Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

W domu rodziców z zeszłym roku piec gazowy pracował 2 dni , słownie DWA , dom jest ogrzewany kominkiem z płaszczem wodnym [ Romotop Kv 075W ] Na cały sezon poszło prawie 7 metrów drewna po 220 zł .

 

 

 

Jaki sens ekonomiczny miało wybudowanie przyłączą gazowego i zainstalowanie pieca ?

 

Chyba trochę nie tak.

Bez innego źródła ciepła niż kominek, zimą nie mogliby ruszyć się z domu na dłużej niż 3 dni. Oczywiście rodzice mogli postawić prosty kocioł elektryczny za grosze, ale z jakiś powodów wybrali gaz.

Czyli kotłownię gazową już mają.

I teraz sens posiadania kominka z PW.

Ktoś z kominkarzy zapodał, że drewnem jest o 40% taniej niż gazem.

Jeśli za drewno zapłaciłeś 7 x 220 zł = 1 540 zł, to gaz kosztowałby 2 560 zł. Oszczędność 1 000 zł.

Sam wkład to wydatek ok. 9 000 zł. Całość nie ma bata wyjdzie ok. 15 000 zł

Stopa zwrotu znacznie przekracza 15 lat bo dochodzi rokrocznie kominiarz.

Przegląd kotła gazowego i tak trzeba robić, niezależnie od czasu pracy. Przynajmniej w okresie gwarancji.

 

I o to mi chodziło. Taka lub zbliżona jest ekonomia budowy kominka z płaszczem przy cenie tegoż na poziomie 15 000 zł.

A przy cenie 25 tys. zł?

Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gaz zaniżony prędzej 25gr i to przy porządnym kotle i optymalnej instalacji

podajnikowiec od 18 gr ale w dół niektórzy schodzą do ok 10gr jak mają dostęp do taniego grochu

Pompa poniżej 12gr

Naginasz na korzyść gazu i to jak się tylko da gazem to bliżej do prądu niż do grochu dlatego gazownicy lubią dopalać w kominkach.

 

Liczyć można na różne sposoby.

 

PC tylko z tańszej g12, czyli ok 30 gr/kWh, ale też można ze średniej np. ca 45 gr., W kotle na paliwo stałe /w tym kominek/ można przyjąć deklarowaną przez producenta sprawność, chociaż wszyscy /mam nadzieję/ wiedzą, że to niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Temat gazu i sprawności kotła był szeroko omawiany w wątku "Najtańsze ogrzewanie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie brałem gazu bod uwagę z racji dużo wyższych kosztów. Koza jest awaryjnym źródłem ogrzewania i niema dawać komfortu. A eko groch daje względny komfort przy niskiej cenie.

 

Jakich kosztów ? Przecież instalacja to taki sam koszt, jak kopciucha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Liczyć można na różne sposoby.

 

PC tylko z tańszej g12, czyli ok 30 gr/kWh, ale też można ze średniej np. ca 45 gr., .

Bzdura. Można grzać się PC w każdej taryfie.Trzeba "jedynie" przygotować technologicznie dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyć można na różne sposoby.

 

PC tylko z tańszej g12, czyli ok 30 gr/kWh, ale też można ze średniej np. ca 45 gr., W kotle na paliwo stałe /w tym kominek/ można przyjąć deklarowaną przez producenta sprawność, chociaż wszyscy /mam nadzieję/ wiedzą, że to niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Temat gazu i sprawności kotła był szeroko omawiany w wątku "Najtańsze ogrzewanie".

Widzisz tylko kto grzeje prądem czy PC to przeważnie jedzie w drugiej taryfie ile się da. A co do paliw stałych nigdy jak liczyłem nie brałem pod uwagę paramentów producenta tzn 90% tylko 70%. Zresztą kwh niema znaczenia liczy się koszt za sezon. Ten co pali paletami i śmiećmi wygrywa :stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ten co pali paletami i śmiećmi wygrywa :stirthepot:

A z tego co pamiętam,masz jakiś "oszukany" system wentylu.Sam przyznałeś ,że trzeba to zmienić.Majsterkowanie jest dobre dla dzieci.Teraz reku można kupić za 3,6k pln,zrobić to bez eksperymentów,dobrać na etapie budowy źródło grzania i można mieszkać.Masz kocioł 10kW,który by ogrzał dwa takie domy jak twój,do tego kozę i kolektor słoneczny.Komu chcesz imponować,hę?

