Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

tak jak Jastrząb truje, to muchenz powinien mieć już kaftan....

Ja Ciebie rozumiem.

Ot, prosta do rozszyfrowania technika obronna przed niewygodnymi dla siebie faktami - tych co te fakty w kółko wywlekają wyzwać od toksycznych (WG - jadowitych), tudzież psychicznych "trucicieli" których się nie da słuchać trzeba zignorować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście, że z samochodów również. Ale czystego transportu póki co nie wymyślono. A czyste lub w miarę czyste ogrzewanie domów to i owszem.

 

no i te auta non stop jeżdziły po całej okolicy, zwłaszcza o 1-2 w nocy, wtedy były notowane rekordowe stężenia PM-10 i PM-2,5....

auta to od 10% w małych mieścinach do 25% w dużych miastach, ale zawsze znajdą się tacy, to będą wiedzieć lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze to znalazłem

 

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9148006,kominki-truja-bardziej-niz-piece,id,t.html

 

 

Część radnych PO i PSL z sejmiku wojewódzkiego nie zgadza się na wprowadzenie zakazu palenia w kominkach w Krakowie. Takie prawo miałoby zostać wprowadzone od 2019 roku, zgodnie z projektem uchwały przygotowanym przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Zniknęłaby także wtedy możliwość ogrzewania domów piecami węglowymi. Kazimierz Czekaj, radny PO, popiera zakaz dla węgla, ale uważa, że obejmowanie takimi sami obostrzeniami drewna do kominków to przesada. - Kominki są ekologicznymi urządzeniami. Część radnych jest za tym, aby dopuścić do palenia w nich od czasu do czasu, dla przyjemności - mówi. Radny Czekaj zgłosił poprawkę do projektu uchwały w sprawie zakazu dla węgla i drewna, dopuszczającą palenie w kominku. Podkreśla, że jego koledzy z sejmiku województwa dostali ostatnio kilka ekspertyz od producentów kominków. Wynika z nich, że te urządzenia spełniają wysokie normy i mogą być nazywane nawet ekokominkami. Nie zgadza się z tym jednak prof. Piotr Kleczkowski z AGH, który występował jako ekspert podczas publicznego prezentowania projektu uchwały o zakazie dla węgla. - Nazywanie kominków ekologicznymi jest grubym nadużyciem. Typowy kominek jest bardziej szkodliwy od typowego pieca na węgiel. Emituje więcej rakotwórczego benzoapirenu, a także pyłów - mówi prof. Kleczkowski. To prawda, że są produkowane na świecie wysokiej jakości kominki (tzw. najlepszych dostępnych technologii), które prawie nie emitują trucizn. W Polsce mało kto ma takie urządzenia z powodu wysokiej ceny: wkład do nich kosztuje ok. 20 tys. podczas gdy do najpopularniejszego kominka z supermarketu - 3 tys. Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS) szacuje, że w Krakowie może być zainstalowanych tylko kilka kominków najwyższej jakości. Natomiast pozostałe - ok. 12 tys. w domach jednorodzinnych - to najczęściej trujące kominki z supermarketów. Montowane są one także w kamienicach, ale do tej pory nikt nie szacował, ile ich tam może być. - Ostatnio zauważyłem zamontowany nowy kominek w kamienicy przy ul. Felicjanek. Na tym właśnie polega problem Krakowa: zanieczyszczenie powietrza się nie zmniejsza, ponieważ likwidowane piece na węgiel zastępowane są przez kominki, których jest coraz więcej - mówi Andrzej Guła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i te auta non stop jeżdziły po całej okolicy, zwłaszcza o 1-2 w nocy, wtedy były notowane rekordowe stężenia PM-10 i PM-2,5....

auta to od 10% w małych mieścinach do 25% w dużych miastach, ale zawsze znajdą się tacy, to będą wiedzieć lepiej

Jeszcze proponuje porównać ile kg pyłów emituje jeden współczesny samochód robiąc dajmy na to 30.000km w rok , w porównaniu do jednego współczesnego kominka/pieca na wungiel ogrzewającego jeden dom przez jedną zimę.

 

Po za tym "Oni" dobrze o tym wiedza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym właśnie polega problem Krakowa: zanieczyszczenie powietrza się nie zmniejsza, ponieważ likwidowane piece na węgiel zastępowane są przez kominki, których jest coraz więcej - mówi Andrzej Guła.

O tym pisałem ze zwolennikami wielokrotnie bez nawiązania "dyskusji" niestety.

