Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem


Recommended Posts

Witam

Oto aktualizacja:

 

345

attachment.php?attachmentid=426436&d=1549568416

 

346

attachment.php?attachmentid=426437&d=1549568436

 

347

attachment.php?attachmentid=426438&d=1549568451

 

348

attachment.php?attachmentid=426439&d=1549568477

 

349

attachment.php?attachmentid=426440&d=1549568493

 

350

attachment.php?attachmentid=426441&d=1549568512

 

Szalunek ściany właściwie jest skończony. Jeszcze tylko drobne korekty i wzmocnienia. Z betonowaniem muszę poczekać aż teren nieco wyschnie. Rozpocząłem też szalowanie stropu, a właściwie nadproży, które będą wylane razem ze stropem. W tzw. międzyczasie rozszalowuję na parterze i przenoszę deski na piętro.

 

351

attachment.php?attachmentid=426442&d=1549568536

 

352

attachment.php?attachmentid=426443&d=1549568551

 

Jak to śpiewają, despacito

 

Pozdrawiam

Bartek

Edytowane przez B_i_U
Zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 758
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To znowu ja :).

 

W środę na budowę przyjechał beton. B30 (C25/30) w ilości 4m3.

 

353

attachment.php?attachmentid=426444&d=1549568576

 

354

attachment.php?attachmentid=426445&d=1549568595

 

355

attachment.php?attachmentid=426446&d=1549568623

 

Pompa ma pewną bezwładność. Jak przestaje pompować to jeszcze chwilę leci beton. Na rusztowaniu zrobiła się mała kupka betonu.

 

356

attachment.php?attachmentid=426447&d=1549568642

 

Wibrator spisuje się wciąż bardzo dobrze ale powoduje, że szalunek musi być dużo lepiej przygotowany. Często dopiero podczas wibrowania wychodzą wszystkie niedociągnięcia.

 

357

attachment.php?attachmentid=426448&d=1549568661

 

A oto sposób zaczerpnięty od sebcia na wzmocnienie szalunku z boku.

 

358

attachment.php?attachmentid=426449&d=1549568674

 

Ściski stolarskie znowu w akcji.

 

359

attachment.php?attachmentid=426450&d=1549568689

 

Na jednej ze ścian attykowych zabrakło mi bloczków silikatowych. Ten wymiar musiałbym dopiero zamawiać i zakupić pełną paletę. Poradziłem sobie jak na poniższym zdjęciu.

 

361

attachment.php?attachmentid=426453&d=1549569368

 

Pozostały beton został zużyty na kolejną część "chudziaka" drugiego domu.

 

360

attachment.php?attachmentid=426452&d=1549569350

 

Wszystko co do tej pory zostało zrobione na budowie było zasilane tą przetwornicą (wibrator też). Do nikogo się nie podłączałem nawet na 5 min.

 

362

attachment.php?attachmentid=426454&d=1549569404

 

Tym razem na budowę przyjechała prawidłowa ilość betonu, tzn. wg zamówienia. Ściana na piętrze myślę, że wyjdzie mi lepiej ale gdybym ponownie wykonywał takie przedsięwzięcie to użyłbym dużo masywniejszych ceowników i koniecznie sześciometrowych, a nie ciętych na pół. Niestety, żeby zrobić to dobrze, to trzeba trochę zainwestować.

 

Pozdrawiam

Bartek

Edytowane przez B_i_U
Zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjechał beton. B30 (C25/30) w ilości 4m3.
U mnie do 5m3 jeździ GP, z konkurencyjnej firmy (tej ostatniej, polecanej przeze mnie nawet do 9m3 ale to nieoficjalne i nie wiadomo jak długo ...)

 

Ściski stolarskie znowu w akcji.
Ratują czy profilaktyka? Domyślam się, że to drugie. Sam bym się ich bał użyć bo jeśli byłby wątpliwej jakości to podczas wibrowania mógłby się poluzować.

 

pozostały beton został zużyty na kolejną część "chudziaka" drugiego domu
No ładny ten chudziak :D B30...

 

było zasilane tą przetwornicą
Super, że Ci to się sprawdza, ja chciałem kupić podobną przetwornicę ale szkoda było mi kasy. Całą budowę przehulałem na agregacie 1200W od szwagra :) Mieści się w bagażniku skody fabii 1 HB z paroma innymi gratami i zapasem paliwa :) Jedyny minus, trochę waży ale bez przesady no i kopci oraz hałasuje. A Ty podczas używania prądu na więcej niż kilka minut też na pewno kopcisz ale z tłumika samochodu by Ci aku nie wessało prawda?

 

PS. Już jakiś czas temu, jak popatrzyłem na skończone ściany swojego domu z boku to stwierdziłem, że jednak bardziej podobają mi się nowoczesne bryły z płaskim dachem :p No ale co zrobić skoro już się wbiło łopatę parę tygodniu temu...

 

PS2. Co do postępu prac, może u mnie nie widać ale zamówiłem okna... Mają być ok 20 grudnia ale to czy je będę montował w tym roku zależy tylko od pogody. Nie wiem czy tak mocno przepłacam czy co ale moje okna z roletami + garaż to 41tys ;/ Za tyle to miałem od wbicia łopaty po szalunki stropu :p

 

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to w żadnej gruszce nie powinno być więcej niż 7m3 betonu. Mam na myśli cztero-osiowe. W pompo-gruszce, ze względu na masę własną to jeszcze mniej. Chodzi o dopuszczalny nacisk na oś.

