Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Różnice wychodzą w żeliwnych skrzynkach. W paleniskach szamotowych po ich rozgrzaniu, gorące otoczenie pozwala spalić cały gaz drzewny, nawet gdy przenosi się on w pobliżu ścian paleniska. U mnie w żeliwnej skrzynce powietrze dostarczane jest tylko przez nadmuch na szybę. U ciebie nie będzie spektakularnych efektów, lecz będzie można "bezkarnie" podkładać kontynuując palenie. Akumulacja zmniejsza takie zapotrzebowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, to BEF450 z rusztem
Brudzenie jest zapewne "wpisane" w konstrukcję wkładu, jeśli powietrze wchodzi również tym rusztem...Widoki przez dolny luft (srebrna rura), możesz zlikwidować używając czarnej matowej farby w sprayu na 400-600 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brudzenie jest zapewne "wpisane" w konstrukcję wkładu, jeśli powietrze wchodzi również tym rusztem...Widoki przez dolny luft (srebrna rura), możesz zlikwidować używając czarnej matowej farby w sprayu na 400-600 stopni.

 

Widoków już nie ma, perforowana blacha z nierdzewki wygląda tam całkiem OK. Wyciąłem przy okazji kawał górnej blachy z lufta,żeby czynne pole pozostało takie samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Spalanie drewna jest najmniej szkodliwe dla środowiska, ze wszystkich paliw, które spala się w konwencjonalny sposób. Kancerogenne efekty spalania eliminują odpowiednie urządzenia dostępne na rynku w cenach porównywalnych do tych za instalację urządzeń np gazowych

-Moce wkładów i ilość energii dopasowuje się bez problemu do potrzeb.

 

Uzasadnienie ekonomiczne nalezy rozpatrywać w dwóch aspaktach:

 

1. Piecokominek zamiast innego systemu grzewczego (podstawowe źródło ciepła lub jedyne)

2, Piecokominek lub kominek dla "miecia" - chcę mieć (alternatywa, "rekreacyjność", moda...)

 

ad 1. Ekonomia porównywalna z innymi systemami

ad 2. Nie dotyczy problemu ewentualnego sporu

 

Co masz na myśli pisząc "ekonomia" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaszpir007 istnieją kominki w których można bezproblemowo palić brykiet, niestety są drogie. Ponieważ masz czas na podjęcie decyzji o kontynuacji spotkania z kominkiem - kup kilka plasterków brzozy wysusz i spal dokładnie jak opisuje. Zobaczysz kominek to jest to, ogień jest OK. Wszystkie dotychczasowe "prawdy" to przesądy i rozmyślne blokowanie możliwości użytkowania tanich kominków.

Jest możliwa czysta szyba (czyszczenie lekko zabrudzonej szyby co tydzień palenia) nie ma problemu z przegrzaniem. Są też niespodzianki po wypaleniu 1/3 grubości plasterka i zmniejszeniu doprowadzenia powietrza ogień wstanie po kilku minutach pomimo upływu wielu godzin bez widocznego ognia.

 

Dzięki.

 

Szczerze mówiąc sam nie wiem. Na razie ogrzewanie działa na full (podłogówka) i nie ma sensu nawet odpalać kominka , bo w domu mam ciepło (22-23 stopnie). Jak już to sprawdzę na koniec sezonu.

 

Ale szczerze mówiąc trochę się "wyleczyłem" z kominka ...

Przez lata męczyłem się z grillem na drewno nie wiedząc że tak nie musi być i można komfortowo grillować na grilu gazowym ...

 

Człowiek przyzwyczaja się do "lepszego" i cieżko wtedy wrócić mu do starych "gorszych" rozwiązań ...

 

Teraz sam już nie wiem ...

Kominek jako źródło ciepła nie jest ani ekonomiczny ani komfortowy ...

Są dużo nowocześniejsze źródła ciepła i do tego całkowicie bezobsługowe ...

