Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabezpieczenie kot?ów na paliwa sta?e. Mity i rzeczywisto??.


Bio

Recommended Posts

Obecnie w Polsce jest jedna jedyna norma mówiąca o zabezpieczeniu kotłów c.o. na paliwa stałe. Zaczęto ją nagminnie obchodzić do tego stopnia, że Minister Spraw Wewnetrznych i... wydał dodatkowe Rozporządzenie zakazujące odstępst od PN-91/B-02413.

Na forum czytamy, że niemieckie normy dopuszczają pracę kotła na paliwa stałe w układzie zamkniętym. Ja znam tylko normę DIN 4751. Jest bardziej rygorystyczna od polskiej, dlatego że jeżeli w polskiej jest jedna rura bezpieczeństwa, to w niemieckiej dwie. Jest wznośna rura bezpieczeństwa (WRB) i opadowa rura bezpieczeństwa (ORB). Oprócz tego rury te są połączone za pośrednictwem naczynia wzbiorczego rurą cyrkulacyjną (RC) zapobiegającą zamarznięciu naczynia wzbiorczego. W starszych PN 02413 były te właśnie rury ujęte, tzn.ORB i RS. Nie wiem komu to przeszkadzało by te własnie rury usunąć z normy.

 

Są forumowicze twierdzący, że w Niemczech układ zamkniety jest dozwolony dla kotłów zasilanych paliwem stałym. Czy jest ktoś taki na forum, co zna tę niemiecką normę? Może mam nieaktualne wiadomości. Będę wdzięczny za numer tej niemieckiej normy DIN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Norma DIN 4751 przestała obowiązywać kilka miesięcy temu. Obecnie (od 4. lipca 2002) obowiązuje norma DIN EN 12828. Przez okres przejściowy obowiązywały dwie normy.

 

W nowej normie nie ma przepisów odnośnie kotłów na paliwa stałe, natomiast są przepisy odnośnie kotłów "z nieregulowanym, względnie nie dającym się szybko odłączyć procesem spalania" (to w moim wolnym tłumaczeniu).

 

Polecam lekturę wszystkim zainteresowanym tym tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szaruś.

Norma DIN 4751 dotyczyła kotłów na opał stały, olej i gaz. Była wielokrotnie modyfikowana wraz z postępem techniki. Wg mnie DIN EN 12828 niczym praktycznie poza oznaczeniem nie rózni się od DIN 4751. Jest jednak ta diabelna bariera językowa. Czy możesz wskazać mi konkretne miejsce w tej normie mówiące o możliwości zamknięcia kotła naczyniem wzbiorczym zamknietym? Chodzi oczywiście o opał stały. Te Twoje wolne tłumaczenie właśnie takiego dotyczy opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. Tutaj jest kłopot. Posiadam przedruki literatury niemieckiej. Mam w niej fragmenty normy DIN 4751 dotyczące zabezpieczeń kotłów na opał stały oraz gaz i olej opałowy. Wiem, że była wielokrotnie modyfikowana, bo zmieniają się daty. Od 1962 do 197....(to jest to czym ja dysponuję). Przeglądając to co jest dostępne w necie doszedłem do wniosku, że jest to ta sama norma. Ale w necie są tylko jej fragmenty. Myślałem, że natknąłeś się na jakiś konkretny zapis mówiący o tym problematycznym zabezpieczeniu. Ale dzięki i za to.

Dla systemów zamkniętych mam normę DIN 4750 oraz 4752. Ale to już tylko dla kotłów gazowych i olejowych.

Podejrzewam, że całe zamieszanie bierze się stąd, że w Polsce Minister Spraw Wewnetrznych wydał dodatkowy zakaz zabraniajacy tych praktyk, a w Niemczech nie. Przecież i bez tego zakazu nie wolno było stosować tych naczyń zamknietych. W Polsce zdublowano przepisy, a w Niemczech nie. Przecież te wężownice schładzające są do zabezpieczenia kotła przed zagotowaniem wody. Konstrukcja kotła pracującego na zmiennych ciśnieniach, a tak jest w przypadku naczynia zamknietego różni się od konstrukcji pracującego na naczyniu otwartym. W PN-EN 303-5 dotyczącej budowy kotłów na paliwa stałe jest tylko mowa o konstrukcjach pracujących w systemach otwartych. Jeżeli jest inaczej, to mamy do czynienia z ogromnym bałaganem ustawodawczym. Może mylę się, ale nie sądzę, żeby tak było. Stosujemy( niektórzy) nadinterpretacje przepisów w złym kierunku. Podkreślam- może jestem w błędzie i dlatego staram się to dokładnie wyjaśnić. Sądziłem, że jeżeli jest cała masa postów mówiących o tym, że w Niemczech jest to dozwolone, to dowiem się czegoś konkretnego, ale raptem wszyscy zamilkli. No prawie wszyscy :). Czyżby forum działało na zasadzie: jedna baba drugiej babie.... Czekam dalej. Musimy tę sprawę definitywnie wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majko przemiła!

