Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

PM2.5

PM10 wychwytuje trochę więcej. Mierzone na anemostacie.

 

To chyba twoje.Anemostaty masz na wysokości np.80 cm od podłogo czy na suficie.

 

Normy jakości powietrza – jak prawidłowo odczytywać wyniki stężeń pyłu

 

7 lutego 2018 15:25

dane-pomiarowe-4.jpg

Od kilku lat w Polsce najczęściej przekraczane są normy jakości powietrza pyłami drobnymi, tzw. pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenem. Czasami mieszkańcom wydaje się, że stan jakości powietrza w ich otoczeniu jest bardzo zły, a służby nie reagują. Nie wynika to z opieszałości urzędników, ale najczęściej jest konsekwencją błędnie interpretowanych wyników pomiarów.

Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo odczytywać zarejestrowane na stacjach monitoringu wyniki stężeń tych substancji.

Jak prawidłowo odczytać wyniki pomiarów

 

Aby prawidłowo odczytać wynik pomiaru jakości powietrza należy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem, obowiązują różne okresy uśredniania wyników pomiarowych:

 

  • norma średniodobowa (24-godzinna) to wyniki pomiarów zarejestrowane na stacji pomiarowej co godzinę w ciągu doby i uśrednione do jednej wartości 24-godzinnej lub zarejestrowane tylko raz w ciągu doby;
  • norma średnioroczna – wyniki pomiarów zarejestrowane w ciągu roku kalendarzowego na stacji pomiarowej, uśrednione do jednej wartości rocznej;
  • dopuszczalna częstość przekraczania – w przypadku norm jedno- lub 24-godzinnych, dla których dopuszcza się wystąpienie określonej liczby dni z przekroczeniami (np. w przypadku pyłu PM10 poziom przekroczenia stężenia dobowego to 50 µg/m3, natomiast musi ono wystąpić przynajmniej 36 razy w roku aby sklasyfikować je jako przekroczenie standardu jakości powietrza).

Dla pozostałych substancji określono dodatkowo normy jednogodzinne (wynik stężenia substancji zarejestrowany raz w ciągu godziny na stacji pomiarowej) oraz normy ośmiogodzinne (obliczona jako maksymalna średnia wartość dla doby, spośród średnich stężeń jakie rejestrowano co godzinę z ośmiu średnich jednogodzinnych w ciągu doby).

Obowiązujące normy stężeń pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu

 

dane-pomiarowe.jpg

Na stronach internetowych każdego z Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, umieszczane są zarejestrowane wyniki stężeń zanieczyszczeń powietrza, ze wszystkich stacji pomiarowych zlokalizowanych w poszczególnych województwach. Stacje mogą rejestrować stężenia utrzymujące się w powietrzu z częstotliwością co godzinę, raz na dobę lub raz na kilka dni – w zależności od rodzaju pomiaru i badanej substancji.

Jak czytać wyniki stężeń substancji rejestrowane przez stacje PMŚ?

 

Analizy jakości powietrza determinują zatem sposób dokonywanych obliczeń.

dane-pomiarowe-2.jpg

dane-pomiarowe-3.jpg

W przypadku okresów uśredniania wyników pomiarów można posługiwać się tylko wskazaną normą. Nie należy porównywać wyników stężeń dobowych jeśli taka norma nie istnieje. Na przykład dla stężeń pyłu PM2,5 obowiązuje jedynie norma uśredniania wyników pomiarów do wartości rocznej, często błędnie przyrównywana jest do wyników stężeń zarejestrowanych w ciągu doby. Taka norma dla pyłu PM2,5 nie istnieje, zatem nie ma granicznej wartości stężenia dobowego dla tej substancji, którą można by określić przekroczeniem.

Więcej o metodach prowadzenia pomiarów: Pomiary pyłu zawieszonego w powietrzu.

Co warto wiedzieć o pomiarach?

 

Wyniki pomiarów to nie zwykła średnia arytmetyczna

 

Aby prawidłowo obliczyć wynik pomiarów należy pamiętać o wymaganej kompletności wyników pomiarów, czyli o minimalnej liczbie zarejestrowanych pomiarów dla danego czasu uśredniania. W przypadku obliczenia wartości średniorocznej wymagana jest przynajmniej 90% liczba pomiarów w skali roku, dla wartości o krótszym czasie uśredniania – przynajmniej 75% wyników pomiarów.

