Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

To napiszę Ci coś bardziej niestosownego. kończę budowę nowego domu, w którym również zainstalowałem kominek jako główne źródło ciepła :) Drewno sezonuję i dbam o proces optymalnego spalania. Pozwala mi na to instalacja ponieważ mam gdzie zakumulować nadmiar energii. Dlatego uważam, że nie produkuję smogu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Użytkując na codzień brunnera oraz wkład polskiej firmy różnica w jakości palenia to przepaść. Z tym, że brunner to szybkie spalanie w wysokiej temperaturze. Nie ma czegoś

takiego jak kiszenie brykietu przez kilka godzin. 10 kg brykietu z barlinka spalane jest w 1,5 godziny w temperaturze 800 stopni..

 

Czyli w przypadku Brunnera z płaszczem to nie za dobrze. Nie mówię, żeby kisić ale w takim tempie to on zeżre 100 kg/dobę. Chyba, że Brunnerem po prostu trzeba umieć palić. Chętnie zobaczył bym taki wkład w akcji ale nie mam gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w przypadku Brunnera z płaszczem to nie za dobrze. Nie mówię, żeby kisić ale w takim tempie to on zeżre 100 kg/dobę. Chyba, że Brunnerem po prostu trzeba umieć palić. Chętnie zobaczył bym taki wkład w akcji ale nie mam gdzie.

 

Wystarczy dostawić bufor i się dysponuje energią wyprodukowaną czyściej i z większą sprawnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to wręcz coś przeciwnego.

 

OK. Ty masz bufor, możesz palić na 'full', ale ile osób ma? Nie wiem czy wg39070 ma czy mu idzie to w podłogówkę, ale wiem, że na rynku niemieckim kotły bez podajnika niemal ZAWSZE oferowane są z buforem. A u nas, u większości, kisi się drewno, bo prawie każdy przymyka dolot żeby wolniej się paliło, a do poprawnego, całkowitego spalenia potrzebny jest NADMIAR powietrza, a nie niedomiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... do poprawnego, całkowitego spalenia potrzebny jest NADMIAR powietrza, a nie niedomiar.

 

Czy piec akumulacyjny zbudowany przez zduna z dużą masą która może zakumulować całe ciepło ze spalania, będzie w takim razie dużo mniej emitował zanieczyszczeń ?

Palenie na full a później już bez dokładania i "duszenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w przypadku Brunnera z płaszczem to nie za dobrze. Nie mówię, żeby kisić ale w takim tempie to on zeżre 100 kg/dobę. Chyba, że Brunnerem po prostu trzeba umieć palić. Chętnie zobaczył bym taki wkład w akcji ale nie mam gdzie.

 

Wręcz przeciwnie. Polski wkład przy takim spalaniu wypuściłby sporą część w kosmos. W brunerze konstrukcja jest taka, że całą energię odzyskuje i puszcza do bufora. Wiadomo, że wrażenie ognia jest trochę dłużej niż te półtorej godziny bo po tym czasie zostaje sam żar, który się jeszcze jakiś czas dopala bądź możesz dołożyć kolejną porcję drewna i jazda od nowa. Ja w komorze spalania ani w wymienniku wodnym nie mam praktycznie sadzy. Wszystko dopalone. Sterownik w brunerze pokazując wykresy temperatur nie przewiduje palenia dłuższego niż 2 godziny z jednego załadunku drewna :)

 

Jeżeli chodzi o wydajność to wychodzi mi jakieś 20-30% większa od polskiego odpowiednika.

 

tutaj masz zdjęcie w akcji: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233503-P%C5%82aszcz-wodny-akumulacja&p=7337162&viewfull=1#post7337162

 

Palę od połowy października średnio co drugi dzień z jedną prawie 2-tygodniową przerwą. 3 dni temu drugi raz wyjmowałem popiół. Zanosi się, że w tym sezonie grzewczym wyjmę go może jeszcze dwa razy.

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2tys na drewno to jakies 10mp? O takich cenach pisał WG. 1mp3 drewna to jakies 10GJ ciepła. 10mp drewna to jakies 100GJ energii.

Wedlug tej cytowanej strony dobry kominek generuje 240g pyłów / GJ. Czyli wyemitowałeś ...... 24kg pyłów w rok!!!. Dla prostoty obliczen 25kg.

