Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

OK. Czekamy na prawdziwą zimę. Ja nie twierdzę, że ogrzeję sypialnię samym kominkiem i rekuperacją gdy będzie prawdziwa zima. Gdyby tak było to przecież nie robiłbym ogrzewania podłogowego. Co więcej jestem pewien, że przy ujemnych temperaturach nie ma takiej opcji. To co twierdzę to fakt, że część ciepła z salonu jest rozpraszana na cały dom poprzez rekuperację. Gdy gaśnie w kominku po dwóch-trzech godzinach temperatura wyrównuje się w całym domu.

 

Ta czesc energi bylaby rozpraszana tak samo przy grawitacji, tez jakis jej ułamek dotarlby do sypialni.

Tak tez mi sie wydawalo, jak zamontowano mi kominek, ze bedzie mial realny wplyw na trmperature w syposlni po przecieleglej stronie domu.

Mial niewielki i to tylko, kiedy nie bylo drzwi. Po zamieszkaniu, przy przymknietych drzwiach, z podcięciem U DOŁU nie ma szans, by tandem rekuperacja + kominek wiele tam zdziałał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta czesc energi bylaby rozpraszana tak samo przy grawitacji, tez jakis jej ułamek dotarlby do sypialni.

Tak tez mi sie wydawalo, jak zamontowano mi kominek, ze bedzie mial realny wplyw na trmperature w syposlni po przecieleglej stronie domu.

Mial niewielki i to tylko, kiedy nie bylo drzwi. Po zamieszkaniu, przy przymknietych drzwiach, z podcięciem U DOŁU nie ma szans, by tandem rekuperacja + kominek wiele tam zdziałał.

 

Zgadza się.

Dokładnie to samo zaobserwowałem u siebie. Ciepło z kominka jest odczuwalne na dole w salonie i w mniejszym stopniu na klatce schidowej. Rekuperacja nie wspiera transportu ciepła pochodzącego z kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

Dokładnie to samo zaobserwowałem u siebie. Ciepło z kominka jest odczuwalne na dole w salonie i w mniejszym stopniu na klatce schidowej. Rekuperacja nie wspiera transportu ciepła pochodzącego z kominka.

 

By ogrzać pomieszczenie, nie wystarczy doprowadzić ciepłe powietrze, trzeba usunąć zimne. Musi nastąpić wymiana powietrza, nie zamieszanie - wymiana.

Rekuperacja, podnosi temperatyrę tylko o - sprawność wymiennika. Ciepłe powietrze jest po złej stronie wymiennika. Ruch powietrza determinuje zimne powietrze, spływające w dół i do kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By ogrzać pomieszczenie, nie wystarczy doprowadzić ciepłe powietrze, trzeba usunąć zimne. Musi nastąpić wymiana powietrza, nie zamieszanie - wymiana.

Rekuperacja, podnosi temperatyrę tylko o - sprawność wymiennika. Ciepłe powietrze jest po złej stronie wymiennika. Ruch powietrza determinuje zimne powietrze, spływające w dół i do kominka.

 

Widzę, że jednak fizyki to już w szkołach w ogóle nie uczą :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By ogrzać pomieszczenie, nie wystarczy doprowadzić ciepłe powietrze, trzeba usunąć zimne. Musi nastąpić wymiana powietrza, nie zamieszanie - wymiana.

Rekuperacja, podnosi temperatyrę tylko o - sprawność wymiennika. Ciepłe powietrze jest po złej stronie wymiennika. Ruch powietrza determinuje zimne powietrze, spływające w dół i do kominka.

 

Tylko że WM z rekuperacja nie dostarcza powietrza cieplejszego od tej już panującej w oddalonym pomieszczeniu, wiec o jakim ogrzewaniu tu mówimy. Jakby wszystkie wyciągi zasysały powietrze o temp=30C, to OK, nawiew by pewnie grzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ma ktoś realne pojęcie ( nie fanatyczne) jaka jest rzeczywista sprawność kominka?

 

Jeżeli będziesz znał kaloryczność opału, wydajność spalania kominka (% niedopału w popiele i w spalinach), temperaturę i % O2 spalin, temperaturę pobieranego powietrza to możesz to wyliczyć. W praktyce dla każdego rozpalenia wyjdzie Ci inna. Jakąś średnią można oczywiście wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli się nie dowiem. Bo skad wiiedzieć ile tlenu w spalinach. Dymu nie widać a tyle co trochę popiołu typowych niedopałów brak. Temperatura spalin (czopucha 160) wejście do komina około 100 około metrowa rura to tak w szczytowej mocy jak palę.

 

Zaraz przyleci Jastrząb i powie poniżej 30% :) i kupa PMów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...