Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił trzy skargi, jakie wpłynęły na tzw. uchwałę antysmogową sejmiku małopolskiego. Przyjęta w połowie stycznia (2016) uchwała wprowadza na obszarze Krakowa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Dopuszcza jedynie paliwa gazowe i lekki olej opałowy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2019 roku.

 

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zakaz-palenia-weglem-w-krakowie-podtrzymany,nId,2281495#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Ciekawe co ludzie z tym zakazem zrobią. Zdążą zmienić na piece gazowe?

Miasto / państwo dopłaci?

Są znane szczegóły?

Bo kupować węgiel, miał i drewno nadal można będzie w Krakowie lub w okolicach.

Komisja lub Straż Miejska będzie kontrolować?

Czy liczą na społecznych "obserwatorów" ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Ps.

 

 

Tymczasem wielki specjalista z ponad 30-letnim doświadczeniem (znowu i nadal) myli jednostki, które są podstawą jego pracy. Stratę ciepła określa się w watach, ignorancie! .

 

Najkrócej jak można ;

 

 

http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Kilowatogodzina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowy wyborca obecnej większości sejmowej to posiadacz kopciucha i 15 letniego samochodu z wyciętym filtrem DPF.

Dlatego obecna władza do tematu zabiera się jak pies do jeża.

Stąd Radziwiłł bagatelizuje problem smogu namawiając do nie palenia papierosów, a Szyszko twierdzi, że smog byłby mniejszy gdyby wszyscy palili polskim węglem.

Do kogo adresowane są tego rodzaju kretynizmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowy wyborca obecnej większości sejmowej to posiadacz kopciucha i 15 letniego samochodu z wyciętym filtrem DPF.

 

Dlatego obecna władza do tematu zabiera się jak pies do jeża.

Stąd Radziwiłł bagatelizuje problem smogu namawiając do nie palenia papierosów, a Szyszko twierdzi, że smog byłby mniejszy gdyby wszyscy palili polskim węglem.

Do kogo adresowane są tego rodzaju kretynizmy?

 

Tak, głosowałem na obecną większość. Nie posiadam kopciucha, mój pojazd śmiga na gazie i nie posiada filtra DPF, program 500+ też mnie dotyczy. Ty natomiast kwiczysz, bo nie dotyczą Cię pewne kwestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wg39070

Są tacy co dają się kupić i zakładają klapki na oczy oraz tacy co rozumieją otaczającą rzeczywistość.

 

PS.

Witam po przymusowym urlopie.

 

Witam i ja. Co to za urlop, dwa dni? Wracając do omawianej kwestii: rozumiem, że gdybyś miał prawo pobierania dodatku 500+ to w imię bycia "nie przekupnym" honorowo zrezygnowałbyś z tych pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i ja. Co to za urlop, dwa dni? Wracając do omawianej kwestii: rozumiem, że gdybyś miał prawo pobierania dodatku 500+ to w imię bycia "nie przekupnym" honorowo zrezygnowałbyś z tych pieniędzy.

 

To że oponent w maniu kominka to już wiemy. W tabelkach z emiterami także nie ma sobie równych.Odpowiadając pełnym zdaniem to przecież wiesz ,że wiek jest przeszkodą i duże dzieci ale hipotetycznie zakładając przypuszczam ,że nie zrezygnowałby z tej kasy.Tu nie ma żadnej szkodliwości rzekłby no chyba ,że społeczna.;):D.Wyszedł z PIS i tam pozostanie .Jeśli przeszkodą mu są kominki w domach jednorodzinnych to musi być z PIS.Zresztą wypowiedzi te nawet skrajne i to czepialstwo o tej przynależności świadczy.Nie mieć kominka jeśli można mieć zgodnie z przepisami.To jakiś absurd.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 radnych było za, 15 wstrzymało się od głosu (to radni PiS). Nikt nie głosował przeciwko. Radni małopolscy przyjęli uchwałę antysmogową! W Krakowie od 1 września 2019 r. będzie obowiązywał zakaz stosowania paliw stałych. Nie będzie można palić węglem w domowych piecach oraz drewnem w kominkach. - Przeszliśmy do historii - komentował prezydent Jacek Majchrowski.

 

Ochrona w domu

 

Powietrze nie zna granic. Oznacza to, że gdy za oknem wisi smog, oddychamy nim też w domu. Chyba że zastosujemy domowe oczyszczacze powietrza. Niedawno takie oczyszczacze testowali działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego. Najpierw zainstalowali w domu pyłomierz, który sprawdzał stężenie pyłu PM10. Gdy na zewnątrz stężenie wynosiło 65 mikrogramów na metr sześcienny, w pomieszczeniu wahało się w granicach 34 mikrogramów. Po 15 minutach stosowania oczyszczacza PM10 spadło do 8 mikrogramów. Po kolejnym kwadransie – do 4 mikrogramów.

To dowód na to, że oczyszczacze działają. Urządzenie tworzy obieg powietrza w pomieszczeniu, zasysając powietrze i przepuszczając je przez szereg filtrów, by następnie wydmuchać je z powrotem. Najważniejszy przy zakupie oczyszczacza będzie więc filtr, w który jest wyposażony. Najlepsze oczyszczanie powietrza zapewniać mają filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), które zatrzymują ok. 99,7 proc. cząsteczek większych niż 0,3 mikrometra. PM10 ma średnicę 10 mikrometrów, drobniejszy pył PM2,5 – 2,5 mikrometra. Oznacza to, że filtry HEPA zatrzymują większość szkodliwych pyłów.