 

Ściski jako dodatkowe wzmocnienie, ale mam do nich zaufanie. Nie takie jak do szpilki, ale większe niż do wkręta.

 

Jak mam naładowany akumulator to silnika nie muszę uruchamiać. Przetwornica ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora i wyłącza się odpowiednio wcześniej.

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zdradzic skad bierzesz beton i po ile, wtedy bym innej betoniarni juz nie szukal

 

Wcześniej pytałeś gdzie się zaopatruję. Odpowiedź masz w poście #301 na stronie 16.

 

do mnie ponoć na jednej gruszce przywieźli 13.... ile w tym prawdy nie wiem,..zapłaciłem za 13...

Na pewno grucha była sporo przeładowana bo było to widać na drodze gruntowej

 

Kilka lat temu jak pracowałem w laboratorium zajmującym się betonem, to na Śląsku jeździło kilka takich gruszek o pojemności 12m3 (często brały po 13m3). Bywały głównie przy betonowaniu posadzek przemysłowych w wielkich halach liczących niekiedy po 30 000m2. W Polsce są też "gruszki" 15m3, a na świecie jeszcze większe.

 

Niektórzy producenci betonu towarowego mają standardowe "gruszki" 9m3 z dospawanymi wyższymi piórami żeby można było zabrać więcej. Dużo łatwiej też przewieźć nadmierną ilość gdy beton jest gęsty.

 

Jakbyście kiedyś jechali samochodem za "gruszką", to nie podjeżdżajcie za blisko (zwłaszcza jadąc pod górę lub ruszając na światłach) ;).

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię Szymku.

Na razie nie mam nic nowego do pokazania. Ściana od stropu w górę jest cały czas w szalunku ponieważ czekam na zalanie górnego stropu. Na parterze pełno stempli i desek. Schody przykryte folią.

Jutro postaram się wrzucić zdjęcia z aktualnych prac.

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to Twój dach będzie najfajniejszy :) i pewnie tańszy niż taki kopertowy jak u mnie, gdzie 70kzł jest niewystarczające. Do tego masywniejszy, bezpieczniejszy na wypadek kataklizmów itd itd. Pełno plusów :) ja walczę z deskowaniem, ostro więc nie ma nawet dłuższej chwili na update dziennika.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek a tam wyprzedzili - swoja robota jest bezcenna i wolałbym to robić samemu 2 raz dłużej niż dawać obcemu. Niestety raz ze brak czasu bo praca a dwa ze brak umiejętności. Samemu wiesz ze zrobisz dobrze bo to Twoje, bo Ci zależy - obcy robi maszynowo i ma gdzies co będzie później, czy jest krzywo itp. U mnie na każdym etapie który robił ktoś obcy coś jest spierniczone albo nie mam pełnej wiedzy co i jak - np elektryk zrobił prąd i teraz zastanawiam się po co to gniazdko, po co w tym są podwójne kable itp - mimo ze pewnie samemu mu kazałem je zrobić... Własna robota jest bezcenna i nie ważne ze trwa dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to Twój dach będzie najfajniejszy :) i pewnie tańszy niż taki kopertowy jak u mnie, gdzie 70kzł jest niewystarczające. Do tego masywniejszy, bezpieczniejszy na wypadek kataklizmów itd itd. Pełno plusów :) ja walczę z deskowaniem, ostro więc nie ma nawet dłuższej chwili na update dziennika.

 

Pozdrawiam

Karol

 

Nie wiem jeszcze ile wyjdzie mi mój strop. Założenie jest takie:

Beton ~4300PLN (~20m3)

Stal ~5700PLN (1800kg)

EPDM ~5300PLN

Wylewka betonowa jako warstwa dociskowa ~1700PLN

Rury spustowe, wpusty dachowe, korytka odwadniające ~3000PLN (tutaj trochę strzelam)

Ściana attykowa - 1000PLN

Obróbki blacharskie ~ 2500PLN

 

To tak na szybko wychodzi około 23500PLN. Styropianu nie liczę, jeśli mamy porównywać do tradycyjnego dachu. Desek i stempli na szalunek nie liczę bo już mam z dolnego stropu, chociaż jakieś straty zawsze są. Oczywiście dojdą jeszcze różne pierdółki i dużo własnej pracy. Takiego dachu nigdy nie robiłem więc nie mam doświadczenia w tym temacie.

 

A teraz obiecana fotorelacja.

 

Skończyłem wreszcie uziom otokowy

 

363

attachment.php?attachmentid=426455&d=1549569424

 

Porobiłem trochę belek zbrojeniowych nadproży

 

364

attachment.php?attachmentid=426456&d=1549569441

 

No i szalunki drugiego stropu/dachu

 

365

attachment.php?attachmentid=426457&d=1549569459

 

Tym razem nie łączyłem na długości desek podporowych na sztorc. Wolałem podzielić sobie na mniejsze pola co polepszyło znacząco sztywność konstrukcji.

 

366

attachment.php?attachmentid=426458&d=1549569483

 

367

attachment.php?attachmentid=426459&d=1549569501

 

368

attachment.php?attachmentid=426460&d=1549569528

 

369

attachment.php?attachmentid=426461&d=1549569572

 

370

attachment.php?attachmentid=426462&d=1549569588

 

Pozdrawiam

Bartek

Edytowane przez B_i_U
Zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...