Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

. Drewno jako paliwo bioodnawialne jest wspierane i dotowane w wielu krajach UE , u nas nie wiedzieć czemu zaczyna być odwrotnie.
W mojej pod warszawskiej gminie jest konkurs na dotacje do pieców na biomasę w pierwszej kolejności , dopiero w drugiej kolejności wymiana pieców gazowych ze starych na nowe. Zastanawiam mnie , skoro palenie biomasą jest takie szkodliwe to dlaczego unia która ma podejście eko chce do tego dopłacać..... Przypomnę że biomasa to głównie drewno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W mojej pod warszawskiej gminie jest konkurs na dotacje do pieców na biomasę w pierwszej kolejności , dopiero w drugiej kolejności wymiana pieców gazowych ze starych na nowe. Zastanawiam mnie , skoro palenie biomasą jest takie szkodliwe to dlaczego unia która ma podejście eko chce do tego dopłacać..... Przypomnę że biomasa to głównie drewno.

 

W Izabelinie dotacja dotyczy wymiany węglowych, czy również instalowanych w nowobudowanych domach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...u nas nie wiedzieć czemu zaczyna być odwrotnie.

 

Nie jest odwrotnie. W ustawach antysmogowych kominki mają taryfę ulgową i nie musza spełniać rygorystycznych norm emisji zanieczyszczeń. W prawie budowlanym biomasa ma bardzo korzystny współczynnik nakładu: 0.2, a taki wegiel czy gaz ponad 5 razy gorszy. Ja tu wiedzę promocję drewna jako opału, a nie obostrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Zastanawiam mnie , skoro palenie biomasą jest takie szkodliwe to dlaczego unia która ma podejście eko chce do tego dopłacać..... Przypomnę że biomasa to głównie drewno.

 

Bo mają korbę na punkcie emisji CO2, ale zapominają, że spalanie drewna emituje sporo toksycznego syfu, zawłaszcza jak ktoś dusi w kominku, żeby dłużej się paliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej pod warszawskiej gminie jest konkurs na dotacje do pieców na biomasę w pierwszej kolejności , dopiero w drugiej kolejności wymiana pieców gazowych ze starych na nowe. Zastanawiam mnie , skoro palenie biomasą jest takie szkodliwe to dlaczego unia która ma podejście eko chce do tego dopłacać..... Przypomnę że biomasa to głównie drewno.

Bo nawet stary piec gazowy i tak jest lepszy niż nowy piec na biomasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się nie znudziło to przez ostatnie 15 lat choć mam też klimę lecz to nie to samo ciepło

Spalam przynajmniej 10m3 na sezon więc trochę z dymem już puściłem

Bywalo i tak iż zamawialem transport całych drzew kilkumetrowych i bawiłem się ich dalszą obrobką - każdy powtarzał tylko "jak ci się chce"

Dzisiaj ja idę dla relaksu przynieść drewna a oni smarują się Voltaren emulgel i z ledwością przestawią swój kocioł gazowy choć mają kilkanście lat mniej na karku

10.000kg w 180dni to srednio 55kg dziennie. Średnio, wiec jak się trafi mroźny dzień to i ze 100kg opału musisz przetargać, parokrotnie kominek załadować itd.

Wyrazy współczucia ;-(

10 ton drewna. Ze 35.000KWh. Durszlak ogrzewasz? Czy tak lubisz palić że palisz przy otwartych oknach :-(

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10.000kg w 180dni to srednio 55kg dziennie. Średnio, wiec jak się trafi mroźny dzień to i ze 100kg opału musisz przetargać, parokrotnie kominek załadować itd.

Wyrazy współczucia ;-(

10 ton drewna. Ze 35.000KWh. Durszlak ogrzewasz? Czy tak lubisz palić że palisz przy otwartych oknach :-(

 

Jastrząb, gdzie Ty widziałeś suche drewno ważące tonę na metr sześcienny? Możesz rozwikłać tą zagadkę? Nawet mokry dąb czy jesion waży około 1000 kg/m3. Od razu widać, że nie masz pojęcia o paleniu w kominku, a w przypadku kolegi spalającego 10 mp/sezon mowa jest o "paleniu zawodowym".

