Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

No i właśnie o to chodzi. Jak powiedział Korwin: dadzą 500 a zabiorą 700. Czyli i tak 200 w plecy.

I czy nie lepiej wspierać by było rodziny z dziecmi nie zabierajac w podatkach 500PLN miesiecznie? Mniej administracji. Mniej lenistwa. Do tego darmowe przedszkola.

Ide o zakłąd ze wtedy by się akurat więcej dzieci rodziło jakbys miał zagwarantowane przedszkole, świetlice w szkole itp.

 

Co więcej żadna opozcyja by nie mogłą drzeć mordy! Ale głosów we wyborach by było mniej :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dołóżyć do wymiany kotła? Nigdy! Dofinansowanie termomodernizacji i tyle. Potem kontrole czy zrobił porządek z ogrzewaniem i jak coś to karać i jeszcze raz karać!

 

O, następny pies ogrodnika i egoista w jednym. Jak tak można, jak? Życzę Ci, żebyś nigdy nie potrzebował żadnej pomocy od nikogo. Lecz pamiętaj, że wielu wokół nas potrzebuje. Nigdy nie wiesz czy nie będziesz następny, gdyż życie bywa niesamowicie przewrotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tych nieszczęsnych DPF-ów. Ja nie mam diesla i problemu z powyższym też. Jednak jeśli Ty masz (albo nie), a ja gdybym miał takowego i przyszło by do wymiany DPF-a za kilka tysi to własnoręcznie bym go wyciął.

Niczego innego bym się po Tobie nie spodziewał.

 

Niejednokrotnie koszt filtra z wymianą to połowa albo i więcej wartości auta.

Zgoda że to duży koszt. A co się stało z Twoim motto że "pieniądze to nie wszystko"?? I coś tam, żeby świata nie przysłaniały?

Ja wolę żeby mniej pieniędzy nieprzysłaniało mi odrobinę czystszy świat.

 

I powiedz czym się różni Twoje wycięcie filtra od zrobienia dziury w szambo bo wywóz nieczystości drogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, następny pies ogrodnika i egoista w jednym. Jak tak można, jak? Życzę Ci, żebyś nigdy nie potrzebował żadnej pomocy od nikogo. Lecz pamiętaj, że wielu wokół nas potrzebuje. Nigdy nie wiesz czy nie będziesz następny, gdyż życie bywa niesamowicie przewrotne.

Rany, przecież on chce zapobiegać zamiast leczyc. Co w tym złego!!??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem do googla ile pyłów emitują rózne paliwa na GJ wytworzonego ciepła.

http://powietrze.krakow.pl/porownanie-wielkosci-emisji-z-roznych-typow-paliwa/

 

Zaawansowany kominek emituje tyle samo co zaawansowany piec na wungiel lub 2/3 standardowego pieca na wegiel.

Wungiel 50% wiecej aromatycznych. Pyły podobnie

 

Kiepski kominek pare razwy więcej.

Gaz, olej praktycznie NIC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strach się bać podczas pożaru lasu. I to nie o spłonięcie ale o skażenie środowiska.

Z tą różnicą, że na pożar lasu czy wybuch wulkanu nic się nie poradzi. Za to można poradzić w przypadku ognisk domowych. Bez problemu można je zgasić i to bez strachu, że się zamarznie. Ot, taka tam skromna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę sobie wyguglować PDF'a:

"Rynek drewna energetycznego w Polsce jako element rozwoju regionalnego"

 

W PL 4mln m3 drewna na opał sie wycina.

1m3 drewna to jakies 3500KWh ciepła (13.000MJ).

150m2 dom standardowy (120KWh/m2) potrzebuje 5m3 takiego drewna na zime.

NIech dla prostosty będzie 4m3

 

Sumujac, spalamy w PL tyle drewna które ogrzeje 1mln (słownie - milion) standardowo ocieplonych domów o powierzchni 150m2.

Część jest spalana w elektroniach z filtrami. NIe napisano ile, ale:

 

"W Polsce w roku 2010 było prawie 15 mln gospodarstw domowych. Około 1/3 z nich

zlokalizowana jest na terenach wiejskich i zgodnie z występującymi ostatnio trendami,

liczba gospodarstw domowych na wsi będzie systematycznie wzrastać. Analizując zużycie

paliw w gospodarstwach domowych (ryc. 4) widać wyraźnie, że wciąż podstawowym nośnikiem

energii w Polsce jest węgiel, którego udział (razem z ciepłem scentralizowanym)

wynosi około 60%. Drewno wykorzystywane jest w ilości 5-krotnie mniejszej"

 

Na podstawie tych danych drewo spalane w gospodarstwach domowych to 1/5 smogu generowanego prze wungiel.

 

Jak dla mnie wystarczająco dużo, żeby "bić pianę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie siedzę przy ciepłym kominku i napawam się widokiem ognia. Temperatura wzrosła o jeden stopień w całym domu. Pali się od 2 godzin. Piec gazowy w trybie lato :)

 

Nadmiar ciepła kumulowany w buforze, który przez kolejne kilka godzin po wygaśnięciu będzie oddawał. Wieczorem rozpalę ponownie, ale jak docieplę ściany i dach i wymienię resztę okien to wystarczy zapalenie raz dziennie wieczorkiem.

