Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To ja może podam mój przykład z życia aktualnie to 3 sposób grzania mojego domu, była ciepłownia, prąd i jest kominek.

Gdy używałem ciepłownie zużywałem średnio z dwóch lat 34,15GJ->9486kWh. Dawało to łącznie 1750zł zużycia i 3900zł abonamentu. Dało to łącznie 5650zł kwota jak by nie patrzeć kosmiczna.

 

Potem był prąd zużyłem w ciągu roku 9765kWh. Koszt prądu (przesył, dystrybucja, koszt kwh i opłaty abonamentowe to u mnie 0,58zł kWh). To daje 5663zł tu również wartość kosmiczna.

 

Gdy ogrzewałem kominkiem zużyłem łącznie 2550kg pierwszy sezon (teraz zaczynam 2 sezon). Do tego zużyłem 140kwh prądu daje jakieś 140*0,58=81zł

 

Mój piecokominek ma sprawność, 90% więc mogę przyjąć 1kg=4kWh

Opału 2550kg * 4kWh=10200kWh

Koszt opału wychodzi 0,10zl/kWh*0,9= 0,11zl/kWh

Można przyjąć, że opał + podpałka do 1kWh wyniósł mnie 0,12zł

To daje koszt na poziomie 1224zł

Wyżej wyliczenia wychodzą matematycznie jak wyszło w praktyce. Otóż zakup opału i podpałki 1285zł, więc coś jest na rzeczy z tą sprawnością. Łącznie to z prądem wyszło mnie 1366zł. Muszę dodać czy ogrzewałem z ciepłowni, prądem i drewnem to temperatura w domu była w tych samych wartościach +/- 0,5 stopnia. Parter 21-23 a piętro sypialnie 20-21.

 

Jeszcze wypada sprostować skąd wartość 2550kg otóż cały opał, który użyłem w domu lądował najpierw u mnie na firmie, więc mogłem wszystko sobie dokładnie z ważyć (podsuszałem ten opał) a potem jechał do mnie do domu, w pierwszym sezonie chciałem wiedzieć ile tego zużyje.

 

A gdyby tak użyłem gazu w domu, którego nie mam:

Cena wychodzi +/- 0,23zł/kWh * 9625kWh (średnia z ciepłowni i prądu) => 2214zł

Więc jednak da się tanio ogrzewać kominkiem, ale dobrym kominkiem.

 

Ale tu dochodzimy do sedna sprawy. Ilość instalacji kominków o sprawności 95-90% jest bardzo mała w Polsce. To tak jak by porównać prąd z węgla, ilość instalacji solarnych i wiatrowych na tle węglowej jest też bardzo mała. Cała dyskusja toczy się pomiędzy tradycyjnymi kominkami a piecokominkami akumulacyjnymi. Gdzie tradycyjny kominek mogę śmiało stwierdzić zużyje 2x więcej opału od piecokominka i wówczas rachunek ekonomiczny na rzecz gazu wygląda kiepsko (2570zł kominek a gaz 2214zł). Stąd słuszne stwierdzenia wielu forumowiczów że kominkiem tradycyjnym się nie opłaca.

Jak widać koszt instalacji gazowej całej w domu to koszt 20tys. Koszt instalacji piecokominkowej brutto z montażem 18tys. do tej instalacji warto dodać grzejnik akumulacyjny na prąd do łazienki o kwocie -/+ 1tys zł.

 

Kolejny wpis z cyklu: "odwaliłeś kawał roboty". Uzupełnij tylko dane o wilgotności i ilości drewna, bo zamkniesz tym drogę do spekulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostań może jednak ekspertem od gazu.

Co do Zapfera, to świetny przykład na porównanie sprawności realnych posiadanych przez niego kolejnych systemów grzewczych. Bez spekulacji certyfikowanych laboratoriów ....

Dobrze, zostawmy metry sześcienne i przestrzenne.

Aby mnie przekonać poproszę jeszcze o spekulacje certyfikatami, co by uwiarygodnić dane podawane przez Zepera, zwłaszcza, że jeszcze w marcu br. roku pisze

 

Według mnie potrzebuje max 1-2kW aby wspomóc kominek.

