Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

8 km od mojego domu jest elektrownia.

Ma mniejszy wpływ na zdrowie mojej rodzimy, niż 8 najbliższych sąsiadów kopcących miałem/drewnem

 

I dlatego postanowiłeś trollować wątki kominkowe? Oceniam Cię co najmniej oczko wyżej....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przynajmniej użyźniłoby glebę, nie emitując tego całego kancerogennego świństwa.

Bo od CO2 nikt nie umrze, , od węglowodorów aromatycznych i PM10 owszem.

Pełna zgoda, węgiel czy drewno spalane w domowych warunkach emituje sporo szkodliwego syfu.

Nie wiem, może moje nadleśnictwo jest jakieś super, ale nigdy nie spotkałem się z ofertą drewna ze zgnilizną, na obniżonym Vacie.

 

Być może sprzedają lepsze kawałki jako opałowe S4, bo nie mieliby na nie zbytu z racji wyższej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry głos w dyskusji!...Ja nie umiem jeździć na koniu...nawet się nie zastanawiam kupić czy nie.:)

 

Myślę że 99% ludzi którzy wybudowali domy mają kominki , bo nie jest to urządzenia tylko dla bogaczy i sądzę że większość właśnie ma kominki tanie lub najtańsze ...

 

Po prostu sądzę że wielu co mieszkało w blokach marzyło o kominku i zazdrośiło tym co mają w domku i pierwszy zakup tgo właśnie kominek , bo nastrój , bo ciepło , bo klimat ...

 

Wielu sądzę że szybko odechcicewa się kominka , z powodu takich jakie opisałem ...

A wielu traktuje jako źródło ciepła "w razie czego" , albo modny gadżet który musi być ...

 

Ja chciałem kominek , chciałem palić dla klimatu , dla nastroju , ale nastrój szlak trafia jak szyba zasmolona , smród w całym domu i zamiast cieszyć sie ogniem walczę aby rozpalić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja chciałem kominek , chciałem palić dla klimatu , dla nastroju , ale nastrój szlak trafia jak szyba zasmolona , smród w całym domu i zamiast cieszyć sie ogniem walczę aby rozpalić :(

 

Spróbuj palić z mocą nominalną, wtedy szyba powinna być czysta. U mnie jak palę na pół gwizdka też się brudzi, ale wystarczy dać na full i zaczyna się czyścić oczywiście zostaję gdzieś naleciałości sadzy, ale to stanowi kilka, kilkanaście procent szyby, a wkład mam jeden z najtańszych. Co do smrodu to masz chyba problem z wentylacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jak odradzam klominek to polecam klimę. Klima jest niemodna więc ludzie tego nie robią a inwestują w średniowieczne rozwiązania typu kominek. Jak chce nagrzać na 24C to włączam klimę i mam ciepło w krótkim czasie. No i wydatek na klimę to 6000 i raczej miejsca nie zabiera - co najwyżej szpeci.

 

A ja mam klimę, kominek z PW włączony w podłogówkę (podłogówka 100%), ogrzewanie gazowe i co powiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego postanowiłeś trollować wątki kominkowe? Oceniam Cię co najmniej oczko wyżej....:)

 

Nie Ty jesteś od oceniania co jest trollingiem, co nie, Twój prywatny ranking forumowiczów średnio mnie interesuje.

Natomiast nie przychodzę obojętnie, jak widzę wypisane półprawdy (żeby nie napisać dosadniej).

 

Tacy niektórzy z Was cięci na "lobby gazowe" ale przecież nie wszyscy sprzedajecie tylko "zaawansowane paleniska zduńskie" (nie mogłem sobie odmówić" ;) ale montujecie wkłady typu "kratki" (to tylko jako określenie półki jakościowej) wiedząc, ze nie wszystkie rygorystyczne, zachodnie norny spełniają.

Zresztą, nawet w dobrej klasy kominku kisząc mokre drewno, można certyfikat użyć jako rozpałkę....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj palić z mocą nominalną, wtedy szyba powinna być czysta. U mnie jak palę na pół gwizdka też się brudzi, ale wystarczy dać na full i zaczyna się czyścić oczywiście zostaję gdzieś naleciałości sadzy, ale to stanowi kilka, kilkanaście procent szyby, a wkład mam jeden z najtańszych. Co do smrodu to masz chyba problem z wentylacją.