Nie ze wszystkich stacji wyniki pomiarów podlegają analizie

 

Należy mieć na uwadze, że różne metody pomiarów mogą dawać inne wyniki mierzonych stężeń substancji. Najdokładniejszą metodą pomiaru stężeń substancji w powietrzu jest metoda manualna (referencyjna). Wyniki rejestrowane ze stacji automatycznych również są akceptowane (równoważne do wyników ze stacji manualnych), natomiast w przypadku kiedy w jednym punkcie pomiar prowadzony jest dwoma metodami i zachowana jest wymagana kompletność serii pomiarowych, stan jakości powietrza powinien być oceniany na podstawie wyników ze stacji manualnych. Należy również pamiętać, że prezentowane na poszczególnych stronach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, dane pomiarowe ze stacji automatycznych udostępniane są na bieżąco i po walidacji wartości zarejestrowane mogą ulec zmianie.

Przy analizie wyników pomiarowych należy pamiętać również, że państwowe stacje monitorują stan jakości powietrza w otoczeniu zabudowy mieszkalnej, zakładów przemysłowych, dróg o dużym natężeniu ruchu (stacje komunikacyjne), jak i w miejscach znacznie oddalonych od wszelkich źródeł emisji (stacje tła regionalnego). Analiza danych z każdego z rodzajów stacji monitoringu powinna uwzględniać typ stacji. Oznacza to, że wynik stężenia substancji odczytany np. ze stacji komunikacyjnej oddaje wartość stężenia substancji w powietrzu tylko w otoczeniu drogi, przy której się znajduje i nie jest reprezentatywny dla innych obszarów.

Źródło danych pomiarowych

 

Polskie prawo dopuszcza dwie metody określania stężeń substancji w powietrzu:

 

  • na podstawie danych ze stacji referencyjnych lub na stacjach, na których wykazana została równoważność pomiarów do wyników ze stacji referencyjnych;
  • modelowanie matematyczne lub inne metody szacowania (zgodne z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 czerwca 2018 r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu).

Zaokrąglanie wartości pomiarowych

 

Zgodne z wytycznymi Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, wartość zarejestrowanego lub obliczonego stężenia substancji powinna być zaokrąglona do wartości całkowitej, co w przypadku klasyfikacji wystąpienia przekroczenia ma duże znaczenie. Przyjmując wartość stężenia benzo(a)pirenu na poziomie 1,49 ng/m3, zaokrąglane jest w dół do wartości 1 ng/m3, co nie jest klasyfikowane jako przekroczenie, a wartość 1,51 ng/m3 zaokrąglana jest w górę i wynosi wówczas 2 ng/m3.

Prawidłowo przeprowadzone analizy wartości pomiarowych pozwolą stwierdzić, czy faktycznie stan jakości powietrza wymaga podjęcia działań naprawczych.

 

Autor: Konsultant Atmoterm SA

 

Czytaj bo warto.Twoja stacja pomiarowa jest taka sama jak ta z artykułu?

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście, że domowe pomiary są wykonywane czujnikami podającymi stężenie chwilowe.

I jeśli na zewnątrz utrzymuje się 100 ug/m3, a z anemostatu dmucha 50um/m3 to sprawność filtra w tym momencie wynosi 50%

Oczyszczacze zbijają te nadmuchiwane 50ug/m3 do 5-15ug i ten poziom jest dla mnie akceptowalny.

 

W domach z WG pozim PM jest zbliżony do powietrza na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz tu tabelkę - dokształć się:

 

 

 

Ta ulomność inteletkualna to nabyta czy wrodzona ?

