Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiki nie zawsze pomoże. Niektórym nie pomoże.

 

A konkretnie co masz na myśli pisząc o wiki i o paliwach stałych ?

Co to wnosi do tematu mieć czy nie mieć kominka?

Lepiej kominek lub inne zapasowe źródło ciepła mieć na wypadek zdarzeń szczególnych ale lepiej też jest nie zanieczyszczać powietrza bardziej niż to normalnie możliwe.

Jedni palą lepiej a inni gorzej.

 

Nie wprowadzaj kolejnych wariacji. Wystarczy kulinarnych.

 

Zawsze mówiłem żeś kąśliwy i bezczelny.Bardzo niegrzeczny i opryskliwy.Niczego nie wprowadzam ,a twój bardzo niemerytoryczny styl znają tu bardzo dobrze.Nie wysilaj się o kominkach nie wiesz nic.Dobrze poczytaj o paliwach stałych.Ciekaw jakie ty masz alternatywne urządzenie na paliwo stałe.No.!!!!.:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i śmiesz mi napisać, że jestem prymitywny?

 

Jemu coś źle poszło to się tu wyżywa.Rozumiem każdy ma swoje racje.Chce coś zmienić ale on i inni tego typu adwersarze to ikony właśnie jak sam napisał

......chamstwo i prymitywizm............
bazujących na takich określeniach nie mając żadnych argumentów. pzdr.:yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benzopiren

Co to jest benzopiren?

Benzopiren (C20H12) to organiczny związek chemiczny, wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny, zbudowany z 5 skondensowanych pierścieni benzenowych. Występuje w 2 izomerach różniących się miejscem przyłączenia pirenu – są to benzepiren i bezapiren.

Jest to substancja silnie rakotwórcza, która występuje w dymie podczas spalania niecałkowitego – między innymi w dymie tytoniowym i smogu niskiej emisji. Powstaje także na skutek spalania węgla i śmieci.

 

Benzopiren z powietrza może przenikać do gleby, wody i organizmów żywych, stąd często znajduje się również w żywności. W największych ilościach kryje się w produktach wędzonych naturalnymi metodami, do których przedostaje się razem z dymem. Benzopiren akumuluje się w tłuszczach, dlatego najbardziej skażone bywają tłuste mięsa.

 

Benzopiren – jak zmniejszyć jego ilość w powietrzu?

Zbyt duże ilości benzopirenu w powietrzu nie są problemem, który łatwo rozwiązać. Wymaga on systemowych zmian w całym kraju. Większość tego związku w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych, w których używane są przestarzałe piece, ale część również z transportu drogowego. Choć, aby zniknął smog w Polsce, potrzebne są rozwiązania stosowane na szeroką skalę, każdy może pomóc w zmniejszaniu ilości tej rakotwórczej substancji, między innymi poprzez:

 

wymianę pieca na nowy,

korzystanie z węgla wysokiej jakości,

rzadsze używanie samochodu, a korzystanie z komunikacji miejskiej,

niepalenie śmieci i zgłaszanie osób, które to robią,

podpisywanie petycji o ustawy antysmogowe.

https://zdrowie.tvn.pl/a/benzopiren-w-polsce-czy-jest-niebezpieczny-jak-sie-przed-nim-bronic

 

To wszyscy wiedzą.Po co ci dubel ? Trzeba było tylko to niżej wytłuszczone i powiększone z sieci wkleić. Aż mi się nie chce wierzyć ,że coś takiego znalazłeś.Powinieneś jeszcze dodać to :

Świadomość – podstawowy i fundamentalny stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących w środowisku zewnętrznym i jest w stanie reagować na nie (somatycznie lub autonomicznie).

 

Świadomość – pod tym słowem kryje się wiele znaczeń, koncepcji, idei. Nie ma żadnego naukowego dowodu na jej istnienie. Nie przeprowadzono eksperymentu potwierdzającego jej wpływ na życie człowieka i na procesy myślowe. W sanskrycie można znaleźć przynajmniej tuzin objaśnień, czym jest. A Stanisław Lem mówi o niej, że „jest jak wiatr, który wieje, ale nie ma sensu pytać, gdzie jest wiatr, kiedy nie wieje.”. Czym jest i co powoduje, że jest tak pociągająca?

Zapanowała moda na świadomość. Im bardziej ludzkość jest w procesie przebudzenia, tym bardziej pociąga ją fenomen świadomości. Pociąga, lecz czy pozwala zrozumieć, objąć i wytłumaczyć? Im głębszy rozwój duchowy, tym większa gotowość do bycia świadomym. Tylko… co to znaczy być świadomym? I czy tak naprawdę wiadomo, czym jest świadomość?

