Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Popiół z drewna to nawóz. Trzeba być idiotą godnym tego wątku, by kupować sztuczne nawozy do trawy, a naturalny nawóz zawierający mnóstwo organicznych składników, sypać na drogę.

 

 

Szczególnie jeśli ktoś ma zasadowy odczyn gleby i musi regulranie stosować nawóz z siarką, żeby utrzymać trawnik (a także wrzosy magnolie i iglaki, oraz inne kwaśnolubne) w dobrej kondycji :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisałem że, konflikt zbrojny to takie na wyrost, a kominek nie musi być z płaszczem wodnym i w zaizolowanej zabudowie. Co do schronu i reszty, to się nie odniosę bo to słabe.

 

 

No to policz, jaki agregat i z jakim zapasem paliwa kupisz za 15tys zł.

Ogrzejesz, oświelisz i obiad ugotujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecyk wstawiłem do domu po to, aby móc cieszyć się widokiem ognia, bo podoba mi się jako mebel, żeby np we wrześniu, w chłodny wieczór dogrzać pomieszczenie i tyle.

Jeżeli przy okazji w awaryjnych sytuacjach, może ogrzać dom to jeszcze lepiej.

Jeżeli jakiś agregat spełnia wyżej wymienione kryteria, to poproszę o namiary, będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam że temat tego wątku to " Nie róbcie kominków w domu" a nie " Montujcie w domu agregaty"

W przypadku "konfliktu" braki w dostawie gazu i prądu, mogą potrwać bardzo długo, i dostęp do paliwa może być bardzo utrudniony, a jego cena może być znaczna.

Agregat o mocy 3Kw spala około 2 litry paliwa na godzinę. Ile godzin dziennie musiałby pracować agregat aby ogrzać dom.

W załączeniu link do opisu pierwszego lepszego agregatu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2381701.html#11321757

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdym wiedział, że dostane zawału w ciągu dnia, to bym nie wstawał z łóżka.

Bez prądu kocioł z płaszczem w salonie też do niczego się nie przyda.

W razie konfliktu zbrojnego bardziej potrzebna jest piwnica, brak której świadczy o braku umiejętności przewidywania.

 

Dla mnie dom bez piwnicy czy parterowy to nie dom więc albo jestem starej daty albo przewidujący:p

A w domu musi być mozliwość ogrzania się gdy zabraknie mediów prądu gazu stąd kominek powietrzny ma w tym przypadku przewagę

Ciekawostka dlaczego w Niemczech jest bardzo dużo kominków powietrznych z dodatkową tylko podkową do CO zamiast płaszczowodniaków ? czyżby Niemcy byli bardziej przewidujący co może się wydarzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale dołączył kolejny argument p.t "nie dla kominków" - wysypywanie popiołu na drogę. Co trzeba mieć pod

kopułą żeby to robić?

 

"Popiół i żużel kwalifikowane są w Ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 62 z 2001 r., poz. 628 ze zm.) jako odpad niebezpieczny - załącznik nr 2 lista B poz. 22. Ich utylizacja winna być przeprowadzana zgodnie z wymogami ustawy. "

 

A jednak są ludzie którzy wysypują na drogę

 

Niedoinformowany kolego. Popiół ze spalania drewna jest doskonałym nawozem organicznym. Nie pisz głupot zasłyszanych w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wysypują, bo ile można sypać pod zasadolubne.

Bezpieczna roczna ilość popiołu dla większości gleb ogrodowych, to 10

kg/sezon na 1000 m² powierzchni ogrodu.

Reszta na drogę, bo nie opłaca się wystawiać worka z nadwyżką. Jest to przyczyna dodatkowego zapylenia przez przejeżdżające samochody.

 

Nie wsadzaj wszystkich do jednego wora. Ja wysypuję popiół z kominka na swoją posesję. Uwierz, po deszczu śladu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się koledzy z wąskiej grupy "przeciwników kominków" ( :) ) zapędzili z negowaniem popiołu drzewnego jako nawozu, wystarczy poczytać- ogrodnicy są zgodni:

 

http://poradnikogrodniczy.pl/popiol-drzewny-jako-nawoz.php

http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny/popiol-z-kominka-jako-nawoz-w-ogrodzie-jakie-rosliny-warto-nim-wzmacniac

 

Popiół drzewny to produkt uboczny pojawiający się w kominku po spalaniu drewna w kominku, ognisku albo nawet grillu. Taki swoisty nawóz z popiołu zawiera w składzie potas, magnez, fosfor, sód, wapń i mikroelementy. One natomiast są cenne dla wzrostu i rozwoju roślin. Taki zabieg szybko zaczyna działać, ponieważ popiół szybko i w całości rozkłada się w ziemi. Nie tylko rośliny korzystają na tego rodzaju nawozie. Gleba także staje się bardziej użyźniona, gdy jest regularnie nawożona popiołem z kominka. Niektórzy ogrodnicy nawet częściej stosują nawozy z popiołu niż mineralne, należące do najpopularniejszych...

...Liczne badania wskazują jednak, że działanie popiołu drzewnego może zwiększyć plony roślin na niektórych glebach nawet o 45%, w porównaniu z tradycyjnymi nawozami wapniowymi

 

Tylko wszystko z umiarem - jeśli traktujemy popiół jako nawóz czy dodatek do kompostu, to zgodnie z potrzebnymi proporcjami - podobnie jak nawozu nie sypiemy taczkami tylko tyle, ile jest potrzebne i tam gdzie potrzebne (na rabaty kwasolubne oczywiście nie).