Sam linkujesz artykul w ktorym jak byk napisano :"Skazani na wentylację"

 

 

I oblicz (choć wątpię, że potrafisz), po ilu godzinach po odpaleniu biokominka 1,5 kW

 

Widzisz .... piszemy o ALTERNATYWNYM ogrzewaniu domu (przeczytaj to dwa razy , jak nie rozumiesz to poszukaj w internecie, albo zapytaj kogos madrzejszego to nie bedzie akurat trudne) , zresztą pytalem wczesniej ile tych kominkow na bimber trzeba do ogrzania domu. Mam nadzieje ze ta ułomność nabyta to jest jakas szansa , bo jak wrodzona to nie ma szans :)

 

 

stężenie CO2 w pomieszczeniu o kubaturze 120m3 z wymianą 20m3/h (50% wydajnośći, jaką mam w tym momencie)

 

Tłumacze jak krowie na miedzy ze wystarczy zabrudzony filtr , uszkodzenie rekuperatora, i 1000 innych mozliwych zdarzen ktore ten twoj misterny plan wentylowania otwieraniem okien drzwi, wiatrakami , patelnia i czym sobie jeszcze wymyslisz nie ma zadnego znaczenia (piszemy nie tylko o CO2 ale o czadzie bo to tez produkt spalania nie ?)

A jak chcesz policzyc kolego "buahahaha" to sprawdz ile powietrza potrzebuje kominek nie taki jak zapalniczka (bo do swieczki nie potrzebujesz duzo) ale taki 10kW jako ALTERNATYWNE (znowu przeczytaj dwa razy i pisz dopiero jak zrozumiesz) zrodlo zasilania.

 

 

Ty masz w ogóle wyobraźnię ?

 

 

Ty nie masz wielu innych rzeczy i nie przeszkadza ci pisac głupoty wiec spoko

 

Aż mi trudno uwierzyć, że Ty jesteś użytkownikiem WM...

 

 

Ja nie moge uwierzyc ze obslugujesz komputer i cos to zmienia w temacie watku ?

 

 

Jak spada wydajność filtrów to wiem o tym doskonale - bo wzrasta wilgotność.

 

 

Czyli co wymieniasz filtry jak zaczynasz sie pocic ? buhahahaha teraz to mnie rozbawiles do łez

 

Mało tego - biokominek produkuje parę wodną - przy niesprawnej wentylacji zrobi tak wilgotne, cieżkie powietrze, że jeszcze zanim CO2 zacznie szkodzić, użytkownik ten kominek zgasi, lub uchyli okno.

 

Bajduszysz jak mało kto (oprocz CO2 masz jeszcze czad nieprawdaz?) , a ci to nie wiedzieli ze jak wilgotno to powinni otworzyc okna :

 

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/police-dziecko-zatrulo-sie-czadem-11-letnia-dziewczynka-nie-zyje,909748.html

https://gk24.pl/zatrucia-czadem-jedna-ofiara-z-naszego-regionu/ar/13756816

 

 

Może mylisz CO2 z zabijającym błyskawicznie CO?

W sumie - patrząc na poziom Twojej wiedzy to całkiem możliwe.

 

WIdzisz roznica jest taka ze przy twoich nagminnych literowkach staram sie je ignorowac , ty znalazles moja literowke (COvsCO2) wiedzac doskonale ze tam tez jest CO ale nie przeszkadza ci podwazanie calosci dyskusji. Czyli jak napisalem o CO2 to znaczy ze taki kominek nie wytwarza CO ?

 

No to kolejna próba - znajdź przypadki zatrucia dwutlenkiem węgla z biokominka z domu z WM ?

 

Myslenie nie jest twoja mocna strona musze przyznac , rozmawiamy o kominkach tutaj o ALTERNATYWNYM zrodle ogrzewania (nie o zniczach) wiec porownywanie zapotrzebowania np. kominka 10kW ktory potrzebuje ok 100m3 na godzine z zapalniczka jest kolejnym dowodem na ułomność o której było na wstepie.

Po drugie jestes mistrzem budownictwa twierdzac ze kominki do ALTERNATYWNEGO ogrzewania z otwartym plomieniem swietnie sie nadaja do szczelnych domów. Te wszystkie głąby bez sensu kupuja piece gazowe ze SZCZELNA KOMORĄ SPALANIA, przeciez wystarczy uchylić okno .... boshee

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę więc raz jeszcze :)

Nie należę do grupy "niektórych", używających kominków jako alternatywnych źródeł ogrzewania.