 

Etymologicznie świadomość pochodzi od łacińskiego „con” – „z” i „scientia” – wiedza. Oznacza zatem wiedzę, która jest wspólna, dzielona. Oznacza wiedzę, która pochodzi z nieograniczonego pola informacji i do której dostęp mamy poprzez doświadczanie życia. Świadomość jest więc dostępem do wiedzy, czucia i w dużej mierze jest zależna od samego obserwatora oraz sumy jego doświadczeń. Nie zdarzy się bowiem, żeby dwie osoby deklarujące, że są czegoś świadome, odczuwały i wiedziały dokładnie to samo.

Świadomość jest zdawaniem sobie sprawy z tego, że istniejemy, jest doświadczaniem siebie, życia. A także możliwością doświadczania iluzji, fantazji, myśli duchowych, intelektualnych.

W buddyzmie świadomość określa się jako przestrzeń, w której powstają wszelkie doświadczenia. Świadomość jest we wszystkim i wszystko jest w świadomości. W świadomości „są równoczesne jest, będzie i było” (Czesław Miłosz).

Według Edwarda Nęcka z Instytutu Psychologii UJ: „świadomość jest powszechnie uważana za najbardziej złożony i tajemniczy przejaw działania mózgu. Wprawdzie wiele czynności mózgowych (np. kontrola funkcji wegetatywnych) nie ma związku ze świadomością. A więc nie cały mózg jest świadomy. Nie jest też do końca pewne, czy świadomość jest całkowicie pochodna w stosunku do mózgu, stanowiąc jedną z jego funkcji. A więc być może nie cała świadomość jest „w mózgu”.”. Mózg produkuje kształty, formy, kolory, emocje, punkty widzenia, myśli, jednak nie tworzy świadomości. Po prostu wiemy, że jesteśmy świadomi i nie mamy sposobu, jak to wytłumaczyć.

Trochę fizyki

Pewną przestrzeń dla zrozumienia świadomości daje teoria kwantowa. Fizycy już dawno odkryli, że pogląd o mózgu będącym komputerem i zerojedynkowych bitach niczego nie wyjaśnia. Nie odkryli jednak jeszcze, czym tak naprawdę jest świadomość, jak ona powstaje, jak rozwija się i kształtuje. Wiemy natomiast, że pojęcie świadomości jest związane z kwantową teorią budowy świata, według której każdy jest częścią świata, a cały świat to niepodzielna całość, pole energetyczne informacji, pole świadomości. „Cała materia powstała i istnieje jedynie dzięki doskonałości siły… Musimy przyjąć, że za tą siłą kryje się istnienie świadomego i inteligentnego Umysłu. Umysł ten jest Macierzą całej materii.”, Max Planck.

 

Zbyt duże ilości benzopirenu w powietrzu nie są problemem, który łatwo rozwiązać. Wymaga on systemowych zmian w całym kraju. Większość tego związku w Polsce pochodzi z gospodarstw domowych, w których używane są przestarzałe piece, ale część również z transportu drogowego. Choć, aby zniknął smog w Polsce, potrzebne są rozwiązania stosowane na szeroką skalę, każdy może pomóc w zmniejszaniu ilości tej rakotwórczej substancji, między innymi poprzez:

 

wymianę pieca na nowy,

korzystanie z węgla wysokiej jakości,

rzadsze używanie samochodu, a korzystanie z komunikacji miejskiej,

niepalenie śmieci i zgłaszanie osób, które to robią,

podpisywanie petycji o ustawy anty smogowe.

 

Wreszcie zdrowy rozsadek.

 

  • ... jednak starał się w niełatwych przecież warunkach występować w obronie zdrowego rozsądku, zagrożonego ideologicznym szaleństwem. Odwaga nie ma stałej ceny. Można było...
  • ... jest jeszcze w jej orbicie żywe i zdatne do użytku. Zdrowy rozsądeknakazuje więc, żeby "Solidarność" nie rezygnowała z niczego co jest...
  • ... nim w ogródku bratki i niezabudki.) Przecież
    żaden człowiek ze zdrowym rozsądkiem nie powie chyba,
    że to jest "wszystko jedno"?! A tymczasem...

 

rozwaga1. zdolność trafnego, realnego oceniania sytuacji i właściwego wobec nich zachowania się, skłonność do namysłu, refleksji przed działaniem; rozsądek, roztropność, ostrożność, rozważność;

2. dawniej: zastanawianie się nad czymś, rozważanie czegoś, naradzanie się; namysł, rozważność;

 

Potrafisz to zastosować by powiedzieć to ostatnie magiczne słowa.Odpowiedzialność,Praktyka.

