Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Róbcie kominki w domu !


butynski

Recommended Posts

Czytasz to forum od czterech lat. Robisz wrażenie rozumiejącego polski....Mam zmienić w miarę pozytywną opinię jaką mam o Tobie i pisać do Ciebie jak do dwu postowego nowicjusza? Robię to jak wiesz - ciągle z takim samym zaangażowaniem jak kiedyś, ale latanie po najpopularniejszych wątkach to dobre dla poszukiwacza reklam, waśni i przygód....:)

 

Zarejestrowany jestem 5 lat, czytam dłużej, ale to nie ma nic do rzeczy ;)

Zapytałem o wkład firmy Romotop, raczej chwalonej na FM o której piszą tutaj dużo, ale jak widać z modelem chyba nie trafiłem.

Po prostu brakuje mi wiedzy, żeby samemu określić jakie parametry powinien mieć wkład, który sprawdzi się u mnie w domu. Wiem tylko, że potrzebuję wkładu o małej mocy, spełniającego normy Eko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sposobem nie do przecenienia jest by "sprawdzać" samemu to, czego się szuka. Innymi słowy, należy bywać w miejscach sprzedaży kominków' i oglądać, dotykać. Bez tego, zakup niekoniecznie musi się udać. Ale tylko niekoniecznie. :)

 

No ale ja wiem czego chce :D Jak Kemot wkładu do palenia raz na jakiś czas dla klimatu. Nie będę układał drewna w stosy i liczył każdą kWh uzyskaną z jego spalenia :D Natomiast jak ktoś pośrednio sugeruje , że coś z tym wkładem jest nie tak to oczekiwałbym dokładniejszej informacji. Chyba , że to tylko tak żeby pokazać się w temacie a jak zwykle nic nie poradzić konkretnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, budując raz jeszcze (o ile robiłbym kominek - a to bardzo wątpliwe) wybrałbym nowoczesny, wolnostojący piecyk, albo taki właśnie płytki wkład.

Teraz mam głębszy, a i tak często palę stawiając polana i opierając je o tylną ścianę.

Do przodu jeszcze żadne z nich mi się nei przewróciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz ma porady tutejszych ekspertów. Ja już się przeliczylem kilka razy.

Swego czasu, gdy szukałem czegoś konkretnego dla siebie też niestety spotkłem się z taką praktyka. Gdybym miał jeszcze raz możliwość budowania domu kominek byłby ostatnią fanaberia inwestora w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie Ciebie miałem na myśli bo nie ogłaszasz się tutaj jako spec od kominków :)

 

Jeśli pozwolisz.Zawsze w temacie kominków temat powiedzmy to, rozjeżdżał się na dwoje.Jedna strona była tą nazwę bardziej poważną , a druga ta do której branża podchodziła z lekkim dystansem technicznym.Co to znaczy.Oczywiście w moim subiektywnym odczuciu.Dzieliłbym kominki na te jako alternatywne źródło pozyskiwania energii i okazjonalne rekreacyjne.Te pierwsze dzielić można na z PŁW ,z DGP , wszelakie kozy - wolnostojące ,piece kaflowe w przeróżnych odmianach itp. Wszystko bo taki przepis np. EKO 5 .Te drugie to właśnie takie które chcecie mieć w domu.Jak dla mnie subiektywnie te drugie nie wymagają aż takiego rozpisywania technicznego.Zawsze do małej powierzchni coś się znajdzie i dopasuje i tłumaczyć i przeliczać ciepło które rozdysponujecie po domu będzie mało mniej ważne jak w tych pierwszych. co nie znaczy ,że nieistotne.Branża FM to ludzie z wielką i wieloletnia praktyką.Nie dziwić się niczemu ,że do takiego Waszego problemu podchodzą jak to opisał własnie P.Batura. Jest tego tu na FM masa.Jeśli już Wam odpowiedzą, to każdy będzie chciał ugrać coś dla siebie.Podszepnie oczywiście co jest normalne i zrozumiałe , z jego półki, jakie kominki-kozy itp można zastosować dla Was.Do wątków kominkowych przychodzą także ludzie z wieloletnią praktyką czyli Ci którzy palą w kominkach nie tylko dla rekreacji.Mają doświadczenie które uzyskali podpierając się np. na FM i praktyka własna.Ta grupa np. bardziej doradzi jak doświadczyło ich obcowanie z kominkami ,które mają w domach.Co do wyboru kominka w mojej subiektywnej ocenie dla Was.Postawiłbym sobie jakąś fajna kozę -piecyk -piecyk konwekcyjny (jak go zwał) i delektował ciepełkiem zeń płynącym. Jaką? Np. taką.