 

Ani Ciebie, ani innej forumowiczki nie śmiałbym nazwać babą. Funkcjonuje takie ludowe powiedzenie. Jeżeli jednak czujesz się dotknięta to odszczekuję. Zmiana: jeden chłop drugiemu na miedzy powiedział, że....

Czy tak może być ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bio - z tymi normami to chyba masz rację. Nigdy nie słyszałem o niemieckich normach, ale wygląda to na plotkę która rozrosłą się do rozmiarów "prawdy". Tylko, że to ciągle jest plotka w mocnym powiększeniu, ajedynym argumentem jej zwolenników jest duża ilość jej głosicieli. Chyba nic nie pokręciłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Rafałku jestem bardzo ostrożny. Ale wszystko wskazuje, że to jednak mit. Oprócz schłodzenia kotła, pozostaje jego odporność na zmianę ciśnienia. Inna sprawa, to musi być 100% pewność, że układ taki zadziała. A jak nie zadziała? Może np. być awaria sieci wodociagowej i co wtedy? Niemcy na bezpieczeństwo kładą ogromny nacisk. Czyżby u nich kocioł miał byc mniej bezpieczny niż u nas? Ale..... Poczekajmy z ocenami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950

Bio poniżej jest odnośnik od archiwalnego artykułu w Magazynie instalatora odnośnie normy EN 303-5 dotyczącej zabezpieczeń kotłów na paliwa stałe w Unii, na dziś nie obowiązującej u nas. zastanawiałem się czy go "ujawnić" bojąc się że wielu ulepszaczy będzie miało wytłumaczenie że stosują różnego rodzaju rozwiazania w zabudowie kotłów na paliwa stałe w układach zamkniętych, ale z drugiej strony niech w końcu wiedzą jak w sposób bezpieczny można złamać obowiązujące prawo (zgroza co ja piszę!!!!!!!) być może jeżeli już złamią prawo które akurat w tym wypadku jest co nie co po tyle i zrobią to zgodnie z normą EN nie dojdzie do nieciekawych sytuacji. jednakże niech też sobie zdają sprawę że w wypadku gdy dojdzie do wybuchu nieumiejętnie zabezpieczonego kotła to prokurator nie będzie słuchał wyjaśnień typu że on stosował się do normy EN bo jak już wspomniałem u nas jest nieco innne prawo.

http://www.instalator.pl/archi/mi3(55)/44.pdf

Majka masz moje pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950

Znam ten artykuł. Pisałem już tutaj gdzieś, że warunkiem takiego systemu jest odpowiednia konstrukcja kotła dostosowana do przenoszenia zmiennych obciążeń ścianek kotła. Przecież wysokociśnieniowe kotły pracują w układzie zamkniętym. Mają jednak konstrukcję przystosowaną do tego. Tutaj problem polega na tym, że podobno można w czambuł wszystkie kotły na paliwa stałe zabezpieczać naczyniem zamkniętym plus zawór bezpieczeństwa. Że można to robić w Niemczech.

A tak na marginesie Pan Cichewicz też troszeczkę namieszał w tym artykule. Zaczął od ciekawostki, że istnieją takie kotły, które mogą pracować w układzie zamkniętym, a skończył na najzwyklejszym akumulatorze ciepła.

Przed chwilą przeczytałem jeszcze raz ten artykuł. Już we wstępie jest pomieszanie z poplątaniem. Jest też wyraźne stwierdzenie, że większość kotłów nie jest do takiego systemu przystosowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

poniżej fragment DIN EN 12828 (czerwiec 2003) dotyczący wytycznych dla układów zamkniętych. Ostatnie zdanie daje jednoznaczną odpowiedź na poruszany tutaj problem.

 

 

4.6.2 Einrichtungen für geschlossene Anlagen

4.6.2.1 Schutz gegen Überschreitung der maximalen Betriebstemperatur

Jeder Wärmeerzeuger muss mit einem Sicherheits-Temperaturbegrenzer ausgestattet sein. Dieser Begrenzer ist mit separatem Fühler ausgestattet, der dann anspricht, wenn die Temperatur den oberen Grenzwert erreicht.

 

Für den Fall, dass der Wärmeerzeuger vom Hersteller nicht mit einem derartigen Temperaturbegrenzer ausgerüstet ist, muss die Anlage mit einer solchen Einrichtung versehen werden, und zwar in der Vorlaufleitung der Anlage, so nahe wie möglich am Wärmeerzeuger, so dass nach dem Abschalten der Beheizung oder der Brennstoffzufuhr oder der Verringerung der Brennstoffmenge auf ein Minimum, die Temperatur des Wärmeerzeugers um nicht mehr als 10 K ansteigen darf (siehe Bild 1).

 

Legende

1 maximale Betriebstemperatur

2 Aktivierung des Sicherheitstemperaturbegrenzers

3 Zeitpunkt der Verriegelung

_ Temperatur in Grad Celsius (°C)

t Zeit in Stunden (h)

Bild 1 — Typischer Temperaturverlauf im Heizsystem bei einer Fehlersituation

 

Wenn das Wärmeerzeugungssystem aus einem Wärmetauscher besteht, muss ein Temperaturbegrenzer die Energiezufuhr zur Sekundärseite des Wärmetauschers mit Hilfe eines auf der Primärseite des Wärmetauschers angeordneten Absperrventils unterbinden, sofern die Temperatur auf der Primärseite ein Risiko für das Auftreten von Dampf auf der Sekundärseite der Anlage auslösen kann.

