Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

też kiedyś myślałem, że kominkiem ogrzeje dom. Paliłem tak przez zimę, w kominkowych zrobiłem sobie skład drewna. Ciekawe doświadczenie. Mam przynajmniej co wspominać. Ale pomysł nie wypalił. W moim przypadku okazało się, że to był błąd. Ale sam kominek jest ok. I w kopule tez będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście,ze argumentów ekonomicznych w stosunku do komika będzie brak.Tak słaby jesteś z matematyki,że wpakowałeś kupę kasy w kominek ?Kominek to mebel do salonu i wystrój wnętrza i tylko tyle.

 

Są jednak ludzie którzy lubią meble dobrej jakości. I nie każdy jest tak rozsądny i mądry jak Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Greengaz" podawałeś tu w wątku cenę 1kwh za gaza 0,23zł. Czy to była cena netto, brutto, czy to było już z abonamentem lub bez. Możesz to rozwinąć i podać kwotę 1kwh gazu ze wszystkim już lub to rozdzielić, pytam z ciekawości.

 

Było już pytane.

 

Fotohobby podał ze swoich faktur:

 

od 01/10/2015 do 30/09/2016

803m3

1762zł

 

2,19złm3

~0,22zł/kWh

 

Mi z tego wychodzi 0,27 zł/kWh

 

PGNiG podaje wartość opałową 27,9 MJ/m3 (http://www.pgnig.pl/czym-jest-gaz-ziemny - trzeba czytać pod gwiazdkami).

 

27,9/3,6=8,25 [kWh/m3]

2,19/8,25=0,27 [zł/kWh]

 

 

Teraz drewno.

 

Ja kupuję połupane wysuszone, przywiezione do domu po 200 zł za kubik (buczyna), tj. około 500 kg suchej masy.

 

200/500 = 0,4 [zł/kg]

 

wartość opałowa drewna o wilgotności 20% podaje się najczęściej 16MJ/kg

 

16/3,6 = 4,44 [kWh/kg]

 

Weźmy te najczęściej podawane 4,2 uwzględniające sprawność (przy gazie nikt nie pomnożył przez sprawność).

 

0,4/4,2 = 0,10 [zł/kWh]

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Greengaz" podawałeś tu w wątku cenę 1kwh za gaza 0,23zł. Czy to była cena netto, brutto, czy to było już z abonamentem lub bez. Możesz to rozwinąć i podać kwotę 1kwh gazu ze wszystkim już lub to rozdzielić, pytam z ciekawości.

 

Nie mam gazu ziemnego i nie mogę przedstawić swoich rachunków.

Cena 22 - 24 grosze brutto przewijała się na wątkach gazowych. Wyliczenia prowadzone były na podstawie zsumowanych faktur z całego roku i z wszystkimi opłatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było już pytane.

 

Fotohobby podał ze swoich faktur:

 

 

 

Mi z tego wychodzi 0,27 zł/kWh

 

PGNiG podaje wartość opałową 27,9 MJ/m3 (http://www.pgnig.pl/czym-jest-gaz-ziemny - trzeba czytać pod gwiazdkami).

Na fakturze podawane jest ciepło spalania, a nie wartość opałowa.

Ta sama strona

Cyt.

Taryfa jednakże stanowi, że nie może być mniejsze niż 38,0 MJ/m3, za standardową przyjmując wartość 39,5 MJ/m3

Od tej wartości licz sprawność kotła kondensacyjnego 98 - 97%.

--------

Drewno.

Do wyliczeń przyjąłeś wartość opalową drewna 4,44 kWh/kg oraz uzyskane z kominka 4,2 kWh.

Różnica pomiędzy włożonym, a uzyskanym wyniosła wg. Ciebie 0,2 kWh co przekłada się na 5% różnicy.

Tym samym kominek uzyskał 95% sprawności.

 

Jestem pełen podziwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że można kupić za 100-120 z nadleśnictwa, dla kogoś kto lubi siekierę bardziej od pilota TV, wyjdzie ze 7 groszy...