 

I tu kolejne problem - moc nominalna 10, 12, a niektórzy idą szeroko i wrzucaja ponad 14kW - bo ma być ładnie, panoramicznie, albo narożnie.

I nawet, jak podłączą to do podłogówki, to nigdy nie rozpalą nominalnie, bo im się salon zagotuje wcześniej niż wkład dobrze rozgrzeje.

 

Żeby palić nominalnie i komfortowo, to (pozwolę sobie tu na tak nielubiany tu cudzysłów) potrzebne jest "nieco bardziej skomplikowane palenisko zduńskie", z dużą akumulacją które ten nadmiar energii potrafi okiełzać.

Tylko, że to kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealny kominek miałby palenisko szerokie na około 35 cm i wysokie na około 50-60cm. Wtedy można by osiągać stałopalność. Niestety moda jest na palenisko 80cm szerokie i 40cm wysokie. Cały wkład spali się w 2-3 godziny, w pomieszczeniu kominka 26C a za 10h brak śladów po paleniu.

 

Ciekawy mógłby być kominek gazowy. Może swój przerobić na gazowy... Wtedy i jest kominek i nie ma noszenia i sprzątania tego syfu...

 

W wątku ktoś wspomniał o grillu gazowym. Musze przyznać że i ja mam - kupiłem tanio, przypadkowo. no i okazuje się że jest to rewelacja! Najtańszy grill gazowy za 250zł jest kilkakrotnie bardziej wygodny od grilla na węgiel drzewny. moze i z kominkami tak jest?

 

Moce i konstrukcje kominków nie są adekwatne do potrzeb. po co komuś 14kW a tyle ma przeciętny kominek. Co z tym ciepłem robić? Jeśli kominek miałby 4kW i stałopalnośc typu 15 godzin - palenie w nim miałoby większy sens, sprawność byłaby większa a spaliny nie były by tak śmierdzące jak są. Całe opowieści o kominkach 14kw jakoby ekologicznych i sprawnych na 85% to są bajki ;)

Edytowane przez Adam626
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym kominku można palić tak jak wymaga użytkownik. Niestety na forum nikt nie jest zainteresowany "pomocą w paleniu" w już istniejącym "tanim" kominku. Jedyny powód niemożności korzystania z kominka to zbyt mały ciąg kominowy. Gdy tłumaczyłem jak palić tuzy tematu starały się ośmieszyć moje rady. Pewnie poczuli zagrożenie, że w każdym kominku można palić zadowalająco, choć czym lepszy kominek tym łatwiejszy w użytkowaniu. Jestem gotów korespondencyjnie, na forum to udowodnić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj palić z mocą nominalną, wtedy szyba powinna być czysta. U mnie jak palę na pół gwizdka też się brudzi, ale wystarczy dać na full i zaczyna się czyścić oczywiście zostaję gdzieś naleciałości sadzy, ale to stanowi kilka, kilkanaście procent szyby, a wkład mam jeden z najtańszych. Co do smrodu to masz chyba problem z wentylacją.

 

Kominek 12KW a salon 30m2 ...

 

Nie jestem masochistą i nie chce mieć sauny w salonie ...

Mam ciepło , ale sauny mi nie trzeba ...

 

Jeśli trzeba palić na full aby nie było syfu to chyba dam sobie spokój.

Mi styknie 1-2KW mocy więc kominek musi działać na małej mocy ...

 

Normalnie daję 2 kostki brykietu i później dokładam jak się te 2 wypalą ...

 

Jeśli kominek musi być pełen i pracować na max mocy aby szyba była czysta to tym bardziej raczej z kominka zrezygnuję , bo dla palenia dla klimatu czy nastroju nie ma potrzeby tak mocnego grzania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek 12KW a salon 30m2 ...

 

Nie jestem masochistą i nie chce mieć sauny w salonie ...

Mam ciepło , ale sauny mi nie trzeba ...

 

Jeśli trzeba palić na full aby nie było syfu to chyba dam sobie spokój.

Mi styknie 1-2KW mocy więc kominek musi działać na małej mocy ...

 

Normalnie daję 2 kostki brykietu i później dokładam jak się te 2 wypalą ...