Po co te 3 szyby,izolacja na murze,jak można było bez-kocioł jaki posiadasz śmigałby wtedy z największą sprawnością-rozumiesz?

Wyjaśnię.Bez nadmiaru szkodliwych związków powstałych przy spalaniu węgla,bez uszczerbku na jego konstrukcji,bez straty w twej kieszeni-a wreszcie ku zadowoleniu sąsiadów,którzy wdychają ponad normy PPM kiedy twój kocioł chodzi w ładnie nazwanym "podtrzymaniu"...

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Chyba najekonomiczniej w taniej ładować podłogę ewentualnie jak zabraknie grzać w drogiej. Nawet sąsiad ma jakieś piece akumulacyjne i wali w taniej.

 

To juz kwestia komfortu.Nie musu (druga taryfa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tego co pamiętam,masz jakiś "oszukany" system wentylu.Sam przyznałeś ,że trzeba to zmienić.Majsterkowanie jest dobre dla dzieci.Teraz reku można kupić za 3,6k pln,zrobić to bez eksperymentów,dobrać na etapie budowy źródło grzania i można mieszkać.Masz kocioł 10kW,który by ogrzał dwa takie domy jak twój,do tego kozę i kolektor słoneczny.Komu chcesz imponować,hę?

Po co te 3 szyby,izolacja na murze,jak można było bez-kocioł jaki posiadasz śmigałby wtedy z największą sprawnością-rozumiesz?

Wyjaśnię.Bez nadmiaru szkodliwych związków powstałych przy spalaniu węgla,bez uszczerbku na jego konstrukcji,bez straty w twej kieszeni-a wreszcie ku zadowoleniu sąsiadów,którzy wdychają ponad normy PPM kiedy twój kocioł chodzi w ładnie nazwanym "podtrzymaniu"...

 

1. Dlaczego oszukany?? Jest WG i GGWC co z 7W na pompce i 5W na wentylu daje mi ok 100m3 o temp nawiewu 9*C Jak mi się zachce to dorobię reku i zapcham WG jedyny problem to lato i wilgoć bo wieje chłodnym powietrzem i i wilgoć wzrasta.Co to za reku za 3,6k z silnikam EC i wydajnościa do 500m3?

2. podtrzymanie to niweiwlka strata $, liczy się to $ a nie sprawność dla tego te szyby....

3. Kolektor częściowo zrobiony ze śmieci obecnie jak świeci potrafi dać od 0,5-1kwh z pompki 5W/h i serownika niemierzalnego za mało bierze.

4. Kozę już tłumaczyłem nie będę pisał 100 razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dlaczego oszukany?? Jest WG i GGWC co z 7W na pompce i 5W na wentylu daje mi ok 100m3 o temp nawiewu 9*C Jak mi się zachce to dorobię reku i zapcham WG jedyny problem to lato i wilgoć bo wieje chłodnym powietrzem i i wilgoć wzrasta.Co to za reku za 3,6k z silnikam EC i wydajnościa do 500m3?

y

 

:lol: dla domu 116/150m2 szukasz reku 500m3/h ?

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego sensu.Dlatego temat zbacza na inne tory....

 

Problem w zwolennikach. Nic nie przemawia. nawet liczby.

To jeszcze pociągnę temat.

Popularyzowane/zalecane są kominki 2-3 szybowe, co by nie przegrzewać pomieszczenia z kominkiem.

 

Taki kominek czym się różni od patrzenia na ogień w TV. Trzasków wesoło migającego ognia nie słychać, przytulnego ciepła i emiterów brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...