 

Najgorsze jest to że jak uruchomię już ogrzewanie to nie ma potrzeby odpalać kominka , bo cały dom jest ogrzewany i żadne dodatkowe źródło ogrzewanie nie jest potrzebne i jedynie sens włączenia jest wtedy jak ogrzewanie nie działa , ale wtedy też kominek całego domu mi nie nagrzeje ..

 

Kiedyś jak miałem bezpłatne drewno po budowie to "przeciągałem" o trochę sezon kiedy odpalałem kocioł. Teraz kocioł działa cały rok i uruchomienie ogrzewania to wciśniecie jednego przycisku i szybciej mi włączyć ogrzewanie niż rozpalć w kominku :(

 

Kominki według mnie są super w domkach gdzie nie ma ogrzewania i w takich gdzie szybko trzeba dogrzać pomieszczenie albo w bardzo starych domach gdzie istniejace ogrzewanie nie pozwala na osiagniecie optymlanej temp w pomieszczeniu.

 

W nowych dobrze ocieplonych domach , gdzie jest nowoczesne źródło ciepła nie ma takiej potrzeby bo dom jest ogrzewany stabilnie cały dzień nonstop , wiec kiedy i po co odpalać dodatkowe źródło ciepła ????

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc "ekonomia" ?
Zakładam, że budowa systemu grzewczego opartego na piecokominku kosztuje tyle samo co innego, a może nawet taniej, jak samoróbka (patrz Remiks). Udział robocizny w stosunku do materiału, jest dużo większy niż piec gazowy z kaloryferami i podłogówką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że budowa systemu grzewczego opartego na piecokominku kosztuje tyle samo co innego, a może nawet taniej, jak samoróbka (patrz Remiks). Udział robocizny w stosunku do materiału, jest dużo większy niż piec gazowy z kaloryferami i podłogówką.

W jaki sposób, przy budowie systemu opartego na piecokominku, rozwiązany jest "problem" transportu ciepła i jego regulacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób, przy budowie systemu opartego na piecokominku, rozwiązany jest "problem" transportu ciepła i jego regulacji ?

 

A to Pan masz Panie drobnomieszczańskie nawyki - Pan by chciałeś: ciepła woda osobno, zimna osobno...

 

Można.

W konstrukcji, o której pisałem centralnym elementem jest bufor zasilający podłogówkę w całym domu. Piec wyposażony jest w regulowalny (zmiennej mocy z możliwością wyłączenia) wymiennik-podgrzewacz wody.

W buforze jest grzałka elektryczna.

Pali się w kominku-piecu tak, żeby ta grzałka włączała się jak najrzadziej. No i cała regulacja odbywa się więc jak przy gazie czy prądzie.

Piec oczywiście ma konstrukcję, która nie podnosi znacząco temperatury w salonie podczas palenia (realnie 1-2 st).

Opanowanie i regulacja trochę trwa, ale chyba tak jest w przypadku każdego układu (szczególnie z bezwładną podłogówką i ciężką bryłą domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...........Teraz sam już nie wiem ...

Kominek jako źródło ciepła nie jest ani ekonomiczny ani komfortowy ...

Są dużo nowocześniejsze źródła ciepła i do tego całkowicie bezobsługowe ...

 

Najgorsze jest to że jak uruchomię już ogrzewanie to nie ma potrzeby odpalać kominka , bo cały dom jest ogrzewany i żadne dodatkowe źródło ogrzewanie nie jest potrzebne i jedynie sens włączenia jest wtedy jak ogrzewanie nie działa , ale wtedy też kominek całego domu mi nie nagrzeje ..

Kiedyś jak miałem bezpłatne drewno po budowie to "przeciągałem" o trochę sezon kiedy odpalałem kocioł. Teraz kocioł działa cały rok i uruchomienie ogrzewania to wciśniecie jednego przycisku i szybciej mi włączyć ogrzewanie niż rozpalć w kominku :(.....................

 

Witam.

 

Z pogrubionym się totalnie nie zgadzam.Dlaczego już ci wyjaśniam.Wygrubienie namber łan;).

