Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec De Dietrich MCR3 - załączanie pompy


Pawel_13

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Posiadam piec De Dietrich MCR3 i chciałbym aby załączał on mi pompę mieszającą podłogówki. Chodzi mi o to, żeby po załączeniu funkcji grzania na piecu załączała się również pompa.

W instrukcji obsługi jest następujący zapis:

Sygnał działania i sygnał usterki (stan)

Sygnał alarmu i sygnał działania można przełączać przy użyciu parametru P40.

Jeśli kocioł pracuje, sygnał działania można przełączyć za pośrednictwem styku bezpotencjałowego (maks. 230 V AC, 1A) na zaciskach No i C złącza.

 

Czy podłączenie może być takie jak na załączonym pseudo-schemacie?

podlaczenie.jpg

 

Zastanawiam się czy nie zaszkodzi to piecowi i czy nie jest potrzebny jakiś dodatkowy stycznik w tym układzie.

Pompa to Wilo-Yonos Para RS 15/6. Jej moc 3-45 W. Imax=0,44 A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

podłączenie jest jak najbardziej poprawne.

Przekaźnik w kotle ma pewien zapas do tej pompy i układ będzie działał.

 

Jedyne co może się stać, to może dojść do wypalenia styków po dłuższej eksploatacji (ilość cykli załącz-wyłącz).

 

Wymiana przekaźnika w kotle może być problematyczna, więc aby tego uniknąć można dać zewnętrzny przekaźnik 5-10A/230VAC.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki xmsg za odpowiedź.

 

Niestety okazało się, że to rozwiązanie nie do końca załatwia mój problem.

Połączenie C-No przewodzi cały czas, gdy piec jest podłączony do sieci. Nawet jeśli nie grzeje CO w danym momencie. A ja potrzebuję sygnału uruchamiającego pompę tylko w momencie jak włączy się grzanie CO. W piecu jest ono wywoływane przez sterownik naścienny złączem OT.

 

Czy ktoś wie jak w tym piecu wykonać taką komunikację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki jest cel takiej chęci.

Chyba nieświadomie chcesz sobie zmniejszyć komfort termiczny.

 

Kocioł włącza pompy aby uzyskać dodatkowe informacje - różnicę między temperaturą powrotu i zasilenia (zapotrzebowanie na ciepło).

 

Łącząc to z pogodówką i czujnikiem pokojowym, analizuje i podejmuje decyzję czy załączyć palnik.

 

Przemyśl czy na pewno wiesz co robisz.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety moja pompa mieszacza nie jest w żaden sposób skomunikowana z kotłem. Muszę załączać ją ręcznie. A właśnie chciałbym, żeby robił to kocioł.

 

Podłącz tak jak zaproponowałeś i będzie OK.

Nie licz na to, że pompa będzie działać tylko wtedy jak działa palnik.

Będzie się kręcić prawie cały czas, przez cały sezon grzewczy, tak jak pompa obiegowa w kotle.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam

Aby pompa obiegowa podłogówki włączała się razem z pompą w kotle kiedy grzeje CO należy ustawić parametr P34 na 1 oraz P40 na 2. Wykorzystujemy zaciski C oraz Nc.

Trzeba pamiętać, że gdy kocioł zostanie wyłączony z sieci trzeba też odłączyć dodatkową pompę z sieci, w przeciwnym razie będzie pracowała, gdyż styki C i Nc są zwarte przy wyłączonym kotle.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years później...
Witam

Aby pompa obiegowa podłogówki włączała się razem z pompą w kotle kiedy grzeje CO należy ustawić parametr P34 na 1 oraz P40 na 2. Wykorzystujemy zaciski C oraz Nc.

Trzeba pamiętać, że gdy kocioł zostanie wyłączony z sieci trzeba też odłączyć dodatkową pompę z sieci, w przeciwnym razie będzie pracowała, gdyż styki C i Nc są zwarte przy wyłączonym kotle.

 

Pozdrawiam

Marek

 

Cześć,

czy autor tego posta jest jeszcze aktywny? Potrzebuję pomocy w tym temacie. Jakby co proszę o maila: rusek(at)tutamail.com

Dziękuję,

Adrian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...