Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

To, co nas otacza nie jest ani wieczne, ani stałe.

Sytuacja polityczna czy gospodarcza może się zmienić szybko i niespodziewanie.

W świecie narastają napięcia i... długi.

Zbyt dawno wojny nie było, a wojna jest swoistym resetem wielu ustawień. No i długów.

Nie każdy ma dar skutecznej improwizacji na szybko w razie "W".

Budowanie domu, który da nam oparcie BEZ zewnętrznych źródeł energii ma więc sens dla wielu osób.

Nawet kosztem zwożenia, cięcia, rąbania, suszenia...

Cholernie głupio by było kopać ziemiankę obok ślicznego domu - aby zimę przetrwać, bo dom wisi na martwym kablu czy pustej rurce...

Do tego, kopać zimą...

 

Ja preferuję spory stopień samowystarczalności domu.

Solary cieczowe, trochę PV, kocioł z buforem i zapas drewna.

Ja osobiście kończę budowę kogeneratora wpiętego w bufor..

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Budowanie domu, który da nam oparcie BEZ zewnętrznych źródeł energii ma więc sens dla wielu osób.

Nawet kosztem zwożenia, cięcia, rąbania, suszenia...

Pełna zgoda.

 

I teraz, kto będzie miał łatwiej? Właściciel domu zużywającego 30 kWh/m2*rok czy ten, którego dom pali 4 razy tyle? W którym i po jakim czasie spadnie znacząco temperatura wewnętrzna bez pracy głównego źródła ciepła?

 

Budować ciepło! Ogrzejesz tanio wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pełna zgoda.

 

I teraz, kto będzie miał łatwiej? Właściciel domu zużywającego 30 kwh/m2*rok czy ten, którego dom pali 4 razy tyle? W którym i po jakim czasie spadnie znacząco temperatura wewnętrzna bez pracy głównego źródła ciepła?

 

Budować ciepło! Ogrzejesz tanio wszystkim.

 

amen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda.

 

I teraz, kto będzie miał łatwiej? Właściciel domu zużywającego 30 kWh/m2*rok czy ten, którego dom pali 4 razy tyle? W którym i po jakim czasie spadnie znacząco temperatura wewnętrzna bez pracy głównego źródła ciepła?

 

Budować ciepło! Ogrzejesz tanio wszystkim.

 

Paląc ognisko z mebli na środku salonu przy otrartym oknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda.

 

I teraz, kto będzie miał łatwiej? Właściciel domu zużywającego 30 kWh/m2*rok czy ten, którego dom pali 4 razy tyle? W którym i po jakim czasie spadnie znacząco temperatura wewnętrzna bez pracy głównego źródła ciepła?

 

Budować ciepło! Ogrzejesz tanio wszystkim.

Myślę, że Adamowi chodziło bardziej o sytuację gdy kamień na kamieniu nie ostanie...Wtedy nawet węgiel ciężko będzie ukopać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk, nie ma sensu kopać się, Ty to wiesz, ja to wiem jak to było z kominkiem i wiem jak jest z z meblem na paliwo stałe, bo 20 lat z kominkiem żyłem. Nikt nie przekona mnie do tego syfu, który generuje ten mebel. A Ci niech żyją w swoim świecie pieknego klimatu itp.

Dlatego właśnie się nie kopię, a sukcesywnie i cierpliwie zbijam "argumenty" tych wszystkich nieobiektywnych osób i sprzedawców, co swoje złudzenia próbują przekuć na innych wpuszczając na minę. Wszak nie dla koni tu piszę, a do przyszłych inwestorów którym radzę się głębiej zastanowić ZANIM wydadzą ogromne pieniądze na ten drogi mebel. BTW wchodzi niebawem w życie ustawa antysmogowa dla woj. mazowieckiego, a tam "(...) posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Myślę, że Adamowi chodziło bardziej o sytuację gdy kamień na kamieniu nie ostanie...Wtedy nawet węgiel ciężko będzie ukopać... "

 

Może nie aż tak, ale...

Ja pamiętam wojnę Polsko-Jaruzelską.

Puste pułki, godzina policyjna, przepustka na poruszanie się z miasta do miasta.

Każdy posrany, w urzędzie, sklepie, w domach...

(potem się trochę uspokoiło a ludzie przywykli)

Zima, 20 stopień zasilania...

WTEDY mogli odciąć duży PAŃSTWOWY zakład pracy aby ochronić zasilanie mieszkańców.

A teraz?

NIE MA dużych PAŃSTWOWYCH zakładów pracy.

Prywatny ma w dupie!

Płaci to MA BYĆ!!!

A jak nie - to kara. Spora! (utrata zysków itp.).

 

Musimy wyłączyć kilka elektrowni.

Nowe trzeba postawić (no i za to MY zapłacimy).

Zdążą?