 

 

http://bi.gazeta.pl/im/81/53/14/z21312385V.jpg

 

Na co zwracać uwagę, wybierając oczyszczacz? Po pierwsze, do jakiej wielkości pomieszczeń się nadaje. Po drugie, należy sprawdzić, jaka jest wydajność urządzenia – ilość powietrza oczyszczana na godzinę. Niektóre oczyszczacze mają funkcje dostosowane np. do alergików czy dzieci. Na rynku są też urządzenia, które wyłapują nawet cząsteczki o średnicy 0,01 mikrometra. Są jednak sporo droższe. Standardowe oczyszczacze powietrza to koszt 1500-2000 zł. Do tego trzeba doliczyć filtry. W najbardziej zanieczyszczonych regionach: w Małopolsce czy na Śląsku, filtry powinno się wymieniać co trzy miesiące.

 

Na przestrzeni 27 lat nie mieliśmy żadnego świadomego, odważnego polityka, który by powiedział: dość smogu. I wziąłby odpowiedzialność za zdrowie Polaków. Dopóki to się nie zmieni, powietrze w Polsce będzie zabijać. Z Andrzejem Gułą z Polskiego Alarmu Smogowego rozmawia Dominika Wantuch.

 

Pamięta pan zapach swojego dzieciństwa?

 

: To dzieciństwo w mieście, więc nie opowiem pani o zapachu koszonej rano trawy, lasu czy siana.

 

To jakie jest wspomnienie zapachu dzieciństwa w mieście?

 

- Wychowywałem się w Krakowie i pamiętam zapach węgla, który wszędzie się unosił. Często jeździłem też do dziadka do Bielska-Białej, więc kiedy wsiadałem do pociągu w Krakowie, to ta czarna smuga się za mną ciągnęła przez wszystkie miasteczka. Aż docierałem do Bielska, gdzie dziadek miał stary piec kaflowy. Razem z nim nosiłem węgiel i paliłem w piecu.

 

Ja jako dziecko mieszkałam w starej kamienicy w centrum Krakowa. Mieliśmy trzy potężne piece kaflowe....

 

 

Jeśli rząd chce walczyć ze smogiem, musi się zmierzyć z lobby górniczym, które sprzeciwia się przepisom jakościowym dla węgla, bo mogłyby uderzyć w jego interesy.

 

Wśród przepisów proponowanych przez rząd w ramach walki ze smogiem jest wprowadzenie norm jakości węgla. Rozporządzenie ma być gotowe w pierwszym kwartale, by nowe normy zaczęły obowiązywać przed następnym sezonem grzewczym. Czasu niewiele, ale wprowadzenie tych norm nie powinno być niczym trudnym, skoro cel mamy jeden: zadbać o zdrowie Polaków, pozbywając się z domowych pieców byle jakiego węgla. Musimy zakazać sprzedaży gospodarstwom domowym mułów powstających przy sortowaniu i płukaniu węgla, a zawierających nawet 50 proc. popiołu oraz metale ciężkie, rtęć, chlor czy siarkę.

 

Jeśli rząd chce walczyć ze smogiem, musi się zmierzyć z lobby górniczym, które sprzeciwia się przepisom jakościowym, bo mogłyby uderzyć w jego interesy. A to politycznie niewygodne, bo w ostatnich wyborach górniczy związkowcy poparli PiS, chcąc za wszelką cenę ratować najsłabsze kopalnie przed zamknięciem.

 

Rząd staje więc przed wyborem: zdrowie Polaków albo interesy górników. Oby wybrał to pierwsze. W przeciwnym razie powietrze dalej będzie truć, a jedynym "sposobem" na smog będą apele, żeby ludzie nie wychodzili z domu. Apele absurdalne, bo powietrze w domach jest czystsze zaledwie o 30 proc., masowe siedzenie w domach jest niemożliwe, a nawet jeśliby było, jakości powietrza nie poprawi.

 

Węgiel,popłuczyny po nim,diesle,...............................................................KOMINKI !!!!! świadomość.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:bash::bash::bash:

 

Nad ranem obudził mnie duszący smród wędzonki.

 

[ATTACH=CONFIG]380181[/ATTACH]

 

Świadomość? Czego?

 

Piszesz ,że obudziłeś się z wędzonką na ustach :D:D .Przecież jesteś tego świadom.Zadzwoń na Policję.Straż Miejską i bądź świadom ,że uczyniłeś dobrze.W czym rzecz.Mało wkleiłem ci dowodów???. Przecież o to ci chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże, widzisz i nie grzmisz.

NS zmienił poglądy o 100% stwierdzając, że jednak jest syf za oknem, a kominki maja w nim swój udział!!!

Mało tego. Cytując wyniki głosowania w sejmiku małopolskim /pisiory wstrzymały się od głosu/ potwierdza komu najmniej zależy na zdrowiu Polaków.

Co to dzieje się na tym świecie.

 

PS. Cala nadzieja w tym, że nie bardzo rozumie co cytuje.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...