Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wkład kominkowy do celów rekreacyjnych? Porady użytkowników mile widziane.


Ksosik

Recommended Posts

Witajcie, stoję przed wyborem wkładu kominkowego i przyznam, że sporo mam z tym kłopotu. Dom będzie parterowy z wentylacją mechaniczną. Kominek miałby służyć tylko i wyłącznie celom rekreacyjnym, nie przewiduję palenia w nim co dwa dni, raczej sporadycznie, 1,2 razy na miesiąc, nie więcej...Nie będzie tam instalacji z DGP, ani wodnego ogrzewania podłogowego, ot kominek, którym raczej można nacieszyć oko i od czasu do czasu np. przy wigilii napalić...

 

Chciałbym Was prosić, drodzy Forumowicze o poradę co do producenta takiego wkładu, który Waszym zdaniem zdał egzamin i który warto zakupić, by nie było z nim problemów. A i jeszcze jedno, z racji tego, że kominek będzie na wyjątkowe okazje, nie chciałbym w niego inwestować nie wiadomo ilu pieniędzy, szukam czegoś sprawdzonego i niedrogiego. I jeszcze jedno wkład będzie miał szybę dodatkową z prawej strony.

 

Proszę o jakiejś sugestie co do wyboru wkładu, bo tych producentów jest od groma i wiadomo, że każdy zachwala swój jako ten jedyny i najlepszy...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takie użytkowanie jak piszesz to każdy wkład każdego producenta zda egzamin. Chyba przegiąłeś z tym wyszukiwaniem sprawdzonych producentów (tutejsi doradcy w ofercie mają egzemplarze takich producentów których cena Cię z nóg zwali). Kup taki jaki Ci się podoba (najtańszy) tylko z taką uwagą:

- wentylacja mechaniczna więc wkład obowiązkowo musi mieć system CDP (doprowadzenie powietrza z zewnątrz). Jeszcze jedna uwaga żeby powietrze do kurtyny na szybę było również z układu CDP a nie bezpośrednio z pomieszczenia.

- wybierz wkład z dobrym wyłożeniem wewnątrz (szamot) żeby się ładniej paliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do rekreacji to przyzwoicie wyposażone wkłady za min. 5-6tys i tu polecam polskich producentów takich jak Hajduk, Robiren i Lechma.

Spalania drewna w tanich gniotach z brudzącą się szybą, gwiżdżących przez dziury niedostatecznie uszczelnione metrami sznura - rekreacją na pewno nazwać nie można, tak więc daruj sobie wszystko co ci w salonach ambitni sprzedawcy polecą.

Przy wentylacji mechanicznej zapomnij o wszystkim co tanie i szczerze polecane. Tylko szczelne wkłady z porządnym wyłożeniem (przy czym szamot to najsłabsze co można akceptować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, szkoda, że nikt się nie wypowiedział. To może proszę Was napiszcie jakich producentów wkładów warto wziąć pod uwagę przy wyborze kominka...Pozdrawiam
Masz do mnie 27 kilometrów z Gniezna. Skoro wybór sprawia Ci problem, podjedź. Będziesz mógł naocznie porównać różne jakości i porozmawiać o tym, o czym pisano wyżej. Porozmawiać...Nic Ci nie będę wciskać. Mam co robić. Zadzwoń przedtem, jeśli się zdecydujesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 3 weeks później...

Hmmm, chyba nie będzie wyjścia, trzeba znaleźć chwilę wolnego i się przejechać te 29 km...

 

Ale mam do Was Szanowni jeszcze prośbę, przeglądam te strony z wkładami i rzadko na której jest info, że wkład jest przeznaczony do WM. Poza tym, że wkład musi mieć doprowadzenie powietrza z zewnątrz, to czy jest jeszcze coś, na co koniecznie trzeba zwrócić jeszcze uwagę?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w Romotop , nawet najtańsze wkłady serii HEAT mają 100% powietrza do spalania z poza budynku.

Wentylacja mechaniczna czy też rekuperacja są powszechnie stosowane w wielu krajach [ DE ] a energooszczędność nowych domów jest na porządku dziennym.

Dla takich rynków zbytu opracowane są nowe Romotopy

Slajd21.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniosę trochę temat, jestem w trakcie przeglądania i wybierania wkładów, wstępnie zakwalifikowałem 2:

 

1. Romotop HEAT R/L 2g S 50.44.33.13 z narożnym wkładem z giętą szybą

 

oraz

 

2. MBM 10 prawy BS z Kratki.pl

 

 

Jeśli ktoś może wypowiedzieć się na temat powyższych modeli, byłbym wdzięczny za opinię. Poza tym zastanawia mnie ten pierwszy, jego głębokość to tylko 37 cm...Waszym zdaniem nie za mało, nawet jak na okazjonalne grzanie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szkoda, że nie ma osób, które mógłby się podzielić wrażeniami z korzystania z tych modeli, ale idąc dalej, czy Waszym zdaniem głębokość 37 cm to nie za mało miejsca, nawet jeśli chodzi o okazjonalne palenie?

 

Pozdrawiam

 

Zapraszam do nas zobaczysz taki kominek w akcji.....

Sklepy z kominkami zazwyczaj kupują pod klienta i raczej nie mają wszystkich modeli .

 

W naszym przypadku jako HURTOWNIA marki Romotop posiadamy większość modeli na stanie magazynowym , sporo jest także na ekspozycji.

Na marginesie ;

na wystawie u producenta niema wkładów kominkowych , wyjazd do R.Cz. , były takie eskapady klientów detalicznych z Polski , w tym przypadku jest na marne

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamówiłam do domu wkład jotul 570f. palone będzie głownie "weekendowo" proszę o rady na co zwrocic uwagę przy montażu takiego wkładu. nie chcę uzyskać efektu sauny w pokoju. czy inwestowac w podwojna szybe albo cos innego? wrzucam plan parteru. kominek będzie z lewej strony tam gdzie jest "405" .parter.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamówiłam do domu wkład jotul 570f. palone będzie głownie "weekendowo" proszę o rady na co zwrocic uwagę przy montażu takiego wkładu. nie chcę uzyskać efektu sauny w pokoju. czy inwestowac w podwojna szybe albo cos innego? wrzucam plan parteru. kominek będzie z lewej strony tam gdzie jest "405" .[ATTACH=CONFIG]372908[/ATTACH]

 

Zamawiając wcześniej wkład, pominęłaś przynajmniej połowę "rzeczy" na które można by zwrócić uwagę....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale juz zamowilam a czy mozesz swoją mysl rozwinąć? dom byl gotowy od developera wiec tez zmian wielu nie da sie raczej zrobic.

 

Myśli o wkładzie, nie warto więc rozwijać, bo Ci się humor popsuje. Po za tym Jotul nie jest znów taki zły...;) . Skup się na obudowie. Z czego planujecie ją wykonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze bo juz w 2 wątkach o tym samym piszemy. z płyt varmsen. no ale to już napisz skoro zacząleś, może jeszcze coś da się dodać/zmienić. póki co jestem na etapie demolki, zmian instalacji itp. pisałam tu na forum pare mcy wcześniej że będę tego jotula brać i nikt konkretnie nic nie pisał zeby nad czyms innym się jeszcze zastanawic :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...