Jak ściśnie zima, może być ciekawie...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budować to by trzeba jak najstaranniej ciepłe domy ze sporą akumulacją i AKUMULATOREM (ciepła a jak kto może to i prądu).

Z tym się zgadzam.

Miło jednak jest, jak się ma na własnym podwórko zapas ciepła na cały sezon grzewczy w jakiej szopie czy drewutni.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja preferuję spory stopień samowystarczalności domu.

Solary cieczowe, trochę PV, kocioł z buforem i zapas drewna.

Ja osobiście kończę budowę kogeneratora wpiętego w bufor..

Adam M.

Zdradzisz coś więcej? Sam myślałem nad generatorem na bazie silnika Stirlinga.

Ale prędzej zrobię pewnie awaryjną 12V pompkę obiegową do CWU zasilaną z kilku ogniw Peltiera, wykorzystując efekt Seebecka.

Edytowane przez Krakers70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do budowy termostosu potrzebny jest TIG.

Sprawność gówniata, bo góra 5-6%, ale... wystarczy w kociołku napalić i jest prąd!

Wyszarpać tak można nawet jakieś kilowaty, jak potrzeba.

Tyle, ze to zupełnie jak PV. Gnie się jak gówno i bez przetwornicy DC-DC nie poradzisz.

Profesjonalne peltiery generujące prąd są, ale ich cena...

Na razie dla mnie - porażka.

Stirlinga o jakiej takiej mocy (poza zabawkami) trzeba od podstaw kleić. Każdą śrubkę...

Zabawa na lata emerytury.

 

Już to gdzieś tu opisywałem, bo mnie pytali...

Dobre są panele CIGS (GS50 np.) dostępne za grosze. (amorfy)

OMIJAJ CdTe !!! U nas się nie sprawdzają... Mała chmurka i padają na pysk.

Kładziesz pole solarne działające nawet przy białym niebie.

Takie na jakie Cię stać.

KAŻDY panel wzbogacasz o DC-DC i sumujesz na diodach.

Byle jakie akumulatory, jakiś UPS i masz mocy ile potrzeba.

Gromadzisz cały dzień po np. 1kW a bierzesz i 10 kW przez np. godzinę.

(Wszystko zależy od tego jakie aku uda się dopaść).

 

Mozolnie teraz rzeźbię złączki do stelaża mojego pola PV.... Lada godzina wywlokę to z garażu na dach.

(jestem po wszystkich testach)

 

Bufor na spawalni czeka na wężownicę CWU...

Silnik czeka na okablowanie (kable w skrzynce obok).

Prądnica się kurzy...

A ja... Buduję to tu to tam komuś dobrobyt aby zarobić na te wynalazki.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszak nie dla koni tu piszę, a do przyszłych inwestorów którym radzę się głębiej zastanowić ZANIM wydadzą ogromne pieniądze na ten drogi mebel. BTW wchodzi niebawem w życie ustawa antysmogowa dla woj. mazowieckiego, a tam "(...) posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.".

 

Tak się składa że nasi klienci którzy kupowali dobre wkłady kominkowe , takie które OD DAWNA z zapasem spełniają normy emisji spali przewidziane w tym ekoprojekcie , będą mogli je nadal używać po 2022 roku .

Transport mały.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.hesta.com.pl/sklep/product.php?id_product=234

"Ogniwo TEC1-12730 znajduje zastosowanie w produkcji elektrycznej z ciepła (zjawisko Seebecka). W testach wypada dużo lepiej od drogich ogniw z serii TEG.

Delta T Moc

80°C 4,6 W

75°C 4,1 W

70°C 3,6 W

65°C 3,1 W

60°C 2,6 W

55°C 2,2 W

50°C 1,8 W

45°C 1,4 W"

2-3 takie polutowane i spięte w panel stawiany przed szybą od piecokominka stroną pomalowana na matowo-czarno. Do tego jakaś pompka, która nie będzie się bała wahań DC w dużym zakresie, są takie? Mam wymiennik ciepła spaliny-woda i muszę mieć obieg kiedy palę. Na razie w sytuacjach awaryjnych jadę na przetwornicy i akumulatorze, ale jeszcze naprawdę długiej przerwy zasilania nie uświadczyłem, dlatego wciąż kombinuję.

Ps. A ogniwa PV też planuję jako zasilanie kolektorów, więc dzięki za rady :)

Edytowane przez Krakers70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że nasi klienci którzy kupowali dobre wkłady kominkowe , takie które OD DAWNA z zapasem spełniają normy emisji spali przewidziane w tym ekoprojekcie , będą mogli je nadal używać po 2022 roku .
Obowiązek wymiany starych kominków na nowy! To doskonała wiadomość dla branży. Już trzeba się przygotowywać! Ekooszołomstwo w Niemczech doprowadziło do bumu produkcyjnego w firmach kominkowych kilka lat temu....Teraz to samo nam grozi. Komu dziękować?! :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...