 

https://muratordom.pl/instalacje/kominki/kiedy-i-dlaczego-warto-zdecydowac-sie-na-montaz-kozy-grzewczej-w-domu-aa-Yqhw-dULx-Smpm.html

 

takie bardziej bardzie tylko jako przykład co można znalazłem to:

 

http://www.eko-instalacje.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=71:kolektory-w-pytaniach&catid=63:kolektory-w-pytaniach&Itemid=46

 

Nie dla firmy a li tylko przykładu.np.powtarzam np.

 

https://allegro.pl/oferta/piec-stalowy-koza-kominek-kominkowy-p8r-21kw-7738254689

 

takie cudeńko ,które kupiłbym do domku letniskowego i nie tylko.

 

https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-kominkowe/wklady-i-piece-kominkowe/piece/piec-kaflowy-ackerman-k1-jena-5-5-kw-kremowy.html

 

0_0_productGfx_ec74446d0c309a3a175a3f5306c26926.jpg

 

Producent przewidział w tej serii 3 różne rozmiary tych piecyków w zależności od zapotrzebowania na energię cieplną. Pierwsza to PICCOLO - najmniejsza, druga MEDIE - średnia i największa - GRANDE. Piecyki znajdziecie Państwo oczywiście na stronie www.piece-wolnostojace.pl przy czym należy pamiętać że seria podstawowa będzie oznaczona symbole rzymskiej I a na nodze II.
Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie Ciebie miałem na myśli bo nie ogłaszasz się tutaj jako spec od kominków :)
To była subtelna podpowiedź, której nie skumałeś. Gdybyś poszedł tym tropem, przeczytałbyś we wskazanym wątku wszystko co chciałem zasugerować. Ze zdjęciami włącznie...Opisany tam przypadek to kolega z branży, również z forum. Mam go deprecjonować publicznie bo Ty jesteś mało spostrzegawczy? I tak byś w to nie uwierzył. Zaraz byś trąbił, że to w ramach walki z konkurencją. A tak nie jest...Mam poważne wątpliwości do tej lini produktów, zarówno wodnych, jak i powietrznych. Nie do firmy, ale do konkretnych modeli. Darek zresztą też tego nie ukrywa. Ma serię droższą produktów i odchudzoną. Ale tu też potrzebne jest czytanie ze zrozumieniem, którego wam często brakuje...Tylko naiwni wierzą, że obie serie - tańsza i droższa - są tak samo dobre... Są też pewne granice publicznych wystąpień i krytyki w internecie. Może dla Ciebie to błahostka, bo się schowałeś za awatarem jak mysz pod miotłą i możesz być bohaterem w necie. Ja uważam że i tak zbyt często wykraczam poza ogólne zasady etyki podpisując się prawdziwym imieniem i nazwiskiem.... Rozumiem nowicjuszy. Im trzeba kawę na ławę, albo linka do artykułu, opisu. Ale jak wyjadacze forumowi skamlą, że im się papki na tacy nie podaje, to jest po prostu infantylizm i nadmierna skłonność do pisania komentarzy...Mało wam dałem? Dałem wam wątki o kominach, pokazałem jak zrobić piec, kupa tekstów na blogu o powietrzu, o pożarach i itd itd...wspieram na każdym kroku, ale nie...To wszystko MAŁO! :D Aż się prosi by nazwać to po imieniu...:cool:

 

 

Zawsze mówiłem że NIKT, to inteligentny facet...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarejestrowany jestem 5 lat, czytam dłużej, ale to nie ma nic do rzeczy ;)

Zapytałem o wkład firmy Romotop, raczej chwalonej na FM o której piszą tutaj dużo, ale jak widać z modelem chyba nie trafiłem.