 

odpowiedzialność1. akceptowanie konsekwencji działań

2. za kogoś to opieka

 

praktyka1. świadoma i celowa działalność ludzka;

2. okres szkolenia lub nabywania wprawy w jakimś zawodzie;

3. doświadczenie zdobyte dzięki działalności ludzkiej;

 

praktyk

ktoś, kto nabył wiedzę i umiejętności w jakiejś dziedzinie przez doświadczenie

 

Masz takie by wypowiadać się świadomie w tym topiku?

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu muszę przyznać Ci racje!!

 

Znowu niemerytorycznie.Nie o kominkach i ich wadach chociażby.Jątrzysz powoli ,a to temat który trzeba zgłębić mądrością,świadomością ,a nie głupotą wypowiedzi ,którą jak domniemam znowu rozpoczniesz.Zgadzam się z moim kolegą.:offtopic:.Niech Redakcja go zamknie jak te polityczne i powoli wszystko będzie wracać do normy. wg39070 ..........wielki ukłon w Twoja stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty, nikspecjalny i wielu innych cierpicie na jakiś dziwny rodzaj trudnej miłości.

Nie lubicie tego wątku, krytykujecie go, nawołujecie do zamkniecia , ale jednak nie portaficie obejść sie bez niego, przestać tu pisać, podnosić go wciąż i wciąż na szczyt listy wątków z nowymi postami :)

 

A przeciez macie "swój" temat "Róbcie kominki w domu" - przeciez tam możecie zalety kominka reklamować, pisać o przyjemnośc wpatrywania się w ogien, o smaku kiełbaski z kominka itp, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty, nikspecjalny i wielu innych cierpicie na jakiś dziwny rodzaj trudnej miłości.

Nie lubicie tego wątku, krytykujecie go, nawołujecie do zamkniecia , ale jednak nie portaficie obejść sie bez niego, przestać tu pisać, podnosić go wciąż i wciąż na szczyt listy wątków z nowymi postami :)

 

A przeciez macie "swój" temat "Róbcie kominki w domu" - przeciez tam możecie zalety kominka reklamować, pisać o przyjemnośc wpatrywania się w ogien, o smaku kiełbaski z kominka itp, itd...

 

Juz szybko odpowiadam proszę ,gdybyś nie był tam taki namolny to mozna by sie tam wypowiadać ale tam też wlazłes i przeczysz sobie.

 

Generalnie awarie sa niewygodne. Koza ci domu nie ogrzeje rownomiernie, to też niekomfortowe i niewygodne.

Chyba wolalbym grzac tam, gdzie chcę - nawet za cene recznego przelaczania na termostatach

 

Widocznie nie brał pod uwagę wkładu z Leroy Merlin :)

 

Ja wydalem okolo 8-10tysiecy - wkład 4700, komin z nierdzewki 1000zł, pustaki kominowe wełna 700, materialy namobudowe i komin jakies 1500, robocizna 1500.

Zbędny wydatek...

 

A co z tym całym syfem powstałym ze spalania drewna ? (PM 2.5, PM10 benzopireny, NOx) ?

Polecam spacer dzielnicą w której ludzie ogrzewają domy głównie drewnem i tą, gdzie spalają raczej gaz.

Najlepiej w bezwietrzny, chłodny dzień, w trakcie wystąpienia inwersji temperatury.

 

Mamy ale jak ty w nim piszesz te swoje androny to ............i przelewasz niepotrzebne frustracje to gdzie mamy udowadniać swoje racje. Zasrałe.....ś i nas....wszędzie gdzie się pojawisz.Wybacz ale nijak tobie odpowiadać.Bo i po co.

 

Zaiste bardzo poglądowe.

 

Głównie drewnem, faktycznie rzadko, ale...

Mam sąsiadów od wschodu. którzy w większości ogrzewają gazem. Ich sąsiedzi też - prawie cały kwartał domów po termomodernizacji.

Wiatr od wschody to rzadkość, ale kiedy już tak wieje, powietrze jest pozbawione dymu i zapachu.

Niestety w jednym z tych domów jest zamontowany kominek z PW odpalany na weekend, albo od Wigilii, do Nowego Roku.

I jak wtedy zawieje wschodzi wiatr, to już tak miło nie jest.

 

Jeden komin, zapach odczuwalny zaraz po wyjściu przed dom, a czasem i pod czerpnię WM podejdzie.