Oczywiście z asfaltu "się zwiewa", ale ja raczej rzadko widuję asfaltowe ogródki (choć gleba bywa szaro/czarna - więc może niektórych mylić :) ); natomiast używamy z żoną popiołu kominkowego na rabaty kwiatowe/warzywne, które nie są tak gładkie i twarde , dodatkowo jak przy stosowaniu większości nawozów, po aplikacji należy podlać. Większość nawozów sztucznych też powoduje pylenie - więc dużej różnicy nie ma.

Warunkiem oczywiście jest palenie samego drewna.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeszcze raz - nawóz ten nie zawiera azotu, więc w okresie wiosennym i tak trzeba ten azot dostarczyć.

Jak ktoś musi zakwaszać glebę, to sypiąc popiół jeszcze sobie Ph zepsuje. Nawóz jest w granulkach (część otoczkowana) więc nie pyli.

 

Ja mam rządek laurowiśni i bluszcz kolchidzki, które lubią zasadową glebę, więc ze dwa razy w zimie (co 10-12 paleń w kominku) mogę im podsypać popiołu.

Jakbym kotłował codziennie, to musiałbym i tak wyrzucać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy rząd walczy ze smogiem i z B(a)P

 

Benzopiren to kolejny*węglowodór aromatyczny obecny w smogu.

Pochodzi m.in. ze spalin, główne źródło to jednak domowe piece, w których spalane są śmieci. Jest też wydzielany przy niepełnym spalaniu węgla. 76 proc. jego emisji w Polsce powstaje w wyniku indywidualnego ogrzewania budynków.

Polska jest europejskim rekordzistą w emisji benzopirenu. Badania potwierdzają 40-krotnie przekroczenie normy WHO. Niestety substancja ta należy do jednej z najbardziej rakotwórczych.

Benzopiren wydziela się również podczas palenia opon.

 

Już nie ma palenia opon !

Czestochowa--marzec-2014--Pikieta-zwiazkowcow-Benzopiren - z opon, węgla i śmieci.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat z popiołu jako nawozu zrezygnowałem już parę lat temu wole kupić gotowe mieszanki a popiół ląduje w koszu

Tak

Zgodnie z regulaminem kartoniki oraz aluminiowe puszki po napojach wrzucamy do pojemników na tworzywa sztuczne a wystudzony popiół do pojemnika na odpady zmieszane.
Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja jestem z innej gliny. Ja bym najpierw ocieplił a nie pakował się w kominek jesli bym juz musiał.

 

2tys na drewno to jakies 10mp? O takich cenach pisał WG. 1mp3 drewna to jakies 10GJ ciepła. 10mp drewna to jakies 100GJ energii.

Wedlug tej cytowanej strony dobry kominek generuje 240g pyłów / GJ. Czyli wyemitowałeś ...... 24kg pyłów w rok!!!. Dla prostoty obliczen 25kg.

 

Przypominam, ze norma, umowna wartość bezpieczna tych pyłów to 50ug na m3. (mikrogram )

Taka ilość wyemitowana jednorazowo, nasyciła by od 0 do 50ug (norma) objętosc 1km x 1km x 0,5km.

 

Ja rozumiem sytuacje i koszty, ale następnym razem gdy będziesz pisał o napawaniu się widokiem ognia pomyśl że rocznie generujesz smog o objętości pół kilometra sześciennego. Bo to łątwo przemawia do świadomości.

 

Gaz dla porównania to 500x mniej pyłów według tej strony. Czyli roczny smog 1km 1km na 1 metr.

 

zdrowia,

 

No więc pofatygowałem się, żeby policzyć ile rzeczywiście tych pyłów produkuję. Parametry mojego kotła są takie, że według deklaracji producenta emituje 40 mg pyłów na m3. Kominek przy maksymalnej mocy przewala przez siebie 45 m3 powietrza na godzinę palenia. Średnio palę 4 godziny dziennie. Daje to wielkość przepływu na poziomie 180 m3. Zaokrąglmy tą wartość do 200 m3. Przy 40 mg/m3 daje nam to dzienną emisję pyłów na poziomie 8g. Przyjmijmy, że w roku pali się non stop 180 dni (co jest bardzo optymistycznym założeniem bo w okresie jesień i wiosna nie pali się codziennie).

 

200 dni razy 8g daje nam wynik 1,44 kg pyłów na sezon

 

Jak to się ma do Twoich obliczeń? Liczę to na chłopski rozum. Może robię gdzieś błąd metodologiczny ale widząc swój komin wynik moich obliczeń nie wydaje mi się absurdalnie niski.

 

PS. Przy tegorocznym przedsezonowym czyszczeniu komina uzbierało się może ze 2 litry sadzy. To też o czymś świadczy.

 

PS2. Norma emisji pyłów w kotłach 5 generacji na biomasę ładowanych ręcznie to 60 mg/m3

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200 dni razy 8g daje nam wynik 1,44 kg pyłów na sezon

 

Jak to się ma do Twoich obliczeń? Liczę to na chłopski rozum. Może robię gdzieś błąd metodologiczny ale widząc swój komin wynik moich obliczeń nie wydaje mi się absurdalnie niski.

 

Wyszło Ci 1.5kg. Mi wyszło 15x więcej. Różnica wynika z innych danych wyjściowych. Wziąłem do obliczeń emisję podawana na cytowanej stronie, która porównywała różne paliwa. Tam było tylko napisane "dobry kominek z płaszczem". Co to konkretnie znaczy nie było wyjasnione.

 

Jakkolwiek. Twój topowy kominek generuje 1.5kg pyłów rocznie. To tyle co topowy samochód (Euro 6) przejeżdzając ...... 320.000km. 8 razy dookoła ziemi.

 

Edit: Jak będę miał chwile to poszukam jakiś solidniej wygladajacych opracowań/pomiarów na temat emisyjności.

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...