Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DIY centralny system wentylacyjny - rekuperacja + ogrzewanie + klimatyzacja


Recommended Posts

Witam!

 

Pierwotnie zakładałem ogrzewanie przewodami zatopionymi w płycie, w drugiej taryfie. Ale biorąc pod uwagę jeszcze potrzebę posiadania klimatyzacji sensowne zaczyna mi się wydawać zastosowanie klimatyzatora z funkcją grzania - najtańszy inverter LG potrafi mieć SCOP 3,8 oraz moc grzania 3,8kW, chłodzenia 3,5kW przy cenie ~2000zł (LG E12EL - http://www.lg.wienkra.pl/files//BASIC/Dokumentacja%20techniczna.pdf).

 

Dom jeszcze nieistniejący, ale załóżmy typowy 150m2 z dachem dwuspadowym - po 30 cm ocieplenia 0,034 z każdej możliwej strony + GWC glikolowy.

Zapotrzebowanie na ciepło takiego domu założyłem 20W/m2, w przypadku grzania przy 150m2 będzie potrzebne 3kW - w teorii taka klima wystarczy.

 

Tylko jak z jednej sztuki ogrzać cały dom? Nie wiem też czy moc chłodnicza jest jakkolwiek bliska do zapotrzebowania.

 

Rozważam na razie teoretycznie taki przypadek:

a) umieszczenie w instalacji klimatyzatora "kanałowego" (DIY ze zwykłego klimatyzatora),

b) zastosowanie wewnętrznego bypassu, który będzie powodował zamknięty obieg powietrza wewnątrz wentylacji mechanicznej (złączenie wywiewu z nawiewem przed/omijając rekuperator)

c) przyśpieszenie obiegu powietrza w takiej instalacji

d) zapewnienie częściowego działania rekuperatora w takiej instalacji aby był dopływ świeżego powietrza.

 

Ale od razu pojawiają się wątpliwości:

ad b) Przecież nieświeże powietrze wróci do domu, może do tej instalacji trzeba by dodać wywiewy w tych samych pomieszczeniach co nawiewy? Albo dodatkowe filtry?

ad c) Będzie szum przepływającego powietrza? Czy większy niż przy normalnej klimatyzacji?

inne: Czy moc klimy wystarczy? Co z wilgocią z zimnego powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...