchu, to wstawmy chociaż jakiś mechaniczny regulator spalania. Po przekroczeniu określonej temperatury, zamknie nam dopływ powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zimą zamierzam przerobić swoje CO wstawiając równolegle do pompki obejście właśnie z zaworem różnicowym (jak już wspomniano wcześniej). Przy braku pracy pompki, zawór otwiera się i otrzymujemy CO grawitacyjne - najbezpieczniejszy sposób na zaniki prądu, lub ewentualne uszkodzenie popmki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście proponowałbym pompę dać na powrocie bez żadnych obejść.

Zawór, filtr, pompa, zawór. Jeżeli chodziło nam na grawitacji, to i przez pompę pójdzie. Jeżeli jest wykonana jako instalacja pompowa, to i tak bez pompy nie pójdzie. Obejście to jest sztuką dla sztuki tylko. Tajemniczo wygląda dla laika. Podnosi prestiż instalatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...