Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja jestem np. przeciwny jeżdżeniu po alkoholu i ten co wsiada po 1 piwku to w moich oczach takie samo ścierwo co po 10. Ale żeby taki pogląd zrozumieć trzeba posiadać kręgosłup moralny...

 

 

 

Sugerujesz ze nie mam ?

 

No coż - opinia kogoś, kto nie widzi różnicy w 20, 50-krotnie mniejszej/wiekszej emisji spalin jest mi calkowicie obojetna, gdyz dowodzi, ze osoba owa ma mózg, ale go nie uzywa....

 

Zreszta, przytaczane analogie tez o tym świadczą....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz ze nie mam ?

 

No coż - opinia kogoś, kto nie widzi różnicy w 20, 50-krotnie mniejszej/wiekszej emisji spalin jest mi calkowicie obojetna, gdyz dowodzi, ze osoba owa ma mózg, ale go nie uzywa....

 

Zreszta, przytaczane analogie tez o tym świadczą....

Coś musi być na rzeczy, skoro zaciekle się bronisz......:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne Ty a na pewno kilku na forum twierdzi uparcie, że kominki z płaszczem i ogólnie kominki mają sprawność na poziomie 20%

 

Tylko twój, bo w nim wędzisz opał i masz oblepiony wymiennik z którego wiadro syfu schodzi po sezonie :). Inni mają czyste, zwłaszcza ci co mają bufor.

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby taki pogląd zrozumieć trzeba posiadać kręgosłup moralny...

 

Myślisz kręgosłup moralny ze wsadzonym kijem od szczotki - wiesz gdzie.

 

Patrząc na mapę Europy wyraźnie widać gdzie przebiega granica moralności. W całym bloku wschodnim obowiązuje 0.0-0.2 promila, a w Europie zachodniej 0.5-0.8. Np. wysoce moralny jest rząd Rosji, bo wprowadzono 0.0, za to rządy Irlandii, Walii, Angli czy Belgii są wysoce zdemoralizowane, bo dopuszczają 0.8.

 

Na emeryturę tez sobie taki sprawie... ale oczywiście z kominkiem

 

O ile dożyjesz - 100 tys Polaków rocznie umiera na raka. 4000 trupów na drodze to przy tym betka. Ale żyć nadzieją zawsze warto :).

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

głupoty piszesz o tyle...gdybyś odrobił lekcje przed budową, to dałbyś taki pustak, żeby tylko spełniał wymagania kontrukcyjne i styropian/wełnę

w tym samym czasie zacząłem się interesować budową - i PC można było mieć za kosmiczne pieniądze, ale można też było mieć gruntówkę sporo taniej niż ta twoja kombinacja KG+solary+KZPW

Moja PC 7,6kw kosztowała mnie niecałe 12tys. brutto....ale żeby się na coś takiego zdecydować, to trzeba było się zainteresować bliżej tematem i....policzyć ile tej mocy faktycznie potrzeba.(proponowali mi do mojego domu nawet 15kw)

No ale jak ty masz KZPW 24kw - to nie mam więcej pytań. To mówi wszystko o tym, jak się przygotowałeś teoretycznie do budowy.

 

Odpowiedziałem Ci na to co zamieszczasz w swoim poście i jak daleko się mylisz.Panujący tu mod i to wykasował.Dlaczego przecież jest to w granicach tematu tym bardziej ,że to Ty mi coś zarzucasz , a ja dla potomnych na silę Ci to obliczyłem.Coś się działo na sieci zdążyłem zrobić fotkę z ekranu.Jeśli chcesz to o kosztach mojego systemu chętnie porozmawiam by i te zarzuty odeprzeć.

d968948a887e9093.jpg

Może coś zrozumiesz choć wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu piszesz/wklejasz głupoty...

nowy dom o powierzchni użytkowej około 150m2 z WG, grubości izolacji wg WT 2010 lub 2014 ma projektowe obciążenie cieplne w okolicy 8-9kw (jak WM lub więcej styo, to oczywiście mniej)

Ty dałeś KZPW o mocy 24kw sugerując się głupotami znalezionymi w necie - to tylko potwierdza to co napisałem wcześniej.

Urządzenie grzewcze dobiera się wg projektowanego obciążenia cieplnego.

 

wpisz parametry twojego domu do cieplowlasciwe, to ci w przybliżeniu poda jaką moc potrzebujesz

http://cieplowlasciwie.pl/

 

Mój dom budowany przy obowiązujących WT 2010 ma projektowe obciążenie cieplne około 5,5kw(w rzeczywistości trochę gorsze ze względu na błędy wykonawcze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tak ciepłych domów wystarczy piecyk + bufor . Do wszystkich wodnych kominków i piecyków powinien być instalowany bufor dobrany do mocy płaszcza wodnego , umożliwia rozłożenie grzania w dłuższym czasie oraz spalanie drewna przy mocy nominalnej paleniska .