+ transport, + załadunek, + rozładunek, + ciecie i dopiero siekierka.

 

JTD uzyskuje znacznie lepszy wynik.

 

Powtórzę

 

Dorzucę kilka "plusów" kominka od siebie po kilku latach eksploatacji:

1. Tanie źródło ciepła, jeśli się pali oszczędnie i samemu pozyskuje drewno (oczywiście legalnie :D)

W tym celu proponuję poszukać osób, które chciałyby usunąć ze swego sadu stare, nieprzydatne już drzewa (owocowe można ścinać bez zezwolenia) na zasadzie - za wycinkę nie pieniądze, a drewno.

Ten sposób pozyskania pewnie psuje rynek firmom, które za wycinkę sporo sobie liczą, ale cóż - mamy wolną konkurencję ;)

2. samodzielna wycinka drzew owocowych (i nie tylko owocowych), cięcie i transport drewna - podnoszą znacząco naszą kondycję fizyczną :p

.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było już pytane.

 

Fotohobby podał ze swoich faktur:

 

 

 

Mi z tego wychodzi 0,27 zł/kWh

 

PGNiG podaje wartość opałową 27,9 MJ/m3 (http://www.pgnig.pl/czym-jest-gaz-ziemny - trzeba czytać pod gwiazdkami).

 

27,9/3,6=8,25 [kWh/m3]

2,19/8,25=0,27 [zł/kWh]

 

 

Teraz drewno.

 

Ja kupuję połupane wysuszone, przywiezione do domu po 200 zł za kubik (buczyna), tj. około 500 kg suchej masy.

 

200/500 = 0,4 [zł/kg]

 

wartość opałowa drewna o wilgotności 20% podaje się najczęściej 16MJ/kg

 

16/3,6 = 4,44 [kWh/kg]

 

Weźmy te najczęściej podawane 4,2 uwzględniające sprawność (przy gazie nikt nie pomnożył przez sprawność).

 

0,4/4,2 = 0,10 [zł/kWh]

 

Przelicz jeszcze raz:

 

Ciepło spalania to ilość energii oddawanej do otoczenia w czasie spalania określonej ilości substancji w ustalonych warunkach, najczęściej laboratoryjnych. Wartość ta zawiera informacje na temat ciepła pochodzącego także ze skraplania wody. Jest to informacja teoretyczna, zatem niejako bezwartościowa z punktu widzenia użytkownika końcowego, ponieważ w praktyce nie będzie on w stanie odzyskać ciepła ze skondensowanej wody. Chyba, że posiada piec kondensacyjny i uzyskuje sprawność odzyskania ciepła z wody przekraczającą 100%.

 

Wartość opałowa (kaloryczność) to ilość ciepła wydzielona przy zupełnym i całkowitym spalaniu jednostki paliwa, przy założeniu, że po zakończeniu spalania woda pozostaje w postaci pary. To wartość, która jest dla nas istotna.

 

Dlaczego przyjmujesz wartość dla gazu ziemnego zaazotowanego (GZ-35) podczas kiedy większość kraju używa bardziej kalorycznego GZ-50 ?

 

No i ta sprawność wkładu kominkowego rzędu 95%....

:lol:

 

To jest wg Ciebie rzetelna dyskusja ??

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może moje uwagi pomogły.... hahahah

 

Właśnie ze sprawnością to mam taki problem, że nie wiem co producenci mają na myśli podając sprawność.

Biorąc pod uwagę wartości 70 i powyżej dla wkładów kominkowych to już jest bardzo mało poważne . Im wyżej tym śmieszniej.

Chyba, że podają z jaką sprawnością spalają paliwo czyli drewno. A mam na myśli stosunek energii paliwa do energii powstającej w palenisku. Czyli liczone straty to tylko to co się nie spaliło (utleniło).