Po prostu brakuje mi wiedzy, żeby samemu określić jakie parametry powinien mieć wkład, który sprawdzi się u mnie w domu. Wiem tylko, że potrzebuję wkładu o małej mocy, spełniającego normy Eko.

Napisz konkret, a nie sącz wiedzy na kilku stronach, bo nie zawsze jest czas by się tu doktoryzować z każdego problemu oddzielnie. Jest was zresztą tylu, że nie zawsze pamiętam, co którego boli...:)

 

W punktach krótko co za dom....

 

W punktach krótko czego oczekujesz od urządzenia grzewczego na drewno....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz konkret, a nie sącz wiedzy na kilku stronach, bo nie zawsze jest czas by się tu doktoryzować z każdego problemu oddzielnie. Jest was zresztą tylu, że nie zawsze pamiętam, co którego boli...:)

 

W punktach krótko co za dom....

 

W punktach krótko czego oczekujesz od urządzenia grzewczego na drewno....

 

I tak to ma działać .Piotr powiedziano już wszystko i nawet czas na amen.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, budując raz jeszcze (o ile robiłbym kominek - a to bardzo wątpliwe) wybrałbym nowoczesny, wolnostojący piecyk, albo taki właśnie płytki wkład.

Teraz mam głębszy, a i tak często palę stawiając polana i opierając je o tylną ścianę.

Do przodu jeszcze żadne z nich mi się nei przewróciło.

Wolnostojący piecyk. Taki trend od lat widać w Niemczech, Włoszech, Skandynawii...Od pewnego czasu "rusza" się w Polsce. Dobrze zaizolowane, często długo trzymające ciepło domy nie potrzebują wiele ciepła. Oszczędności które kiedyś wynikały z taniego drewna to przeszłość. Dobry piecyk można kupić już za 2000. Gotowy - postawił, podłączył. Wkład dobrej jakości to kwota od 5000 wzwyż. Do tego drugie tyle za najprostszą obudowę w przyzwoitej technologii. Kupować wkład za 2000 i kombinować z kiepskimi materiałami na obudowę, to zawsze ryzyko że wdepniesz na minę....Niekoniecznie, ale najczęściej....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz konkret, a nie sącz wiedzy na kilku stronach, bo nie zawsze jest czas by się tu doktoryzować z każdego problemu oddzielnie. Jest was zresztą tylu, że nie zawsze pamiętam, co którego boli...:)

 

W punktach krótko co za dom....

 

W punktach krótko czego oczekujesz od urządzenia grzewczego na drewno....

 

Dzięki za zainteresowanie, konkret bez sączenia wiedzy opisałem dwie strony temu w jednym poście, czytuję:

 

Na wiosnę ruszam z budową domu na przedmieściach Warszawy. Obszar objęty przepisami "Ekoprojektu". Szukam porad, wskazówek, sugestii w kwestii wyboru kominka. Chcemy klasyczny wkład powietrzny do zabudowy (nie kozę, nie piecokominek wolnostojący), do palenia w okresach przejściowych, bardziej okazjonalnego, niż regularnego. Chciałbym również, żeby był alternatywnym, niezależnym od innych mediów źródłem ogrzewania, stąd pomysł na grawitacyjną DGP (mam doświadczenie z dystrybucją grawitacyjną, która sprawdzała się w domu rodzinnym). Chciałbym również, żeby wkład nie przegrzewał salonu (30 m2) stąd pomysł na wkłady wyłożone szamotem, lub dodanie pierścieni akumulacyjnych, itp. W domu będzie WM z rekuperacją. Czy możecie doradzić jakie rozwiązanie spełni moje oczekiwania? Jakiej klasy, parametrów wkładu poszukiwać? Może jesteście w stanie zaproponować producenta? Pozdrawiam.

 

Dodam jeszcze, że dom ma projektowe zapotrzebowanie 45 kWh/m2/rok, a wkład chcemy z szybą poziomą.

