Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

tzn głębokość paleniska mi nie przeszkadza a jego duża szerokość. Wręcz uważam że kominek powinien mieć dużą głębokość aby opał podczas palenie nie spadał na szybe.

 

Tzn uważam że mój kominek jest dokładnie odwrotny w stosunku do tego jaki kominek powinien być.

1. Jest szeroki a powinien być wąski

2. palenisko jest stosunkowo niskie a powinno być wysokie

3. Głębokość paleniska jest średnia - to w miarę dobrze bo kominek nie zabiera tak dużej głębokości ściany ale do palenia to też nie jest zbyt wygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak jest, ale dyskusja była na temat ciepła "wyprodukowanego" na Ziemi.

Wykopujemy tonę węgla, spalamy - powstaje, dajmy na to, 25 GJ ciepła. Co się z tym ciepłem dzieje? Stwierdziłem, że częściowo idzie na podniesienie temperatury Ziemi. Częściowo, bo jakaś ilość idzie w kosmos.

Kolega @dbx raczył nazwać to nieprawdą i wyśmiać. Nie mam na ten temat jakichś głębszych przemyśleń, więc prosiłem o odpowiedź, dlaczego tak uważa. Naprawdę jestem ciekawy.

 

Średnia energia promieniowania słonecznego w Polsce to 3600 MJ/m2 czyli 3600 000 000 MJ/km2. Powierzchnia Polski to 312 679 km² czyli 1125644400000000 Mj/Polska = 312678999912449.88 kwh/Polska = 312678999.91244988 = 312 679 000 GWh/ ; krajowe zużycie węgla kamiennego to 79 108 = 80 000 tys ton = 555 555 GWh

 

co stanowi 0.177 = 0.18% ciepła otrzymanego od słońca. Wynik na tyle mały, że można go pominąć. Problemem jest emisja CO2, która jest gazem cieplarnianym niż produkcja ciepła sama w sobie, zwłaszcza że większość obszarów świata jest zdecydowanie mniej ludnych niż Polska.

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kolego dom 3 czy 5 , 10 litrowy to taki prosty skrót. Mówi on nam ,że na 1m2 powierzchni domu idzie na ogrzanie 10 kWh. Czyli w przyblizeniu 1m3 gazu ziemnego gz50.

 

 

Dom 10 litrowy, to taki, który potrzebuje 10m2 gazu na rok na każdy metr2 powierzchni.

Czyli 100kWh/m2/rok

 

Przypominam:

Dla ułatwienia zaczęto przeliczać zapotrzebowanie budynku na ciepło według ilości zużycia paliwa. W przybliżeniu 1 litr oleju opałowego równa się 10 kWh. Budynek 5-litrowy to taki, który zużywa na ogrzewanie w ciągu całego roku 5 l oleju lub 5 m3 gazu ziemnego na m2 powierzchni (czyli 50 kWh/m2/rok). Obecnie budynki dzieli się na: 7-, 5-, 3-litrowe oraz pasywne (1,5-litrowe).

Tylko domy 3, 4, czy 5-litrowe nie są pasywne.

To standard energooszczędny.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział...

Myślę że taki jak na obrazku o połowę węższy i o połowę tańszy byłby lepszy w użyciu

 

Jak ja wybierałem wkład, to Nadii jeszcze nie było, a pewnie bym ją kupił. Ale kupiłem BEF 450, któty tez ma palenisko pionowe i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jeszcze raz dałem "szanę" kominkowi ...

 

Kupiłem małe kawalki drewna (podpałka) liściastego. Położyłem 3 sztuki brykietu pionowo , połozyłem na górę trochę małych kawałków drewna i podpałkę i rozpaliłem od góry. Ładnie sie rozpaliło. Miałem otwarte przez długi czas doprowadzneie powietrza na max , a przy rozpalaniu uchylone drzwiczki ...

 

Efekt taki że szybko sie rozpaliło , ale niestety szyba i tak brudna, ale i tak duuuuużo lepiej niż jak rozpalałem od dołu (nie ma porównania).

Tyle że i tak po jednym krótkim paleniu (3 godziny) szyba była na tyle brudna że do następnego palenia trzeba by ją czyścić.

 

Niestety rozpalanie komina nawet z tak małą ilości załadunku spowodowało u mnie w salonie saunę i kazdy z salony uciekał ...

 

Dodatkowo nie wiem czy to wina wkładu czy czego , ale podczas palenia wydobywa się taki nieprzyjemny zapch który można porównać do zapachu stęchlizny co dodatkowo powoduje niechęc do używania kominka ...

Albo po prostu kominek nie "wygrzany" albo zapach farby na kominku ??

 

Tak czy owak na 99% w nowym domu nie będzie kominka. Stwierdziłem że nie widzę sensu montowania , bo tak naprawdę nie wiem kiedy miałbym go używać (jak jest wlączone ogrzeweanie to nie ma sensu palić , bo robi sie sauna) , a jak nie ma ogrzewania to bez rozprowadzenia ciepła nie ogrzeje całego domu ..

 

Więc jak ktoś jest miłośnikiem palenia w kominku i ma wpięty kominek do instalcji grzewczej to czemu nie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jeszcze raz dałem "szanę" kominkowi ...