 

Nie da się zakazać wungla i pozwolić na kominki bo się naród z miału wunglowego przerzuci na kominki i mokre drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym pisałem ze zwolennikami wielokrotnie bez nawiązania "dyskusji" niestety.

 

Nie da się zakazać wungla i pozwolić na kominki bo się naród z miału wunglowego przerzuci na kominki i mokre drewno.

Czyli jesteście za tym aby był zakaz palenia we wszystkich kominkach niezależnie jakie normy spełniają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesteście za tym aby był zakaz palenia we wszystkich kominkach niezależnie jakie normy spełniają ?

Co z tego że normy spełniają, skoro po wyjeździe z fabryki już ich nie spełniają -- żeby spełniały to muszą mieć jeszcze świadomego palacza, tj. nadzór i dobrze dobrane paliwo. Właśnie w tym jest problem -- próby nauki ignorantów, jak się nie ma bata w ręku, rzadko kiedy skutkują. Parę niereformowalnych przypadków z tego wątku najlepszym tego przykładem. Tj. Stać go na niekopcenie, ale dla oszczędności jednak podtruwa (zasłaniając się "lubieniem").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesteście za tym aby był zakaz palenia we wszystkich kominkach niezależnie jakie normy spełniają ?

Nie, i pisałem o tym wielokrotnie!

 

Jestem zwolennikiem zakazu używania jakichkolwiek paliw stałych jako głównego źródła ciepła dla domu. I nie od jutra, ale po długim procesie edukacji , termomodernizacji budynków i modernizacji/wymianie systemów grzewczych.

 

To czy dostarczenie do domu 10% czy 51% potrzebnego ciepła z "okazjonalnego" kominka się kwalifikuję to sprawa do osobnej dyskusji.

Jak kontrolowac czy właściciel domu pali se okazjonalnie dla klimatu czy kotłuje 24/7 też nie wiem. Wobec tego całkowity zakaz niestety jest kuszący.

 

A na 100% jestem przeciwnikiem wyłączenia kominków z rozwiazania problemu smogu na zasadzie "to nie przez kominki jest smog". Bo jak się te kominki oleje, to smog zaczenie bardzo szybko być z powodu kominków. Polak potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie aby bronić swoich racji , proponuje Wam założyć stowarzyszenie działające na rzecz zakazu palenia w kominkach,piecach,spalarniach itp. Walczcie o własne ide w sposób profesjonalny , gdyż na forum raczej świata nie zwojujecie .

Namawiać do palenia nikogo nie będę, bo mam świadomość że to nie dla każdego .

 

P.S poszedł bym teraz napalić ,ale skończyl mi się suchy opał na ten rok :-( (mokrym nie palę,bo nie lubię ) . Ale za to jak wyzdrowieję to po zakupie suchego ,napalę podwójnie .

Pozdrawiam Was jako zwolennik palenia w kominku i wyłączam się z wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie aby bronić swoich racji , proponuje Wam założyć stowarzyszenie działające na rzecz zakazu palenia w kominkach,piecach,spalarniach itp. Walczcie o własne ide w sposób profesjonalny , gdyż na forum raczej świata nie zwojujecie .

Namawiać do palenia nikogo nie będę, bo mam świadomość że to nie dla każdego .

 

P.S poszedł bym teraz napalić ,ale skończyl mi się suchy opał na ten rok :-( (mokrym nie palę,bo nie lubię ) . Ale za to jak wyzdrowieję to po zakupie suchego ,napalę podwójnie .

Pozdrawiam Was jako zwolennik palenia w kominku i wyłączam się z wątku.

 

Tu nie chodzi o żadne racje, żadną walkę, ekoterroryzm, etc. Chciałoby się zwyczajnie porozmawiać, ale ten wątek pokazuje dobitnie, że niektórym zwyczajnie NIE DA się PRZEMÓWIĆ do rozsądku. Do niektórych zwyczajnie ŻADNE argumenty nie trafiają, trafiają tylko zakazy i nakazy pod groźbą kar. Niektórzy to nawet na złość będą robić jeszcze gorzej, albo dwa razy więcej (to o Tobie), choć to absolutnie zbyteczne. Nie wiem, tacy chyba myślą że są wtedy bardziej wyzwoleni, albo że komuś na złość zrobią. Tymczasem najbardziej szkodzą sobie. I nie chodzi mi o zdrowie, ale właśnie o rzeczone zakazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

 

