Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dopływ powietrza do kominka z zewnątrz budynku


adic9009

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 78
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Osobiście uważam że średnica fi 80 doprowadzająca powietrze z zewnątrz może być za mała. Można wtedy zastosować trójnik i przepustnice oraz podłączyć 2 rodzaje powietrza. Ciąg wentylacyjny powinien być sprawdzony anemometrem przez kominiarza.

Może rzeczywiście nie doczytałem stąd zwracam honor Panie dbx i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że to kolejny wątek, z którego forumowy oszołom zrobił sieczkę...Nie pierwszy i nie ostatni....Dodatkowo Dunte dowartościował trolla, więc to by było na tyle....Tradycyjnie zapraszam na priv z problemami...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze, zwróciłem Panu dbx honor gdyż rzeczywiście nie doczytałem - FAKT

To że Pan dbx niema poszanowania dla fachowców - FAKT (kilka minut później obraża w kolejnym wątku)

Z Panem dbx zgadzam się co do średnicy rury doprowadzającej - FAKT

Panie Piotrze, skontaktuję się z Panem na priv

 

Mimo że nie we wszystkich kwestiach zgadzam się z wyrażonymi opiniami na tym forum - nikogo nie obrażam i bardzo szanuję rzeczowość i fachowość .

Dziedzina zduństwa oraz kominkarstwa wytyczana jest przez fachowców - mistrzów w zawodzie, inżynierów. To oni są autorytetami, to oni tworzą publikacje fachowe oraz narzucają odpowiednie trędy. Nie mając porównywalnej wiedzy oraz doświadczenia trzeba umieć wysłuchać tych którzy są po prostu lepsi. Jajo nie może być mądrzejsze od kury. Obrażanie kogoś tylko dlatego iż jego zdanie różni się od własnego ma podłoże psychologiczne i wymaga zastanowienia się nad sobą, natomiast fachowcy niesnaski załatwiają we własnym gronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do tematu - czy każdy kominek wymaga dostarczenia powietrza z zewnątrz?

" czerpnie powietrza do kominka robić tylko w przypadku wkładu (lub piecyka-kozy, lub kominka otwartego) do tego celu przystosowanego. Powinien to być wkład lub urządzenie szczelne, z króćcem przyłączeniowym pozwalającym podłączyć czerpnię do paleniska w sposób odseparowany. Nie robi się żadnych czerpni w okolice wkładu (kominka), który nie ma możliwości podłączenia kanału czerpalnego bezpośrednio do paleniska."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" czerpnie powietrza do kominka robić tylko w przypadku wkładu (lub piecyka-kozy, lub kominka otwartego) do tego celu przystosowanego. Powinien to być wkład lub urządzenie szczelne, z króćcem przyłączeniowym pozwalającym podłączyć czerpnię do paleniska w sposób odseparowany. Nie robi się żadnych czerpni w okolice wkładu (kominka), który nie ma możliwości podłączenia kanału czerpalnego bezpośrednio do paleniska."

nie kojarzę by w jakiejkolwiek broszurze informacyjnej przeglądanych przez mnie kominków było tego typu "mądre" zdanie - takie masło maślane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kojarzę by w jakiejkolwiek broszurze informacyjnej przeglądanych przez mnie kominków było tego typu "mądre" zdanie - takie masło maślane
To może zatrudnij fachowca, skoro nic nie kumasz kolejną stronę. To nie jest montaż półeczki czy osadzenie drzwi. Jak coś spieprzysz w kominku, narazisz rodzinę na zatrucie dymem, albo wizytę dzielnych strażaków....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zatrudnij fachowca, skoro nic nie kumasz kolejną stronę. To nie jest montaż półeczki czy osadzenie drzwi. Jak coś spieprzysz w kominku, narazisz rodzinę na zatrucie dymem, albo wizytę dzielnych strażaków....

Budowa nauczyła mnie, że na kazdym etapie trzeba byc ciut mądrzejszym od tego fachowca co przychodzi i cos robi, by nie słyszec kultowego zdania - BĘDZIE PAN ZADOWOLONY.

