Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Dlatego cieszę się, że przepisy te w końcu się tworzą (filtry itp.) Problem jest zauważony i będzie uregulowany.

 

Ciekawy jestem kiedy i w jaki sposób ktoś to sprawdzi czy ty masz jakieś filtry czy nie:) Już widzę bandę urzędasów na kontroli. I kto mi udowodni że palę jak palę okazyjnie i bez dymu w dodatku popołudniu jak już jest ciemno??

 

Jedyne co mi wiadomo że ma być to że kominki mają mieć sprawność ponad 80% i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie róbcie kominków!

 

[ATTACH=CONFIG]401075[/ATTACH]

 

To zależy jaki wkład kominkowy...

 

Poniżej są dane wkładu wodnego Romotop KV 025W , są to wyniki pomiarów z badań podczas atestacji w roku 2013

Slajd5.JPG

Slajd6.JPG

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno opałowe ma normy. Są na to papiery. Austriacy o to zadbali w Uni.....Każde sprzedawane urządzenie grzewcze ma instrukcję, w której stoi jak byk info o opale, którego zabrania się używać. Tylko mi nie pisz, że mam coś tu wklejać! Wystarczy Twoich mapek, tabelek i wykresów....:)

 

Ty żyjesz w jakiejś alternatywnej rzeczywistości...możesz przedstawić jakiś link do wyroku skazującego kogoś za to, że palił drewnem o niewłaściwej wilgotności? niezgodnym z normami? Bo wyroków za gwałty czy przekroczenia drogowe to przytaczać nie trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

nie czytałam całego wątku, ale wtrącę swoje trzy grosze. Przez 10 lat użytkowałam kominek z wkładem. Grzało kiedy się paliło, potem szybko się wychładzał. Spalał duże ilości drewna. To taka niszczarka do drewna i kotłownia w salonie.

Od 10 lat, w nowym domu mam dwa piece ze steatytu. Jeden 1,6 tony w salonie, drugi to kuchnia z płytą żeliwną ok. 600 kg.

W ciężkim piecu ze steatytu pali się szybko 2-3 godziny dziennie, dwa - trzy wkłady drewna do niedużej komory. Masa pieca rozgrzewa się do nawet 100 stopni na ścianie pieca na wysokości paleniska, reszta ma ok 70 Stopni C (mierzyłam ostatnio z ciekawości). Piec oddaje ciepło przez dobę. Na zasadzie ciężkich pieców kaflowych. Nie trzeba prądu, działa niezawodnie, dobrze nagrzewa się drewnem iglastym. Ma wbudowany piekarnik i pieczeń tylko tam robię. Mam ławę maskującą rurę spalinową i na niej suszę w koszykach np. orzechy, makaron, grzyby i ... grzeję swoją zmarznięta pupę. Przy dodatnich temperaturach ogrzewam ok. 60m2 parteru i (nied)ogrzewam sypialnię na poddaszu (przez otwór na schody). Na etapie budowy domu można ustawić większy piec centralnie, ze ściankami w różnych pomieszczeniach. Ściana kominowa też grzeje.

Kuchnia w kuchni jest nieoceniona (i bardzo tania w eksploatacji) np. przy większym gotowaniu, jak prądu braknie (raz uratowała mi przyjęcie świąteczne), przy robieniu powideł itp., jak trzeba dogrzać kuchnię. Zagotowuję czajnik wody w 15 minut od rozpalenia.

Czasy mamy niepewne, dostawy prądu też, inne paliwa są spekulacyjnie drogie i lepiej nie będzie. Drewno jeszcze jest dostępne i można zrobić zapas na kilka sezonów.

Tak więc z pieców jestem bardzo zadowolona. Niestety ich cena była i jest niemała, ale było to moje marzenie i inwestycja bardzo się sprawdza.

Mamy też c.o.- podłogówka na parterze i grzejniki na poddaszu, i kocioł na pellet. Obecnie węgla brak i drogi, pellet bezczelnie drogi (1.000 zł plus transport od 100 zł wzwyż za paletę), ten nieco tańszy jest robiony z toksycznych odpadów z płyt z zakładów meblarskich. Musimy wreszcie kupić opał do kotła.

