Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nie róbcie kominków w domu:)


Adam626

Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu  

294 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

    • Nie róbcie kominków w domu!
      86
    • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!
      166
    • Mam mieszane uczucia
      42


Recommended Posts

"Skandal z manipulowaniem pomiarem emisji spalin w przez piece gazowe i olejowe zatacza coraz szersze kręgi. Koncern przyznał, że problem dotyczy ok. 11 milionów jego pieców na całym świecie. W Niemczech powołano ministerialną komisję śledczą. "

 

Trochę pozmieniałem by dopasować do tematu :)

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trudniej wytłumaczyć, że szkodzisz sobie i innym, a kasę przeznaczyć na termomodernizacją domów, dopłat do wymiany kotłów, a w gminie uchwalić zakaz używania paliw stałych w nowych domach.

Poznajesz te słowa? Wiesz kto je napisał czy może ci pomóc? To może ja chciałbym uchwalić taki zakaz?

 

a gdzie ja opisałem brak wpływu na środowisko? zacytujesz?

 

Kurna czepiłeś się wspólnie z pajacem forumowym jednego, nie śledząc jak ewoluowała dyskusja do tej pory.
to odnośnie wycieczek słownych

Paliło się ładnie przez 8 godzin na jednym wsadzie.

Zysk energetyczny w tym czasie ok. 1 kWh, wiec chałupy nie przegrzałem. Akurat tyle by podtrzymać temperaturę w salonie.

Tym razem udało się bez sprzątania przed i po, popiołu co kot napłakał - czyli nic, jak widać szyba czysta.

Naprawdę jestem zadowolony.

@ Piotrze

Z powodu posiadania kominka do celów rekreacyjnych głowa mnie nie boli. Mam i korzystam z rzadka.

co na to sąsiedzi? Ty nie trujesz? Nie zanieczyszczasz powietrza?

W tym temacie, przypomnę "Nie róbcie kominków w domu", do przekonania mnie jeszcze daleko.

Jak na razie staram się zrozumieć racje posiadaczy kominków w celach "rekreacyjnych" z wykorzystaniem, niejako przy okazji, ciepła towarzyszącego bliskości oglądania ognia.

Jestem niewygodny dla zwolenników kominków w domu. W pełni zdaję sobie z tego sprawę.

Znam ten problem. Również parterówka, trochę większa. Salon, kuchnia korytarze bez problemu z w miarę stałą temperaturą. Kominek umieszczony centralnie. O dogrzaniu łazienek i pokojów zapomnijmy.

Zresztą nie taki był cel budowy kominka.

Czyli pokusa była?

 

Fotohobby podam kilka argumentów, które nie przemawiają zbytnio za gazem

Ze swej strony - 14tyś na przyłącze gazu i kompletną kotłownie gazową, 6.5 tyś za podłogówkę.
Ja za urządzenie kotłowni zapłaciłem około 5-6 plus kilka metrów pomieszczenia-cenę m2 wylicz sobie z moich kosztów budowy/ oraz komin za niecałe 2k.

kWh wychodzi średnio o połowę taniej przy sprawności 80% a przy większej ilości włożonej pracy własnej cena spada jeszcze bardziej.

Cena za roczne zużycie gazu do ogrzania to chyba raczej bez abonamentu?

Mi ten koszt odpada bo gazu nie mam.

Wielu po prostu nie stać na nic innego. Są instalacje, które przyniosą zwrot gotówki w czasie lecz gaz do nich nie należy niestety.

Edytowane przez jarekpolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jarekpolak

No i gdzie się nie zgadzamy.

Obaj stwierdzamy, że instalacja kominka nie jest najlepszym pomysłem z różnych względów, ma wpływ na otoczenie, chcesz to sobie instaluj, ale rozważ pomysł dokładniej.

Ciebie nazwałem pajacem? Jeśli wziąłeś do siebie, to już nie moja wina.

Cały czas nie rozumiem o co idzie awantura, do czego chcesz mnie przekonać i skąd się bierze tyle agresji i zacietrzewienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fotohobby podam kilka argumentów, które nie przemawiają zbytnio za gazem

Ja za urządzenie kotłowni zapłaciłem około 5-6 plus kilka metrów pomieszczenia-cenę m2 wylicz sobie z moich kosztów budowy/ oraz komin za niecałe 2k.

kWh wychodzi średnio o połowę taniej przy sprawności 80% a przy większej ilości włożonej pracy własnej cena spada jeszcze bardziej.

Cena za roczne zużycie gazu do ogrzania to chyba raczej bez abonamentu?

Mi ten koszt odpada bo gazu nie mam.

Wielu po prostu nie stać na nic innego. Są instalacje, które przyniosą zwrot gotówki w czasie lecz gaz do nich nie należy niestety.

 

Koszt ogrzewania jest za wszystko i zawiera wszystkie opłąty.