Domnie trafia że niemogę na ciebie patrzeći Ciebie słuchać to z Tobą nie idzie rozmawiać ponieważ jesteś ekonawiedzony nie widzisz tego że całkowity zakaz to głupota. Trzeba :

- ocieplać

- narzucić normy dla węglą

- wprowadzać nowoczesne kotły

-surowo karać spalanie śmieci

- całkowity zakaz paliw stałych w domach budowanych od........... powiedzmy WT2021 poza nowoczesnymi kozami i kominkami o małej mocy z zamkniętą komorą spalania

- Usunąć współczynnik EP i Ek kierować się tylko EU

 

I nie wszystko dasię wprowadzić od tak pstrykając palcami

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedajemy wkłady kominkowe i piecyki które spełniają normy czystości spali , często ze sporym zapasem , które będą obowiązywać w UE dopiero za kilka lat . Kominki to paleniska na paliwo odnawialne , smog pojawił się wraz z masowym stosowaniem kopalin takich jak węgiel .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Róbcie kominki tylko używajcie je "z głową" i zgodnie z zasadami użytkowania.

Używajcie tylko dobrego paliwa - suche drewno <20% !

 

Spot z udziałem Franciszka Pieczki promujący akcję pod hasłem "Nie truj sąsiada" mającą na celu walkę z niską emisją i propagowanie społecznego sprzeciwu wobec spalania śmieci.

Akcja stanowi część projektu "Gmina z dobrą energią" realizowanego na terenie 28 gmin z terenu Subregionu Zachodniego, koordynowaną przez Planergia.pl oraz Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

 

 

 

Franciszek Pieczka - wybitny aktor, niezapomniany Gustlik z serialu "Czeterej pancerni i pies" zdecydował się wesprzeć akcję społeczną "Nie truj sąsiada!" mającą na celu walkę ze społecznym przyzwoleniem na spalanie śmieci.

Jak polisz śmieci, som się trujesz i możesz fest wkurzyć sąsiada

"Czorny, gryzący kurz z komina i duszący smród to jest znak, że ktoś blisko poli śmieci" - mówi ze śląskim akcentem starszy pan grany przez Franciszka Pieczkę. Obserwuje przez okno, jak jego sąsiad po kryjomu pali śmieci. Wie, że z sąsiadem "niy ma tak lekko". Zabiera z domu duży parasol i wychodzi.

Potem następują sceny jak z filmu grozy. Przenosimy się do garażu - widzimy związanego taśmami sąsiada, słyszymy głuche uderzenie, obserwujemy wynoszenie ciała. Na szczęście to tylko wyobraźnia. Starszy pan zawiesza na drzwiach sąsiada zawieszkę z napisem "Nie truj sąsiada".

 

Akcja, rozpoczęta w połowie grudnia 2016 roku, to część projektu "Gmina z dobrą energią", realizowanego przez 28 gmin z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. To właśnie ten obszar ma jedną z najgorszych statystyk zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

 

Nie wszędzie jest możliwość przyłączenia domu do sieci gazowej lub ciepłowniczej. W gospodarstwach domowych (nie tylko na Śląsku) często pali się śmieciami - plastikowymi butelkami, meblami - tym co jest pod ręką.

Każdy może wziąć udział w akcji "Nie truj sąsiada!" Wystarczy ze strony gminazenergią.pl pobrać i wydrukować jedną z kilku zawieszek i umieścić ją na płocie, czy drzwiach sąsiada, który pali śmieciami. Na zawieszkach znajdziemy hasła tj. "45 tys. zgonów rocznie", "Spalając śmieci trujesz sąsiadów i swoją rodzinę. Myśl ! ".

http://ladnydom.pl/wnetrza/7,154831,21342459,nie-truj-sasiada-genialny-antysmogowy-spot-z-franciszkiem.html#Czolka3Img

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie dzisiaj Polskę zasmrodziło. Kumulacja jak w totku :D.

 

Nie jest zimno więc stałopaliwowcy palą na pół gwizdka żeby nie przegrzać domu i odcinają dopływ powietrza do kominków czy innych kotłów - większość tak robi, bo nie każdy ma bufor. A paląc tak drewnem to tylko smoła z komina się wydostaje, którą inni muszą wdychać.

 

A drewno ma 70-80% substancji lotnych (węgiel tylko 30%) więc i zagazować/zasmołowoać sąsiadów jest czym :D.

