Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Jak będzie tak jak w Lombardii, to się będzie można zastanowić co z tym zrobić.

Na razie ten problem u nas nie dotyczy kominków. Imo oczywiście.

 

Wrzuciłem tabelkę z danymi, z której wynika, że w Lombardii 73% B(a)P w powietrzu (w okresie zimowym) powstaje w wyniku spalania w kominkach.

Dlaczego mówienie o tym, że kominki powodują smog jest niepoważne? Transport drogowy odpowiada za niecałe 3%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czym mają się dogrzewać, lodówką?

 

A po co się dogrzewać kotłem w salonie.

Kocioł w kotłowni nie wyrabia w tych temperaturach?

Błędnie policzyli i zainstalowali o zbyt małej mocy?

 

Nie wytykając palcami jest w tym wątku też taki co prócz kotła gazowego w kotłowni, kotła na paliwo stałe w salonie ma jeszcze klimę z funkcja grzania i też jej aktualnie używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym mają się dogrzewać, lodówką?

Jak ktoś bogaty to teoretycznie mozna. Otwierasz drzwiczki i agregat kotłuje cały czas, zuzywajac prąd wiec rob się ciplej,

Ale prościej farelka. Szybciej i zawartość lodówki się nie zapsuje.

 

A na powaznie. Skad pomysł że się trzeba dogrzewać wogóle? Główny system grzewczy powinien dać rade przy -20C.

 

Od 1.10.2016 do teraz mamy 2884 stopnio dni grzewczych.

Od 05.01.2016 do teraz (duze mrozy) jest 325.

1.1% Słownie jeden procent.

 

Jesli połowe tego zapotrzebowania zaspokoić dogrzewajac sie kominkiem, to jest to tak nieistotna część kosztów ze szkoda gadac wogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane jasno prokazuja ze w PL ogrzewanie domow to 80-pare procent tego syfu!! Ciezko to przyjąć do wiadomosci?

Elektronie sa ofitrowane.

Samochody nwet te stare ropniaki produkuja 10%

Mam samochód EURO6, hybrydowy.

 

Jeszcze raz prosciutko:

Spojrz na mape na zachód i zobacz co by dało zlikwidowanie lub dramatyczne ogranicznie spalania paliw stalych w domach. Byloby troche gorzej bo mamy starsze samochody. Ale na pewno nie byłóby 5x gorzej, bo latem nie mamy 5x gorzej.

 

Nie zrzucajcie winy za smog na stare samochody jak prawda jest zgoła inna.

 

1. Ropniaki są szczególnie szkodliwe dla zdrowia. Zdecydowana większość ma wycięte filtry DFP , wycięte przez nas - Polaków.

Zapytaj tych co wycinają dlaczego to robią.

2. Jest mapka pokazana przez zaper13

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?317602-Nie-róbcie-kominków-w-domu-)&p=7382948&viewfull=1#post7382948

Północne Włoch mają jeszcze większy poziom PM2,5.

3. Kolejny raz powtarzam: to piece emitują tyle spalin i pyłów a nie kominki.

Spojrz na mape na zachód i zobacz co by dało zlikwidowanie lub dramatyczne ogranicznie spalania paliw stalych w domach. Byloby troche gorzej bo mamy starsze samochody.

4. "Niech Państwo" dla dotacje - takie 500+ na wymianę starego ogrzewania i "niech państwo" dopłaca do ogrzewania gazem i prądem.

Wtedy proglem PM10 i PM2,5 i benzopirenu z kominków i z piecy zniknie.

Trzeba tylko podwyższyć podatki.

Zgadzasz się ??

Ja się zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jeśli się nie dogrzewać teraz to niby kiedy?

 

Teoretycznie właśnie teraz, bo jest najchłodniej, domy zbliżają sie do swojego maksy,alnego obciążenia cieplnego, więc te 6kW mocy kominka można jakoś spożytkować.

No, ale wlasnie teraz w moim miescie apeluja o nie palenie w kominkach i ograniczenie korzystania z samochodow, wiec nie pale i mniej jeżdżę.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jeśli się nie dogrzewać teraz to niby kiedy?