,

Dla porównania i w temacie starych trupów jezdzacych po drogach z wyciętymi filtrami.

 

Samochod spełaniajacy EURO6 powinien emitowac 0,005g/km pyłów.

Przejezdzaja 30.000 rocznie wyemituje .......150 gram pyłów!! Czyli 160 razy mniej niż powyzszy kominek.

 

Samochód normy EURO 1, powinien emitować 0.14g/km pyłów. 30x wiecej.

Przejezdzajac rocznie 30.000 wyemituje 4.2 kg. Prawie 6 razy niej niż rzeczony kominek.

 

Lub inaczje, stary rzęch musiałby przejechac 170.000 km żeby wyemitować tyle pyłów co Twój kominek w tym nieocieplonym domu.

 

Miłego kontemplowania ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Twoje wywody zrobiłyby na mnie wrażenie, gdybyś zmierzył poziom zanieczyszczeń w konkretnie moim kominie. Założenia niewiadomego pochodzenia z jakiejś prezentacji kompletnie mnie nie przekonują. Obserwacja komory spalania, która jest czyściutka jak pupa niemowlaka pozwalają mi sądzić, że jednak nie truję okolicy tak jak próbujesz to udowodnić na podstawie założenia, które wpadło Ci dziś w ręce :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Twoje wywody zrobiłyby na mnie wrażenie, gdybyś zmierzył poziom zanieczyszczeń w konkretnie moim kominie. Założenia niewiadomego pochodzenia z jakiejś prezentacji kompletnie mnie nie przekonują. Obserwacja komory spalania, która jest czyściutka jak pupa niemowlaka pozwalają mi sądzić, że jednak nie truję okolicy tak jak próbujesz to udowodnić na podstawie założenia, które wpadło Ci dziś w ręce :)

 

Ja rozumiem, że nie chcesz przyjąc pewnych faktów do wiadomości. Mniejsza o powody.

Ktoś gdzieś tam ten dym kominkowy pomierzył. Ale Twój jest zapewne lepszy, bo go nikt nie pomierzył i bo masz czysta komore spalania. Zajrzyj se kiedyś do komina, tak gdzie temperatura jest taka, ze nie wsyztko się wypali.

 

Ja osobiście bardziej wierze w jakies tam prezentacje niż Twoje założenie że u Ciebie jest dobrze tylko daltego ze nikt nie wykazał że u CIebie jest źle.

 

Chętnie to wszystko przeliczę gdy znajdziesz inne dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że nie chcesz przyjąc pewnych faktów do wiadomości. Mniejsza o powody.

Ktoś gdzieś tam ten dym kominkowy pomierzył. Ale Twój jest zapewne lepszy, bo go nikt nie pomie

rzył i bo masz czysta komore spalania. Zajrzyj se kiedyś do komina, tak gdzie temperatura jest taka, ze nie wsyztko się wypali.

 

Ja osobiście bardziej wierze w jakies tam prezentacje niż Twoje założenie że u Ciebie jest dobrze tylko daltego ze nikt nie wykazał że u CIebie jest źle.

 

Chętnie to wszystko przeliczę gdy znajdziesz inne dane.

 

Kuźwa Jastrząb daj już spokój. Ja czasem byłem upierdliwy i męczący jako forumowicz, ale Ty bijesz mni na łeb i to do sześcianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuźwa Jastrząb daj już spokój. Ja czasem byłem upierdliwy i męczący jako forumowicz, ale Ty bijesz mni na łeb i to do sześcianu.

 

:lol2: Myślałem, że nigdy nie zdobędziesz się na takie wyznanie.

Tak na prawde to dajcie już Panowie na luz. Wszystkim nam wyjdzie to na dobre.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania i w temacie starych trupów jezdzacych po drogach z wyciętymi filtrami.

 

Samochod spełaniajacy EURO6 powinien emitowac 0,005g/km pyłów.

Przejezdzaja 30.000 rocznie wyemituje .......150 gram pyłów!! Czyli 160 razy mniej niż powyzszy kominek.

 

Samochód normy EURO 1, powinien emitować 0.14g/km pyłów. 30x wiecej.

Przejezdzajac rocznie 30.000 wyemituje 4.2 kg. Prawie 6 razy niej niż rzeczony kominek.

 

Lub inaczje, stary rzęch musiałby przejechac 170.000 km żeby wyemitować tyle pyłów co Twój kominek w tym nieocieplonym domu.