 

y3mv-ZBzaCBAgQd7au7_aOAN3onM4caroTvIGzbLaDVxQA7ZeyEqgZXT7hxLp-LBJXLp9KkJcRfKtnyrhqHSQK-q-9pe-mGfRtCjCCNpsj6DihVxJnUo01IWMNXr9XNM9P9k3Q9pyHwvGSrFgJZUyVtVEDHMHmFZGPA4q2hk9QeMcw?width=980&height=657&cropmode=none

 

 

y3mLVHbHqGQwLD0P9dnRGk-xK0yrmguzA3CeGQLswAQ8zLXXjrR-Q7jfdGk5CtyQjJlfK9r--6TU0Zr2kfaz3iX9WBgwVRIW7O6zDP67hUIc2Qa5vRDpcrhGyzDx8NN7PkXoKyZVTKoxyJpfSxHmLPTEV72cneJnoGTyRpBnSEbv7Q?width=869&height=324&cropmode=none

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem ,że się już towarzystwo wzajemnej adoracji pogodziło ponieważ :

 

Drewno wydaje się bardziej przyjazne człowiekowi niż węgiel. Nie brudzi, nie śmierdzi tak nieprzyjemnie i zwykle jest tańsze. Ale nie ma samych zalet, a kiszone przez nieumiejętnego palacza daje tak samo przykre dla portfela i trujące dla ludzi efekty jak węgiel traktowany w podobny sposób. Lecz gdy podejdzie się umiejętnie do jego spalania, staje się paliwem superczystym i niezwykle tanim.

 

Drewno staje się ekologicznym paliwem dopiero po zastosowaniu efektywnej techniki spalania.

 

Aby spalić drewno bez przykrych skutków ubocznych i dostać z niego maksimum ciepła, wystarczy:

 

 

  • palić wyłącznie sezonowanym drewnem
  • nie zamykać całkowicie dopływu powietrza do kotła
  • utrzymywać temperaturę wody wychodzącej z kotła powyżej ~60st.C
  • zadbać, aby temperatura spalin na wylocie z kotła nie spadała poniżej 150st.C

 

Są dwa sposoby spalania drewna:

 

  • ostro, ze swobodnym dopływem powietrza — co daje dużo ciepła w krótkim czasie a spalanie jest czyste
  • kiszenie z niedoborem powietrza — co wydłuży nieco czas spalania, ale sumarycznie da mniej ciepła a dodatkowo pojawią się problemy: dym, smoła i kondensat — które prowadzą do powolnego niszczenia komina i kotła oraz zagrożenia pożarem domu!

Dlatego najlepszym sposobem efektywnego spalania drewna bez urządzania w domu sauny jest zastosowanie bufora ciepła. Pozwoli on spalić drewno szybko i czysto a wyprodukowany nadmiar ciepła spożytkować później.

 

 

Skoro mam kotłownie w salonie i kocioł na paliwo stałe w moim wypadku drewno to :

 

Minimum przyzwoitości w kotle na drewno to:

 

 

  • naturalny ciąg — samoczynnie dostosowuje ilość powietrza doprowadzanego do kotła do warunków panujących w palenisku. Lepiej nie robi tego żaden sterownik i nadmuch, bo kierują się one jedynie temperaturą wody w kotle, o sytuacji w palenisku nie mając pojęcia.
  • ruszt żeliwny — nie wychładza nadmiernie zasypu, a ponieważ żar z drewna nie wytwarza takich temperatur jak koks węglowy, to nie grozi mu szybkie zniszczenie.
  • powietrze wtórne — umożliwia dopalenie gazów uchodzących z paleniska dla których zabrakło już tlenu do spalenia. Dla spalania drewna jest szczególnie istotne przez jego mocno “gazowy” skład.
  • jak największa powierzchnia wymiennika — skoro drewno to w 70% substancje lotne, to ciepło z jego spalania oddawane jest głównie w spalinach. Aby je odebrać, potrzebna jest większa powierzchnia wymiennika niż w kotle na koks czy węgiel, gdzie gros ciepła oddawane jest przez żar do ścian wodnych paleniska.

Niestety lwia część sklepowego asortymentu z plakietką “kocioł na drewno” to ordynarne kopciuchy gwałcące podstawowe wymogi efektywnego spalania drewna.

 

 

Po zapoznaniu się z tak minimalną instrukcją ,łatwo inteligentny przyszły palacz w kominku z w/w podstawami nie będzie nośnikiem smogu i jak to mój jeden z ulubionych przedmówców prawi, nie będzie mu przypisywanie zakazów,kar,itp.Będzie w miarę czysty ekologicznie.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...