Wielokrotnie na poczatku słyszałem zdanie - "naczytał się Pan w Muratorze farmazonów i wymądrza się" - po czym na różnych etapach wychodziło, ze jednak miałem rację a wykonawca stał ze spuszczoną głową i zastanawiał się czy Mu choć połowę zapłacę.

To samo miałem z kominkiem - rura z powietrzem z zewnatrz doprowadzona juz na etapie fundamentów, kominek z płaszczem wodnym, fachowiec z wieloletnim doświadczeniem Tylko na końcu wyszło, że On to tylko nazwisko a montazem zajmowali sie inni i wielki fachowiec nie podłączył mi powietrza z zewnatrz, co okazało się w momencie próby "ognia", że nie ma cugu. Wyszedł z założenia, ze wystarczy powietrza z salonu bo ma dużą powierzchnie.

I co z tym fantem zrobić?

 

Budowa mnie też nauczyła, że najlepiej sa wykonane te roboty, do których nie brałem polecanych fachowców tylko Ci co sami przyszli do mnie i złozyli oferte.

Nie mam aż tak skomplikowanego domu w budowie jak Autorus, ale też nie jest to kostka z dachem dwupołaciowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoją filozofię życiową, swoje doświadczenia i swój krzyż...Niemniej, w sprawie kominka błądzisz...Zadzwoń do mnie, to może będzie mi łatwiej Ci wytłumaczyć to, co nie bardzo "idzie" mi pisaniem. Ja mam nowoczesne palenisko Brunnera z króćcem, którego nie podłączyłem do żadnego kanału. Tak ma być i działa. Teoria, że się nie chciało rozpalić bo nie podłączył, jest nieprawdziwa, gdyż powietrza może brakować dopiero po dłuższym czasie (pół godziny w malutkim zamkniętym salonie, godzina, dwie w większym otwartym domu...). Brak cugu wynika z innych przesłanek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa nauczyła mnie, że na kazdym etapie trzeba byc ciut mądrzejszym od tego fachowca co przychodzi i cos robi, [...]

.

 

I jeszcze prawie, że trzeba wsiąść 2 letni urlop bezpłatny i stać i patrzeć na robotników jak nadzorca... A na serio to minimum trzeba być obecnym przy kluczowych etapach budowy i codziennie odbierać postęp prac, a szczególnie tych które ulegają zakryciu. Niestety w każdym zawodzie 85% "fachowców" to leniwi przeciętniacy, tak samo lekarze jak i budowlańcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdun który uczył mnie zawodu zawsze powtarzał - rób tak jak dla siebie - Bóg ci kiedyś to wynagrodzi.

Robię tak do tej pory i myślę że się opłaci. Najlepszą premię miałem niedawno oddając kuchnię kaflową starszemu małżeństwu (przedwojenny materiał). Takiej szczerej radości nie widziałem od lat. Lepsze to niż solidny zastrzyk gotówki. Pieniądze się rozejdą a takie rzeczy pamięta się na całe życie.

Powstaje coraz więcej cechów i stowarzyszeń, rzemieślnicy zjednoczeni w takich organizacjach z założenia są zobligowani do solidnego wykonawstwa inaczej są wyrzucani. Może warto wybierać takich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deficyt powietrza objawia się często powstawaniem sadzy - czarnego dymu na końcu płomieni podczas eksploatacji paleniska - takie delikatne smółki zauważalne gołym okiem - zawsze lepiej jest mieć więcej powietrza do zagospodarowania niż mniej. Mnie osobiście irytują wszędobylskie rury kanalizacyjne 110 - tki instalowane nagminnie w większości nowych budynków przez budowlańców. 130 tak 160 tak ale 110 trochę mało.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deficyt powietrza objawia się często powstawaniem sadzy - czarnego dymu na końcu płomieni podczas eksploatacji paleniska - takie delikatne smółki zauważalne gołym okiem - zawsze lepiej jest mieć więcej powietrza do zagospodarowania niż mniej. Mnie osobiście irytują wszędobylskie rury kanalizacyjne 110 - tki instalowane nagminnie w większości nowych budynków przez budowlańców. 130 tak 160 tak ale 110 trochę mało.

 

pozdrawiam

 

Mam 110-kę i do Jotula Panoramy nic nie brakuję . Rzadko idzie bez przymknięcia ( oczywiście po dobrym rozpaleniu ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...