 

"nie naleze" ale ale sie wypowiem czyli nie znam sie ale sie wypowiem , to taka narodowa cecha ) . Gdybys choc chwile pomyslal ze jak ktos ma 7-10 kW kominek to po to aby podziwiac płomien przy otwartych oknach ?

 

Ja bym ich postawił pewnie z 50 tylko musialbym wieszac na scianach aby sie nie potykac , bo jak sie rozleje ten bimber to jeszcze chałupa z dymem moze pojsc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

WIdzisz roznica jest taka ze przy twoich nagminnych literowkach staram sie je ignorowac , ty znalazles moja literowke (COvsCO2) wiedzac doskonale ze tam tez jest CO ale nie przeszkadza ci podwazanie calosci dyskusji. Czyli jak napisalem o CO2 to znaczy ze taki kominek nie wytwarza CO ?

 

LITERÓWKA ?

Pomylić CO2 z CO to LITERÓWKA ??

I to dwa razy:

wiesz jak CO2 zabija

nie odprowadzisz CO2 to nie zdazysz dojsc do tego okna

:lol:

 

Bubahahaha - cała ta dyskusja tylko dlatego ,że Ty (jak podejrzewałem) pomyliłeś dwa gazy?

Impotenctwo intelektualne, nie można tego inaczej nazwać...

 

Dobra - masz kolejną szansę- ile CO wytwarza biokominek ?

 

 

Tylko nie strzel literówki :lol: :lol: :lol:

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Impotenctwo intelektualne, nie można tego inaczej nazwać...

 

 

Czyli jednak zabawy w błocie , echhhhh .,....tylko dlaczego głąby kupuja piece z zamknietą komorą spalania ?po cholere im to jak fotohobby ma taki super /cymes patent?? przeciez wystarczy rozpoznac ze jest cos nie tak , troche sie spocic i uchylić okno (design by fotohobby - moze jeszcze nobla dostaniesz)

 

BTW : miszczu budownictwa zmierzyles te piłemy jak perfuma uzyles ? jak nie to czekam na wyniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak zabawy w błocie , echhhhh .,....tylko dlaczego głąby kupuja piece z zamknietą komorą spalania ?po cholere im to jak fotohobby ma taki super /cymes patent?? przeciez wystarczy rozpoznac ze jest cos nie tak , troche sie spocic i uchylić okno (design by fotohobby - moze jeszcze nobla dostaniesz)

 

BTW : miszczu budownictwa zmierzyles te piłemy jak perfuma uzyles ? jak nie to czekam na wyniki

 

Masz ostatnią szanse:

Już raz nie potrafiłeś znaleźć przykładów na zatrucie czadem z kotła z zamkniętą komorą spalania.

No to kolejna próba - znajdź przypadki zatrucia dwutlenkiem węgla z biokominka z domu z WM ?

Albo choć WG.

 

Ile osób zatruło się CO z biokominka ?

Ile tego gazu powstaje podczas reakcji spalani etanolu w biokominku ?

Stań na wysokości zadania, daj choć trzy, cztery linki

 

Jeśli chodzi o PM to doczytaj, czym różnią się te powstałe w reakcji spalania, a te od trzepania pościeli, czy rozpylania perfum

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile tego gazu powstaje podczas reakcji spalani etanolu w biokominku ?

 

Ja czekam na odpowiedz po co ludzie kupuja piece z zamknieta komorą spalania. No i wyniki tych piłemów" jak "perfuma" uzyjesz

O kominkach na bimber nie piszemy bo kolega od bimbru nie chcial policzyc ile tego bimbru trzeba miec ( z wczesniejszego linka do kominka wyszło ze trzeba 6 litrow na jedno palenie, to na zime tak ze 200 litrow pewnie by sie przydało). Jak to policzyc tak po 10 zł za 1l to wyjdzie 2000 zł , tylko problem z przchowywaniem, troche niebezpiecznie tak 200l trzymać

 

o i jeszcze znalazlem o biokominkach:

 

Jakie wady mają biokominki?

Wady biokominków są nieliczne, ale warto o nich pamiętać, zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie:

 

- Choć biopaliwo zasilające biokominki spala się bezdymowo, to wnętrze, w którym używany jest biokominek, powinno być regularnie wietrzone – w wyniku spalania biopaliwa do atmosfery uwalniana jest para wodna wraz z dwutlenkiem węgla.

