Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem


Recommended Posts

Hej

Czerpnia blisko rekuperatora to mniejsze opory przepływu ale większe ryzyko szronienia wymiennika. Nie pamiętam, czy masz jeszcze GWC? Kanały z czerpni pomimo nawet dobrej izolacji zawsze łapią sporo ciepła z domu co częściowo chroni wymiennik przed szronieniem. No chyba, że masz jakąś nagrzewnice, GWC lub nie przeszkadza Ci czasowe wyłączanie wentylatora nawiewnego celem odszronienia wymiennika. W lecie to tylko zaleta.

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 758
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej Bartek

Ty jako osoba znająca temat najszybciej dasz mi odpowiedź na pytanie czy to problem że odległość czerpni od reku to tylko 90cm (reku zaraz za ścianą w domu żadnych załamań prosta linia 90cm)? Tak mi najbardziej pasuje. Czy tak krótki odcinek nie stwarza jakiś problemów dla instalacji?

 

Pozdrawiam

 

Ps. Jak będziesz brał chłopaków z MPWiK zapytaj jak wygląda sprawa materiałów. U mnie biorą z najbliższego sklepu i dokładają 10% bo faktura itp. Sami zasugerowali żebym załatwił materiały.

 

U mnie w pracy dodatnia temperatura to absolutny muss. Zdarzają się przypadki zamarznięcia lameli, rekuperator nadal działa, co zmrożenie powieksza się i powoduje ostatecznie rozsadzenie lameli. Wtedy wymiennik nadaje się tylko do kosza. Przemyśl więc dokładnie żebyś sobie później nie pluł w brodę. Ten sam problem mamy z powietrzną pc, gdzie pc stoi zaraz przy ścianie - z niej rura 250mm na zewnątrz. I tu potrafi aluminiowy parownik (wygląda jak chłodnica samochodowa) rozwalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie. Gwc nie mam, nagrzewnicy też nie planuję. Reku samsunga erv (entalpiczny) wymiennik "coś ala papier", wiem z instrukcji że przy -15 reku wyłącza nawiew (albo całkowicie staje na jakiś czas.

Tak jak Bartek pisze teoretycznie tak krótka czerpnia to plus jedynie problemem jest roszenie, żeby nie okazało się że na dworze będzie np. -3 a rekuperator będzie się wyłączał aby nie zamarznąć. Hmmm:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek, przepraszam za OT (podglądam Twój dziennik bo ciekawy projekt, poza tym czekam na relację z izolacji tarasów membraną EPDM i wykończenie ścianek attykowych od góry - czeka mnie to w niedalekiej przyszłości).

 

Dzięki panowie. Gwc nie mam, nagrzewnicy też nie planuję. Reku samsunga erv (entalpiczny) wymiennik "coś ala papier", wiem z instrukcji że przy -15 reku wyłącza nawiew (albo całkowicie staje na jakiś czas.

Tak jak Bartek pisze teoretycznie tak krótka czerpnia to plus jedynie problemem jest roszenie, żeby nie okazało się że na dworze będzie np. -3 a rekuperator będzie się wyłączał aby nie zamarznąć. Hmmm:confused:

 

W przypadku wymienników entalpicznych problem ze szronieniem jest troszkę mniejszy ponieważ spora część wilgoci z powietrza wywiewanego wraca z powrotem do powietrza nawiewanego. U siebie mam wymiennik ERV z membraną DuPont i zgodnie z informacją uzyskaną od producenta ryzyko szronienia nie występuje do temperatury -5 st. C (w rekuperatorach, które produkują (ja kupiłem od nich tylko wymiennik) schodzą do -8 st. C bez by-pass'u.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może korzystał z usług bezpośrednio MPWiK'u? Nie chodzi mi o wodomierz i takie sprawy, tylko o całość z pracami ziemnymi

 

Ja sie ugadałem z ludźmi z wodociągów... przyjeżdżali po swojej dniówce koło 15 i robili do 18 przez kilka dni. W mojej kwestii było tylko wynajęcie koparki i zakupy w hurtowni :-).. Cały wodociąg kładliśmy 225m i instalację w domu robili do licznika. Doradzili mi tez co mam zrobić za licznikiem by było ok :-) Załatwili strażaka. Cenowo tez było ok :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Temat podłączenia do sieci wod-kan na razie odpuszczam. Chciałem to zrobić jeszcze przed równaniem terenu, a teraz wszędzie mam pagórki nawiezionej ziemi. Na budowie wody nigdy mi nie brakowało, mam "systemy" łapania deszczówki :).

 

Obecnie kończę wszystkie ścianki działowe i piony kanalizacyjne w obu domach. Piony potrzebne mi są do wykonania izolacji dachów.

 

Zamówiłem 300m3 styropianu grafitowego. W poniedziałek prawdopodobnie przyjedzie pierwsze 100m3 i zabiorę się w końcu za dachy i tarasy.

 

Zastanawiam się nad folią paroizolacyjną pod styropian. Wg moich obliczeń punkt rosy nie ma szans wystąpić, ale życie to nie obliczenia. Nie chodzi mi tutaj o koszt folii tylko o to żeby nie zrobić sobie basenu podczas układania styro i EPDM'u. Pewnie zejdzie mi tydzień z takim dachem, a jak przyjdzie deszcz to będę miał wodę pomiędzy płytami styro, która nie będzie miała jak odparować. Bez folii odparuje przez strop.