Daleko się mylisz , subiektywna ma ocena tłumaczy ,że jest i to bardzo.Okres grzewczy kominkiem niech będzie tym stricte zimowym.U mnie ekonomiczność i komfort odbywa się od piątku wieczorem ,a kończy w poniedziałek rano.Tak jak cię czytam nie potrzeba ci kominka bo i tak ogrzewasz dom cały czas bez jego wspomagania.No właśnie u mnie jest inaczej.KG z nastawami tygodniowymi jak rusza okres grzewczy, CO w nim mam ustawione na 70 stC.Taktuje wedle zmian temp.zewn. i wew.Przychodzi w/w piątek.Rozpalam w salonie parowóz i bez wybierania popiołu(jest go niewiele) palę.Ostatni wsad zawsze w granicach godz.23.00.Jeśli na osiągnę temp. 52 stC włącza się pompa w obiegu kominka i kominek ,a mój jak wiesz jest z PŁW w układzie otwartym rozpoczyna grzanie .Grzeje się podłogówka i grzejniki.Jeśli temp. w komorze paleniskowej spada tak ,że owa pompa wyłącza się i jeśli temperatury spadają , automatyka włącza KG i wszystko wraca do normy.Cieszę się z tego co niejednokrotnie pisałem ten proces z pozyskaną energią w podłogówce trwa i KG milczy.Jest tu według ciebie ekonomia i komfort czy nie ma???.

 

Pogrubienie namber tu.;)

Widzisz mój KZPŁW gdy KG z jakiegoś tam powodu zamilknie, wtedy priorytetem będzie kominek i jak trzeba będzie jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej i powiadam ci radzi sobie z tym znakomicie tym bardziej ,że grzeje tak jak KG podłogówkę, CO i ZCWU.Jest ekonomiczny i komfortowy czy nie???

 

Pogrubienie namber fri ;)

 

Mój KG jest cały czas aktywny oprócz okresu letniego gdzie jak w przypadku kominka całość przejmują kolektory słoneczne(próżniowo rurowe) i jeśli automatyka to wychwyci to KG będzie milczał.Priorytetem będzie wówczas solar.Rozpalanie kominka to przyjemność nie konieczność i jeśli tego nie zrozumiesz możesz sobie darować kominek pieco - kominek.

 

p.s.

 

temp aktualna w domu

 

http://images81.fotosik.pl/92/cf2c3b0c0eb41496.jpg

jak zauważysz na wyświetlaczu nic nie działa ale nie podpięte do niego solary już tak.

 

http://images84.fotosik.pl/91/fd65112abeac7788.jpg

 

Przepraszam za chwilę niemerytoryczna

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można.

W konstrukcji, o której pisałem centralnym elementem jest bufor zasilający podłogówkę w całym domu. Piec wyposażony jest w regulowalny (zmiennej mocy z możliwością wyłączenia) wymiennik-podgrzewacz wody.

W buforze jest grzałka elektryczna.

Pali się w kominku-piecu tak, żeby ta grzałka włączała się jak najrzadziej. No i cała regulacja odbywa się więc jak przy gazie czy prądzie.

Piec oczywiście ma konstrukcję, która nie podnosi znacząco temperatury w salonie podczas palenia (realnie 1-2 st).

Opanowanie i regulacja trochę trwa, ale chyba tak jest w przypadku każdego układu (szczególnie z bezwładną podłogówką i ciężką bryłą domu).

 

Ta odpowiedź, pasuje jak raz do tematu tutaj i tu zamieściłem odpowiedź:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?319500-Najlepszy-kominek-na-obecne-czasy&p=7307432&viewfull=1#post7307432

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób, przy budowie systemu opartego na piecokominku, rozwiązany jest "problem" transportu ciepła i jego regulacji ?