Chcąc traktować klientów poważnie to sprawność grzewczą sądzę, że należałoby podawać w przedziale 30 do 60%. Sprawność "grzewcza" tutaj to stosunek energii paliwa do energii wyemitowanej przez obudowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fakturze podawane jest ciepło spalania, a nie wartość opałowa.

Ta sama strona

Cyt.

Taryfa jednakże stanowi, że nie może być mniejsze niż 38,0 MJ/m3, za standardową przyjmując wartość 39,5 MJ/m3

Od tej wartości licz sprawność kotła kondensacyjnego 98 - 97%.

--------

Drewno.

Do wyliczeń przyjąłeś wartość opalową drewna 4,44 kWh/kg oraz uzyskane z kominka 4,2 kWh.

Różnica pomiędzy włożonym, a uzyskanym wyniosła wg. Ciebie 0,2 kWh co przekłada się na 5% różnicy.

Tym samym kominek uzyskał 95% sprawności.

 

Jestem pełen podziwu.

 

Panowie, ja nic nie pisałem o cieple spalania, ani o sprawności kominka.

Zaskoczę Was - umiem odróżnić ciepło spalania od wartości opałowej (kiedyś nazywało się wyższą i niższą wartością opałową).

 

Greengaz, weźmy podane przez Ciebie liczby.

W przypadku gazu, który zawiera dużo wodoru różnica pomiędzy wartościami opałowymi (górną i dolną) jest duża.

39,5/27,9 = 1,42, czyli ciepło spalania jest o 42% wyższe od wartości opałowej.

Jeżeli jest, jak piszesz, czyli że kocioł kondensacyjny ma 97% sprawności odniesionej do ciepła spalania, to jego "normalna" sprawność musiałaby wynosić około 140%.

Normalna sprawność to sprawność odniesiona do wartości opałowej - czyli ta domyślna, podawana w dokumentacji.

Jest taka? Ja słyszałem o 103 - 106 %.

I rozumiem, że uwagi dotyczące kominków, że to tylko w laboratorium, a w życiu to pewnie pół z tego, pieców gazowych nie dotyczą.

Poza tym porównywanie parametrów marketowego konwekctjnego kopciucha z nafaszerowanym elektroniką kotłem gazowym jest trochę tendencyjna.

 

Ostatnie zdanie w moim wpisie jest błędne - przepraszam, pisałem to w pośpiechu. Chodziło mi o to, że nie uwzględniam sprawności w obu przypadkach (gazu i drewna). Trzeba porównując traktować jednakowo oba przypadki.

 

Jest:

"Weźmy te najczęściej podawane 4,2 uwzględniające sprawność (przy gazie nikt nie pomnożył przez sprawność)."

Winno być:

"Weźmy te najczęściej podawane 4,2 nie uwzględniające sprawności (przy gazie też przez sprawność nikt nie pomnożył)."

 

Jeszcze raz przepraszam.

 

A jeżeli chodzi o tę wydedukowaną z mojego wpisu sprawność kominka, to ona jest realna - popatrzcie na pomiary z filmiku, który wkleiłem. Tam też pracuje układ kondensacyjny, a pokazywana przez analizator sprawność kondensatu nie uwzględnia. Po uwzględnieniu sięga 100%.

 

Fotohobby, Twojego wpisu nie rozumiem. Powtarzam, nie pisałem przedtem o cieple spalania. Wytłuszczone zdanie w cytacie nie ma sensu i nie ma nic do tego, co pisałem.

Ciepło spalania to pokrótce ilość uzyskanego ciepła pod warunkiem, że cała para wodna ze spalin zostanie skroplona, a uzyskana woda schłodzona. Tę wartość się oblicza. Nawet potrafię to zrobić, tzn. mam odpowiednie książki i wiem, gdzie są,

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+ transport, + załadunek, + rozładunek, + ciecie i dopiero siekierka.

 

JTD uzyskuje znacznie lepszy wynik.