I jest śmieszny. Jakbym chciał, żeby cokolwiek zaczeło sie zwracać, to dołożyłbym 3-4 tyś do pompy ciepła.

 

A Ty wydałeś także 15tyś, a dla 6-7 stówek rocznie będziesz się babrał z drewnem. Także latem (!)

Kocioł to masz konkretnie jaki ?

Na zdjęciach z Twojej budowy sąsiad w nowym domku urozmaica krajobraz widowiskowym dymkiem.

Nie rozumiem - ludzi stać na budowę domu, ale nie stac wydać kilkanaście tysięcy na nowoczesne, czyste źródło ciepła....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego powinno się zakazać palenia i trucia drewnem/węglem w aglomeracjach lub doliczyć do ceny paliwa odpowiednio wysoką składkę zdrowotną.

 

y3m94h94VWbwY-oCbLzF5eBpTLZOXk-uTWdKS30YJk87DLyFfafS8D26Wtz_fic3lqVksDoCCG-oycP6a4a8vL-YjLxMokxfBF-QIQUndK5x5WTH4blaWfCCvw6N7PZc8TYWDAaZ6-gIs46ysfBF8l0YnoERwKHx6wmq4ZqjMeA76c

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/316535/benzoapyrene_BaP_polycyclic_aromatic_hydrocarbons_PAH_guidance.pdf

 

Jak widać w oddziaływaniu długoterminowym szansa na zachorowanie na nowotwór jest liniowo zależna od stężenia BaP w powietrzu.

 

Spójrzmy jak wyglądają najbardziej zatrute benzopirenem miasta:

 

http://www.polskialarmsmogowy.pl/files/artykuly/339.jpg

 

 

Jeżeli obniżymy średnioroczne stężania B(a)P np. dla Nowego Targu z 15, na 12, to ładnie możemy wyestymować prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór spowodowany zatruciem powietrzna na 1/1000.

 

Spalanie drewna i węgla truje i zabija mieszkańców Polski, a paryski smog, to niemal bryza w porównaniu do niektórych miast w Polsce :D.

 

A na koniec macie ładną tabelkę pokazującą ile rakotwórczych WWA powstaje w wyniku spalania drewna:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3415380/bin/NIHMS394452-supplement-1_si_001.pdf

 

Podsumowując, to trucizny uwalniane w procesie spalanie drewna i węgla powodują zanieczyszczenie powietrza i wręcz tysiąckrotny wzrost prawdopodobieństwa zachorowania na raka, dlatego powinna do ceny paliwa zostać naliczona składka zdrowotna.

Edytowane przez muchenz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stać na budowę domu i kosztuje to wiele wyrzeczeń i na dodatkowe wydatki może nie stać.

Nie wiem na jakiej podstawie wyliczyłeś mi 15 tys na kotłownię ale oczywiście sporo przegiąłeś tak aby bilans wyszedł na plus dla gazu.

Kocioł sas uwg 17

Ten sąsiad to taka mała lokalna fabryka trumien a dymek z suszarni opalanej drewnem

edit pali się niemal na okrągło ale mocno dymi po dołożeniu do pieca

te parę stówek może się okazać do "pierwszego"

póki co mam możliwość "załatwienia" tańszego drewna a praca przy nim sprawia mi przyjemność.

Edytowane przez jarekpolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 tys to chyba za salon a nie za kotłownię. Nie można uśredniać ceny za całość dzieląc ją na m2 i w ten sposób wyceniać kotłownię i pokoje.

Skoro twierdzisz, że wolałbyś wprowadzić się później to mogę zrozumieć tylko dlaczego Ty tak nie zrobiłeś? Ogrzewasz gazem, dlaczego nie pc? Jak już chyba każdy wie, grzanie gazem wychodzi drożej niż drewnem, tym bardziej, jeśli ma się dostęp do tańszego i nie boi się popracować przy nim.

Proszę więc wytłumacz mi gdzie ten gaz jest tańszy niż drewno i mam nadzieję, że nie miałeś go na myśli pisząc "nowoczesne źródło ciepła" ?????

edit: żeby ci pomóc

całość coś około 180m2 po podłodze

do dziś koszt coś ponad 155 tys plus działka

jest ocieplenie, tynki, wylewki, hydraulika, c.o. więc koszt kotłowni zatrzymuje się na tym poziomie ewentualnie ze 100zł/m2 za płytki

Edytowane przez jarekpolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł sas uwg 17

 

Typowy stawiacz zasłon dymnych :D. Powinny być używane tylko w wojsku, na rynku cywilnym powinny być zabronione :D.

 

Scenariusz zawsze jest taki sam: sterownik czy miarkownik mówi dość i przechodzimy w trbyb zasmradzania okolicy. Pół biedy jeszcze jakby pędził na węglu, bo można odgazować tylko 30% masy, ale przy drewnie mamy 70-80%. Współczuję sąsiadom, ale sami pewnie też stawiają zasłony - taki lokalny klimat.