ESPERA_01_keramika_krbova_kamna.jpg

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu piszesz/wklejasz głupoty...

nowy dom o powierzchni użytkowej około 150m2 z WG, grubości izolacji wg WT 2010 lub 2014 ma projektowe obciążenie cieplne w okolicy 8-9kw (jak WM lub więcej styo, to oczywiście mniej)

Ty dałeś KZPW o mocy 24kw sugerując się głupotami znalezionymi w necie - to tylko potwierdza to co napisałem wcześniej.

Urządzenie grzewcze dobiera się wg projektowanego obciążenia cieplnego.

 

wpisz parametry twojego domu do cieplowlasciwe, to ci w przybliżeniu poda jaką moc potrzebujesz

http://cieplowlasciwie.pl/

 

Mój dom budowany przy obowiązujących WT 2010 ma projektowe obciążenie cieplne około 5,5kw(w rzeczywistości trochę gorsze ze względu na błędy wykonawcze)

 

Wybrane dla potomnych.

Ile ciepła potrzebuje twój dom

 

Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 23,0°C.

10,5kW maksymalna moc grzewcza

 

Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -20°C

5,4kW przeciętna moc grzewcza

 

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 0,7°C

53W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

 

Tę wartość znajdziesz w tabeli orientacyjnego doboru mocy kotła od jego producenta. Tyle że tam zaczyna się od 100W/m2 wzwyż. Ciekawe, prawda?

23 538kWh = 85GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie

 

Tyle ciepła netto potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.

119kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii

 

Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej D

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (CWU)

 

Dla 3 osób, głównie prysznice, czasem wanna.

4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU

 

To wystarczy. Po to stawia się duży zasobnik, aby można było grzać go powoli, niedużą mocą. Dla odmiany grzanie przepływowe wymaga mocy ponad 30kW.

~150l odpowiednia do potrzeb pojemność bojlera

 

W najgorszym razie* nagrzanie całego zasobnika od temperatury kranowej do 60°C potrwa 2 godziny.

*Tj. gdy na zewnątrz będzie bite -20°C a cały zasobnik będzie wystudzony do temperatury kranowej.

 

Jakiej mocy kotła potrzebuje budynek

 

16kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)

 

Wlicza się w to ogrzewanie budynku z rozsądnym zapasem przewidzianym normami oraz ciepłą wodę (CWU).

 

Wyszło 16kW, instalator radzi 25kW, komu wierzyć?

 

Na pewno nie kupuj dwa-trzy razy większego kotła na węgiel/drewno (wyjątek: kotły miałowe, patrz poniżej) nawet jeśli sprzedawca, instalator, szwagier i sąsiad zgodnie twierdzą inaczej. Tacy doradcy troszczą się tylko o to, byś nie zamarzł(a) i nie przyjmują do wiadomości, że podobnej wielkości budynek 30 lat temu potrzebował kotła 25kW a współczesny wymaga mniej niż 10kW. Dlatego przeważnie wcisną ci kilka razy za duży kocioł i nie będzie ich obchodziło, że kopci i spala więcej niż potrzeba.

Sugerowane moce różnych urządzeń

 

Ogólna zasada jest prosta: dom potrzebuje mocy 16kW, więc dowolne urządzenie grzewczego musi mieć moc nominalną min. 16kW. Ale są od tego drobne wyjątki, o czym poniżej.

Kocioł zasypowy: 17-20kW

 

Zwracaj uwagę na paliwo podstawowe kotła! Moc nominalna kotłów zasypowych obowiązuje dla paliwa podstawowego — przeważnie jest to węgiel kamienny. Jeśli zamierzasz zawsze palić czymś mniej kalorycznym (drewno, miał, flot...), weź pod uwagę, że moc kotła będzie niższa, np. dla drewna o ok. 30%, więc musisz wziąć odpowiednio większy kocioł.

Roczny koszt ogrzewania (zł)Roczny koszt ogrzewania twojego domu1 800zł2 200zł2 700zł2 900zł3 300zł3 800zł4 000zł4 100zł4 100zł4 200zł4 300zł5 400zł6 200zł7 100złPompa ciepła (gruntowa)Kocioł zgazowującyDrewno (+ bufor ciepła)Pompa ciepła (powietrzna)Węgiel (+ bufor ciepła)Drewno bukoweKocioł podajnikowy naekogroszekKoksWęgiel czeskiWęgiel kamiennyMiałPelletGaz ziemny + zwykły kociołBufor ciepła grzany prądem0k2k4k6k8k

 

Ekonomiczne palenie w kotle zasypowym to palenie "od góry" w kotle górnego spalania lub zgodnie z instrukcją w kotle dolnego spalania. Efektywność tak obsługiwanego kotła można szacować na 50-60%. Jeśli twój kocioł produkuje smołę, wiadra sadzy i kłęby dymu, to jego efektywność nie przekracza 30-40% - a więc koszty ogrzewania będą sporo wyższe niż tutaj przedstawione.

