Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Awaria went nawiewnego ?

Zabrudzony filtr ?

 

 

 

"A gdby tu było przedszkole w przyszłości ... "

 

A jak Tobie się rozszczelni instalacja ? co wtedy ? tak sie konczy (lubisz takie newsy) :

 

https://wiadomosci.wp.pl/tragedia-w-sosnowcu-3-osoby-zatruly-sie-gazem-nie-zyje-40-latek-6354594954541185a

https://gk24.pl/smiertelne-zatrucie-czadem-w-kamienicy-w-swidwinie/ar/13835313

https://nowiny24.pl/tragedia-w-lezajsku-39letnia-kobieta-zatrula-sie-tlenkiem-wegla/ar/13932573

 

 

 

 

Do tego tego 100% szczelną komorę spalania. T

 

 

Zalewałeś wodą ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe bloki mają 98% np. w bełchatowie czy kozienicach. Stare zazwyczaj 96%, a ty nie masz nic :D.

 

Do tego odsiarczanie mają wszystkie.

 

 

Dotarlem do takich danych (2014)

 

Emisyjnosc elektrowni (czyli po oczyszczeniu)

 

SOx 1,571965 kg/MWh

 

skala sie mniej wiecej zgadza z tym (tam jest ok 1 z groszami) :

https://www.energetyka24.com/gaz/nierowna-walka-z-emisja-czy-belchatow-poradzi-sobie-z-rtecia

 

 

dla przypomnienia drewno ~ 0,036 kg/MWh

 

czyli wegiel po oczyszczeniu produkuje ponad 40(!) razy wiecej SOx niz drenwo, jak policzymy jeszcze straty przesylu to wyjdzie jeszcze gorzej

 

tak wyglada te Twoje oczyszczanie

Edytowane przez gogush
przecinek nie w tym miejscu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe bloki mają 98% np. w bełchatowie czy kozienicach. Stare zazwyczaj 96%, a ty nie masz nic :D.

 

Do tego odsiarczanie mają wszystkie.

 

Brednie , maja wszystkie ale skutecznosc jest baaardzo rozna, Rafak (producent!) w swoich reklamach chwali się ze ma max 96% (MAX!) , same eketrocieplownie chwala sie ze maja 95%(znowu MAX) np:

"Gwarantowana skuteczność usuwania dwutlenku siarki wynosi 92 %, natomiast osiągana skuteczność dochodzi do 95 %"

http://www.cezpolska.pl/pl/cez-w-polsce/ochrona-srodowiska/ochrona-srodowiska-w-grupie-cez-w-polsce.html

 

Myslisz ze gdyby mieli 98% to by sie tym nie chwalili ?

 

a wystarczy taki system przeciazyc i juz system sobie nie radzi. Oczyszczanie działa z wydajnoscia producenta przez jakis czas , potem spada. Co wiecej taka elektrownia ma problem z tzw. "doliną nocną" produkuje prad (zanieczyszczenia) choć nikt go nie potrzebuje.

Gdyby było tak dobrze to nie powinismy wyłączac elektroni przeciez "99%" skutecznosci to powietrze jak w uzdorowisku ... :)

 

Jak policzysz efektywnosc kotłów do tego starty sieci (do 15%!) to wyjdzie ze tego węgla trzeba spalić kilka razy więcej i przy np. pyłach które dla wegla są kilka-kilkanascie razy wieksze od spalania drewna to przy zalozeniu tych 90% skuteczności oczyszczania dalej to jest wiecej niż kominek (jak napisalem wczesniej w poscie wyzej) .

O produkcji w "dolinie " napisalem wyzej , nikt nie chce a siarka leci w powietrze , kominek wygasisz (albo sam zgaśnie) elektrowni nie wyłączysz

 

Co wiecej przy spalaniu wegla jest jeszcze jeden bardzo ciekawy związek : RTĘĆ. Zbadano go właśnie w tej super wydajnej elektrowni : Bełchatowie na którą sie powołujesz i wyglada tak :

 

"Już pomiary w 2017 roku, dokonane bardziej dokładną metodą, wykazały, że przy większej produkcji energii do atmosfery dostało się 2,16 t rtęci. Wpływ na to mogła mieć przede wszystkim jakość paliwa."

 

https://www.energetyka24.com/gaz/nierowna-walka-z-emisja-czy-belchatow-poradzi-sobie-z-rtecia

 

czym jest rteć i jak działa na organizm ? :

 

"Związki rtęci działają toksycznie na układ nerwowy, krążenia, dokrewny, szkieletowy, moczowy, płciowy oraz immunologiczny"

 

https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/07/Farmacja_4_07.pdf

 

"Rtęć w formie: ciekłej, par i rozpuszczalnych związków jest trująca[14].