 

A i te rakotwórcze WWA, o których tak truję, normalnie się liczy w mg na kg drewna, to w trybie stawiana zasłony liczymy w gramach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 tys to chyba za salon a nie za kotłownię. Nie można uśredniać ceny za całość dzieląc ją na m2 i w ten sposób wyceniać kotłownię i pokoje.

Skoro twierdzisz, że wolałbyś wprowadzić się później to mogę zrozumieć tylko dlaczego Ty tak nie zrobiłeś? Ogrzewasz gazem, dlaczego nie pc? Jak już chyba każdy wie, grzanie gazem wychodzi drożej niż drewnem, tym bardziej, jeśli ma się dostęp do tańszego i nie boi się popracować przy nim.

Proszę więc wytłumacz mi gdzie ten gaz jest tańszy niż drewno i mam nadzieję, że nie miałeś go na myśli pisząc "nowoczesne źródło ciepła" ?????

edit: żeby ci pomóc

całość coś około 180m2 po podłodze

do dziś koszt coś ponad 155 tys plus działka

jest ocieplenie, tynki, wylewki, hydraulika, c.o. więc koszt kotłowni zatrzymuje się na tym poziomie ewentualnie ze 100zł/m2 za płytki

 

Ja mam kotłownie wykończoną tak, jak reszta domu. Taki sam sufit, taki sam tynk, takie same drzwi, może tylko płytki tańsze, bo nierektyfikowane i z końcówki serii.

No to liczmy 1000zł za metr. Ile ma kotłownia w Twoim projekcie ?

Ja nigdzie nie twierdziłem, że gaz jest tańszy.

Ale jest czysty i bezobsługowy.

 

PC nie zrobiłem, bo to była różnica 5000zł wtedy. Zwrot po 9 latach.

A te 50zł/miesięcznie za gaz więcej, niż za prąd do PC jakoś przeżyję, biorąc pod uwagę, że i jedno i drogie jest totalnie bezobsługowe :)

 

Ty byłeś w Norwegii, kraju, gdzie ilość zainstalowanych PC na mieszkańca należy do najwyższych w Europie.

Wróciłeś i kupiłeś kocioł na wszystko i będziesz palił nawet latem........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty byłeś w Norwegii, kraju, gdzie ilość zainstalowanych PC na mieszkańca należy do najwyższych w Europie.

Wróciłeś i kupiłeś kocioł na wszystko i będziesz palił nawet latem........

 

Już to Kochanowski dawno temu wyjaśnił:

Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";

Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,

Nową przypowieść Polak sobie kupi,

Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dusząc drewno w takim kotle nawet 70% masy drewna może odgazować i zagazować okolicę. W przypadku węgla jest to jedynie 30%.

 

Kotły tego typu na drewno powinny być zakazane jeżeli w instalacji nie ma bufora.

 

mam bufor 1 tys litrów. pisałem o tym kilka postów wyżej, więc o jakim duszeniu kotła mowa?

pisząc o tym, że nie wiem co palisz miałem na myśli coś do palenia po czym takie bzdury piszesz.

fotohobby - zacytuję

PC nie zrobiłem, bo to była różnica 5000zł wtedy. Zwrot po 9 latach.

A te 50zł/miesięcznie za gaz więcej, niż za prąd do PC jakoś przeżyję

Serio - wolałbym wprowadzić się pół roku później, dozbierać te 5-10 tys. zł i mieć nowoczesne źródło ogrzewania.

trochę sobie zaprzeczasz.

Ja na drewnie nigdy nie odrobiłbym tych 5-10 tys. tylko ta różnica będzie się ciągle zwiększać.

uważasz, że ogrzewanie gazem jest nowoczesnym źródłem ogrzewania? serio tak uważasz?

Edytowane przez jarekpolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dusząc drewno w takim kotle nawet 70% masy drewna może odgazować i zagazować okolicę. W przypadku węgla jest to jedynie 30%.

 

Kotły tego typu na drewno powinny być zakazane jeżeli w instalacji nie ma bufora.

 

On akurat ma i to jedyny rozsądny pomysł.

Choć proces rozpalania, zanim komin i wymiennik nie złapią temperatury swoje tez swoje w atmosferę wyrzuci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotohobby - zacytuję

 

trochę sobie zaprzeczasz.

Ja na drewnie nigdy nie odrobię tych 5-10 tys. tylko ta różnica będzie się ciągle zwiększać.

 

Nie zaprzeczam sobie, bo dla mnie liczy się bezobsługowość i czystość, a tu nie ma żadnych różnic.

A Ty, jakbyś podpatrzył Norwegów wstawiłbyś PC, to może różnicy być nie odrobił , ale wygoda i zdrowie są tego warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...