CWU to całkiem inna sprawa ja piszę o CO i z zarządcą też gadam i piszę tylko o CO.

 

do czego poszukuje rozwiązania

 

Potrzebuje zrobić małe ogrzewanie CO o mocy max 2kW. Przyszła mi myśl żeby zastosować bojler 2kW o pojemności 5litrowej np. Kospela, do tego pompa obiegowa max 100W, zainstalować manometr, zawór bezpieczeństwa i odpowietrznik. Czy taki zestaw zda egzamin czy coś do tego zestawu brakuje?

Potrzebny był by jeszcze sterownik który można by zainstalować w 3 pomieszczeniach tylko nie wiem czy to nie za duży koszt przy takiej inwestycji.

Dodam że instalacja CO jest (rury, grzejniki) wystarczy tylko coś wpiąć aby grzała.

 

by dogrzać pomieszczenia, gdzie nie sięga ciepło z kominka z akumulacją. Te pomieszczenia były ogrzewane ciepłem z ciepłowni!!!

Czy komfortowym jest rozprowadzenie ciepła klatką schodową? Przy takiej dystrybucji ciepłego powietrza, jaka temperaturę trzeba mieć na parterze, by uzyskać komfortowe 22-23 st. w pomieszczeniach na piętrze?

 

I również w marcu 2016

 

Dzięki za rady :-)

Ja puki co testuje różne brykiety i mogę potwierdzić że ołówek puki co jest najlepszy. Najlepiej się pali, długo utrzymuje żar, najlepiej zbity i nie rozpada się. Długość palenia wychodzi taka sama jak przy drzewie u mnie akurat przy odpowiednim sterowaniu. Widok płomienia inny niż przy drewnie ale jest ok do zaakceptowania. Wychodzi mi też na że cena brykietu ołówkowego praktycznie równa się z zakupem 2,5-3m3 drewna już sezonowanego u sprzedawców a mamy jak by nie patrzeć mniejszą wilgotność i nie potrzeba tyle miejsca gdzie trzymać.

 

i dalej marzec br.

 

...W tym roku zainstalowałem kominek akumulacyjny i zapewnił mi niemal 100% zapotrzebowanie na ciepło. Koszt opału drewnem wyszedł 950zł.....

Co byście polecili innego jako rozwiązanie dogrzania domu?

 

A teraz Piotrze porównaj powyższe z postem Zapera zawierającym wyliczenia.

 

@Zaper13

Sorki, że na Tobie się wyżywam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Grenngaz"

 

1. Sprawność:

http://nordpeis.pl/Produkty/Piece-akumulacyjne/Salzburg-L

 

2. Moc 1-2kW bo taką potrzebuje aby dogrzać pokoje i łazienkę. Do łazienki i tak potrzebuje coś aby dogrzać ją do 23 stopni(zastanawiam się nad grzałką 400W do kaloryferów). A ten dwa pokoje jest mi potrzebny aby dogrzać go przy mrozach rzędu -15-2x stopni. Mógłbym to rozwiązać zapalając jeszcze raz rano ale zakładam że palę raz a konkretny wsad. Na piętrze więcej niż 20-21 stopni nie potrzebuje. Tam są tylko sypialnie i łazienka. A do spania większa temperatura niż 20-21 nie jest potrzeba, mówi się nawet że powinno być 18 stopni dla zdrowia.

 

3. Jeśli chcesz mogę dokładnie Tobie podać ile zużyłem danego drzewa grab i akacji oraz w jakich cenach. Testowałem 6 paczek brykietu 3 ruf i 3 ołówki. Co do 950kg faktycznie wprowadzenie błąd ale a nie było to jeszcze końca sezonu, dopiero po czasie wyliczyłem sobie wszystko dokładnie co i jak. Na ten sezon też już mam przygotowane wszystko "chyba" więc wraz podpałką jak chcesz mogę podać ile na razie mnie przygotowanie sezonu wzięło.

 

 

Część 1: zaraz ustosunkuje się do reszty wpisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"autorus" - pracę własną nie da się wyliczyć, ale na pewno trzeba do tego doliczyć kilka litrów wody i coś do zjedzenia. Bo jednak trzeba ruszać przy tym.