 

Nie każdy dom nadaje się do tego, by piecokominek był jedynym źródłem ciepła. Powinno się o tym pomyśleć przed, a nie po zbudowaniu domu. Parterówki odpadają....Można oczywiście dogrzewać. Niektórzy kombinują turbiną...

.

Zwykle otwarty dół ogrzewa promieniowanie, na górę transportujemy powietrze kanałami. Większe domy, zamiast w jeden duży, lepiej wyposażyć w dwa piecokominki. Jeden mniejszy drugi większy. To trochę zapomniana sztuka, ale bardzo przydatna w okresach przejściowych. Palimy w jednym z wybranych urządzeń, w zależności od zapotrzebowania i wiedzy, którą już zdobyliśmy praktyką...Można zrobić w tym celu jeden piecokominek, ale z podzieloną drogą dla dymu. Krótszą i dłuższą...Regulacja oprócz wspomnianej już, odbywa się bardzo podobnie jak przy ogrzewaniu podłogowym elektrycznym czy gazowym. Trzeba przewidzieć jak toto nagrzać. Zaletą gazowych i elektrycznych urządzeń jest samoregulacja temperatury, którą w przypadku piecokominka robi się głównie głową. Zaletą piecokominka jest możliwość szybkiej reakcji przy nagłych spadkach temperatury (w innych systemach opartych na podłogówce, przy braku kaloryferów, dość dotkliwa przypadłość). Regulacja DGP jest Ci pewnie znana. Generalnie z pewnością nie jest to system dla idiotów...Ciekawy temat wywołałeś. Dopiero zaczynam się rozkręcać. Przy czasie pewnie rozwinę...

 

PS. Musiałem edytować...1.Jedna z podstawowych regulacji na okres przejściowy: 12 godzinny cykl palenia!

2.Mój wpis dotyczy oczywiście piecokominka bez modułu wodnego. Sterowanie ogrzewaniem wodnym z kominka to dość prosta sprawa, do rozwiązania przy pomocy w miarę kumatego hydraulika.

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Z pogrubionym się totalnie nie zgadzam.Dlaczego już ci wyjaśniam.Wygrubienie namber łan;).

Daleko się mylisz , subiektywna ma ocena tłumaczy ,że jest i to bardzo.Okres grzewczy kominkiem niech będzie

 

No dobra , ale gdzie się myliłem ?

 

Masz kominek wpięty do ogrzewania całego domu i grzejesz kominkiem cały dom i służy on do wspomagania ogrzewania lub nawet do ogrzewania domu ..

 

Ja nie mam wpiętego w ogrzewania i kominek nie ogrzeje mi całego domu a jedynie salon ,,,

 

U mnie nie ma potrzeby "wspomagania" instalacji i nie wiem nawet czy by mi się opłaciło ekonomicznie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał dbx Zobacz post

W jaki sposób, przy budowie systemu opartego na piecokominku, rozwiązany jest "problem" transportu ciepła i jego regulacji ?

 

Nie każdy dom nadaje się do tego, by piecokominek był jedynym źródłem ciepła. Powinno się o tym pomyśleć przed, a nie po zbudowaniu domu. Parterówki odpadają....Można oczywiście dogrzewać. Niektórzy kombinują turbiną...

.

Można też: Każdy dom nadaje się do tego, by piecokominek był jedynym źródłem ciepła.

I najważniejsze: Powinno się o tym pomyśleć przed, a nie po zbudowaniu domu.

Całkowity brak zgody, parterówki są najłatwiejsze do kompleksowego ogrzewania piecokominkiem. Jednym w całym domu, bez turbiny.

Jedyny problem to: Powinno się o tym pomyśleć przed, a nie po zbudowaniu domu.

Ważne, i nieodzowne - kanały zabierające powietrze zimne z nad podłogi z pomieszczeń grzanych i transportujące go pod piecokominek.

Regulacja - przepustnice, regulowane raz dla poprawy błędów konstrukcyjnych - kanałów.

Zła informacja: Sposób przedstawiony przez - Kominki Piotr Batura - do wykonania przez autora sposobu.