 

Miłego kontemplowania ognia.

 

tylko w 2016 roku sprowadzono do Polski MILION rzęchów z zagranicy, plus sprzedano prawie pół miliona nowych w kraju

ILE W TYM CZASIE URUCHOMIONO NOWYCH KOMINKÓW?

 

 

 

w przypadku aut skala czyni problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wręcz przeciwnie. Polski wkład przy takim spalaniu wypuściłby sporą część w kosmos. W brunerze konstrukcja jest taka, że całą energię odzyskuje i puszcza do bufora. Wiadomo, że wrażenie ognia jest trochę dłużej niż te półtorej godziny bo po tym czasie zostaje sam żar, który się jeszcze jakiś czas dopala bądź możesz dołożyć kolejną porcję drewna i jazda od nowa. Ja w komorze spalania ani w wymienniku wodnym nie mam praktycznie sadzy. Wszystko dopalone. Sterownik w brunerze pokazując wykresy temperatur nie przewiduje palenia dłuższego niż 2 godziny z jednego załadunku drewna :)

 

Jeżeli chodzi o wydajność to wychodzi mi jakieś 20-30% większa od polskiego odpowiednika.

 

tutaj masz zdjęcie w akcji: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?233503-P%C5%82aszcz-wodny-akumulacja&p=7337162&viewfull=1#post7337162

 

Palę od połowy października średnio co drugi dzień z jedną prawie 2-tygodniową przerwą. 3 dni temu drugi raz wyjmowałem popiół. Zanosi się, że w tym sezonie grzewczym wyjmę go może jeszcze dwa razy.

 

 

i gdybyś mieszkał w Krakowie czekałoby Cię przymusowe dożywotnie wygaszenie kotła...za 25k? 30k ?

i nikt by Ci kasy nie oddał, bo udowodniliby Ci że to nie jest podstawowe źródło ogrzewania domu

i nikt by nie dociekał, że masz taki zajefajny kominek.....ech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

banda frajerów znowu pisze o tym jaki to DPF jest fajny w porównaniu z kominkiem ..

- pierwsze primo - prawda jest taka że działanie DPF polega nie na usuwaniu zanieczyszczeń ale na wywożeniu ich poza miasto, gdzie filtr ma szanse się wypalić. Pomiary dla norm euro ileś tam zapewne nie pochodza z momentu kiedy filtr się wypala

- drugie primo - na czym polega działanie DPF: na wyłapywaniu sadzy w filtrze a potem w momencie gdy są ku temu odpowiednie warunki na zwiększeniu spalania po to by zwiększyć temp w wydechu i filtrze do 600-700 stopni aby złapana wczesniej sadza miała szansę się wypalić. Dobre kominki z wysoka temp spalania mają to w gratisie

- trzecie primo, co powiecie o spalarniach śmieci w centrach miast, np najbardziej znana w centrum Wiednia która dziala chyba z 30 lat. Zagadka dla Sherlocków - na czym polega ich działanie i czemu sa uznawane za ekologiczne? w Krakowie jest nowa od roku-dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i gdybyś mieszkał w Krakowie czekałoby Cię przymusowe dożywotnie wygaszenie kotła...za 25k? 30k ?

i nikt by Ci kasy nie oddał, bo udowodniliby Ci że to nie jest podstawowe źródło ogrzewania domu

i nikt by nie dociekał, że masz taki zajefajny kominek.....ech

 

Na szczęście nie mieszkam w Krakowie, a jeżeli chodzi o zmiany ogólnokrajowe to mam nadzieje, że pójdzie to w kierunku wywalenia z rynku wkładów niespełniających norm czy też zakazu spalania mokrego drewna, zamiast całkowitego zakazu używania kominków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Twoich wątpliwości.

A po cholerę ktoś montuje w salonie kocioł na paliwo stałe z otworem na połowę drzwi od szafy, jak nie z braku kasy na paliwo.

Trochę jabłonki, trochę opon, kilka pampersów, butelek PET i w domu ciepło za darmo.

Trochę kasy odłożone + 500+ i Fabia z kratką jak znalazł.

jajcarski jest ten wątek, zdecydowanie najlepszy na forum, ego piszących i mniemanie o sobie kosmos, a najlepsi są "ekolodzy" od starych diesli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...