 

"fotohobby" Mam ciepło CWU z ciepłowni. Fakt gdyby nie podejście dyrektorów z ciepłowni też był używał ich CO. Ale trudno jest im wytłumaczyć że domy potrzebują mniej kW ciepła niż domy budowane xx lat temu. Oni mają swoje wyliczenia a że dokumenty mówią coś innego. Jak to mi powiedzieli jak się nie podoba to rozwiąż Pan umowę. Cała sprawa rozchodziła się o abonament i ilość mocy kW zamówionej. Rozwiązuje mowę CO a CWU zostaje z ciepłowni. Chodź nie wykluczam że w przyszłości z CWU też zrezygnuje (chodź wychodzi na razie korzystnie cenowo). Co do prądu w pierwszym roku miałem stary kocioł CO + stary bojler spadek z pracy. Następnym 2 lata to CO + CWU z ciepłowni.

 

"GreenGaz" sorry za pomylenie z postu wyżej twojego nicku.

Edytowane przez zaper13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zostawmy metry sześcienne i przestrzenne.

Aby mnie przekonać poproszę jeszcze o spekulacje certyfikatami, co by uwiarygodnić dane podawane przez Zepera, zwłaszcza, że jeszcze w marcu br. roku pisze

 

 

 

do czego poszukuje rozwiązania

 

 

 

by dogrzać pomieszczenia, gdzie nie sięga ciepło z kominka z akumulacją. Te pomieszczenia były ogrzewane ciepłem z ciepłowni!!!

Czy komfortowym jest rozprowadzenie ciepła klatką schodową? Przy takiej dystrybucji ciepłego powietrza, jaka temperaturę trzeba mieć na parterze, by uzyskać komfortowe 22-23 st. w pomieszczeniach na piętrze?

 

I również w marcu 2016

 

 

 

i dalej marzec br.

 

 

 

A teraz Piotrze porównaj powyższe z postem Zapera zawierającym wyliczenia.

 

@Zaper13

Sorki, że na Tobie się wyżywam.

 

Gren....Certyfikaty robi się w innym celu, niż Twoje oczekiwania. Metodologia badania wydajności w akredytowanych laboratoriach, jest bez związku z powszechnie oczekiwaną na forach....Już pisałem. To nie miejsce by się doktoryzować z kominków i przekonywać przekonanych...Bez znaczenia do czego. Mam kilka zaległych fajniejszych tematów. Wybacz...

 

Co do zapera. Może to młody pasjonat piecokominka? Doświadcza, szuka....Tak jak Ty kiedyś ;) Tylko krowa nie zmienia zdania....Zróbcie mi nitkę z gazem koło domu, zaraz kilka kominów wyłączę...Mam ok 10 czynnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gren....Certyfikaty robi się w innym celu, niż Twoje oczekiwania. Metodologia badania wydajności w akredytowanych laboratoriach, jest bez związku z powszechnie oczekiwaną na forach....Już pisałem. To nie miejsce by się doktoryzować z kominków i przekonywać przekonanych...Bez znaczenia do czego.

Zgadza się.

Certyfikaty maja znaczenie w przypadku kotłów na paliwa stałe do celów porównawczych i głównie marketingowych.

Podawane tam wartości mają niewiele wspólnego z osiągami w rzeczywistych warunkach pracy.

Trudność uzyskania wyższych parametrów występuje zwłaszcza w przypadku sterowania procesem spalania tylko dopływem powietrza.

Rozumiem determinację Zapera przy cenach jakie serwuje mu ciepłownia. Muszę przyznać, że nie miałem świadomości aż takiego zdzierstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"autorus" - pracę własną nie da się wyliczyć, ale na pewno trzeba do tego doliczyć kilka litrów wody i coś do zjedzenia. Bo jednak trzeba ruszać przy tym.