 

Rtęć wchłania się przez drogi oddechowe w postaci par. Z płuc dostaje się do krwi, gdzie wnika do erytrocytów, w których jest utleniana. Pewne ilości rtęci wnikają też do mózgu i przenikają przez barierę łożyskową do krwi płodu. Wchłonięta w ten sposób rtęć wydala się z moczem i w niewielkim stopniu z kałem. Kumuluje się w nerkach, uszkadzając je.

 

Toksyczność rtęci polega na niszczeniu błon biologicznych i łączeniu się z białkami organizmu. W ten sposób rtęć zakłóca wiele niezbędnych do życia procesów biochemicznych.

 

Ostre zatrucie oparami rtęci wywołuje zapalenie płuc i oskrzeli prowadzące niekiedy do śmiertelnej niewydolności oddechowej. Inne objawy to: krwotoczne zapalenie jelit, niewydolność krążenia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Uszkodzeniu ulegają również nerki i układ nerwowy."

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rt%C4%99%C4%87

 

Ile rtęci wyprodukuje spalanie drewna ?

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie tam widzisz wzmiankę o kominkach ? Wyczytujesz słowa , których nie ma . Ja nie mam kominka , miałem zamiar... bo komin już stał , ale go nie popełniłem i się cieszę z tego .

 

No jak to gdzie ? Tu!!! #9438 ....:D.Wklejasz jakieś niemerytoryczne mściwe posty ,a wzmianki o kominkach nie widzisz.Ty chcesz widzieć to co zawsze chcesz.Rozumiem.Widzisz ja mam kominek i mieć go będę.:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"czym jest rteć i jak działa na organizm ? :

 

"Związki rtęci działają toksycznie na układ nerwowy, krążenia, dokrewny, szkieletowy, moczowy, płciowy oraz immunologiczny"

 

https://www.akademiamedycyny.pl/wp-c...macja_4_07.pdf

 

"Rtęć w formie: ciekłej, par i rozpuszczalnych związków jest trująca[14].

 

Rtęć wchłania się przez drogi oddechowe w postaci par. Z płuc dostaje się do krwi, gdzie wnika do erytrocytów, w których jest utleniana. Pewne ilości rtęci wnikają też do mózgu i przenikają przez barierę łożyskową do krwi płodu. Wchłonięta w ten sposób rtęć wydala się z moczem i w niewielkim stopniu z kałem. Kumuluje się w nerkach, uszkadzając je.

 

Toksyczność rtęci polega na niszczeniu błon biologicznych i łączeniu się z białkami organizmu. W ten sposób rtęć zakłóca wiele niezbędnych do życia procesów biochemicznych.

 

Ostre zatrucie oparami rtęci wywołuje zapalenie płuc i oskrzeli prowadzące niekiedy do śmiertelnej niewydolności oddechowej. Inne objawy to: krwotoczne zapalenie jelit, niewydolność krążenia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Uszkodzeniu ulegają również nerki i układ nerwowy."

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rt%C4%99%C4%87

 

Ile rtęci wyprodukuje spalanie drewna ? "

 

Podobno w szczepionkach dla noworodka (podawanych w pierwszej dobie życia) jest nieszkodliwa...

No, lekarze tak gadają...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem, żebyś dał coś o kondensatach. A Ty przytaczasz info o atmosferykach....

 

Wychodzi na to, że jednak większe niebezpieczeństwo wydostania się czadu jest w przypadku kominka, niż kotła kondensacyjnego.

 

Moja zagadka dotyczyla porownania energii z wegla do grzania kablami i grzaniem kominkiem (ten czad zupelnie bez sensu jest w tej dyskusji - zostawmy go)

 

Jak napisalem juz wczesniej :

 

"wegiel po oczyszczeniu produkuje ponad 40(!) razy wiecej SOx niz drewno, jak policzymy jeszcze straty przesylu to wyjdzie jeszcze gorzej"

 

wiec na dzien dzisiejszy trzeba mocna jeszcze pracowac nad oczyszczaniem tych spalin aby dogonic nie oczyszczane kominki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno w szczepionkach dla noworodka (podawanych w pierwszej dobie życia) jest nieszkodliwa...

No, lekarze tak gadają...

 

Adam M.

 

 

Nie musisz mowic , moje dziecko po szczepionce dostalo zapaści .... ledwo go odratowaliśmy (2 latek) a i tak nasza sluzba miala nas w dooopie.

ta "śmiertelna niewydolności oddechowa" to wlasnie tzw "smierc łóżeczkowa niemowlat" (sudden infant death syndrome)

 

ale to zupelnie juz OT choc rtec leci z kominow ...

