Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ściany działowe bez zbrojenia


Recommended Posts

Witam,

przeprowadzamy generalny remont domu. Trochę zburzyliśmy, trochę zbudowaliśmy w tym - ścianki działowe. Najdłuższa ma ok 3,5 m. Budowane z bloczków betonowych białych 12 cm. No i zapomnieliśmy o zbrojeniu :o. Dopiero majster nam zwrócił uwagę, że czegoś tu brakuje i z racji, że ściany nie są jeszcze zespojone z sufitem poradził, żeby chociaż na górze położyć pręt i kotwy przytwierdzające do ściany nośnej. Ok - możemy tak zrobić tylko czy to wystarczy? Żeby nam ściana na łeb nie poleciała. Szkoda rozbierać je od nowa... Zaprawa niby solidna, ale mam wątpliwości. Co radzicie zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana działowa 12cm o "normalnej" wysokości nie musi mieć zbrojenia zatapianego w zaprawie, ale jak zauważył wojtusp musi być powiązana ze ścianą nośną. Co więcej ścian działowych nie wolno jak to określiłeś "zespajać" konstrukcyjnie z sufitem, bo tym samym stają się nośne - zaczynają przejmować obciążenie z sufitu i co więcej zmieniają schemat styczny jego pracy. Wąską szczelinę pod sufitem nie wypełniasz zaprawą tylko np. paskiem wełny mineralnej - można to oczywiście zatynkować, bo tynk stropu nie podtrzyma ;)

 

W Twoim przypadku nie ma sensu rozbierać ścian - można działówkę powiązać z nośną kątownikami przykręconymi od zewnątrz i później zatynkowanymi. Uwaga - jeżeli tynki będą gipsowe to koniecznie elementy stalowe należy zabezpieczyć antykorozyjnie - pomalować farbą miniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wykonać wiązanie ścianki działowej w moim przypadku- przy zewnętrznej ścianie nośnej stoi komin, na poddaszu ścianka działowa prostopadle przylega do komina, centralnie na jego środku.

Komin systemowy Schidel. Myślę że nie byłoby rozsądne wpuszczanie prętów zbrojeniowych w komin bo będzie się to wiązało z koniecznością wykonania otworów pod zbrojenie.

Jak tu się zachować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiązanie ścianki działowej z nośną ma na celu ograniczenie powstawania rysy na tynku, a nie przytrzymanie ścianki żeby się nie wywaliła ;). Skoro przylega do komina, który z natury rzeczy powinien być oddylatowany od innych elementów konstrukcyjnych to od strony komina zostaw to tak jak jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...