Sposób przedstawiony przeze mnie - zrób to sam.

Informacja dodatkowa - kanały umożliwiają oczyszczanie powietrza grzanego - likwidują kurz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra , ale gdzie się myliłem ?

 

Masz kominek wpięty do ogrzewania całego domu i grzejesz kominkiem cały dom i służy on do wspomagania ogrzewania lub nawet do ogrzewania domu ..

 

Ja nie mam wpiętego w ogrzewania i kominek nie ogrzeje mi całego domu a jedynie salon ,,,

 

U mnie nie ma potrzeby "wspomagania" instalacji i nie wiem nawet czy by mi się opłaciło ekonomicznie ...

 

Witam.

 

Nie powiedziałem ,że się myliłeś ale ,że się nie zgadzam,widzisz w tym różnicę......ja widzę.Mniejsza o to.Zaznaczyłem pogrubione by się odnieść.Patrz post Baturki jak pisze o pieco-kominkach i ich niewykorzystaniu w domach piętrowych jako wiodące źródło pozyskiwania energii.To jest myślenie zduna i kumulacji ciepła by spełniać w pieco-kominku te jego zalety.

 

Do największych zalet piecokominka zalicza się:

 

  • prosty i stosunkowo szybki montaż z gotowych elementów prefabrykowanych,
  • wzrost sprawności całego zespołu,
  • zmniejszone zapotrzebowanie na paliwo w porównaniu do zwykłego kominka,
  • wydłużenie czasu oddawania ciepła.

 

 

  • Z masą akumulacyjną", gdzie część ceramiczna akumuluje ciepło. Przekazywanie ciepła odbywa się poprzez promieniowanie i konwekcję z paleniska i kratek kominowych oraz poprzez promieniowanie z kształtek ceramicznych. Zalety:
    • wydłużony czas oddawania ciepła z kilku do kilkunastu godzin przy jednokrotnym rozpaleniu,
    • wymagają rzadszej obsługi,
    • masa akumulacyjna podwyższa sprawność procesu,
    • oszczędność zużytego opału,
    • oddają ciepło głównie przez promieniowanie (najprzyjemniejszy dla człowieka),
    • odzysk ciepła zawartego w spalinach (minimalizacja strat).

     

    [*]"Typu hypokaustum"[4]. Przekazywanie ciepła odbywa się przez rozbudowaną powierzchnie obudowy pieca znajdującego się w centralnej części domu ogrzewającego sąsiadujące z nim pomieszczenia. W czasach rzymskich piec mógł się znajdować nawet pod powierzchnią pomieszczenia. Często ściany i posadzki budowano tak, aby były w nich kanały rozprowadzające gorące powietrze nagrzane przez piec które ogrzewało ściany budynku.

    [*]"Z płaszczem wodnym"[5], gdzie w dwuwarstwowym wkładzie kominkowym ciepło z rozgrzanej komory spalania przekazywane jest wodzie krążącej w przestrzeni okalającej palenisko, płaszcz wodny połączony jest z wymiennikiem ciepła znajdującym się nad kominkiem w którym rozgrzane spaliny oddają ciepło wodzie krążącej w wymienniku. Woda przepływając przez oba te wymienniki podgrzewa się do 70-80 °C. Pozostałe ciepło jest wypromieniowywane do pomieszczenia od frontu kominka.

 

 

Mnie to nie urządza ponieważ nic mi to nie daje.Mam za to ciepło tam gdzie chcę,a na dodatek patrzę na ogień ,który przynosi mi zysk cieplny,komfort i przyjemność o ekonomi nie wspomnę.Żebyś zrozumiał.Nie rozumiem ludzi którzy mają w domu piętrowym kominki w salonach i palę rekreacyjnie.Płaca niemała kasę za np. pieco- kominek z akumulacją cała towarzysząca jej otoczką ,ciepło przetrzymują dłużej to fakt ale palą rekreacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał dbx Zobacz post

W jaki sposób, przy budowie systemu opartego na piecokominku, rozwiązany jest "problem" transportu ciepła i jego regulacji ?