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja zagadka dotyczyla porownania energii z wegla do grzania kablami i grzaniem kominkiem (ten czad zupelnie bez sensu jest w tej dyskusji - zostawmy go)

 

 

Słuchaj - masz misję, przenieś się do działu "Ogrzewający z COP1 - wystąp"

Ja nie jestem apologetą ogrzewania kablami, o tym możesz z @vvvv podyskutować, on uważa, że to bardzo czysty sposób grzania.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czemu akurat skupiasz się na sox? A nie na pyłach czy węglowodorach aromatycznych?

 

W odległości 13 km mam dwie elektrownie 1 GW i 1.5 GW często bywam w ich okolicach i nie wiedzę i czuję żeby smrodziły. W przeciwieństwie do niskiej emisji.

 

Bo po pierwsze próbowales udowodnic ze oczyszczanie jest tak skuteczne ze nie produkuje SOx (napisalem wczesniej ze to brednie)

 

Po drugie to ze nie czujesz nie oznacza ze tego nie ma ..... rtęć jest bezwonna

 

Powtorze : ogrzewanie pradem z wegla w porownaniu do kominka jest BARDZIEJ szkodliwa

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co bardziej szkodzi? Emisja rtęci z wysokiego komina co nie wpływa mierzalnie na poziom rtęci w powietrzu, którym oddychają ludzie?

 

 

Padłem : 3 tony rtęci z wysokiego komina nie jest szkoldiwe czy Ty wiesz co ty wypisujesz ? czy wiesz ze dawka progowa rtęci, czyli stężenie uważane za bezpieczne, wynosi 0,05 mg Hg na m³ powietrza ? powtórze 0,05 mg ile to będzie m3 te 3 tony ? Wiesz ze pary rteci sa ciezsze od powietrza ? to gdzie ląduja , jak myslisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj - masz misję, przenieś się do działu "Ogrzewający z COP1 - wystąp"

Ja nie jestem apolegotą ogrzewania kablami, o tym możesz z @vvvv podyskutować, on uważa, że to bardzo czysty sposób grzania.

 

Widzisz tak sie sklada ze sam napisales ze trujesz sasiadow 8 razy do roku. Tak sie sklada ze wykorzystujac energie do grzania truje sie ich 40 razy bardziej (Sox o ktorych pisalem wyzej o rteci nie wspominajac) Wiec jesli ktos pisze o truciu (czytaj TY) to wlasnie TY powinienes wyladowac w watku COP1 a nie wieszczyc ze komnki trują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj - masz misję, .

 

 

I na koniec : tak sie składa ze czytajac te brednie nie wytrzymalem wiec pokusilem sie o skomentowanie, nie mam misji ale ta hipokryzja ktora reprezentujesz powaliła mnie na kolana (ktos wczesniej tez to zauwazyl) .

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz tak sie sklada ze sam napisales ze trujesz sasiadow 8 razy do roku. Tak sie sklada ze wykorzystujac energie do grzania truje sie ich 40 razy bardziej (Sox o ktorych pisalem wyzej o rteci nie wspominajac) Wiec jesli ktos pisze o truciu (czytaj TY) to wlasnie TY powinienes wyladowac w watku COP1 a nie wieszczyc ze komnki trują.

 

 

Ale to jest wątek o bezzasadności stawiania kominków.

Załóż wątek o szkodliwośći grzania z COP-1

A kwestia trucia zależy od lokalizacji źródła dymu.

Przekroczenie PM10 w mojej okolicy nie są spowodowane tym, że w elektrowni Rybnik zwiększono moc, tylko tym, co wypuszczają kotły węglowe i skrzynki do spalania drewna.

To samo węglowodory aromatyczne i benzoapiren.

Powierzchnia Polski to 312 tys km2, elektrowni jest kilkanaście, to jakie jest stężenie tej rtęci na m3 powietrza nad naszym krajem ?

 

I na koniec : tak sie składa ze czytajac te brednie nie wytrzymalem wiec pokusilem sie o skomentowanie, nie mam misji ale ta hipokryzja ktora reprezentujesz powaliła mnie na kolana (ktos wczesniej tez to zauwazyl) .

 

Ale jakie brednie ? Że kominki zatruwają bezpośrednie sąsiedztwo ? Że przyczyniają się wraz z kotłami węglowymi do problemu niskiej emisji ?

To fakty, nie brednie. I jaka hipokryzja ?

Ja staram się przynajmniej ograniczać to do minimium paląc kilka razy w sezonie, spalając 4-letnie drewno, od góry, wtedy, kiedy jakość powietrza jest dobra.