 

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Bartek, ja też sprawdziłem w uwercie i do kondensacji dojdzie tylko i wyłącznie na EPDM pod żwirem. Z tą folią pod EPS to tak jak piszesz, jeżeli byś to robił latem i był pewien pogody to tak, bo jak zrobisz sobie na górze basen z folii, popada i przykryjesz to styropianem to cała ta woda powoli bedzie wsiąkać w styro, a nie wyparuje bo na górze będzie EPDM. Z resztą co ta folia pod EPS ma robić ? Ewentualna wilgoć jeżeli powstanie (a pewnie nie powstanie bo dlaczego?) to tak jak piszesz to odparuje przez strop.

 

P.S. z tym styro to przegiąłeś, to taka ilośc jak na blok :rolleyes: ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tarasach:

-deski tarasowe z egzotyka lub deska kompozytowa

-legary (prawdopodobnie szeroka deska kompozytowa jako legar)

-między legarami pewnie dam żwir

-EPDM

-styropian grafitowy, a na górze pewnie cienki XPS żeby legary nie właziły w styropian (grubość w zależności od tarasu)

-strop

Jaką grubość membrany kupiłeś?

Czy styropian lub XPS nie będzie się wgniatał pod legarami? Masz na to jakiś knif?

Chciałem skopiować Twój układ warstw u siebie (tylko, że zamiast EPSa dałbym XPS), ale mam obawy, że XPS będzie się wgniatał (na warstwę dociskową z betonu nie mam za bardzo miejsca - z uwagi na ograniczoną ilość miejsca warstwa dociskowa odbyła by się kosztem grubości izolacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebcioc55

Pewnie położę tą folię pod styropian i wymyślę jakiś system podwijania na czas robót.

 

Regius

Epdm mam o standardowej grubości 1,14mm.

 

Ja też się trochę obawiam o to wgniatanie dlatego na pewno nie dam klasycznego legara tylko szerokie deski kompozytowe. Może też dam dwu-centymetrową warstwę XPS'a pod EPDM. W ostateczności zagęszczę legary ale myślę, że nie będzie takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochylam się już od pewnego czasu nad zakupem wpustów dachowych. SITĘ już dawno skreśliłem, dla mnie takie drogie dziury w dachu to spora przesada. Chyba zdecyduję się na takie: https://www.polprofili.pl/produkty/wpust-dachowy-standardowy-240-do-membran-epdm. Właściwie to już dawno bym zamówił tylko nie daje mi spokoju niezgodność średnic z rurami kanalizacyjnymi. Rury spustowe z kanalizacyjnych o średnicy 110mm byłyby idealne. Pasuje mi zgrać średnicę zewnętrzną 94mm (wpust) z średnicą wewnętrzną około 103mm (rura kanalizacyjna).

 

Sprawdzałem też rekordowe opady minutowe. W Polsce rekord opadu minutowego należy do Legionowa i wynosi 8.1 mm.

Daje to 0,135L/m2/1sek.

Moje potencjalne wpusty 94mm mają wydajność 7,9L/sek. przy słupie wody 10cm.

Największy dach ma około 120m2 więc wyłapie 120m2 x 0,135L/s = 16,2L/s/dach

Przewiduję 3 wpusty więc: 3 x 7,9L/s = 23,7L/s

 

Wniosek:

Wpusty będą mieć przepustowość prawie 50% większą niż potrzebna podczas rekordowych opadów.

Z rzygaczy pewnie już zrezygnuję?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zamówiłem wpusty z uszczelkami i kratkami oraz folię paroizolacyjną 0,2mm o szer. 4m.

Dzisiaj przyjechała pierwsza partia styropianu grafitowego (ponad 100m3). Waży to wszystko tyle co paleta pustaków, a jednak trochę się namęczyłem przy rozładunku. Trwało to równe 2 godziny tak na szybko, a później noszenie do środka. Już nawet nie chce mi się zdjęć wstawiać, może jutro.

 

agb

Wszędzie mam attyki więc rynien nigdzie nie przewiduję. Rury spustowe będą ukryte pod styropianem w środku jego grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopacy ostrzegam przed zrobieniem rur spustowych w ten sposób. Będą widoczne na elewacji plamy i przebarwienia. Wiem co mówię :) mam usiebie mimo fajnie docieplonej rury z zewnątrz.

 

Jest jednak na to sposób. Trzeba zrobić rurę w rurze tak aby roszenie występowało pomiędzy rurami. I to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopacy ostrzegam przed zrobieniem rur spustowych w ten sposób. Będą widoczne na elewacji plamy i przebarwienia. Wiem co mówię :) mam usiebie mimo fajnie docieplonej rury z zewnątrz.

 

Jest jednak na to sposób. Trzeba zrobić rurę w rurze tak aby roszenie występowało pomiędzy rurami. I to działa.

M.A.G a nie proponowali Ci otuliny kauczukowej? Niby przy niej niema skraplania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAG,

u mnie przecież ukryłem dwie rury spustowe w elewacji (150 i 100) i ich nie widać o żadnej porze roku.

Kupiłem piankę sieciowaną chemicznie, podgrzałem ją dmuchawą elektryczną, sklejając owinąłem wokół rur spustowych, dookoła styropian i bajka. Nie ma żadnych plam.

Kupiłem chyba 200 zł odpady w firmie:

http://www.joongpol.pl/pl/produkty/pianka-sieciowana-chemicznie.html

 

 

 

Chłopacy ostrzegam przed zrobieniem rur spustowych w ten sposób. Będą widoczne na elewacji plamy i przebarwienia. Wiem co mówię :) mam usiebie mimo fajnie docieplonej rury z zewnątrz.

 

Jest jednak na to sposób. Trzeba zrobić rurę w rurze tak aby roszenie występowało pomiędzy rurami. I to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...