 

Nie każdy dom nadaje się do tego, by piecokominek był jedynym źródłem ciepła. Powinno się o tym pomyśleć przed, a nie po zbudowaniu domu. Parterówki odpadają....Można oczywiście dogrzewać. Niektórzy kombinują turbiną...

.

Można też: Każdy dom nadaje się do tego, by piecokominek był jedynym źródłem ciepła.

I najważniejsze: Powinno się o tym pomyśleć przed, a nie po zbudowaniu domu.

Całkowity brak zgody, parterówki są najłatwiejsze do kompleksowego ogrzewania piecokominkiem. Jednym w całym domu, bez turbiny.

Jedyny problem to: Powinno się o tym pomyśleć przed, a nie po zbudowaniu domu.

Ważne, i nieodzowne - kanały zabierające powietrze zimne z nad podłogi z pomieszczeń grzanych i transportujące go pod piecokominek.

Regulacja - przepustnice, regulowane raz dla poprawy błędów konstrukcyjnych - kanałów.

Zła informacja: Sposób przedstawiony przez - Kominki Piotr Batura - do wykonania przez autora sposobu.

Sposób przedstawiony przeze mnie - zrób to sam.

Informacja dodatkowa - kanały umożliwiają oczyszczanie powietrza grzanego - likwidują kurz.

 

To jeden ze sposobów, być może nie doceniany przez wyznawców innych rozwiązań. Proponuje nie mieszać tych systemów, piszmy każdy o swoim i nie będzie kontrowersji. Może kiedyś spróbujemy rozważyć pilotażowe wykonanie instalacji zgodnie z Twoimi sugestiami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo porządna robota! :) Lufty jakieś będą?

 

 

Luft na ciepłe powietrze wycięty, wejście chłodnego będzie z prawej strony, wyczystka jeszcze nie wycięta, kratka wentylacyjna przeniesiona na prawo, tak żeby się nie rzucały w oczy. Zabudowa z płyt krzemianowo-wapniowych, zasilanie oczywiście z zewnątrz - nawet działa ...

;)

 

 

Pytanie czy zostawiać dostęp do odskraplacza pod wyczystką, czy będzie potrzebny ?!

 

WP_20161012_17_09_47_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stosunku do palenia darmowym drewnem na pewno przynajmniej dwukrotnie. Ale czy rzeczywiście w przypadku drewna kupionego gdzie cena się waha 200-250zł/m3 (tyle kosztuje w castoramie - 198 lub 250zł loco Castorama)

 

brzoza - 170 zł; dąb - 180 zł, jesion - 190 zł; grab i buk - 205 zł; ceny dla ilości 5 mp; przy większej ilości cena spadnie, przy mniejszej nieco wzrośnie; z dowozem na miejsce ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to nie urządza ponieważ nic mi to nie daje.Mam za to ciepło tam gdzie chcę,a na dodatek patrzę na ogień ,który przynosi mi zysk cieplny,komfort i przyjemność o ekonomi nie wspomnę.Żebyś zrozumiał.Nie rozumiem ludzi którzy mają w domu piętrowym kominki w salonach i palę rekreacyjnie.

 

A jeśli płacą za gaz 1200-1400zł na rok, to jaki sens ma kupowanie droższego wkładu z PW, robienie dodatkowej, droższej instalacji sterowania itp ?

Dla jakiego rzędu rocznych oszczędności ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowę wkładu (tani Kaw-Met) zrobiłem sam z KG. Trochę się bałem jak to będzie działać, bo robiłem to pierwszy raz, ale jest super :) Ciąg jest aż za dobry (szyber to był dobry pomysł), szyba się nie brudzi. Palę na przykręconym dopływie powietrza, bo byłoby za gorąco. Grawitacyjne DGP (oczywiście też "home made:) też spełnia swoją rolę. Nie wyobrażam sobie domu bez kominka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...