Zdecyduj się. Czy kominek masz żeby się dogrzewać, czy rekreacyjny (dla tzw klimatu, nastroju.

Bo rekreacyjnie to se możesz zapalić jak bedzie -3 i wiatr i brak smogu.

 

I powtarzam pytanie. Jakie realne oszczednosci kosztów uzyskasz zaspokajajac połowe ciepłą grzewczego kominkiem przez pare dni mrozów?

Zakładam ze Twój główny system grzewczy jest w stanie zspokoić potrzeby na ciepło przy -20C. jesli nei jest to OK. Jesli jest, to dogrzewasz się kominkiem stricte w celach oszczednosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są gorsi? Super. Nic z tym wiec nie róbmy bo są gorsi.

 

Chodziło mi bardziej oto że tam są już przepisy w sprawie poprawy powietrza. W każdym bądź razie czekam na rok 2019r. i zobaczymy jak to będzie wyglądać w tym Krakowie powietrze. Wychodzi że powinno spać kilku krotnie.

 

Taki filtr do kominka kosztuje 3600zł i potrzebuje podłączenia do prądu usuwa od 60-90% zanieczyszczeń.

http://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-360/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem tabelkę z danymi, z której wynika, że w Lombardii 73% B(a)P w powietrzu (w okresie zimowym) powstaje w wyniku spalania w kominkach.

Dlaczego mówienie o tym, że kominki powodują smog jest niepoważne? Transport drogowy odpowiada za niecałe 3%.

 

Poszukaj no jeszcze tabelki (wierzę w Ciebie), w której to wyziewy starych trupów na czterech kołach mają wręcz zbawienny wpływ na czystość atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi bardziej oto że tam są już przepisy w sprawie poprawy powietrza. W każdym bądź razie czekam na rok 2019r. i zobaczymy jak to będzie wyglądać w tym Krakowie powietrze. Wychodzi że powinno spać kilku krotnie.

 

Taki filtr do kominka kosztuje 3600zł i potrzebuje podłączenia do prądu usuwa od 60-90% zanieczyszczeń.

http://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-360/

 

 

Pierwszy zamontuję taki filtr jeśli gmina dopłaci mi do niego chociaż 50% a wszyscy wokół, łącznie z eko groszkowcami, zrobią to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ropniaki są szczególnie szkodliwe dla zdrowia. Zdecydowana większość ma wycięte filtry DFP , wycięte przez nas - Polaków.

Zapytaj tych co wycinają dlaczego to robią.

2. Jest mapka pokazana przez zaper13

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?317602-Nie-róbcie-kominków-w-domu-)&p=7382948&viewfull=1#post7382948

Północne Włoch mają jeszcze większy poziom PM2,5.

3. Kolejny raz powtarzam: to piece emitują tyle spalin i pyłów a nie kominki.

 

4. "Niech Państwo" dla dotacje - takie 500+ na wymianę starego ogrzewania i "niech państwo" dopłaca do ogrzewania gazem i prądem.

Wtedy proglem PM10 i PM2,5 i benzopirenu z kominków i z piecy zniknie.

Trzeba tylko podwyższyć podatki.

Zgadzasz się ??

Ja się zgadzam.

Dobry argument. Skoro wiekszosc filtrów w dieslach i tak jest wycięte] to mozna smrodzic i brudzić innymi metodami, bo i tak jest brudno.

Kolejny dobry argument. Włochy maja gorszy poziom PM2.5, wiec mozna smrodzic u nas bo inni maja gorzej.

 

Piec emituje podobna ilość spalin i pyłów per KWh co kominek. Paliwo stałe, to paliwo stałe. A ze codziennych palaczy kominkowych jest mało? Zabronisz pieców węglowych to ich przybedzie w tępie wykładniczym. Polak potrafi.

 

Nie nie zgadzam się na Piec+

Nie rozumiem, czemu ja który spłaca kredyt za czyste ogrzewanie, mam dopłacac innym. Ja swoj wysiłek wykonałem. Niech inni zrobia coś dla pozytku publicznego.