Dlatego też na podstawie powyższych kryteriów wybrałem wkład Romotop HEAT 2G 59.44.13 (produktów z droższej serii o której piszesz nie brałem pod uwagę nie ze względu na cenę tylko za dużą, w moim mniemaniu, moc. być może niesłusznie), nie znalazłem tylko informacji czy spełnia normy. Napisałem maila do przedstawiciela, w między czasie stwierdziliście tutaj na forum, że to słaby wybór, więc zacząłem pytać dalej ;) Może dlatego masz wrażenie że rozrzucam wiedzę na kilka stron.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez kemot_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie, konkret bez sączenia wiedzy opisałem dwie strony temu w jednym poście, czytuję:

 

 

 

Dodam jeszcze, że dom ma projektowe zapotrzebowanie 45 kWh/m2/rok, a wkład chcemy z szybą poziomą.

Dlatego też na podstawie powyższych kryteriów wybrałem wkład Romotop HEAT 2G 59.44.13 (produktów z droższej serii o której piszesz nie brałem pod uwagę nie ze względu na cenę tylko za dużą, w moim mniemaniu, moc. być może niesłusznie), nie znalazłem tylko informacji czy spełnia normy. Napisałem maila do przedstawiciela, w między czasie stwierdziliście tutaj na forum, że to słaby wybór, więc zacząłem pytać dalej ;) Może dlatego masz wrażenie że rozrzucam wiedzę na kilka stron.

 

Pozdrawiam.

Jeżeli chcesz budować sam, kup nawet tego Heata, bo w wersji powietrznej mimo wad, będzie na podobnym poziomie co przyzwoite firmy Polskie - np Hajduk, Arysto, Unico, a nawet Pama (o ile jeszcze żyje) , może i Robiren . Jest też nowy gracz - Defro. Jeśli jednak masz zlecić budowę kominka, pomyśl o usłudze zduńskiej. Palenisko zduńskie (ale nie chwyt marketingowy np z Robirena), polskiej produkcji ma trwałość i możliwości niemieckich czy austriackich, ale cenę o połowę mniejszą. Są to bardzo trwałe konstrukcje, przeznaczone do intensywnego spalania drewna, a nie "klimatycznej" popierdułki...Ich konstrukcja wyklucza awarie jakie się zdarzają we wkładach kominkowych, ale wygląd zewnętrzny może być identyczny. Skoro to "maszyna" do zadań specjalnych, nada się tez do palenia okazjonalnego. To tak jak samochód terenowy. Możesz nim jechać po gładkim asfalcie. Niestety zwykłym autem po błocie już nie polatasz...Palenisko zdun (raczej nowoczesny) powinien dobrać umiejętnie ;) . Wkład kominkowy bierz najmniejszy z możliwych....Mocami podawanymi przez producenta za bardzo się nie sugeruj. Patrz na Czechów, oni podają w miarę realnie, nasi jeszcze czasem kombinują. Na podstawie czeskich opisów (Romotop, Flamen...), porównaj sobie gabaryty skrzynek. Moc nie bierze się z opisów (fantazji) producenta, tylko z ilości drewna jakie wpakujesz do żelaznego pudełka i spalisz...
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu, gdy szukałem czegoś konkretnego dla siebie też niestety spotkłem się z taką praktyka. Gdybym miał jeszcze raz możliwość budowania domu kominek byłby ostatnią fanaberia inwestora w domu.

 

Dopiero to zauważyłem znaczy ten nijaki wpis moderatora FM.Omijam cie szerokim kręgiem choć pod awatarem skąd : mamy coś zbliżonego .Trochę się tego wstydzę ale widać co komu pisane....itd. Do rzeczy jednak o co mi kaman. Publicznie powiem ,że moderator Tomaszs131 jest w wielkim błędzie nie tylko tu nazywając kominek ostatnią fanaberią inwestora. Jakież są te wcześniejsze fanaberie.? To bardzo ciekawe.Cieszy tylko fakt ,że odpowiadasz za siebie tylko z ta mała różnica ,że bardzo zniechęcasz przyszłego inwestora do inwestowania w kominek.Jest na rynku tyle nowych wspaniałych rozwiązań ,że nawet w 1% nie podpadają pod fanaberię.Powtórzę źle wypowiedziałeś te osądy oczywiście w mojej subiektywnej ocenie.Przyszłych inwestorów w takie rozwiązanie prosiłbym bym by nie brała pod uwagę takich wskazówek.Jest to z punku widzenie technicznego chociażby bardzo nieeleganckie i nielogiczne. Tyle mojej subiektywnej wypowiedzi.:cool::yes:

 

p.s przypomnę ,że znajdujesz się w wątku

Róbcie kominki w domu !

