Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przedłużenie instalacji do budynku za domem - jak to zrobić?


lukasz_2385

Recommended Posts

Witam Wszystkich Forumowiczów!

To mój pierwszy post na Waszym forum :)

 

Otóż mam kilka pytań odnośnie instalacji CO .

Posiadam dom , ok 120 m2 , jest ogrzewany kotłem CO (palę miałem , kocioł górnego spalania bez zasypnika- ale jak się "założy miałem" to trzyma 12-18 h ) piec jest przeznaczony do ogrzewania 160 m2 powierzchni.

Posiadam spory budynek za domem - budynek usługowy,robimy rękodzieło,trochę szlifujemy itd. Budynek ma 85 m2 powierzchni ale jest doś wysoki (przystosowany żeby wjechać wózkiem widłowym) i do murłatu jest 4 m wys a dalej dach dwuspadowy ,razem ok 7 m wysokości więc na oko kubatura budymku to ok 600 m3.

Budynek znajduje się jakieś 9 m od domu .

Ze względu na to, że nie pracujemy codziennie nie opłacalnym dla mnie jest montowanie nowego pieca i palenie codziennie w tym budynku - musi być tam temperatura bez przerwy min 8-10 stopni na plusie bo schną elementy jak i są maszyny chłodzone wodą.

Dlatego wymyśliłem sobie , że podłącze dwa-trzy nagrzewnice z nawiewami pod istniejącą w domu instalację CO.

Rozmawiałem z kilkoma osobami jak i czytałem w internecie , że ludzie przedłużają instalację nawet po kilkadziesiąt metrów. Od "znawców" czyli nadwornego wiejskiego hydraulika usłyszałem, że jest to niemożliwe , zostałem wręcz wyśmiany, a że śnieg będzie topniał na lini rury itd.

 

Stąd moje pytanie - czy straty ciepła- na odcinku 9 m do budynku i dalej w środku lecąc jakieś 10 m do nagrzewnicy - będą na takim poziomie, że cały pomysł jest bez sensu i lepiej montować oddzielny piec , czy jest to jak najbardziej do zrobienia.

 

Wszystkie dane.

Budynek do ogrzania - 85 m2 , ok 600 m3 kubatury,budynek jak narazie nie ocieplony (choć z 3 stron jest ok 2 m w ziemi z ociepleniem 10 cm styropianu i zabezp.takim asfaltem z pędzla), dach blachodachówka, na dniach wejdzie ocieplenie wełną 1 x 10 cm i 1 x 15 cm grubości ,wata ursa l39

 

Odległość od przyłącza z domu do początku budynku niecałe 9 m, piec tak jak pisałem przeznaczony na ogrzewanie 160 m2 , ogrzewa 120 m2.

Wszedzie na działce piach , podłączenie w lini prostej.

Proszę o opinie jak ugryźć ten temat.

Bardzo dziękuję za udział w dyskusji.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej do wykonania. Kupić rury preizolowane, włożyć w ziemię na odpowiednią głębokość. Rozdzielić w kotłowni instalacje na dwa obiegi i grzać sobie budynek gospodarczy. Oczywiście będzie to wiązało z częstszym przebywaniem w kotłowni. Jak będziesz wkładał rurę w ziemię dołóż jeszcze przewód do sterowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Możesz poradzić jakie rury wybrać? jest tego trochę i nie mam pojęcia w co uderzyć. CHodzi mi oczywiście o jak najlepszą relację cena/jakość :)

Ile wiązek powinien mieć przewód?

Czy można podłączyć ogrzewanie do istniejącego obiegu (kotłownia jest z drugiej strony domu) było by bliżej o jakieś 10 m niż podłączenie do kotła :/

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury wybrać musisz sam, w tym Ci nie pomogę. Jeśli chodzi o połączenie to powinno być bezpośrednio z kotłowni i przez osobną pompę. Włączenie do istniejącego obiegu nie zapewni prawidłowej pracy nowej instalacji ponieważ średnica rury do której chciałbyś to podłączyć pewnie będzie za mała i na jednej pompie może to nie wydolić, a podłączenie drugiej pompy szeregowo tylko zepsuje pracę starej części instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec mam bo kiedyś kupiłem okazyjnie za pare stówek , ale nie o to chodzi. Tak jak pisałem w zime w mojej branży zdarzają się przestoje i bez sensu byłoby palić w oddzielnym piecu , żeby podtrzymać temp. stąd pomysł na rozgałęzienie istniejącej instalacji z domu.

Dziś będzie u mnie hydraulik i zobaczymy co poradzi, muszę się spieszyć nim mróz przyjdzie a to lada dzień.

Dam znać co i jak i ewt. jak się sprawuje instalacja.

Pozdrawiam

 

Witam ponownie

Mam pytanie odnośnie nagrzewnic

Czy dwie takie załatwią sprawę ?

http://allegro.pl/nagrzewnica-wodna-vts-volcano-mini-20kw-komplet-i6525856685.html

 

Przewalają 2100 m3/h czyli prawie 4 razy w ciągu godziny całą kubaturę mojego pomieszczenia przy czym zużycie prądu nie jest jakieś monstrualne . Firma chyba dobra.

Myślałem aby zamontować dwie takie nagrzewnice - co wy na to??

Pozdrawiam

Edytowane przez lukasz_2385
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...