 

Dodatkowo powstały w wyniku spalania chlorowodór powoduje zasolenie i zakwaszenie środowiska.

No, ale bilans CO2 się zgadza, więc niektórzy mogą wierzyć, że to ekologiczne paliwo...

 

Cały czas cytaty w naszym wątku róbcie kominki w domu.Po juhasa tu piszesz te swoje epicki mądrości i mnie i innych upominasz o swojej niewiedzy.

 

Jako chlorowodór ?

Oczywiście, poszczególne ATOMY wrócą, ale już w innych ZWIĄZKACH, a związki potrafią mieć zupełnie inne właściwości, i inaczej oddziaływać na środowisko.

Jak drewno zgnije to benzopireny też w tym procesie sie wytworzą ?

PM-y, które są ich nośnikami też ?

 

Zresztą, jałowa dyskusja, niektórzy wierzą w płaskoziemie, inni w proekologiczne skutki spalania słomy/drewna.

 

 

 

chyba, że najpierw wyłąpią to nasze płuca, zlokalizowane kilkanaście/kilkadziesiąt metrów od kominów, bądż spadną z deszczem i (zanim z powrotem znajdą się w słomie) zasolą wody powierzchniowe, co dla innych roślin (zwierząt) niekoniecznie jest pożądane, a bardzi często wręcz szkodliwe .

 

Jeśli chodzi o ekologię to bilans jest zerowy, jeśli chodzi o zdrowie ludzi, fauny i flory, to absolutnie nie.

 

A słoma może być nawozem. Ciepła nie przyniesie, ale czy to jedyne, co może oddać ?

https://www.ppr.pl/wiadomosci/dlaczego-nie-powinno-sie-spalac-slomy-zagospodarowanie-resztek-pozniwnych-i-poprawienie-struktury-gleby-01

 

Odbierasz tymi wpisami wypowiedzi w naszym wątku.Mogę wkleić jeszcze jak się uzewnętrzniasz. Nas krytykując ,a sam nie jesteś w porządku jak zawsze.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt mi przecież nie zabroni sporadycznego wypowiadania sie w temacie "Róbcie kominki w domu"

Tutaj tez nikt nikomu nie zabrania.

 

Tylko ja nie nawołuje do zamkniecia jakiegoś watku, bo jest dla mnie niewygodny ;)

 

Ale dzieki Tobie ten watek jest cały czas u góry. Tak trzymaj!

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt mi przecież nie zabroni sporadycznego wypowiadania sie w temacie "Róbcie kominki w domu"

Tutaj tez nikt nikomu nie zabrania.

 

Tylko ja nie nawołuje do zamkniecia jakiegoś watku, bo jest dla mnie niewygodny ;)

 

Ale dziekim-vdziegi Tobie ten watek jest cały czas u góry. Tak trzymaj!

 

Człowiek prostolinijny w mniemaniu lekkoduch tak odpowie.Ten topik trzeba zamknąć to prawda i jest to moja subiektywna ocena.Twoje skąpe ,wulgarne wypowiedzi nie mają nic we wdrażaniu zdrowego,odpowiedniego sposobu palenia w kominkach.Człowieku ciebie czytają ludzie którzy mają kominki. Wiesz co to"

 

postawa cechująca się preferowaniem spraw własnych, dotyczących wybranej grupy społecznej lub regionu z pominięciem spraw ogółu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu niemerytorycznie.Nie o kominkach i ich wadach chociażby.Jątrzysz powoli ,a to temat który trzeba zgłębić mądrością,świadomością ,a nie głupotą wypowiedzi ,którą jak domniemam znowu rozpoczniesz.Zgadzam się z moim kolegą.:offtopic:.Niech Redakcja go zamknie jak te polityczne i powoli wszystko będzie wracać do normy. wg39070 ..........wielki ukłon w Twoja stronę.

:-)

Przecież ja przyznałem rację wg39070. Jemu ukłony (choć w cytowanym poscie nie napisał nic o kominkach) a ja jątrze i niemerytorycznie?

Ty serio? :-)

Ja rozumiem, że nie pasuje Ci jak ktoś pisze prawdę o szkodliwości kominków dla najblizszego otoczenia, ale bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czego odemnie chcesz?

Skąd wniosek że czegoś chce? Niczego od Ciebie nie chcę,a jeszcze mniej się spodziewam.

Zwykłe stwierdzenie faktów: wielokrotnie opisywałeś swoją motywację, do której definicja niktspecjalny pasuje jak ulał: "preferowaniem spraw własnych, [...], pominięcie spraw ogółu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...