 

Jeśli kominek musi być pełen i pracować na max mocy aby szyba była czysta to tym bardziej raczej z kominka zrezygnuję , bo dla palenia dla klimatu czy nastroju nie ma potrzeby tak mocnego grzania ...

 

Jeśli masz ochotę i jeszcze chcesz spróbować "polubić kominek" jest to możliwe. Mogę publicznie na forum pomóc Ci okiełznać bestie, będzie ogień nie będzie przegrzanego pomieszczenia. Czystość szyby będzie zależała tylko od Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurgonka, piszesz: "W każdym kominku można palić tak jak wymaga użytkownik." by chwilę później napisać :"Jedyny powód niemożności korzystania z kominka to zbyt mały ciąg kominowy.". Poza pewnymi upierdliwymi sytuacjami (silne zawirowania wiatru lub tym podobne..) to użytkownik wpływa na ciąg kominowy. Wymaga to pewnego doświadczenia ale nie jest to specjalnie skomplikowane.

Gdybyś był dilerem merców to też byś się śmiał z faceta który by twierdził, że maluchem też można się przemieszczać.

W tej materii -lepszy, gorszy -też można dużo dyskutować choć tutaj czasami trudno bo niektórzy weszli w głębokie koleiny "nieomylnej wiedzy" i nijak nie dają się z nich wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, mogę kolejny raz wszystko opisać, ale wolał bym udzielać rad konkretnej osobie. stąd moja oferta zgłoszona do @kaszpir007. Mamy takie same sterowniki przy kotle, (SPP) znam Go z wypowiedzi i uważam, ze rzetelnie opisze efekty. Przecież będę namawiał do palenia niezgodnego z zaleceniami Muratora i tego forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kręć, wymyślasz jakieś sterowniki, pisz jak palić w każdym kominku. Mój nie posiada sterowników, jest zwykły, powietrzny, i to jest wkład nie kocioł.

 

Odpowiedź na Twoje pytanie nie istnieje, lub jest bardzo ogólnikowa...Każdy kominek powinien być traktowany indywidualnie. Dwa takie same, ale w dwóch różnych domach też...Po instalacji, człowiek doświadczony w paleniu drewnem, powinien określić sposób palenia w TYM urządzeniu, zamontowanym w TYM miejscu. Takich ludzi jest mało, a sprawdzenie i wydanie opinii zajmuje im zwykle pół godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Ty jesteś od oceniania co jest trollingiem, co nie, Twój prywatny ranking forumowiczów średnio mnie interesuje.

Natomiast nie przychodzę obojętnie, jak widzę wypisane półprawdy (żeby nie napisać dosadniej).

 

Tacy niektórzy z Was cięci na "lobby gazowe" ale przecież nie wszyscy sprzedajecie tylko "zaawansowane paleniska zduńskie" (nie mogłem sobie odmówić" ;) ale montujecie wkłady typu "kratki" (to tylko jako określenie półki jakościowej) wiedząc, ze nie wszystkie rygorystyczne, zachodnie norny spełniają.

Zresztą, nawet w dobrej klasy kominku kisząc mokre drewno, można certyfikat użyć jako rozpałkę....

 

Chwytasz się rożnych argumentów...Za mało wiesz, by pisać w tak szerokim spektrum...Ale to typowe przy braku konkretów i znikomej wiedzy w temacie głównym.... Gazu nie deprecjonuję. Mam w domu do gotowania, buduje kominki gazowe. Interesuje mnie tylko uczciwe pisanie o drewnie. Jeśli możesz się do tego wznieść, było by miło...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz ochotę i jeszcze chcesz spróbować "polubić kominek" jest to możliwe. Mogę publicznie na forum pomóc Ci okiełznać bestie, będzie ogień nie będzie przegrzanego pomieszczenia. Czystość szyby będzie zależała tylko od Ciebie.

 

Czemu nie ...

 

Tyle że od razu mówię że palenia na "full" odpada , bo tak jak pisałem kominek miał służyć do dogrzania szybkiego salonu i dla klimatu i nastroju a nie miał służyć jako główne źródło ciepłą ..

Gdybym palił na max miałbym saunę w salonie a nie o to chodzi , sądze że 1-2KW to max co chciałbym uzyskać , tym bardziej że w domu mam ciepło ...

 

Do spalenia mam brykiet drzewny (liściasty) . Podpałkę muszę kupić . Zwykłęgo drewna nie posiadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...