Gdzieś uciekł merytoryczny trend

Edytowane przez niktspecjalny
wpis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz budować sam, kup nawet tego Heata, bo w wersji powietrznej mimo wad, będzie na podobnym poziomie co przyzwoite firmy Polskie - np Hajduk, Arysto, Unico, a nawet Pama (o ile jeszcze żyje) , może i Robiren . Jest też nowy gracz - Defro. (...). Wkład kominkowy bierz najmniejszy z możliwych....Mocami podawanymi przez producenta za bardzo się nie sugeruj. Patrz na Czechów, oni podają w miarę realnie, nasi jeszcze czasem kombinują. Na podstawie czeskich opisów (Romotop, Flamen...), porównaj sobie gabaryty skrzynek. Moc nie bierze się z opisów (fantazji) producenta, tylko z ilości drewna jakie wpakujesz do żelaznego pudełka i spalisz...

 

Wielkie dzięki za odpowiedź. Podałeś kilku producentów - przejrzę wnikliwie ich ofertę.

Dokładnie tak jak piszesz moc zależy od wielkości, dlatego analizuję gabaryty (objętość) wkładów.

Nie pozostaje mi nic innego, jak kliknąć gwiazdkę pod Twoim postem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była subtelna podpowiedź, której nie skumałeś. Gdybyś poszedł tym tropem, przeczytałbyś we wskazanym wątku wszystko co chciałem zasugerować. Ze zdjęciami włącznie...Opisany tam przypadek to kolega z branży, również z forum. Mam go deprecjonować publicznie bo Ty jesteś mało spostrzegawczy? I tak byś w to nie uwierzył. Zaraz byś trąbił, że to w ramach walki z konkurencją. A tak nie jest...Mam poważne wątpliwości do tej lini produktów, zarówno wodnych, jak i powietrznych. Nie do firmy, ale do konkretnych modeli. Darek zresztą też tego nie ukrywa. Ma serię droższą produktów i odchudzoną. Ale tu też potrzebne jest czytanie ze zrozumieniem, którego wam często brakuje...Tylko naiwni wierzą, że obie serie - tańsza i droższa - są tak samo dobre... Są też pewne granice publicznych wystąpień i krytyki w internecie. Może dla Ciebie to błahostka, bo się schowałeś za awatarem jak mysz pod miotłą i możesz być bohaterem w necie. Ja uważam że i tak zbyt często wykraczam poza ogólne zasady etyki podpisując się prawdziwym imieniem i nazwiskiem.... Rozumiem nowicjuszy. Im trzeba kawę na ławę, albo linka do artykułu, opisu. Ale jak wyjadacze forumowi skamlą, że im się papki na tacy nie podaje, to jest po prostu infantylizm i nadmierna skłonność do pisania komentarzy...Mało wam dałem? Dałem wam wątki o kominach, pokazałem jak zrobić piec, kupa tekstów na blogu o powietrzu, o pożarach i itd itd...wspieram na każdym kroku, ale nie...To wszystko MAŁO! :D Aż się prosi by nazwać to po imieniu...:cool:

 

 

Zawsze mówiłem że NIKT, to inteligentny facet...

 

Po pierwsze to nie wskazałeś żadnego wątku do którego jakoby się odnosiłeś. O jakimś Darku napisałeś no wybacz ale nie każdy tu każdego zna.

A po drugie to jesteś wyjątkowo bezczelny pisząc o jakimś chowaniu się za awatarem... WTF? Imieniem podpisujesz się bo jesteś sprzedawcą z płatnym profilem i czerpiesz zyski zapewne z bytności na tym forum więc nie rób z siebie jakiegoś filantropa którym jak widać nie jesteś. Całym tym postem pokazałeś swoje wygórowane ego no ale cóż :) Życzę powodzenia w dalszym naganianiu sobie klientów poprzez forum muratora :) No i oczywiście trochę więcej POKORY bo jak widać po ostatnim zdaniu mocno jej brakuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...