Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w kawalerce 17 m²


Recommended Posts

Witam,

 

Staram się wykończyć kawalerkę 17 m² w domku jednorodzinnym na własne potrzeby. Dom był budowany 15 lat temu z dostępnych materiałów, bez fachowców i wiedzy, więc efekt taki, jaki jest. Teraz też jest to robione po kosztach.

 

Nie jestem pewien, jak prawidłowo rozprowadzić wentylacje. Kawalerka wygląda tak:

1.jpgŁaz..jpgŁaź 2.jpgOtwory w kominie.jpgWent - zewn..jpg

 

Tutaj 20 sekudnowy filmik:

 

Tak, jak widać, jest tylko jeden komin wentylacyjny. Moim pierwszym założeniem było doprowadzenie rury wentylacyjnej z tego komina do łazienki. Jednak wtedy nie miałbym wentylacji w pokoju - a ta z łazienki pewnie by nie wystarczyła na obsłużenie łazienki i pokoju.

Okap też nie był przewidziany, a jakoś parę z gotowania (kuchnią indukcyjną) powinienem odprowadzać.

 

Także na ten moment planuję 3 otwory wentylacyjne.

Otwór na okap - budowlaniec, który mi pomaga zaproponował kratkę wentylacyjną z żaluzjami otwieranymi przez podmuch z okapu, zakończoną na zewnątrz na linii styropianu ociepleniowego (ponoć wówczas nie trzeba stosować rury, a w ścianie na zewnątrz jest tylko kratka z żaluzjami).

Otwór z łazienki - z rurą idącą pod dach. Rura miałaby pewnie z 1,5 m długości do dachu.

 

Wówczas rura wentylacyjna idącą z komina wentylacyjnego zostałaby zakończona przed ścianką działową (łazienkową), tak, aby była jak najdalej od otworu z kominka (palę drewnem), aby ciepło od razu nie uciekało do wentylacji.

 

Co o tym myślicie? Ktoś się zna i jest w stanie doradzić, czy to dobre rozwiązanie?

Trochę się obawiam, czy takie podziurawienie ścian (2 dziury + komin went) nie sprawią, że ciepłe powietrze w mig będzie uciekać?

Ogrzewanie z kominka i tak jest bardzo kiepskie, pewnie będę zmuszony dogrzewać kawalerkę elektrycznie.

Zależy mi na dobrej wentylacji, aby nie mieć grzyba i pleśni bo z tym się już borykałem, z drugiej strony nie chce wydawać 300 zł miesięcznie za dogrzewanie prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...