 

- Biokominki nie mogą stanowić głównego i jedynego źródła ogrzewania domu – mają zbyt małą moc grzewczą i nie podołają równomiernemu i kompleksowemu ogrzewaniu całego domu. Przy biokominkach konieczne jest więc instalowanie ogrzewania centralnego.

 

- Główną wadą biokominka jest cena biopaliwa. Litr standardowego biopaliwa do biokominków to koszt mieszczący się w granicach od 9 do 15 zł. Przeciętne zużycie biopaliwa wynosi ok. 1,5 litra na 3 godziny użytkowania, stąd wynika, że godzina użytkowania biokominka to koszt od 5 do 8 zł.

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam na odpowiedz po co ludzie kupuja piece z zamknieta komorą spalania. No i wyniki tych piłemów" jak "perfuma" uzyjesz

O kominkach na bimber nie piszemy bo kolega od bimbru nie chcial policzyc ile tego bimbru trzeba miec ( z wczesniejszego linka do kominka wyszło ze trzeba 6 litrow na jedno palenie, to na zime tak ze 200 litrow pewnie by sie przydało). Jak to policzyc tak po 10 zł za 1l to wyjdzie 2000 zł , tylko problem z przchowywaniem, troche niebezpiecznie tak 200l trzymać

 

Proste.

Dlatego, że są efektywniejsze energetycznie i innych kupić już się nie da.

Poza tym gaz ziemny jest paliwem bardziej zanieczyszczonym i przy jego spalaniu w kotle powstaje CO. Ile - to podaje producent kotła w karcie technicznej.

Czyli temat kotłów mamy zamknięty

 

To teraz proszę to o co ja pytałem:

Ile osób zatruło się CO z biokominka ?

Ile tego gazu powstaje podczas reakcji spalani etanolu w biokominku ?

Stań na wysokości zadania, daj choć trzy, cztery linki

 

Przykre, że cały czas nie potrafisz dostrzec rónicy pomiędzy chwilowym rozpytaniem perfum, a ciągła emisją z komina.

Pytanie za 10pkt - które z tych wyemitowanych cząsteczek są nośnikami kancerogennych WWa (BaP) i innych toksycznych produktów spalania ?

 

I nie zmieniaj tematu na ilość i koszt przechowywanego paliwa, gdyż dyskusja miała swój początek w Twoim stwierdzeniu:

toz to zywy ogien , do rekuperacji to chyba sie srednio nadaje ....

 

a to stwierdzenie jest bzdurą.

Zresztą, pisząc "chyba" sam nie byłeś tego pewien

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

le osób zatruło się CO z biokominka ?

 

Zrób sonde , napisalem ze o bimbrze nie bedziemy pisac bo jest to tak ezgotyczny sposob ALTERNATYWNEGO źródła zasialania ciepłem , ktore nota bene nie nadaje sie jako ALTERNATYWNE źróło zasialania ciepłem (zreszta posiadacz takowego nie chcial policzyc ile tych jego kominkow musialbym miec abym ogrzal 240m2).

 

Więc wróćmy do tych "trujących" kominków opalanych DREWNEM bo przypomne tytuł wątku brzmi : Nie róbcie kominków w domu:)

 

Wiec czy policzyles zanieczyszczenia na 1MWh dla kominkow opalanych DREWNEM i węglem ? porownawczo mozesz sprawdzic jak wychodzi prund czyli przykładowy Bełchatów bo nie sadze ze elektrociepłownia z Rybnika podaje takie dane (przeciez nie maja obowiazku mierzyc ile wypuszczaja w powietrze metali ciezkich w tym RTĘCI takiej NEUROTOKSYNY)

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sonde ,

 

Ja ?

Toi przecież Ty napisałeś, że w przypadku awarii wentylacji do okna nie zdążę podejść :)

Może udowodnij, że takie przypadki miały już miejsce ?