 

Powtórzę

Odniosłem się do Wojtkowych 10 groszy przy 200 zł. Przy cenie 100 zł było więc 5 gr. 15% to transport (z załadunkiem i rozładunkiem), 5% amortyzacja sprzętu do cięcia (zakładam tez własnoręczne).

 

To takie sobie tam wyliczanki, za którymi nie przepadam....Można inaczej. Dom 100 - 120 m2, w miarę porządnie zbudowany, to 5 - 6 mp drewna (1m3 - 0,65 mp) na sezon (piecokominek w miarę porządny). Cena 120 - 200 za mp. Kto chce niech sobie policzy i porówna z gazem...

 

JTD jest poza konkurencją....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fotohobby, Twojego wpisu nie rozumiem. Powtarzam, nie pisałem przedtem o cieple spalania. Wytłuszczone zdanie w cytacie nie ma sensu i nie ma nic do tego, co pisałem.

Ciepło spalania to pokrótce ilość uzyskanego ciepła pod warunkiem, że cała para wodna ze spalin zostanie skroplona, a uzyskana woda schłodzona. Tę wartość się oblicza. Nawet potrafię to zrobić, tzn. mam odpowiednie książki i wiem, gdzie są,

 

Pozdrawiam

Już Tłumaczę.

 

Dla obliczeń przyjąłęś wartość 27,9 MJ/m, czyli ciepło spalania dla gazu GZ-35

Nie bierz kaloryczności gazu zaazotowanego, tylko bardziej popularnego GZ-50.

 

I przelicz to sobie jeszcze raz.

 

I skończ z tym bajaniem o sprawności kominków na pozimie 95%.

80% tu już mega wyczyn.

Więc przelicz i drewno pod tym kątem

Później porównuj....

 

Greengaz, weźmy podane przez Ciebie liczby.

W przypadku gazu, który zawiera dużo wodoru różnica pomiędzy wartościami opałowymi (górną i dolną) jest duża.

39,5/27,9 = 1,42, czyli ciepło spalania jest o 42% wyższe od wartości opałowej.

 

Ską wziłąeś te liczby ???

Dla GZ-50:

Ciepło spalania: 39,5 MJ/m3

WArtość opałowa: 31,0 MJ/m3

 

Dla GZ-35:

Ciepło spalania: 27,9 MJ/m

Wartość opałowa: 24,0 MJ/m3

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę że co niektórzy dalej coś bredzą o kosztach,WWA, smrodzie ,ubóstwie i Bóg wie co jeszcze.:o

Ja pozyskuje sam drewno,koszt macie tu

http://www.strzelce-opolskie.katowice.lasy.gov.pl/sprzedaz-drewna-choinek-i-sadzonek#.WBzYVi3hD3g

Wychodzi 105 PLN za mp.(S 4),ale trzeba się trochę pobrudzić i popracować=zaleta spalanie olbrzymich ilości kalorii.

Transport,kto ma zaczep i przyczepkę zwozi bez problemu,ale trzeba jak powyżej.

Tu macie coś na temat WWA

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielopier%C5%9Bcieniowe_w%C4%99glowodory_aromatyczne

A wędzone wędlinki wpirdzielacie? I co smakuje?

http://dach.ich.uph.edu.pl/archiwum/stara/pdf/PM%20MONIKA%20SUSZEK.pdf

Tu pani magister w punkcie 2.2 ,pisze jak i z czego powstają WWA.

Kolega Wojtek próbuje grzecznie kilku niedouczonym przez profesorka googla wyjaśnić a oni nic nie ten tego.:confused:

To paskudztwo powstaje tylko w czasie niecałkowitego spalania i tu się zgadzam,że spore grono palaczy spala niewłaściwie,ale największe kopcenie drewnem to nic innego jak wędzarnia.a z niej okopcone smaczne szynki zajadacie i jakoś wam to nie przeszkadza.

WWA będą istnieć,bo nie ma takiego kominka,pieca, silnika spalinowego,kotła na drewno,który w 100 % wszystko spali.

Nawet ten nie emituje tylko pary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...