 

Mnie nie stać na plazme 120" - niech mi państwo dopłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb, udział samochodów w smogu jest dla Ciebie niewielki i to jest ok. Uważasz, że kominki mają większy udział w smogu niż samochody? I nie mówmy tu o statystykach dotyczących ogrzewania ogólnie tylko odnieśmy się do konkretów: udział transportu a udział kominków w produkcji smogu. Założę się, że kominki mają wielokrotnie mniejszy udział niż transport.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy zamontuję taki filtr jeśli gmina dopłaci mi do niego chociaż 50% a wszyscy wokół, łącznie z eko groszkowcami, zrobią to samo.
A dlaczego gmina z moich podatków ma Tobie coś dopłacac? Do cieplejszych cegieł Ci dopłacali? Do kanalizacji Ci dopłacali?

 

Przecież Ciebie stać! Srylion razy podkreslałes. Do tego pieniadze Ci nie przesłaniaja świata. Zrób raz coś dla tego świata tymi pieniedzmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry argument. Skoro wiekszosc filtrów w dieslach i tak jest wycięte] to mozna smrodzic i brudzić innymi metodami, bo i tak jest brudno.

Kolejny dobry argument. Włochy maja gorszy poziom PM2.5, wiec mozna smrodzic u nas bo inni maja gorzej.

 

Piec emituje podobna ilość spalin i pyłów per KWh co kominek. Paliwo stałe, to paliwo stałe. A ze codziennych palaczy kominkowych jest mało? Zabronisz pieców węglowych to ich przybedzie w tępie wykładniczym. Polak potrafi.

 

Nie nie zgadzam się na Piec+

Nie rozumiem, czemu ja który spłaca kredyt za czyste ogrzewanie, mam dopłacac innym. Ja swoj wysiłek wykonałem. Niech inni zrobia coś dla pozytku publicznego.

 

Mnie nie stać na plazme 120" - niech mi państwo dopłaci.

 

Nie zgadzasz się na Piec+? Taki z Ciebie obywatel? A 500+ pobierasz? Jeśli nie to nie wypominaj innym tylko "stwórz" kolejnego obywatela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego gmina z moich podatków ma Tobie coś dopłacac? Do cieplejszych cegieł Ci dopłacali? Do kanalizacji Ci dopłacali?

 

Przecież Ciebie stać! Srylion razy podkreslałes. Do tego pieniadze Ci nie przesłaniaja świata. Zrób raz coś dla tego świata tymi pieniedzmi.

 

Nie rozpędzaj się tak. Gminy mają swoje budżety w odróżnieniu od powiatów. Nic z Twojego podatku mi nie wpłynie, możesz być pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb, udział samochodów w smogu jest dla Ciebie niewielki i to jest ok. Uważasz, że kominki mają większy udział w smogu niż samochody? I nie mówmy tu o statystykach dotyczących ogrzewania ogólnie tylko odnieśmy się do konkretów: udział transportu a udział kominków w produkcji smogu. Założę się, że kominki mają wielokrotnie mniejszy udział niż transport.

Ja tego nigdy nie twierdzilem. Dane mówia ogólnie o udziale domowych kotłowni i kominków w smogu. Nie wiem i wiele razy to podkreslalem ze nie wiem czy piece/komiki to 50/50 czy 90/10 czy moze 99/1

Wiem jedno, ze przez ostatnie dni u mnie smierdzi palonym drewnem chociaz w promieniu paruset metrów ode mnie nie ma piec węglowego. (zakaz paliw stałych w MPZP). Starych domów sprzed tego zakazu nie ma w promieniu pół kilometra.

 

Wytęż wyobraźnie co by się stało z iloscia kominków gdyby zakazano palenia w całym kraju weglem w domach. Cena drewana skoczyłąby pare razy. Spredaz kominków tez. Ilość spalonego drewna we wszelakich nawet najgorszych konikach bez płaszcza by wystrzeliłą w kosmos. NIC by sie nie zmieniło. Bo polak potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codziennego palenia nie rozumiem. No może jak jest jak teraz to przez kilka dni można się pomęczyć.

 

Autorus

 

Każdy kto postrzega palenie w kominku jako męczenie się absolutnie nie powinien myśleć o jego instalacji w domu, bo wtedy to będzie i bezużyteczny mebel. Jeśli do tego będzie gówniany to takich wątków jak ten będzie więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...