 

Kupiłem małe kawalki drewna (podpałka) liściastego. Położyłem 3 sztuki brykietu pionowo , połozyłem na górę trochę małych kawałków drewna i podpałkę i rozpaliłem od góry. Ładnie sie rozpaliło. Miałem otwarte przez długi czas doprowadzneie powietrza na max , a przy rozpalaniu uchylone drzwiczki ...

 

Niestety rozpalanie komina nawet z tak małą ilości załadunku spowodowało u mnie w salonie saunę i kazdy z salony uciekał ...

 

Te 3 brykiety to ile jest (było) kilogramów i ile kWh?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej zdjęcia wkładu. W miarę z bliska drzwiczki i tak, by było widać, jakie ma doprowadzenie powietrza, nawiewy itp. Również drzwiczki od wewnątrz, by było widać szybę i jej sznurowanie. Zrób zdjęcie szyby tak by było widać jak jest brudna.

 

Wkład już wyczyszczony , szyba też. , więc nie ma co oglądać.

Wkłąd marki Invicta , jakiś tani model z szybrem , doprowadzenie powietrze przez popielnik (jest regulacja) . Po wkładem jest doprowadzone świeże powietrze z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 10 litrowy, to taki, który potrzebuje 10m2 gazu na rok na każdy metr2 powierzchni.

Czyli 100kWh/m2/rok

 

Przypominam:

 

Tylko domy 3, 4, czy 5-litrowe nie są pasywne.

To standard energooszczędny.

 

Witam.

 

Żeby nie nudzić ponieważ wątek jest o czym innym.Dlaczego twoje wyliczenia są w m2 , a nie m3 gazu???. Jeszcze, jedno jak rozumiem nie masz domu pasywnego tylko energooszczędny.Odpowiedź na te dwa proste pytania mi wystarczy by być bogatszym w doświadczenia.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak

 

Zapach o jakim wspomniałeś, to wynik przegrzewania obudowy. Metalowe śmierdzą lepiej. W moim odczuciu, ten zapach jest "metaliczny".

Szyba.

Jeśli masz jeszcze nadzieję na ładniejszy widok ognia, troszkę chęci i brak obaw do majsterkowania przy kominku samemu, zdemontuj szybę, to tylko trzy śrubki, i dokładnie usuń sznur po bokach tak, by od dołu zostało ok. 10 cm. Pobrudzisz trochę ręce, ale bez własnej ingerencji w temat, niczego nie zmienisz, poza narzekaniem i ogólnym rozczarowaniem. Przynajmniej coś zrobisz i zobaczysz różnicę. Przy marketowych wkładach nie ma się co szczypać a sznur zawsze można uzupełnić nowym, gdy uznasz, że to i tak o kant d..y rozbić. Koszt kilku zł na nowy sznurek nie zrujnuje. Przy dokręcaniu bocznych śrubek nie kręć na siłę a z wyczuciem, bo to tylko szkło :)

To, że taki zabieg, rujnuje wszelkie teorie poprawnego palenia, w tym przypadku nie jest zbyt przekonujące, bo tylko takie rozszczelnienie może pomóc cokolwiek.

Po tym, o ile to zrobisz, wklej zdjęcie szyby po paleniu i przed myciem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapach o jakim wspomniałeś, to wynik przegrzewania obudowy. Metalowe śmierdzą lepiej. W moim odczuciu, ten zapach jest "metaliczny".

Szyba.

Jeśli masz jeszcze nadzieję na ładniejszy widok ognia, troszkę chęci i brak obaw do majsterkowania przy kominku samemu, zdemontuj szybę, to tylko trzy śrubki, i dokładnie usuń sznur po bokach tak, by od dołu zostało ok. 10 cm. Pobrudzisz trochę ręce, ale bez własnej ingerencji w temat, niczego nie zmienisz, poza narzekaniem i ogólnym rozczarowaniem. Przynajmniej coś zrobisz i zobaczysz różnicę. Przy marketowych wkładach nie ma się co szczypać a sznur zawsze można uzupełnić nowym, gdy uznasz, że to i tak o kant d..y rozbić. Koszt kilku zł na nowy sznurek nie zrujnuje. Przy dokręcaniu bocznych śrubek nie kręć na siłę a z wyczuciem, bo to tylko szkło :)

To, że taki zabieg, rujnuje wszelkie teorie poprawnego palenia, w tym przypadku nie jest zbyt przekonujące, bo tylko takie rozszczelnienie może pomóc cokolwiek.

Po tym, o ile to zrobisz, wklej zdjęcie szyby po paleniu i przed myciem :)

 

A czy nie byłoby lepiej wyjąć szybę i postawić ją obok kominka? Byłaby zawsze czysta.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Żeby nie nudzić ponieważ wątek jest o czym innym.Dlaczego twoje wyliczenia są w m2 , a nie m3 gazu???. Jeszcze, jedno jak rozumiem nie masz domu pasywnego tylko energooszczędny.Odpowiedź na te dwa proste pytania mi wystarczy by być bogatszym w doświadczenia.:yes:

 

Oczywiście tam jest błąd, powinno być m3 gazu.

I oczywiście, jak każdy, kto ma dom 3,4,5-litrowy nie mam domu pasywnego, tylko energooszczędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...