 

 

Więc wróćmy do tych "trujących" kominków opalanych DREWNEM

 

Nie ma sprawy, zamykając temat biokominków należy stwierdzić, że nie ma żadnych technicznych przeciwskazań do stosowania ich w domu z WM

 

Wiec czy policzyles zanieczyszczenia na 1MWh dla kominkow opolanych DREWNEM i węglem ? porownawczo mozesz sprawdzic jak wychodzi prund czyli przykładowy Bełchatów bo nie sadze ze elektrociepłownai z Rybnika podaje takie dane (przeciez nie maja obowiazku mierzyc ile wypuszczaja w powietrze metali ciezkich)

 

Abstrahując od tego, że nie kojarzę aby ktoś palił w kominku węglem, to ja te obliczenia doskonale znam.

Nawet Ciebie poprawiałem, bo jak to policzyłaś pierwszy raz, to zapomniałeś wziąć pod uwagę sprawność produkcji i przesyłu energii

(tzw literówka :) )

Tylko, że ja nie jestem piewcą ogrzewania elektrycznego z COP1.

Prądu zużywam tylko ok 3000kwh, rocznie, w przyszłym roku będę więcej produkował niż zużywał.

 

No to wróćmy do tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzy NOX KOX BPA i co tam jeszczze jest?

Ktoś kiedyś pierdzielił że dla któregoś PM są nośnikiem

 

Prosty czujnik(mój) mierzy tylko PMy, troche bardziej zaawansowany formaldehyd i BPA

co do "pierdzielenia":

http://inzynieria-aparatura-chemiczna.pl/pdf/2011/2011-2/InzApChem_2011_2_26-27.pdf

 

Niestety wytworzone w procesie spalenia WWA, dioksyny znajdują swoje miejsce w porach cząsteczek pyłu i tak trafiają bezpośrednio do naszego krwioobiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ?

 

 

No to gdzie te wyniki ?

 

 

 

 

Nie ma sprawy, zamykając temat biokominków należy stwierdzić, że nie ma żadnych technicznych przeciwskazań do stosowania ich w domu z WM

 

Ktoś ogarniety zrozumie :

 

"- Choć biopaliwo zasilające biokominki spala się bezdymowo, to wnętrze, w którym używany jest biokominek, powinno być regularnie wietrzone"

 

Wiec pamietajcie jak sie spocicie macie otworzyc okno (licencja poetica fotohobby) , dalsza dyskusja dot . kominkow na bimber nie ma sensu

 

 

 

Nawet Ciebie poprawiałem, bo jak to policzyłaś pierwszy raz, to zapomniałeś wziąć pod uwagę sprawność produkcji i przesyłu energii

(tzw literówka :) )

 

 

Nie zmieniło to postaci rzeczy : kominki opalane DREWNEM produkuja mniej trujacych substancji (jak np ultra-szkodliwa RTEĆ) niż piece weglowe , czy grzanie prądem w przeliczeniu na 1MWh

 

Wiec rozmawiajac o kominkach proponuje przytoczyc inne argumenty ktore mowia o NIE ROBIENIU KOMINKOW bo akurat szkodliwosc tychże jest conajmniej dyskusyjna w porownaniu do innych popularnych źródeł ciepła.

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzam po przeczytaniu tych kilku postów ,a mogę idąc tokiem myślenia tego zjawiskowego człowieka.Przyrządy które ma, to jakaś podróba.Według PN ,źle to mierzy.Nie ma prawa wprowadzać opinii publicznej w błąd ponieważ do stwierdzenia zanieczyszczenia w/w pyłami i nie tylko służą stosowne wyliczenie (j/w) ,które koncentrują się na prowadzeniu rejestrów w/w by opinia w/w miała świadomość 100 % co emituje się do atmosfery przy dawkowaniu w/w pyłów.Jest czy nie jest szkodliwe.Stwierdzam także ,że on tego nie pisze ,ktoś mu w tym pomaga.Jego pomiary są niewłaściwe służące tylko jednostce własnie tylko jemu. Niewątpliwie ten jegomość ma jakiś problem w chałupie lata po niej mierzy,przedstawiając jakieś nieprawdziwe fakty.Zapytałbym go w który pomiar smogu wierzy w swój czy ten który opinia publiczna ma podany na tacy.W pomiar pyłów swój czy ten dla opinii publicznej.:jawdrop:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gdzie te wyniki ?