 

Przy wyborze dodatkowego ogrzewania trzeba też szerzej spojrzeć również na kwestie bezpieczeństwa rodziny w przyszłości - niezawodne ogrzewanie i gotowanie.

 

Ciepłej zimy Wam życzę

Joanna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaki wkład kominkowy...

 

Poniżej są dane wkładu wodnego Romotop KV 025W , są to wyniki pomiarów z badań podczas atestacji w roku 2013

Fajnie, że są lepsze i gorsze wkłady. Dlatego potrzeba regulacji by montowane były tylko te lepsze.

Tylko jak wpłyniesz na to by (przy zbyt dużym kominku albo przy stosunkowo wysokich temperaturach zewnętrznych) nie dławiono powietrza, wędząc drewno?

Aktualnie w kraju jest samowolka i 'wolnoć Tomku...' Można palić bele-co (mokre), bele-jak (zdławiona przepustnica), zamknąć okna i mieć na to wywalone.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że są lepsze i gorsze wkłady. Dlatego potrzeba regulacji by montowane były tylko te lepsze.

 

Aktualnie w kraju jest samowolka i 'wolnoć Tomku...' Można palić bele-co (mokre), bele-jak (zdławiona przepustnica), zamknąć okna i mieć na to wywalone.

 

No i gitara, jak mawiał Ferdek Kiepski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że są lepsze i gorsze wkłady. Dlatego potrzeba regulacji by montowane były tylko te lepsze.

Tylko jak wpłyniesz na to by (przy zbyt dużym kominku albo przy stosunkowo wysokich temperaturach zewnętrznych) nie dławiono powietrza, wędząc drewno?

Aktualnie w kraju jest samowolka i 'wolnoć Tomku...' Można palić bele-co (mokre), bele-jak (zdławiona przepustnica), zamknąć okna i mieć na to wywalone.

 

Przy nowoczesnych wkładach z rozbudowana komorą spalania zawsze jest spory zakres mocy REGULOWANEJ . Dodatkowo można zastosować akumulację która też pomaga rozłożyć przekazywanie ciepła w czasie.

 

Dobór wielkość ,dokładniej mocy , kominka zależy od wiedzy wykonawcy i klienta.... "Panie a bo ja wiem ile potrzebuje tych kW ???? "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1ng = 0,000000000001 kg

1,0 x 10 do -12 potęgi

 

W wsi było dwóch , co mieli kominki.

OBAJ co wieczór spalali w nich butelkę PET po mineralce, co ją sobie w lokalnym sklepie kupowali.

Ale...

Jeden z nich przestawił się na soki i mleko w kartonach, bo podwyżkę dostał w pracy i zaczęło go być stać na coś więcej jak mineralka.

W efekcie...

Co wieczór była spalana już tylko jedna butelka PET..

Wnikliwa obserwacja i szczegółowe wyliczenia dowodzą, ze OGRANICZONO ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA O 50%.

 

budowlany_laik

Zrób jaką przykładową mapkę tego zjawiska.

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak dbasz o niepalenie WĘGLEM to czemu promujesz prąd produkowany z WĘGLA ??

 

 

1000 zł za ogrzewanie prądem ? Baju baju ..... bajdurzenie

 

 

 

 

 

Widzisz, wiele krajow pozyskuje prad z wegla, ale jakos tylko w Polsce wyglada to tak tragicznie...

 

A jesli nie wierzysz w rdo ogrzany za pomoca 3800kWh, to oznacza, ze przespaleś ostatnie kilka lat zmian w budownictwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000 zł za ogrzewanie prądem ? Baju baju ..... bajdurzenie

Darku nie kompromituj się wypowiadając się na tematy o których nie masz bladego pojęcia. Zamknięty jesteś w tych swoim kaflu kominkowym - ok.