 

PS. Obecny dom kominkiem ogrzewam trzeci sezon. Po zakończeniu tego sezonu zwróci mi się koszt całej instalacji związanej z kominkiem :)

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Obecny dom kominkiem ogrzewam trzeci sezon. Po zakończeniu tego sezonu zwróci mi się koszt całej instalacji związanej z kominkiem :)

Zwróci? Jakbyś go nie robił to by się nei musziało az 3 lata "zwracac" Pewnie Ci chodzi o róznice w koszcie ogrzewania np gazem i kominkiem.

Piszecie tutaj że dobry kominek to 15 tys. Jak wielki masz ten dom??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróci? Jakbyś go nie robił to by się nei musziało az 3 lata "zwracac" Pewnie Ci chodzi o róznice w koszcie ogrzewania np gazem i kominkiem.

Piszecie tutaj że dobry kominek to 15 tys. Jak wielki masz ten dom??

 

Za 15 tysi to dopiero "dobry" wkład, a gdzie reszta? Co nie zmienia faktu, że drugi raz takowy bym nabył i zainstalował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 15 tysi to dopiero "dobry" wkład, a gdzie reszta? Co nie zmienia faktu, że drugi raz takowy bym nabył i zainstalował.

Tak, tak wiemy. 15 tys byś wydał na wkład. Zoszczedziłbys na filtrach DPF i tym podobnych bzdurnych wynalazkach, bo przecież Ty nie dymisz, nie smrodzisz itp.

 

zdrowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróci? Jakbyś go nie robił to by się nei musziało az 3 lata "zwracac" Pewnie Ci chodzi o róznice w koszcie ogrzewania np gazem i kominkiem.

Piszecie tutaj że dobry kominek to 15 tys. Jak wielki masz ten dom??

 

Dom ma ok 120 m2 ale jest z lat 80 tych, nieocieplony. W ramach remontu, podczas którego zainstalowałem kominek wymieniona jedynie połowa okien. Do zrobienia w najbliższej przyszłości ocieplenie ścian, dachu i wymiana pozostałych okien. Rachunki za gaz w sezonie grzewczym to 6-7k żeby w mrozy mieć w domu 18 stopni. Przy kominku koszt drewna to 2k, przy czym komfort życia o wiele lepszy bo temperatura 21 stopni. Biorąc pod uwagę porównywalne warunki życia szacuje oszczędność na gazie 6k na sezon w obecnym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 15 tysi to dopiero "dobry" wkład, a gdzie reszta? Co nie zmienia faktu, że drugi raz takowy bym nabył i zainstalował.

 

Użytkując na codzień brunnera oraz wkład polskiej firmy różnica w jakości palenia to przepaść. Z tym, że brunner to szybkie spalanie w wysokiej temperaturze. Nie ma czegoś takiego jak kiszenie brykietu przez kilka godzin. 10 kg brykietu z barlinka spalane jest w 1,5 godziny w temperaturze 800 stopni..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ma ok 120 m2 ale jest z lat 80 tych, nieocieplony. W ramach remontu, podczas którego zainstalowałem kominek wymieniona jedynie połowa okien. Do zrobienia w najbliższej przyszłości ocieplenie ścian, dachu i wymiana pozostałych okien. Rachunki za gaz w sezonie grzewczym to 6-7k żeby w mrozy mieć w domu 18 stopni. Przy kominku koszt drewna to 2k, przy czym komfort życia o wiele lepszy bo temperatura 21 stopni. Biorąc pod uwagę porównywalne warunki życia szacuje oszczędność na gazie 6k na sezon w obecnym stanie.

No to ja jestem z innej gliny. Ja bym najpierw ocieplił a nie pakował się w kominek jesli bym juz musiał.

 

2tys na drewno to jakies 10mp? O takich cenach pisał WG. 1mp3 drewna to jakies 10GJ ciepła. 10mp drewna to jakies 100GJ energii.

Wedlug tej cytowanej strony dobry kominek generuje 240g pyłów / GJ. Czyli wyemitowałeś ...... 24kg pyłów w rok!!!. Dla prostoty obliczen 25kg.

 

Przypominam, ze norma, umowna wartość bezpieczna tych pyłów to 50ug na m3. (mikrogram )

Taka ilość wyemitowana jednorazowo, nasyciła by od 0 do 50ug (norma) objętosc 1km x 1km x 0,5km.

 

Ja rozumiem sytuacje i koszty, ale następnym razem gdy będziesz pisał o napawaniu się widokiem ognia pomyśl że rocznie generujesz smog o objętości pół kilometra sześciennego. Bo to łątwo przemawia do świadomości.

 

Gaz dla porównania to 500x mniej pyłów według tej strony. Czyli roczny smog 1km 1km na 1 metr.

 

zdrowia,

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna termomodernizacja budynku to koszt co najmniej 3-4 razy większy od kosztu instalacji kominka. Jeśli bym miał pieniądze na wszystko to od razu bym ocieplił dom. Ale niestety mam ograniczony budżet i nie stać mnie było, żeby wszystko zrobić naraz. Jak dokończę prace ociepleniowe to liczę, że ilość potrzebnego drewna spadnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna termomodernizacja budynku to koszt co najmniej 3-4 razy większy od kosztu instalacji kominka. Jeśli bym miał pieniądze na wszystko to od razu bym ocieplił dom. Ale niestety mam ograniczony budżet i nie stać mnie było, żeby wszystko zrobić naraz. Jak dokończę prace ociepleniowe to liczę, że ilość potrzebnego drewna spadnie.

Napisałem że rozumiem koszty i sytuacje.

 

Ale w takim przypadku "napawanie" się widokiem ognia, polecaniem kominków jak dla mnie jest cokolwiek niestosowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...