Cena prądu dotyczy strefy II ("nocnej") w taryfie dwustrefowej.

 

Jest dobrze

 

Wygląda na to, że przy obecnych kosztach ogrzewania twojego domu żadna zmiana nie będzie opłacalna.

 

Podstawiłem dane jak sugerowałeś i co??? Daleko sięga ta głupota??? Nie wiem tylko czy twoja czy moja.http://forum.muratordom.pl/images/smilies/cool-2.gif

 

 

 

 

[TABLE]

[TR]

[/TR]

[TR]

 

[/TR]

[TR]

 

[/TR]

[TR]

 

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[TABLE]

[TR]

[/TR]

[TR]

 

[/TR]

[TR]

 

[/TR]

[TR]

 

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Edytowane przez niktspecjalny
zła kopia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam sobie odpowiedz czyja - wystarczyło wkleić link, a nie kopiować bezmyślnie cały post

 

Jak się mają te szacunki - bo to tylko szacunki - do tego przy czym się tak upierałeś kilka stron wcześniej? ten dom "dobrze ocieplony" i te 70kwh/m2*rok??

Dom dobrze ocieplony i klasa energetyczna D? :p

A to tylko szacunki są, (bo to zwykły kalkulator jest) nie uwzględniające rzeczy które uwzględnia precyzyjne OZC.

5Wybudowałeś dom tzw. "normowy" wg WT 2006 i przez przypadek okazało się, że twój KZPW jest tylko o 50% przewymiarowany. No, zawsze to jakiś sukces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam sobie odpowiedz czyja - wystarczyło wkleić link, a nie kopiować bezmyślnie cały post

 

Jak się mają te szacunki - bo to tylko szacunki - do tego przy czym się tak upierałeś kilka stron wcześniej? ten dom "dobrze ocieplony" i te 70kwh/m2*rok??

Dom dobrze ocieplony i klasa energetyczna D? :p

A to tylko szacunki są, (bo to zwykły kalkulator jest) nie uwzględniające rzeczy które uwzględnia precyzyjne OZC.

5Wybudowałeś dom tzw. "normowy" wg WT 2006 i przez przypadek okazało się, że twój KZPW jest tylko o 50% przewymiarowany. No, zawsze to jakiś sukces.

 

Od głupkowatych mnie wyzywasz.Specjalnie wkleiłem to co dotyczy danych mojego domu oczywiście robiąc z niego WT 2009 według ciebie źle pomyślanym.Wiem co mam w domu , tak organoleptycznie.Ty masz te swoje cyferki nie mające nic wspólnego z rzeczywistością ja mam temp. odczuwalną,małe rachunki i małe zużycie paliw..Taki kit trzeba wciskać jak ty ludziom by gospodarka kominkowa nie kwitła.Tego także nie kumasz pisząc te swoje pierdoły.Wyluzuj , trzy parametry do budowany od 2009/2017.KZPŁW się obecnie śmieje.Na zewn. +9stC,mały wsad,koniec palenia przewidziałem na godz.24.00.Pytam chcesz się pobić na rachunki???. Powiadam ci publicznie ,że polegniesz więc tego nie będę robił by ujmy na twym honorze nie robić bo jak inni adwersarze wiesz zawsze lepiej i wiesz algebraicznie co inni mają w swoich domach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze rachunki z gruntowej PC JTKirka moglyby Cie zaklopotac :)

Po drugie - uparcie twierdziles, ze masz dom 70kWh/m2/rok, okazalo sie, ze jest 120, jak wszyscy ci pisali.

No i tyle. Ten parowoz tez jest przewymiarowany. Algebraicznie :lol:

 

Już cię poznałem i wiem co sobą reprezentujesz to mi wystarczy.Nie jesteś praktykiem i raczkujesz w zagadnieniach kominkowych z instalacja włącznie.Chcesz doprowadzać do kłótni i nie pozwalasz na zgodę.To jest ohydne i powinieneś być za to ukarany.Wyżej napisałem ale ty czytasz tylko to co chcesz by używając swojej ideologi ubliżać i szydzić z tych co już coś osiągnęli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szydze, tylko stwierdzam fakty i prostuję Twoie mijanie sie z prawdą.