 

No włąśnie czekam - Ty stwierdziłeś, że jest to niebezpieczne.

Ja poprosiłem o linki

Cisza....

 

 

 

 

Wiec pamietajcie jak sie spocicie macie otworzyc okno (licencja poetica fotohobby) , dalsza dyskusja dot . kominkow na bimber nie ma sensu

 

Ale przecież KAŻDE pomieszczenie w domu należy wentylować. te z kominkami (kuchankami gazowymi) też.

Cóż to za nowość ?

Może już zapomniałeś, ale o otwarciu okna rozmawialiśmy w przypadku braku prądu.

W przeciwnym razie zwiększam obroty wentylatorów z 35% do 50%, 60% i wracam do biokominka

Ty stwierdziłeś, że nawet to okna nie zdąże podejść :lol:

Przypomną Ci, że biokominek wydziela tyle CO2, co trzy dorosłe osoby.

Cały czas czekam na informację, ile wydziela CO, ale przyznam, zaczynam tracić nadzieję :)

 

 

Wiec rozmawiajac o kominkach proponuje przytoczyc inne argumenty ktore mowia o NIE ROBIENIU KOMINKOW bo akurat szkodliwosc tychże jest conajmniej dyskusyjna w porownaniu do innych popularnych źródeł ciepła.

 

Ale cały czas były przytaczane. Możesz się cofnąć w wątku i doczytać

Co do szkodliwości - per kg wyemitowanych substancji są mniej szkodliwe, niż węgiel z elektrowni.

Ale to Ty napisałeś, że nie prąd zabija, a jego natężenie.

A stężenie pewnych trujących substancji emitowanych z komina zlokalizowanego 20m dalej jest wielokrotnie większe, niż tych z elektrowni

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie trzeba sie cofać czas to wreszcie zatrzymać jak mamy ku temu oazję.

 

3 lata temu była żywiołowa dyskusja zreszta bardzo połuczająca.Pan w/w nie brał tam udziału i dobrze.

 

[h=2]CZAD z kominka....[/h]

Poznęcajcie się proszę nad tym wpisem:
:)

.

Czas chyba zacząć odróżniać czad, od prawie bezwonnego, niewidzialnego produktu czystego spalania drewna. Podczas happeningów, ustawiam wyciągi dymu na chodniku. Ludzie przykładają do nich ręce, nosy i pytają czy to DGP (leci z nich ciepły produkt czystego spalania drewna w nowoczesnym piecokominku).... Problem czadu w przypadku kominków jest po prostu przereklamowany i wywołany strachem. Niestety strach często rodzi się z głupoty... Zależy mi na tym, by myśląca część społeczności, wzięła sobie to do serca. Kiedyś prosiłem o podanie konkretnych przykładów zatruć czadem z powodu palenia drewnem w kominku czy piecu, lub statystyk....Do dziś czekam. "Słyszałem", "gdzieś jest na jakimś forum..." - to jedyne odpowiedzi. Wrzuca się wszystko do jednego worka i miesza tak jak to zwykle lubimy robić, by nadac znaczenia wypowiedzi. W statystykach straży pożarnych lub kominiarzy, piec węglowy, gazowy i kominek są w jednej rubryce, w tym samym raporcie! Nikt nie pokusił się o stworzenie odrębnych archiwów...

 

Oczywiście kominek potrafi zabić. Statystycznie prawdopodobieństwo śmierci podczas transportu ciężkiego wkładu, jest podobne jak zgon podczas snu...Do tego pożary. Te z pewnością zbierają jakieś żniwo. Ale to inna „para kaloszy” Zresztą też oczko w mej głowie...Pomińmy więc pożary.