Niestety, jestem w awangardzie, bo notorycznym spalaczom drewna to wisi.

Jak ktoś pali 180x w roku, to przed rozpaleniem nie patrzy na wskazania stacji monitorującej jakość powietrza w okolicy.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile to będzie m3 te 3 tony ?

 

No własnie podaj. Stosujesz wyłącznie domniemanie i argumenty hipotetyczne - równie dobrze może mieć efekt na poziomie błędu pomiarowego lub dawki mieszczące się głęboko w normach.

 

Trucie przez niską emisje jest faktem.

 

"to gdzie ląduja , jak myslisz ?"

 

Ja nie bawię się w gdybologię tylko w fakty. Jak widzisz te dziesiątki tysięcy ton emisji SOx z każdej elektrowni nie przekłada się na przekraczanie normy wynoszącej 125ug/m3 - dopiero odpalenie niskiej emisji to powoduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz tak sie sklada ze sam napisales ze trujesz sasiadow 8 razy do roku. Tak sie sklada ze wykorzystujac energie do grzania truje sie ich 40 razy bardziej (Sox o ktorych pisalem wyzej o rteci nie wspominajac) Wiec jesli ktos pisze o truciu (czytaj TY) to wlasnie TY powinienes wyladowac w watku COP1 a nie wieszczyc ze komnki trują.

 

Podoba mi się Twoja walka z wiatrakami.Czytam jak z nimi walczysz ale niestety z nimi nie wygrasz.Twoje dane ,Twoje argumenty za kominkami zawsze tu odniosą negatywny skutek.Gdyby już teraz zakończyć dyskusję i dojść do podsumowania to wychodzi na to ,że to co emitują kominki {ogólnie emitery itp.} jest najbardziej szkodliwym zjawiskiem dla człowieka ponieważ musi wdychać syf niskiej emisji wyprodukowanego z drewna. Trzeba by zadać pytanie czy ta dyskusja ma dotyczyć : mam kominek to trujesz sąsiada czy bardziej uogólniając wszystkie kominki na świecie trują sąsiadów.Jeśli to pierwsze to już chylę czoła i wiem ,że np. ja czy inni forumowicze mający kominki tego tu nie robią.Natomiast to drugie zagadnienie , które rozszerzają oponenci - adwersarze to wielki globalny problem.Powiedzenie "zacznijmy od swojego podwórka " bardzo mi tu jakoś pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam, że twoje uprzejme nazewnictwo, jest co najmniej nieuprawnione.

Ty i inni, logicznie myślący, zwyczajnie godzicie się na patologię. I na nic nie zda się wyjaśnienie, że kultura wymaga, że to wychowanie i podobne, ponieważ są w życiu sytuacje - i osobnicy te sytuacje prowokujący - które należy traktować w sposób nieskomplikowany.

Musisz to wiedzieć, że wchodząc z "czymś" takim w interakcję, pogrążysz się bez względu na argumenty. To dosłownie tak, jak w stwierdzeniu z czasów kiedy w modzie były wszelkiej maści internetowe "czaty": zacznij z głupkiem to sprowadzi ci do swego poziomu i pokona doświadczeniem.

Bo również musisz to wiedzieć, że wszelkie "normy" i "zalecenia" są obliczone właśnie na powstawanie nowych form patologii. Wymuszanie na ludziach określonego sposobu myślenia pod przykrywką rzekomego dobra ogółu. Ogółu. Dodaj do tego globalnie. I pomyśl; o czym myślisz ?

Chcesz grzać kominkiem lub tylko w nim palić, bo chcesz ?....to rób to, dla swojej przyjemności. Nie podpalisz tym sąsiada, który w dużej mierze ma w doopie to, co się z tobą dzieje, ale za to chętnie zadzwoni by podpie ... "poinformować"

 

A Ty to z jakiej bajki Bo u Andersena i Braci Grimm Cie nie ma.Wyluzuj i zostaw te wywody dla żony przy śniadaniu. Co Ty mi tu tłumaczysz? Trudna noc , że umoralniać mnie tu przyleciałeś? Ścierają się tu poglądy w tym kontrowersyjnym.....czasami topiku ale się ścierają .Ludzie chcą jakoś rozwiązać problemy a Ty mi tu ,że oponent i adwersarz.Tak gościu bo watek dzieli na oponentów i adwersarzy i tych drugich( oponent "oponent

przeciwnik "-"adwersarz przeciwnik, zwłaszcza w dyskusji lub sporze"sjp.

Mam kominek gościu i nie truję sąsiadów kumasz?

Edytowane przez niktspecjalny
zmieniłem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...