Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaką lodówkę kupić? Samsung, Beko, czy może coś innego?


kamil8865

Recommended Posts

Teraz lodówki (a szerzej każdy sprzęt elektroniki użytkowej) konstruowany jest tak by w początkowym okresie zachwycać i dawać satysfakcję z użytkowania. Ale tylko przez dwa lata : -)

Proponuję kierować się długością gwarancji, ale tylko gwarancji producenta a nie żadnych wymysłów typu "gwarancja" wykupowana w sklepie RTV/AGD (bo to żadna gwarancja tylko bardzo ograniczone ubezpieczenie od uszkodzenia i włos ci się zjeży na głowie, jak się wczytasz we warunki tego ubezpieczenia).

 

Ja jestem w trakcie kupna sprzętu AGD. Poza funkcjonalnością, wyglądem i jakością wykonania, kierowałem się długością gwarancji producenta. Lodówkę i zmywarkę mam Hotpointa (czyli de facto Whirlpoola) z gwarancją czteroletnią, indukcję IKEI (czyli Electroluksa) z gwarancją pięcioletnią, piekarnik Samsunga (czyli Samsunga : -) z gwarancją pięcioletnią. Przez najbliższe cztery/pięć lat mam w nosie uszkodzenia.

Dodatkowo, sprzęt często psuje się w niedługim czasie po końcu gwarancji, a taki sprzęt nie wie, że mam przedłużoną gwarancję, więc nie uszczupli portfela jak popsuje się (tak jak go zaprogramowali) po trzech latach od uruchomienia : -)

 

Co do klasy energetycznej. Nie kierujcie się bezrozumnie znaczkami typu A++, A+++, itp. Pod każdym z nich ukrywa się konkretne zużycie prądu. Co z tego że A+++ zużywa dużo mniej od A+ jak różnica w cenie zakupu zwróci się na przykład po 10 latach? To taka odwrotność rat. Wpłacasz teraz 1000zł i odzyskujesz tę kasę w miesięcznych ratach po 8zł. Warto? Sprawa indywidualna.

Poza tym klasa na przykład A++ nie zawsze oznacza to samo. A+++ w lodówce dwudrzwiowej to dużo większe zużycie prądu od klasy A+ w małej lodówce metr dwadzieścia, bo klasa odnosi się do konkretnego segmentu produktów a nie jest wartością bezwzględną zużycia prądu.

I oczywiście klasa energetyczna to widełki zużycia. Produkty tego samego segmentu i tej samej klasy i mogą mieć różne zużycie, ponieważ jeden ledwo mieści się w klasie a drugiemu bardzo mało brakuje by przejść do klasy wyższej.

A wszystko to przy założeniu, że podane wartości odpowiadają rzeczywistości. A gdzieś czytałem, że podane przez producenta wartości mają się nijak do rzeczywistego zużycia (zupełnie jak normy zużycie paliwa w autach).

 

Miejcie świadomość że tak naprawdę producentów AGD jest niewielu. Amica należy do Samsunga. Electrolux, AEG, Zanussi, Beam - to jedna firma. Hotpoint, Ariston, Whirlpool - to także jedna firma. Polar, Zelmer, Mastercook, Siemens - to wszystko Bosch. Itd, itd...

Edytowane przez pawelpiwowarczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówko-zamrażarka Whirlpool działa mi już 15 rok, raz w roku rozmrażam i myję. Oczywiście można twierdzić, że 15 lat temu to inne lodówki produkowali (tak jak kiedyś inne auta - nie do zajechania). Bazując na własnych doświadczeniach z tą marką wybrałem sobie cały osprzęt Whirlpoola. Z kolei u rodziny została kupiona kuchenka Amiki i niestety, po 3-4 latach zaczęły szwankować palniki gazowe, tak że do tej marki własne doświadczenia mnie nie przekonują. Obawiam się jednak, że każdy wybór będzie dobry, bardziej bazujemy na własnych niemierzalnych upodobaniach co do konkretnej marki niż na obiektywnych porównaniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 10 months później...
  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...