Sprzedajesz romotopy - ok - może znasz się na tym bo się tym zajmujesz - ale nie pisz na inne tematy bo za każdym razem walisz glową w mur...

Mam połowe większy dom niż budowlany_laik i pierwszy rok (nie sezon) C.O. i CWU zamknąłem w kwocie okolo 1700zł. Da sie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000 zł za ogrzewanie prądem ? Baju baju ..... bajdurzenie

Przez takie poglądy mamy właśnie w kraju tak jak mamy - 10 cm na ścianach, eko-syf w kotłowni albo kominki z PW będące kotłownią w salonie. I w efekcie SMOG, rak itd.

 

Budowałem w 2010 r., teraz jest 2017 r., a Ty wciąż jesteś 100 lat za murzynami... Poczytaj FM, ale nie tylko dział 'kominki'. Zobacz jak budują teraz. Mój dom to przy niektórych już prawie muzeum.

Na FM jest pewna ilość domów, gdzie nawet przez myśl nie przeszło inwestorom by grzać czymś innym niż prądem z COP=1 - są tak zaprojektowane i zaizolowane - wystarczy poszukać. Ogrzewanie spada na drugi plan w takich domach.

Ty jesteś w epoce gdzie podstawowym pytaniem o dom jest: 'czym palisz i ile ton ci idzie na sezon'?

 

Tak jak u mnie w stopce. Ogień do celów grzewczych paliło się w epoce kamienia łupanego. Mamy XXI wiek, są różne technologie, tylko do budowy trzeba się dobrać z dobrej strony.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez takie poglądy mamy właśnie w kraju tak jak mamy - 10 cm na ścianach, eko-syf w kotłowni albo kominki z PW będące kotłownią w salonie. I w efekcie SMOG, rak itd.

 

Budowałem w 2010 r., teraz jest 2017 r., a Ty wciąż jesteś 100 lat za murzynami... Poczytaj FM, ale nie tylko dział 'kominki'. Zobacz jak budują teraz. Mój dom to przy niektórych już prawie muzeum.

Na FM jest pewna ilość domów, gdzie nawet przez myśl nie przeszło inwestorom by grzać czymś innym niż prądem z COP=1 - są tak zaprojektowane i zaizolowane - wystarczy poszukać. Ogrzewanie spada na drugi plan w takich domach.

Ty jesteś w epoce gdzie podstawowym pytaniem o dom jest: 'czym palisz i ile ton ci idzie na sezon'?

 

Tak jak u mnie w stopce. Ogień do celów grzewczych paliło się w epoce kamienia łupanego. Mamy XXI wiek, są różne technologie, tylko do budowy trzeba się dobrać z dobrej strony.

 

W takich domach koszt ogrzewania spada nawet na trzeci plan - po kosztach prądu bytowego i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe że po pewnym czasie jednak przychodzą do nas po piecyk lub kominek.... Skoro jest tak pięknie jak piszecie to zapewne przy tak ciepłym budowaniu kominki nie będą już obciążeniem dla środowiska.... przecież jak wystarczy spalić w nich zapałkę ... to i emisja będzie zero .....

PIEC  NAPOLEOŃSKI (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjecie oderwane od rzeczywistości. piec do którego sie nosi syf i wyciaga syf z którego moze wyskoczyć rozrzarzona iskierka a pod nim parkiet lakierowany i wszystko pięknie pomalowane, czyste.

 

naturalna dla kominka czy innego pieca stałopalnego jest jakaś blacha pod nim, glazura, beton i osmolony sufit. A nie parkiet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

...

Ciepłej zimy Wam życzę

Joanna

 

Albo się to czuje, albo nie. Jedni lubią to poczucie bezpieczeństwa, ciepło nagrzanego kamienia, widok solidnego zapasu poukładanego drewna i własną niezależność energetyczną, inni zdają się całkowicie na łaskę i niełaskę dostawców energii.

A zima raczej niech będzie mroźna i śnieżna, byle nie taka nijaka jak ostatnio bywa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...