 

Dobrze palące się drewno w kominku czy piecu, to drożny komin, sprawne i czyste rury przyłączeniowe, czy elementy odzysku energii z dymu. Czysty, niewidoczny dym (nie czad!), jest możliwy tylko w takich urządzeniach i przy odpowiednim, prawidłowym sposobie palenia. Choćby od góry, co promuję od wielu lat [
http://blog.kominki-batura.pl/czy-mo...o-gory-nogami/
]. Jak coś nie działa, nie pali się czysto, pojawia się efekt wędzenia. Widoczny doskonale, śmierdzący jak cap gaz. Zwykle człowiek działa jak czujka dymu i budzi się słabiej lub mocniej "ocipiały". Znam trzy przypadki, że się ktoś nie obudził...Wywlekli, ocucili, żyją do dziś w doskonałym zdrowiu. Jeden to mój pracownik, który nie czyścił komina. Nie było go 1 dzień w pracy. Ile takiego dymu wędzarniczego potrzeba, by zabić? Nie wiem, nie mam danych. Mam natomiast sporą wiedzę, na temat podtruć. Zwykle związane z fatalnym stanem urządzeń kominowych, kominkowych itp. Drewno to nie propan czy butan. Drewno to nie węgiel. Czas przestać demonizować ten ekologiczny ewenement rosnący wokół nas w symbiozie z naszym istnieniem!

 

Podsumujmy. Podczas spalania w niewłaściwy sposób węgla, lub ropy, może powstać „cichy zabójca” - tlenek węgla, CO. Podczas spalania w niewłaściwy sposób drewna, powstaje kupa śmierdzącego dymu...Czyste, prawie bezwonne i niewidoczne gazy spalinowe (trudno je nazwać dymem), powstają tylko w sprawnych piecach lub kominkach. Takiemu spalaniu towarzyszyć musi sprawny, czysty przewód kominowy. Każde odstępstwo od powyższego, to produkcja cuchnącego dymu, wyłażącego wszystkimi możliwymi szczelinami! Dym ten jest doskonale widoczny i łatwy do usunięcia. Byli tacy, którzy robili na targach próby odpalania pieców rakietowych w zamkniętych pomieszczeniach. Pomieszczenia posiadały czujniki dymu. Nikt, nic nie zauważył....

 

 

 

Po co wyliczenie Tlenku węgla jak w/w nie wie zapewne ,że CO nie zawsze jest taki sam jak tlenek węgla (brzmi tak samo ale niestety ma dwa oblicza),a czuje ,że rozmawiamy o tym niewidocznym bezwonny cichym zabójcy nie o tym w dymie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szczególności ze to trucie (jak napisalem wielokrotnie ) jest mitem bo wiecej truje ogrzewanie pradem (vide metale ciezkie)

 

Kłamstwo. Nie podałeś żadnych danych czy emisja metali ciężkich w elektrowniach podhoduje przekroczenie jakichkolwiek norm i czy w jakikolwiek sposób jest szkodliwa.

 

Ja ci podałem dane, że koncentracja wysokich kominów nie ma w Polsce żadnej korelacji z występowaniem raka i z ilością samobójstw - co ty usilnie forsowałeś. Mam ci przypomnieć?

 

Spalanie drewna w kominkach powoduje silne zanieczyszczenie powietrza. Dlatego np. w Montrealu (a przecież Kanada drewnem stoi) wprowadzono zakaz spalania drewna w kominkach.

 

W Europie za połowę wprowadzonego do atmosfery rakotwórczego benzopirenu odpowiada spalanie drewna więc nie mów, że spalanie jest nieszkodliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłamstwo. Nie podałeś żadnych danych czy emisja metali ciężkich w elektrowniach podhoduje przekroczenie jakichkolwiek norm i czy w jakikolwiek sposób jest szkodliwa.

 

Ja ci podałem dane, że koncentracja wysokich kominów nie ma w Polsce żadnej korelacji z występowaniem raka i z ilością samobójstw - co ty usilnie forsowałeś. Mam ci przypomnieć?

 

Spalanie drewna w kominkach powoduje silne zanieczyszczenie powietrza. Dlatego np. w Montrealu (a przecież Kanada drewnem stoi) wprowadzono zakaz spalania drewna w kominkach.

 

W Europie za połowę wprowadzonego do atmosfery rakotwórczego benzopirenu odpowiada spalanie drewna więc nie mów, że spalanie jest nieszkodliwe.

 

Weź coś pruknij statystykami z Kanady - Montrealu o tym zakazie i jak on się ma na 2018/2019.Tak wiesz ,żeby być bardziej wiarygodnym.Zarzucasz komus kłamstwo ja także ale podpieram się faktami.Dawaj czekam:rolleyes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...