 

Bei Temperaturen bis zu 105 °C auf der Primärseite des Wärmetauschers ist lediglich ein Regler für die Betriebstemperatur auf der Sekundärseite erforderlich.

 

Nicht-automatisch geregelte Wärmeerzeugungsanlagen müssen besondere Temperaturbegrenzer für eine Notkühlung besitzen.

 

Wenn die Heizungsanlage mit einem Wärmetauscher für Notkühlung ausgerüstet ist, muss der Temperaturbegrenzer als Übertemperatursicherung arbeiten, wenn die maximale Betriebstemperatur um mehr als 10 K überschritten wird.

Der Temperaturbegrenzer muss mit den Anforderungen der EN 60730-2-9 übereinstimmen.

 

Jede indirekt beheizte Anlage muss mit einem Sicherheitstemperaturwächter ausgerüstet sein, der die Beheizung abschaltet, damit die Betriebstemperatur die maximale Betriebstemperatur nicht übersteigt; nach Absinken der Betriebstemperatur unter den Einstellwert kann die Beheizung wieder freigegeben werden. Bei Anlagen, die mit festen Brennstoffen beheizt werden, muss ein nicht absperrbarer oder bei Übertemperatur automatisch öffnender Heizverteilungskreis vorgesehen werden, um Überhitzen zu vermeiden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

poniżej fragment DIN EN 12828 (czerwiec 2003) dotyczący wytycznych dla układów zamkniętych. Ostatnie zdanie daje jednoznaczną odpowiedź na poruszany tutaj problem.

 

4.6.2 Einrichtungen für geschlossene Anlagen

4.6.2.1 Schutz gegen Überschreitung der maximalen Betriebstemperatur

Jeder Wärmeerzeuger muss mit einem Sicherheits-Temperaturbegrenzer ausgestattet sein. Dieser Begrenzer ist mit separatem Fühler ausgestattet, der dann anspricht, wenn die Temperatur den oberen Grenzwert erreicht.

 

Für den Fall, dass der Wärmeerzeuger vom Hersteller nicht mit einem derartigen Temperaturbegrenzer ausgerüstet ist, muss die Anlage mit einer solchen Einrichtung versehen werden, und zwar in der Vorlaufleitung der Anlage, so nahe wie möglich am Wärmeerzeuger, so dass nach dem Abschalten der Beheizung oder der Brennstoffzufuhr oder der Verringerung der Brennstoffmenge auf ein Minimum, die Temperatur des Wärmeerzeugers um nicht mehr als 10 K ansteigen darf (siehe Bild 1).

 

Legende

1 maximale Betriebstemperatur

2 Aktivierung des Sicherheitstemperaturbegrenzers

3 Zeitpunkt der Verriegelung

_ Temperatur in Grad Celsius (°C)

t Zeit in Stunden (h)

Bild 1 — Typischer Temperaturverlauf im Heizsystem bei einer Fehlersituation

 

Wenn das Wärmeerzeugungssystem aus einem Wärmetauscher besteht, muss ein Temperaturbegrenzer die Energiezufuhr zur Sekundärseite des Wärmetauschers mit Hilfe eines auf der Primärseite des Wärmetauschers angeordneten Absperrventils unterbinden, sofern die Temperatur auf der Primärseite ein Risiko für das Auftreten von Dampf auf der Sekundärseite der Anlage auslösen kann.

 

Bei Temperaturen bis zu 105 °C auf der Primärseite des Wärmetauschers ist lediglich ein Regler für die Betriebstemperatur auf der Sekundärseite erforderlich.

 

Nicht-automatisch geregelte Wärmeerzeugungsanlagen müssen besondere Temperaturbegrenzer für eine Notkühlung besitzen.

 

Wenn die Heizungsanlage mit einem Wärmetauscher für Notkühlung ausgerüstet ist, muss der Temperaturbegrenzer als Übertemperatursicherung arbeiten, wenn die maximale Betriebstemperatur um mehr als 10 K überschritten wird.

Der Temperaturbegrenzer muss mit den Anforderungen der EN 60730-2-9 übereinstimmen.

 

Jede indirekt beheizte Anlage muss mit einem Sicherheitstemperaturwächter ausgerüstet sein, der die Beheizung abschaltet, damit die Betriebstemperatur die maximale Betriebstemperatur nicht übersteigt; nach Absinken der Betriebstemperatur unter den Einstellwert kann die Beheizung wieder freigegeben werden. Bei Anlagen, die mit festen Brennstoffen beheizt werden, muss ein nicht absperrbarer oder bei Übertemperatur automatisch öffnender Heizverteilungskreis vorgesehen werden, um Überhitzen zu vermeiden.

 

 

Mozesz to w normalnym jezyku powiedziec:):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...