Edytowane przez wg39070
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb, gdzie Ty widziałeś suche drewno ważące tonę na metr sześcienny? Możesz rozwikłać tą zagadkę? Nawet mokry dąb czy jesion waży około 1000 kg/m3. Od razu widać, że nie masz pojęcia o paleniu w kominku, a w przypadku kolegi spalającego 10 mp/sezon mowa jest o "paleniu zawodowym".

Racja, bedzie ze 7000 kg drewna. Piszac posta gdzies mi tyłu głowy siedziało że napisał 10 ton drewna :-/

A o paleniu w kominku rzeczywiście nie mam pojęcia. Nie zajmuję się tak prymitywnymi czynnościami. Zainteresowania hobbystyczne mam zgoła inne niż targanie 40-70kg dziennie żeby było ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, bedzie ze 7000 kg drewna. Piszac posta gdzies mi tyłu głowy siedziało że napisał 10 ton drewna :-/

A o paleniu w kominku rzeczywiście nie mam pojęcia. Nie zajmuję się tak prymitywnymi czynnościami. Zainteresowania hobbystyczne mam zgoła inne niż targanie 40-70kg dziennie żeby było ciepło.

 

Jakie to chobby targanie 3 ton żelastwa na siłowni ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba gorsza!!

Bo skoro spalanie drewna to czynność ekologiczna, przyjemna i ogólno-rozwojowa to z Waszego punktu widzenia im wiecej człek sfajczy i się odźwiga to lepiej.

 

A jak. Sport to zdrowie! Jak bym miał wszystko wokół siebie bezobsługowe, to co ja bym w końcu robił w tym domu, leżał przed TV i czekał na zawał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jako atut kominka mozna dopisac ze jest to ciezka praca fizyczna i palenie w kominku pozwala utrzymac kondycje fizyczna. Natomiast pytanie czy siedzenie w smrodzie z kominka i wygrzanym kurzu nie zabieeze calych tych korzysci. 10m3 drewna to chyba wiekszosc kominkowiczow przez caly okres eksploatacji kominka nie spali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak. Sport to zdrowie! Jak bym miał wszystko wokół siebie bezobsługowe, to co ja bym w końcu robił w tym domu, leżał przed TV i czekał na zawał?

Przyniesienie paru koszyków drewna choć jest czynnością nudna i bezsensowną w XXI wieku, to na miare sportu raczej nie zasługuje. Nie ta skala.

 

I strasznie to smutne (o czym to już pisałem), że nie masz żadnych innym pomysłów na wolny czas niż leżenie przed TV lub rąbanie drewna.

Ja bym bardzo chętnie zautomatyzował pare powtarzalnych i nudnych czynności obsługowych żeby mieć czas na ciekawsze zajęcia. Świat się nie kończy na rąbaniu drewna i leżeniu przed TV :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak. Sport to zdrowie! Jak bym miał wszystko wokół siebie bezobsługowe, to co ja bym w końcu robił w tym domu, leżał przed TV i czekał na zawał?

MOD napisał w wątku 'Róbcie kominki':

To jest wątek dla ludzi którzy chcą mieć kominek. Dla osób które nie chcą jest oddzielny temat.

 

Rozumiem, że ten wątek, analogicznie, jest dla osób, które nie chcą kominka, a dla tych, które chcą jest oddzielny temat. Traktujemy przecież wszystkich po równi, prawda?

 

Pytam zatem, wg39070 - co tu robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOD napisał w wątku 'Róbcie kominki':

 

 

Rozumiem, że ten wątek, analogicznie, jest dla osób, które nie chcą kominka, a dla tych, które chcą jest oddzielny temat. Traktujemy przecież wszystkich po równi, prawda?

 

Pytam zatem, wg39070 - co tu robisz?

 

To samo co np Jastrząb w tamtym wątku "Róbcie kominki w domu". Pasuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...