W mojej dzielnicy domow takich jak Twoj jest mnostwo i niestety musze z tym zyc.

"Tym" czyli "weekendowym obrządkiem kadzielniczym"

 

Wczoraj montowalem deski na brame przesuwną. Piekna pogoda, 10C, a czulem sie, jak na pogorzelisku, bo wszyskie te 24-kW parowozy dyszaly w domach obciazonych w tym momencie po 3-4kW.

Do tego doch0dza tez kotly na wegiel, rzecz jasna...

 

Ale to jeszcze i tak nic w porownaniu z festiwalem, ktory zaczyna sie po 21.

Ta stacja zlokalizowana jest 800m od mojego domu:

http://nochal.pl

Zauważylem, zew trakcie weekendow wieczorny skok stężenia PM jest wyższy, a w powietrzu czuć wędzonką...

 

Pomyśleć, ze o 21 i pózniej na stadionie jest wielu biegaczy, ktorzy robia cos dla wego zdrowia :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od głupkowatych mnie wyzywasz.Specjalnie wkleiłem to co dotyczy danych mojego domu oczywiście robiąc z niego WT 2009 według ciebie źle pomyślanym.Wiem co mam w domu , tak organoleptycznie.Ty masz te swoje cyferki nie mające nic wspólnego z rzeczywistością ja mam temp. odczuwalną,małe rachunki i małe zużycie paliw..Taki kit trzeba wciskać jak ty ludziom by gospodarka kominkowa nie kwitła.Tego także nie kumasz pisząc te swoje pierdoły.Wyluzuj , trzy parametry do budowany od 2009/2017.KZPŁW się obecnie śmieje.Na zewn. +9stC,mały wsad,koniec palenia przewidziałem na godz.24.00.Pytam chcesz się pobić na rachunki???. Powiadam ci publicznie ,że polegniesz więc tego nie będę robił by ujmy na twym honorze nie robić bo jak inni adwersarze wiesz zawsze lepiej i wiesz algebraicznie co inni mają w swoich domach.

 

Napiszesz ile jakich paliw zużywasz? Bo nigdzie się tych liczb nie mogę doszukać, a twierdzisz, że niewiele zużywasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od głupkowatych mnie wyzywasz.Specjalnie wkleiłem to co dotyczy danych mojego domu oczywiście robiąc z niego WT 2009 według ciebie źle pomyślanym.Wiem co mam w domu , tak organoleptycznie.Ty masz te swoje cyferki nie mające nic wspólnego z rzeczywistością ja mam temp. odczuwalną,małe rachunki i małe zużycie paliw..Taki kit trzeba wciskać jak ty ludziom by gospodarka kominkowa nie kwitła.Tego także nie kumasz pisząc te swoje pierdoły.Wyluzuj , trzy parametry do budowany od 2009/2017.KZPŁW się obecnie śmieje.Na zewn. +9stC,mały wsad,koniec palenia przewidziałem na godz.24.00.Pytam chcesz się pobić na rachunki???. Powiadam ci publicznie ,że polegniesz więc tego nie będę robił by ujmy na twym honorze nie robić bo jak inni adwersarze wiesz zawsze lepiej i wiesz algebraicznie co inni mają w swoich domach.

 

Napisałem to co napisałem, bo dom "normowy" nazwałeś dobrze ocieplonym. Określenie "dom normowy" - tak określam (ja i nie tylko ja) domy, których właściciele bardzo minimalistycznie podeszli do kwestii izolacji tego domu. Czyli - przepisy wymagają że ma być minimum 10cm izolacji żeby było zgodnie z przepisami - to dajemy 10cm, ani cm więcej. Przepisy wymagają 15cm w dachu - to tyle dajemy ani cm więcej. To są domy "normowe" - te które w momencie obowiązywania przepisów spełniają normę. Tylko tyle i aż tyle. I nie było WT 2009, tylko 2006, 2010, 2014,2017 i będą 2021. I ty tak wybudowałeś swój.

 

Moja PC też się teraz śmieje, bo przy takiej pogodzie jak obecnie(złota polska jesień), to nie ma szans, żeby się załączyła, najszybciej to nocy, jeśli w ogóle)

Napisz, ile kosztowało cie te twoje trio - przyłącze+KG,solary i KZPW - to później będziemy się śmiać, jak tak bardzo ci zależy....Aha, podlicz jeszcze dokładnie wszystko co spaliłeś, bo ja mam pełne dane za ostatnie 7 sezonów grzewczych. (podlicznik) Nawet mogę podać kompletny zestaw temperatur na zewnątrz, średnie itp, do wyboru do koloru....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...