 

"fotohobby" Mam ciepło CWU z ciepłowni. Fakt gdyby nie podejście dyrektorów z ciepłowni też był używał ich CO. Ale trudno jest im wytłumaczyć że domy potrzebują mniej kW ciepła niż domy budowane xx lat temu. Oni mają swoje wyliczenia a że dokumenty mówią coś innego. Jak to mi powiedzieli jak się nie podoba to rozwiąż Pan umowę. Cała sprawa rozchodziła się o abonament i ilość mocy kW zamówionej. Rozwiązuje mowę CO a CWU zostaje z ciepłowni. Chodź nie wykluczam że w przyszłości z CWU też zrezygnuje (chodź wychodzi na razie korzystnie cenowo). Co do prądu w pierwszym roku miałem stary kocioł CO + stary bojler spadek z pracy. Następnym 2 lata to CO + CWU z ciepłowni.

 

"GreenGaz" sorry za pomylenie z postu wyżej twojego nicku.

 

Czyli rozumiem, że kwota, jaką podałeś jako rachunek z ciepłowni obejmowała też CWU ?

To ile teraz kosztuje Cię CWU z ciepłowni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że kwota, jaką podałeś jako rachunek z ciepłowni obejmowała też CWU ?

To ile teraz kosztuje Cię CWU z ciepłowni ?

 

Kwoty które podałem dotyczą tylko CO. Od początku miałem wszystko to rozdzielone w instalacji przy prądzie doinstalowałem 2 liczniki aby wiedzieć ile idzie na CO i CWU (największe pożeracze prądu)+dodatkowy licznik wody dla CWU. Gdy z ciepłowni to mam jeden na CWU, drugi to sterownik który pokazuje GJ, kwh,m3, temperatury i inne bajery (na szczęście to akurat montowała ciepłownia na swój koszt).

Ciepło CWU z ciepłowni kosztuje mnie opłata stała co miesiąc to 28zł (12 miesięcy 336zł) + zużycie 1m3 ogrzanej wody to 0,4GJ->21zł + woda zimna za 1m3->12,5zł. Aktualnie tak wyglądają ceny a były podwyżki co roku. W stosunku do prądu gdzie bojler był stary i klasy energetycznej chyba E,F to wypada dobrze, dlatego CWU mam na razie z ciepłowni. CWU z ciepłowni ma swój plus woda dostarczona bardzo ciepła o bardzo mocnym przepływie bez ograniczeń, więc tej wody na miesiąc nie idzie znowu tak dużo.

Kończąc nie na temat kominków mam zamiar zainstalować coś mniejszego do CO niż kocioł ponieważ w tym roku planuje pewne testy instalacji i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak testy rok, dwa pójdą dobrze to potem na większą skalę w całym domu coś się rozwinie.

Edytowane przez zaper13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale aby ogrzać cały dom włącznie z łazienkami samym kominkiem bez obiegu wodnego? to albo bardzo mały dom, albo część pomieszczeń jest zimna

 

Żeby stopy nie przymarzły do posadzki, to bardzo prosto:

 

http://lunia.biz/wp-content/uploads/2014/07/1_skarpety_welniane_lunia-580x500.jpg

http://stanzayk.pl/362-thickbox_default/kapcie-damskie-zimowe-sk%C3%B3ra-naturalna-we%C5%82na-naturalna.jpg

 

:D

 

Prawdy od nich nigdy się nie dowiesz. Trzeba samemu dochodzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed oceną dajmy szanse wypowiedzieć się Koledze zaper13. Zaper przedstawił tu rzetelne pomiary myślę ciekawe dla wszystkich i bardzo konkretne. Nie ma powodów aby nie wierzyć w to co Kolega raportuje. Może ma rozprowadzenie ciepła np kanałami Edytowane przez Adam626
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przed oceną dajmy szanse wypowiedzieć się Koledze zaper13. Zaper przedstawił tu rzetelne pomiary myślę ciekawe dla wszystkich i bardzo konkretne. Nie ma powodów aby nie wierzyć w to co Kolega raportuje. Może ma rozprowadzenie ciepła np kanałami

Czy tylko zaper13 jest mieszczuchem a reszta wieśniakami nie mającymi pojęcia ile płaci się za ogrzewanie miejskie w bloku ?

czynsz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...